Meslek ve Kariyer Seçimi Testi – 2021

En iyi meslek seçimi testi

Geleceğiniz sizi bekliyor. Ne olmayı seçeceksin? Hayatını nasıl yaşamak istersin? Sizin için hangi kariyer doğru? Bu ücretsiz kariyer testi, öğrencilerin ve yetişkinlerin kariyer ilgi alanlarınızı keşfetmenize yardımcı olması için tasarlanmıştır. Çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce kariyer vardır ve her biri sizin kadar benzersizdir! Bu sitedeki ücretsiz kariyer testlerinin nasıl çalıştığını açıklamak için bize bir dakika verin, böylece bu sitenin sunduğu ücretsiz kariyer kaynaklarından tam olarak yararlanabilirsiniz.

İlk olarak ücretsiz kariyer testi sonuçlarınıza erişmenin sıfır maliyeti vardır. Kariyer ilgi sonuçlarınız anında alınır ve gelecekte sonuçlarınıza erişmek için benzersiz bir bağlantı alırsınız. Ücretsiz kariyer testi sonuçlarınıza eriştiğinizde, benzersiz bağlantınızı kendinize, öğretmeninize veya ebeveyninize e-posta ile gönderdiğinizden veya bir yere kopyaladığınızdan emin olun. Öğrenci dostu bir kaynağız, bu nedenle e-posta adresinizi toplamıyoruz veya şimdi ya da gelecekte sonuçlarınızı görmek için kayıt olmanızı gerektirmiyoruz. Kişisel bilgilerinizi toplamadığımız veya kaydetmediğimiz için, hangi test sonuçlarının size ait olduğunu bilemeyeceğiz. Kariyer testi sonuçlarınızla olan benzersiz bağlantıyı kaybederseniz, ileride bunu sizin için geri alamayız. Böyle bir durumda ücretsiz kariyer testine tekrar girmeniz gerekecek.

Her kariyer testinin tamamlanması 5 dakikadan fazla sürmez. Kariyer testi daha uzun olsaydı, son soru grubunu hızlıca gözden geçirip doğru sonuçlardan daha az sonuç alacaksınız. Bunu kesinlikle istemezsin. Soruları cevaplamayı bitirdikten sonra, bir kariyer kategorisiyle ilişkili test sonuçlarınıza ilişkin bir ilgi düzeyi göstergesi alacaksınız. Bu ilgi düzeyi göstergesi, birden çok kariyer kategorisinde aynı ilgi düzeyi puanına sahip olabileceğiniz için önemlidir. Örneğin sanat kategorisine ve teknoloji kategorisine yüksek bir ilgi gösterebilirsiniz! Size bir ilgi seviyesi sağlayarak, her kariyer kategorisini dikkatlice değerlendireceğinizden ve bir kariyer kategorisine diğerinden daha fazla önem vermeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Sanat ve teknolojiyi örnek alalım. Kariyer testi sonuçlarınız sanata ve teknolojiye büyük ilgi duyduğunuzu gösteriyorsa, grafik tasarım, video oyun tasarımı veya pazarlama gibi ikisini birleştiren kariyerleri düşünebilirsiniz. Ücretsiz Kariyer Testinizin genel bir testi vardır ve yolculuğunuza başlamanızı tavsiye ettiğimiz yer burasıdır. Bu testimiz çünkü ilginizi 15 kategoriye ayırıyor. Bu 15 geniş kategori şunlardır:

 • Sanat
 • İş
 • İletişim
 • Mutfakla ilgili
 • Eğitim
 • Mühendislik
 • Finansman
 • Sağlık hizmeti
 • Yasal
 • Multimedya
 • Kamu hizmeti
 • Bilim
 • Sosyal bilim
 • Teknoloji
 • Ticaret

Meslek testi sonuçlarınızdaki 15 geniş kariyer kategorisi, kariyer ilgi alanlarınızın büyük bir resmini sunar. Bunlar aynı zamanda üniversite bölümlerine, derece yollarına ve ticaret okulu seçeneklerine en çok benzeyen kategorilerdir. Büyüdüğünüzde ne olmak istediğiniz veya sizin için hangi kariyerin doğru olduğu konusunda kararsızsanız, ilgi puanlarınız kariyerinizi ve üniversite araştırmanızı yaparken odaklanmanız gereken bir yöne işaret edecektir.

Söylenecek son iki nokta var.

 1. Bu kaynak, testlerinizdeki kişilik sorularını içermez. İş gücünde düşünce, deneyim ve kişilik tipinin çeşitliliği önemlidir. Hemen sonuca varmıyoruz ve kişiliğe dayalı bir kişi için bir kariyer alanının daha iyi olduğunu varsayıyoruz.
 2. İlgi alanlarınız zamanla değişir. Bir üniversite öğrencisi olarak testlerimizden birini aldıysanız, bir lise öğrencisi olarak kariyer ilgi alanlarınız değişebilir. Unutmayın, bugün birkaç kategoride yüksek puan alsanız bile, bu gelecekteki benliğinizin daha sonra puanlayabileceğini yansıtmaz.

İlgi alanlarınıza uygun bir kariyer bulun

İdeal kariyeriniz, her gün zevk aldığınız bir kariyerdir. İlgi alanlarınızı ölçmek, tercihlerinizi, sevdiğiniz şeyi yapmanıza izin veren kariyerlerle doğru bir şekilde eşleştirmenizi sağlar. Kişiselleştirilmiş kariyer tavsiyeleri için kariyer ilgi alanlarınızın tam bir envanterini ve ayrıca bir kişilik değerlendirmesi edinin.

Kariyer Testi nedir?

EnİyiMeslekler şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı kariyer ve meslek testini geliştirdi.

EnİyiMeslekler kariyer ve meslek testi, sizi 140’tan fazla özelliğe göre ölçen ve 800’den fazla kariyer ansiklopedimiz ile en iyi eşleşmelerinizi doğru bir şekilde bulmak için bu verileri kullanan kapsamlı bir ilgi, kişilik ve tercih değerlendirmesidir.

Diğer kariyer bulma sınav siteleri, sizi öğretmen, hemşire ve itfaiyeci gibi genel kariyerlerle eşleştirmek için size bariz sorular sorar. Kariyer testimiz aslında kim olduğunuza dair psikometrik bir model oluşturur ve sizi birden çok kaynaktan topladığımız kariyer verileriyle eşleştirir.

Kişiliğinizi ve ilgi alanlarınızı gerçek dünyadaki kariyerlerle eşleştirerek seveceğiniz bir iş bulun. Bu 15 dakikalık ücretsiz kariyer testi, güçlü yönlerinize tam olarak uyan kariyerleri göstermek için temel kişilik faktörlerini ölçer. Bugün doğru kariyer yoluna başlamanızı sağlayacak doğru sonuçlar için güçlü Holland, MEB ve İşkur meslek seçim sistemlerine dayanmaktadır.

Meslek testine girmek için gösterilen her aktiviteye olan ilginizi işaretleyin. Bir etkinlik yapmak için gerekli becerilere veya eğitime sahip olup olmadığınız veya ne kadar para kazanabileceğiniz konusunda endişelenmeyin. Bunu yapmaktan zevk alıp almayacağınızı bir düşünün.

Ne tür bir iş istediğinizden veya kariyerinizde bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizden emin değilseniz, kariyer yetenek testi, iş seçimlerinizi daraltmanıza ve ilgi alanlarınız, becerileriniz ve değerlerinizle uyumlu bir kariyer yolu seçmenize yardımcı olabilir.

Meslek testi yapmak “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” ile ilgili. Buradaki önemli nokta, kariyer testlerinin, sadece ne yapmak istediğinizi düşünmek için bir fırsattan ziyade, ne yapmak için tasarlanabileceğiniz hakkında size somut fikirler verebilmesidir. Bir kişi olarak gelişmenize yardımcı olacak çalışma türünü ve ortamını anlamanıza yardımcı olabilir.

Yeteneğe göre meslek seçimi nasıl olur?

Bu faktörlerden bir veya daha fazlasını ele alan çeşitli ücretsiz kariyer testleri ve sınavlar vardır. Ancak tüm unsurları kapsayan bir test bulmak zorunlu değildir.

Bazı testlerin bilimsel olarak doğrulanmadığını unutmayın.

Bununla birlikte hızlı ve kolaydırlar ve ne tür işleri araştırmak isteyebileceğiniz konusunda fikir verirler.

Birkaç teste ve sınavlara biraz zaman ayırın ve hangi sonuçları aldığınızı görün. Daha sonra okuma, bilgilendirici röportajlar, staj ve staj yoluyla daha fazla keşfetmeye değer olup olmadığına karar vermek için size verilen iş seçeneklerini karşılaştırın.

Ücretsiz Meslek Kariyer Testleri 2020

Aşağıdaki testler online olarak ücretsiz olarak mevcuttur ve bir sonraki kariyerinizi belirlemek için iyi bir başlangıç ​​olabilir.

Meslek Seçim Testi Yükleniyor…

Meslek testi ile ilgili sorular

Bu kaynak testi hem öğrenciler hem de yetişkinler için yararlı mı?

Bu kaynaktaki ücretsiz kariyer testleri, kariyer keşfi için öğrenciler ve yetişkinler için yararlıdır. Okul bölgeleri, kolejler ve iş gücü merkezleri bunu öğrencileri ve müşterileri ile kariyer araştırması için kullanır. İçerik mümkün olduğunda 8. sınıf düzeyinde yazılır ve en az 13 yaş ve üzeri öğrenciler tarafından en kolay anlaşılır. Bazı okullar bunu 13 yaşından küçük öğrenciler için kariyerlerine ilgi duymalarını sağlamak için bir kaynak olarak kullanır. Bununla birlikte henüz lisede olmayan daha genç öğrenciler sınava girerken denetlenmelidir, böylece gerekirse herhangi bir soru açıklanabilir. Ayrıca bazı kariyerler diğerlerinden daha tekniktir ve daha genç öğrenciler terminolojiyi, özellikle iş tanımında anlamakta biraz daha zor bulabilirler.

Ücretsiz kariyer testlerini tamamlamak ne kadar zaman alır?

Test yorgunluğunu ortadan kaldırmak için en fazla beş dakika sürecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı ücretsiz kariyer testleri iki veya üç dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Meslek testi en popüler ve eksiksiz bir yetişkin ya da öğrenci için tam 5 dakika sürebilir. Tüm kariyer testleri bir masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefonda alınabilir. Ancak akıllı telefon veya küçük tablet kullanan kullanıcıların tamamlaması bir dakika daha uzun sürebilir.

Sonuçlar sayfası hakkında daha fazla paylaşabilir misiniz?

Soruları tamamladıktan sonra sonuçlarınıza anında erişim sağlanır. Sonuçlar sayfası, kullanıcının değerlendirildiği her bir kategoriyle ilişkili ilgi puanlarına sahiptir. Bir kişi, birden çok kategoride aynı ilgi puanı alabilir. Her bir kariyer kategorisini yüksek bir ilgi puanıyla değerlendirmek ve iki kariyer kategorisini harmanlayan kariyerleri değerlendirmek faydalıdır. Örneğin sağlık hizmetleri ve teknoloji kariyeri kategorilerinde yüksek ilgi puanı verilmişse, sağlık hizmeti veri bilimcileri, biyoteknoloji veya genetik gibi ikisini harmanlayan işleri düşünün.

Ücretsiz kariyer testi sonuçları başkalarıyla ne kadar kolay paylaşılabilir?

Bu kaynak üzerindeki ücretsiz kariyer testlerinden herhangi birini başkalarıyla paylaşmak kolaydır. Bir kişinin sonuçlarını paylaşmasının ve kaydetmesinin birkaç yolu vardır. İlk olarak her rapor, sonuçlara istediğiniz zaman erişmek için benzersiz bir bağlantı içerir. İleride başvurmak için bu kısa, benzersiz kodu yazmak önemlidir. Kendinize mesaj atmak, bir kağıda veya e-postaya yazmak yeterince kolaydır. Bu benzersiz kod arkadaşlarınızla, ailenizle veya öğretmenlerle paylaşılabilir. Gelecekte herhangi bir zamanda bir kişi bu web sitesini ziyaret edebilir ve sonuçları görmek için kodu gönderebilir.

Tüm kariyer testi sayfalarında ve bu ana sayfada, kodu eklemek için bir giriş metin alanı vardır. Sonuçlar aynı zamanda baskı dostudur. Bazı öğrencilerden sınava girmeleri ve sonuçları ev ödevi olarak vermeleri istenir. Yazıcı erişimine sahip öğrenciler, kariyer test raporlarını yazdırmak için tarayıcılarının Dosya> Yazdır işlevini kullanabilir. Rapor, Dosya> Yazdır> PDF Olarak Kaydet seçeneği kullanılarak PDF olarak da kaydedilebilir. Son olarak sonuç sayfalarının her birinde benzersiz bir URL de sağlanır. Bir kişi kariyer testi sonuçlarını Sosyal Medya üzerinden başkalarıyla paylaşmak isterse, benzersiz bağlantılarını kopyalayıp seçtikleri platforma yapıştırabilir.

Bir öğrenci kariyer testi sonuçlarını kaybederse ne olur?

Bu soruyu birkaç kez aldık. Bu kaynak yetişkinler ve öğrenciler için yararlı olsa da onu olabildiğince öğrenci dostu hale getirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle kişisel tanımlanabilir bilgiler, ücretsiz bir kariyer testine girmek veya sonuçlara erişmek için toplanmaz. Kayıt veya e-posta gerekli değildir. Kişi kariyer sınavına tekrar girmelidir. İyi haber şu ki, tüm kariyer testleri 5 dakika veya daha kısa sürüyor.

Bu kaynağın faydalarından bazıları nelerdir?

Bu kariyer testi sonuçları ücretsizdir, öğrenci dostudur ve sınava girmek için herhangi bir kişisel bilgi veya ödeme gerektirmez. Daha sağlam bir test sonucu sayfasının ‘kilidini açmak’ için de ücret alınmaz. Bu sitede sıfır maliyetle her şey ücretsizdir. Kariyer testi sonuçlarına daha sonra benzersiz bir bağlantı üzerinden erişmek de ücretsizdir ve bu özellik, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin paylaşılmasını da gerektirmez.

Bu ücretsiz kaynak, bir kişi bir kolej bulmak ve o üniversiteden bilgi almak isterse, kolej liderleri aracılığıyla gelir elde eder. Bir üniversite bulmak tamamen isteğe bağlıdır ve kariyer testlerine veya ücretsiz test sonuçlarına erişim için bir gereklilik değildir.

Sonuçlar ne kadar önemlidir?

Kariyer ilgi alanları zamanla değişir. Öğrenciler ve yetişkinler yeni insanlara, yerlere ve kariyere maruz kaldıkça, ilgi alanlarında bir değişim yaşayabilir.

Bir kişi ücretsiz bir kariyer sınavına girdikten sonra ne yapmalıdır?

Birisi kariyer testimizi aldıysa, kariyer ilgi alanlarını daha da daraltabilecek diğer ücretsiz kariyer testlerinden birini almayı faydalı bulabilir. Örneğin bir sağlık kariyeri testi, teknoloji kariyeri testi, sanat kariyeri testi, iş kariyeri testi ve ticaret kariyeri testi var.

Kariyer araştırması, bir kariyer testini tamamladıktan sonra atılması gereken mantıklı bir ilk adımdır. Kariyer kullanıcı geniş kariyer kategorisini seçer kez onların kariyer araştırma daraltmak yardımına eğitim düzeyine göre kariyerlerini filtreleyebilirsiniz sayfa yararlıdır. İşte yine de pratik bir kural. Bir kariyerin giriş seviyesi bir pozisyon kazanmak için ne kadar yüksek eğitim alması gerekiyorsa, iş o kadar çok ödeme yapar.

Başa dön tuşu