Web Geliştiricisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Web Geliştiricisi Nedir?

Bir web geliştiricisi, bir web sitesine nasıl çalışacağını “söyleyen” kodu programlamaktan sorumludur. Bir geliştirici, aşağıdan yukarıya bir web sitesi oluşturur. Bu durum siteyi, son kullanıcıların sitede gezinirken zorluk çekmeyecek şekilde tasarlamak anlamına gelir. Web sitesi, ileri düzey kullanıcılara hitap edecek kadar basit olmamalı ve yeni başlayanlar süreçte kolayca kaybolacak kadar karmaşık olmamalıdır.

Web geliştirme üç bölüme ayrılabilir: bir web tarayıcısında çalışan ve müşterilerin veya müşterilerin bir web sitesine geldiklerinde ne göreceklerini belirleyen kod (istemci tarafı komut dosyası); bir web sunucusunda çalışan ve bir web sitesinin nasıl çalıştığına dair perde arkası mekaniğine güç veren kod (sunucu tarafı komut dosyası); ve bir web sitesinin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan veritabanı teknolojisi. Büyük ölçekli web projeleri genellikle bu görevleri birden çok web geliştiricisi arasında böler.

Web Geliştiricisi Ne Yapar?

Bir web geliştiricisi, müşteriyi ve tüketiciyi göz önünde bulundurarak web siteleri oluşturur ve bakımını yapar. Yani son tasarım, sunulan ürün ve hizmetleri içermeli ve kullanıcıların bunlara nasıl erişebileceğini göstermelidir. Örneğin bir müşteri ek bilgi istemek, bir haber bülteni sağlamak veya bir müşteriye işi için teşekkür etmek üzere son kullanıcının e-postasını yakalamak için bir form isteyebilir.

Bir tür geliştirici, bir sitenin arka ucunu (arka uç geliştirici) kurmaya odaklanırken, diğeri web sitesinin kendisine stil ve işlevsellik eklemek için istemci tarafına odaklanabilir (ön uç geliştirici).

Çalışma genel olarak proje odaklıdır ve müşterinin ihtiyaçlarını nihai ürünle koordine etmeye yardımcı olan bir ekip ile işbirliği yapmayı içerir. Çalışma, müşterilerle bir web sitesi için ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini tartışmak veya web sitelerinin işleyişini ve güncelliğini nasıl koruyacaklarını tartışmak için buluşmayı içerebilir. Web geliştiricileri genel olarak bir web sitesinin düzenini oluşturur, görsel olarak ilginç bir ana sayfa ve kullanıcı dostu tasarım oluşturur ve bazen web sitesi için içerik yazabilir. Bir web sitesi kurulup çalışır hale geldikten sonra, geliştiriciler sitenin tüm web tarayıcılarında çalışır durumda olduğundan emin olur, gerektiğinde test eder ve güncellenir.

Web geliştiricileri teknolojiye aşinadır ve bilgisayarların ve web sunucularının nasıl çalıştığını anlar. Ayrıca, hiper metin biçimlendirme dili (HTML), JavaScript (JS) ve C+ gibi birçok yazılım programı, web uygulaması ve web programlama diline de aşinadırlar. Etkili iletişim kurabilmeli, hedefler koyabilmeli ve son teslim tarihlerini karşılayabilmelidirler.

En Popüler:  Genetikçi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Web Geliştiricisi Türleri:

Ön Uç Geliştiriciler – Ön uç geliştirici, bir web sitesinin ön ucunu kodlayan bir web geliştiricisidir. Web tasarımı, bir web sitesinin görünüşü olsa da ön uç geliştirme, bu tasarımın aslında web üzerinde nasıl uygulanacağıdır.

Arka Uç Geliştiriciler – Arka uç geliştirici, bir web sitesinin kullanıcıya dönük tarafının var olmasını sağlayan bileşenleri güçlendirmek için gereken teknolojiyi oluşturan ve sürdüren kişidir. Arka uç kodları, ön uç tasarımcının oluşturduğu her şeye yardımcı program ekler.

Tam Yığın Geliştiricileri – Tam yığın geliştiriciler, web geliştirme sürecinin her bölümünün nasıl gerçekleştiğini anlar ve strateji ve en iyi uygulamalar konusunda rehberlik edebilir. Bu geliştiriciler geleceğin web geliştirmesinde giderek daha önemli bir role sahip olacaklar ve ‘büyük resme’ bakabilecekler. Sunucu tarafı ve istemci tarafının kullanıcı deneyimi konusunda bilgilidirler.

JavaScript Geliştiricileri – JavaScript (JS), tüm web tarayıcılarında ve araçlarında desteklenen bir tür web programlama dilidir ve JavaScript geliştiricilerine web siteleri oluşturmak, geliştirmek ve değiştirmek için kontrol ve güç veren dildir. Bir JavaScript geliştiricisi genellikle ön uçta çalışsa da programlama dilinin kendisi yalnızca ön uç kullanımıyla sınırlı değildir.

Web geliştirici Nasıl Olunur?

Web geliştiricilerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Web geliştiricisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Web Geliştiricisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir web geliştiricisi, bir teknoloji departmanında tam veya yarı zamanlı çalışabilir veya evde iş yapmayı seçebilir. Bir geliştirici serbest çalışmayı seçerse seyahat dahil olabilir. Bazı web geliştiricileri, becerilerini çeşitli kuruluşlara serbestçe aktarırken, diğerleri uzmanlıklarını danışman veya bağımsız yükleniciler olarak hareket etmek için kullanarak kuruluşlara becerilerini dış kaynak olarak sunmayı seçerler.

Sıkça Sorulan Sorular

Yazılım mühendisi ile bir yazılım geliştiricisi arasındaki fark nedir?

Yazılım mühendisliği ve yazılım geliştirme arasındaki temel farklardan biri iş işlevidir. Yazılım mühendisliği, yazılım oluşturmak için mühendislik ilkelerini uygular, bu nedenle yazılım mühendisleri, müşterinin ihtiyaçlarını teknolojik çözümlerle birleştirerek yazılım geliştirmede yer alır. Yazılım geliştirmek için mühendislik kavramlarını kullanarak belirli işlevleri sağlamak için sistematik olarak süreçler geliştirirler.

Öte yandan, yazılım geliştiriciler tüm geliştirme sürecinden sorumludur ve programların arkasındaki itici yaratıcı güçtür. Kavramsal bir tasarım oluşturmak için genellikle müşteriyle birlikte çalışırlar ve ardından bilgisayar programcılarının yazılımı çalıştırmak için gereken programlama kodunu oluşturmasını sağlarlar. Yazılım geliştiricilerle birlikte bilgisayar programcıları sorunları birlikte test edecek ve düzeltecek ve geliştiriciler, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün her aşamasında proje liderliği ve teknik rehberlik sağlayacaktır.

En Popüler:  Endüstriyel Tasarımcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Özetlemek gerekirse, bir yazılım mühendisi genellikle yazılım geliştirmeyle ilgilenir. Fakat çok az yazılım geliştiricisi mühendistir. Yazılım mühendisliği ve yazılım geliştirme arasındaki temel fark, birinin mühendisliği denetlemesi, diğerinin ise işlevsel programlar oluşturmaya odaklanmasıdır.

Web Geliştiricisi olmalı mıyım?

İşte, pratik yapan web geliştiricilerinin alana neden girdikleri sorulduğunda belirttikleri nedenlerden bazıları:

Bir dereceye ihtiyacınız yok
Birçok başarılı web geliştiricisi kendi kendine öğrenilir ve herhangi bir resmi niteliğe sahip değildir. Bir programlama dili bilgisi ve veritabanı yönetimi tecrübesi ile sahaya girmek mümkündür.

Yaratıcı
Geliştiriciler genel olarak problem çözücüdür. Web geliştiricileri de kullanıcı deneyimleri yaratabilirler.

Bir topluluğun parçası olacaksın
Belki de diğer tüm alanlardan daha fazla, web geliştirme, uygulayıcılarını sayısız online topluluğa maruz bırakır. Bu topluluklar, benzer düşünen insanlarla etkileşim ve ağ kurmak için değerli kaynaklar ve yerlerdir.

Para!
Web geliştiricilerine olan talep, arzı aşmaya devam ediyor. İşverenler bu nedenle mevcut en iyi yeteneği elde etmek için daha yüksek maaşlar ödüyorlar.

Serbest çalışan olarak veya bir organizasyonun parçası olarak çalışabilirsiniz
Serbest çalışan olarak geliştiriciler projelerini seçip seçebilir ve kendi kariyerlerini kontrol edebilirler.

Uzaktan çalışabilirsin
Web geliştirmenin doğası, dünyanın her yerinden, özellikle de serbest çalışan olarak çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Uzman olabilirsiniz
Belirli bir dille çalışmaktan en çok keyif alan geliştiriciler, o dilde uzmanlaşmayı seçebilir ve yine de bolca işi olabilir.

Geleceğin kanıtı
Web teknolojisi genişledikçe ve geliştikçe, geliştiricilere talep de artıyor.

Eğlenceli
Yeni yetenekler arayışında olan sayısız şirket ile sahada çalışmak ve projelerin yaratıcı kontrolü ve sahipliği verilmesi için heyecan verici fırsatlar var.

Diğer alanlara genişletebilirsiniz
Web geliştirme yetenekleri son derece aktarılabilir. Örneğin mobil sektör, benzer arayüzlere sahiptir ve web geliştiricilerinin mobil geliştirmeye oldukça kolay geçiş yapmasına olanak tanır. Müşterilerle etkileşim kurmanın yeni yollarını arayan şirketler, her zaman müşteriye dönük web geliştiricileri arıyor.

Web Geliştiricileri neye benzer?

Kullanıcı havuzumuza göre web geliştiricileri ağırlıklı olarak sanatsal insanlar olma eğilimindedir. Aynı zamanda yüksek bir soruşturma yeteneği de sergilerler. Bu iki özellik birlikte, web siteleri ve web sitesi uygulamaları tasarlamak ve geliştirmek, site işlevselliğini yönetmek, uygulama özelliklerini uygulamak ve güvenlik önlemlerini entegre etmekten sorumlu kişileri mükemmel bir şekilde tanımlar.

Web Geliştiricisi Olmanın Yolları

Çoğu zaman bu meslekte çalışmanın yolu bir web geliştiricisinden diğerine değişir. Bazıları bir lisans sertifikası veya derecesi alırken, diğerleri daha kısa eğitim yolunu tercih ediyor.

Web Geliştiricisi olmak için kaç yıl okunur?

Bir web geliştiricisi olmanın standart bir süresi yoktur. Öğrenmeye yönelik seçilen yaklaşıma bağlıdır. Bu durum bu kariyer için eğitim yolunun 8 ila 12 haftalık bir eğitim kampından iki yıllık Ön Lisans Programı veya dört yıllık bir Lisans Programı programına kadar değişebileceği anlamına gelir.

Web Geliştiricileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu