Genomik Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Genomik Teknisyeni Nedir?

Bir genom, bir organizmanın tek bir hücresindeki eksiksiz bir DNA kümesidir. Genomik, genomların yapısı, işlevi, evrimi ve haritalanması ile ilişkili bir moleküler biyoloji dalıdır.

Genomik teknisyeni, araştırmacılara ve proje yöneticilerine destek kapasitesinde yardımcı olan, genlerle deneyler, gen terapisi ve beslenme ve sağlığı etkileyen araştırmalardır. İnsanlar, hayvanlar ve bitkilerle deneyler yaparken genellikle en son teknolojiyi kullanırlar.

Genomik Teknisyeni Ne Yapar?

Bir genomik teknisyeni, DNA ve RNA dizilerini belirlemek ve karşılaştırmak için birçok teknoloji kullanacaktır. Örneklerden RNA ve DNA izole etmek, kitaplıklar oluşturmak, kalite kontrol yapmak, titrasyonları gerçekleştirmek ve çeşitli mikrodizi, PCR ve DNA sıralama teknolojileri ile çalışmak gibi çeşitli görevleri yerine getirirler. Genomik teknisyenlerinden ayrıca bir süpervizörün gözetiminde yeni protokoller geliştirmeleri beklenebilir.

Genomik teknisyenlerinin kapsamlı analitik ve bilgisayar becerilerine sahip olması ve organize olmaları ve bulgularını net bir şekilde iletebilmeleri gerekir. Genomik veri çalışmalarına katılmak için zaman harcıyorlar; malzeme, bilgi ve numune toplamak; ve test tüpleri, mikroskoplar, hayvan kafesleri ve tartıları kullanın ve bakımını yapın. Ayrıca mikroskobik organizma çalışmalarında ve diğer laboratuvar çalışmalarında bilim insanlarına yardımcı olurlar.

Genetik ve genomik arasındaki farklara dikkat edin:

Genetik kalıtım veya canlı organizmaların özelliklerinin bir nesilden diğerine DNA yoluyla nasıl aktarıldığının incelenmesidir.

Genomik bir organizmanın genlerinin bütünlüğünün incelenmesidir – genom denir. Biyoinformatik olarak bilinen hesaplama ve matematik tekniklerini kullanan genomik araştırmacıları, sağlığı, hastalığı veya ilaç tepkisini etkileyen varyasyonları bulmak için muazzam miktarda DNA dizisi verilerini analiz eder.

Genomik, genetikten çok daha yeni bir alandır ve ancak son birkaç on yılda DNA dizilemesi ve hesaplamalı biyolojideki teknik gelişmeler nedeniyle mümkün hale geldi.

En Popüler:  Ağ Yöneticisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Genomik teknisyeni Nasıl Olunur?

Genomik teknisyenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Genomik teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Genomik Teknisyeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Genomik teknisyenleri neredeyse tamamen bir laboratuvar ortamında çalışır. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat bazen gece vardiyaları ve hafta sonu çalışması gerekebilir. Bir ekibin parçası olarak iyi çalışabilmeli ve sınırlı denetimle bağımsız olarak çalışabilmelidirler. Genellikle doktora bilim adamlarından hemşirelere, tıp doktorlarına ve yöneticilere kadar çeşitli profesyonellerle çalışırlar.

Genomics teknisyenleri, özel işlem ve önlemler gerektiren bazı toksik kimyasallarla temas edebilir, bu nedenle her zaman katı güvenlik protokollerine bağlılık beklenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu