SGK Çocuk Parası Ne Kadar ve Nasıl Alınır? 2023

Sgk Çocuk Parası Alma Şartları

Her yıl milyonlarca insanın yararlandığı sgk çocuk parası alma şartlarında bu yıl önemli değişiklikler mevcut. Yeni çocuk sahibi çiftlerin dikkatle okuması gereken bu yazı dizisinde sgk çocuk yardımı alabilmek için yapmanız gereken işlemler ve alacağınız prim miktarları şu şekilde belirlenmiştir.

Çocuk Parası Nedir? Ne Kadardır?

Her yıl düzenli olarak devlete ödenen SGK prim tutarları içerisinde kısaca AGİ olarak yazılan Asgari Geçim İndirimi başlığı altında bir ücret bulunmaktadır. Çocuk sahibi olanların devlete başvurduğu takdirde alabileceği bu asgari geçim indirimi ücreti çocuk parası olarak anılmaktadır. Sgk çocuk parası alma şartlarını sağlamanız durumunda durumunuzda sizin için bazı kıstaslar incelenecektir. Bu noktada en önemli etmenlerden biri eşinizin çalışıyor olup olmadığıdır. Eşiniz çalışmıyorsa devletten çocuk parası başlığı altında alacağınız ücret daha fazla olacaktır. Bu primler şu şekilde hesaplanmıştır:

  • Eşi çalışan ailelerde 0 çocuk için 120 TL, 1 çocuk için 140 TL, 2 çocuk için 190 TL, 3 çocuk için 230 TL, 4 çocuk için ise 330 TL olarak belirlenmiştir.
  • Eşi çalışmayan ailelerde ise 0 çocuk için 120 TL, 1 çocuk için 150 TL, 2 çocuk için 210 TL, 3 çocuk için 240 TL, 4 çocuk için ise 350 TL olarak belirlenmiştir.

Burada belirtilen ücretler asgari ücret ile bir işte çalışıyor olduğunuzda alacağınız ücret miktarlarıdır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

 Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız, maddi durumunuz çok kötü ise ve sgk çocuk parası alma şartlarını sağlayamıyorsanız devletten Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığı ile maddi destek almanız mümkündür.

  • Çocuk başına alacağınız yardımlarda aylık olarak ilköğretim öğrencisi kız çocuğunuz için 45
  • Erkek çocuğunuz için 50
  • Lise öğrencisi kız çocuğunuz için 65
  • Erkek çocuğunuz için ise 50 TL yardım alabilirsiniz.
  • Bununla birlikte SGK çocuk parasının yanı sıra eşiniz hastanede doğum yaptığı takdirde bir defaya mahsus olmak üzere 90 TL gibi bir ücret de size devlet tarafından ödenecektir.
  • Çocuğunuz için yardım alabilmeniz için çocuğunuzun sigortalı bir işte çalışmıyor olması, meslek lisesinde okuyor ve çırak olarak mesleki eğitimini yürütüyor ise 20 yaşını doldurmamış olması, üniversite öğrencisi ise 25 yaşını henüz doldurmamış olması şarttır.
En Popüler:  İstanbul'da yapılacak meslekler ve işler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu