Cenaze Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir cenaze hizmeti görevlisi, bir cenazenin ayrıntılarını yönetir ve organize eder. Ziyaretlerin, anma törenlerinin, kremasyonların veya cenazelerin tarihlerini, yerlerini ve zamanlarını belirlemek için ailelerle birlikte çalışırlar. Cenaze hizmeti çalışanları, ölüm belgesi almak için devlet görevlilerine uygun belgeleri sunmak gibi, bir kişinin ölümünün tüm idari yönleriyle ilgilenirler.

Bir cenaze hizmeti görevlisinin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Sağlık Kariyeri Testimizi yapın

Veteriner olmakla ilgileniyorsanız, ilgilendiğiniz sağlıkla ilgili başka kariyerler de olabilir! Tıp alanındaki çeşitli kariyerlerdeki ilgi seviyenizi keşfetmek için ücretsiz sağlık kariyeri testimizi yapın.

Meslek Seçimi Testi

Nasıl Cenaze Hizmeti Çalışanı Olunur?

Cenaze hizmeti çalışanları genellikle cenaze bilimi veya cenaze hizmeti alanında bir önlisans derecesi kazanır. Bazı işverenler, adayların lisans derecesine sahip olmasını tercih eder. Fakat bu tüm pozisyonlar için gerekli değildir. Kurs genellikle yas danışmanlığı, iş hukuku, etik, onarıcı teknikler ve mumyalama içerir.

Okula ek olarak cenaze hizmetleri çalışanları mezun olduktan sonra devlet lisans sınavını geçmek zorundadır. Her devletin kendi lisanslama gereksinimleri vardır.

Cenaze Hizmeti Çalışanının İş Tanımı

Bir cenaze hizmeti görevlisi, cenaze törenlerinin düzenlenmesinde merhumun ailelerine ve arkadaşlarına taziyeler ve öğütler sunar. Yeri, tarihleri, ziyaretleri, anma törenlerini, cenaze törenlerini veya ölü yakma işlemlerini belirlemeye ek olarak ölen kişinin kalıntılarını hazırlarlar. Cenaze hizmetleri görevlileri, kişinin din ve kültürlerine göre yakılması, gömülmesi veya gömülmesi kararlarında da yardımcı olur.

Cenaze hizmetleri görevlileri, kişilerin ölümüyle ilgili gerekli idari belgeleri de tamamlar. Genellikle bu belgeler sigorta talepleriyle ilgilidir. Bu yüzden Sosyal Güvenlik İdaresi, Sağlık Bakanlığı veya Gaziler İşleri Bakanlığı ile çalışmaları gerekebilir. Toplulukları hakkında bilgi sahibi olmak da yardımcı olabilir; çünkü bir cenaze hizmeti çalışanı, cenazeyi düzenlerken yas tutan ailelere topluluk bilgisi veya kaynakları sağlayabilir. Cenaze hizmeti çalışanları, sevdiklerini kaybeden aileleri planlamak ve onlara yardım etmekle kalmaz. Hem de ailelerinin yükünü almak için cenazelerini kendi vefatlarından önce planlamak isteyen müşterilerle birlikte çalışırlar.

En Popüler:  İnsan Kaynakları Yöneticisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre cenaze hizmeti çalışanlarının %60’ından fazlası serbest meslek sahibi ve özel cenaze evlerinde çalışıyor. Bu kariyer alanı duygusal olarak yorucu ve stresli olabilir. Cenaze hizmeti çalışanlarının genellikle son tarihleri ​​çok sıkıdır ve cenazeleri ölüm gerçekleştikten 1-3 gün sonra planlamalıdır. Sadece bunu planlamakla kalmaz. Hem de diğer cenazeleri veya cenazeleri koordine ediyor olabilirsiniz. İşin doğası gereği düzensiz saatler ve çeşitli günler.

Cenaze Hizmeti İşçisi Kimdir?

Bir cenaze hizmeti çalışanı olmak istiyorsanız başarının anahtarı morg biliminde bir önlisans derecesi almaktır. Buna ek olarak cenaze hizmeti çalışanlarının lisanslı bir cenaze hizmeti uzmanının rehberliğinde 1-3 yıllık çıraklık yapmaları beklenmektedir.

Bir cenaze hizmeti çalışanı olarak cenaze hizmetlerini ölümden sonraki 24 ila 72 saat içinde koordine etmeniz gerekebilir. Birçok cenaze hizmeti işçisi için bu, akşamları ve hafta sonları uzun, öngörülemeyen saatler çalışmak anlamına gelir. Cenaze hizmeti çalışanları için iş asla gerçekten yapılmaz.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Cenaze Hizmeti Çalışanları.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu