Adli Patolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Adli Patolog Nedir?

Adli patoloji, özellikle ani ve beklenmedik durumlarda veya polisin doğal nedenlerle meydana gelmediğinden şüphelenmesi durumunda, ölüm nedeninin keşfedilmesini içerir. Adli tıp patologları, ani ve beklenmedik ölümlerin nedenini araştıran ve bu tür ölümlerin nedeni ve zamanı konusunda mahkemede kanıt sunabilen kişidir.

Adli patologlar, otopsiler yaparak ve doku ve laboratuvar sonuçlarını inceleyerek bir kişinin nasıl öldüğünü belirleyebilirler. Evde, hastanede, hapishanede veya polis nezaretinde ani ve beklenmedik bir ölüm meydana gelebilir ve bir kaza, intihar, cinayet veya doğal nedenlerden dolayı olabilir.

Not: Bazı devletlerde, adli tıp uzmanlarının adli tıp patoloğu olması gerekir. Diğer alanlarda durum böyle değil.

Adli Patolog Ne Yapar?

Adli tıp patoloğunun araştırması, ölüm mahallini ziyaret etmeyi, kişinin öldüğü zaman ve yerde ne olduğu, sağlıklarının nasıl olduğu ve o sırada ne yaptıkları hakkında bilgi toplamayı içerir.

Adli tıp patoloğunun bir bedeni incelemesi, bir ölüm sonrası (otopsi olarak da bilinir) sırasında giysilere, vücudun kendisine ve iç organlara bakmayı içerir. Kişinin nasıl öldüğünü belirlemek için vücudun dış görünümüne bakarlar. Ayrıca, bir katil veya tecavüzcünün mahkumiyetine yol açabilecek tırnak altından örnekler alabilirler.

Adli tıp patolog, dış yaralanmaların iç yaralanmalarla nasıl bağlantılı olduğunu görmek için iç organları inceleyecektir. Örneğin kalp krizi, felç, anevrizma veya enfeksiyon gibi ölüm nedeni olarak hastalık kanıtı arayacaklar. Bir kafa travması sonrasında beyinde morarma veya ateş etme sonrasında kalp ve kan damarlarında hasar gibi şeylere bakacaklar. Ölüm sonrası ayrıca vücut dokularının mikroskobik ve X ışını incelemelerini de içerebilir.

En Popüler:  Elektrikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Adli patologlar asistanlar, polis fotoğrafçıları, toksikologlar, adli diş hekimleri, biyokimyacılar, farmakologlar, mikrobiyologlar ve hematologlarla birlikte çalışır. Diğer uzmanlarla birlikte, araştırmalarına yardımcı olmak için vücuttan kanıt toplayabilirler.

Adli patolog Nasıl Olunur?

Adli patologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Adli tıp patoloğunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Adli Patoloğun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Adli patologlar çoğunlukla temiz, iyi aydınlatılmış laboratuvar ortamlarında, genellikle bir morgda çalışırlar. Bununla birlikte ölüm mahallini incelemek için çeşitli yerleri de ziyaret edebilirler ve ayrıca mahkemede ifade vermeye ve rutin evrak işlerini yapmaya zaman ayırmayı da bekleyebilirler.

Adli tıp patologlarının çoğu tam zamanlı olarak çalışır ve genellikle hastaneler, sağlık hizmetleri birimleri, şehir veya yerel yönetim tarafından istihdam edilir. Adli tıp patologları cesetlerle çalıştığı için bulaşıcı hastalıklara maruz kalma riski vardır. Eldiven ve maske gibi koruyucu giysiler her zaman giyilir.

İş stresli olabilir ve bazıları için duygusal olarak zor olabilir. Bu kariyerde başarılı olabilmek için adli tıp patologlarının kendilerini vakalarından ayırabilmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu