Geleceğin Önü Açık Meslekleri ve Maaşları (2023 – 2030)

Geleceğin meslekleri ve 2023 maaşlarını yazımızda verdik. Bu maaşlar şirkete, konuma, ülke ekonomisine ve deneyim seviyenize göre değişkenlik gösterebilir. Bu maaşlar ortalama ​​maaşlardır.

Araştırmalara göre 10 yıl içinde gelişecek meslek sektörleri:

  • LinkedIn ABD gelişen işler raporunda, yapay zeka ve veri bilimi rollerinin artmaya devam ettiğini buldu.
  • Ürün sahipleri, “müşteri başarısı uzmanları” ve “satış geliştirme temsilcileri” de yüksek talep görüyor

Sayısal ve Eşit Ağırlık önü açık meslekler 2023

Türkiye’de hangi mesleklerin önü açık diye merak ediyorsanız işte Türkiye’de ki geleceğin en popüler meslekler listesinde en iyi 10 meslek:

İşte Geleceğin En İyi 50 Mesleği

En İyi ve En Çok Kazandıran Geleceğin 50 Mesleğine aşağı kısımda detayları ile görebilirsiniz:

50. Genetik Danışmanlar

Ortalama Maaş: 41.340 Türk Lirası

Bir gen danışmanı beklediğiniz şeyi yapar: Doğum kusurları veya genetik bozuklukları olan ailelere ve çeşitli kalıtsal durumlar için risk altında olabilecek ailelere bilgi ve destek sağlayın.

Bu danışmanlar risk altındaki aileleri belirleme, bozukluk hakkında bilgileri yorumlama, kalıtım kalıplarını ve nüks risklerini analiz etme ve mevcut tüm seçenekleri aile ile birlikte inceleme konusunda beceriklidir.

49. Sosyal Hizmet Görevlileri

Ortalama Maaş: 35.510 Türk Lirası

Sosyal hizmet uzmanları, hastalarının ve müşterilerinin yaşamlarını iyileştirmekten sorumludur. Bunu yaparken, çeşitli alanlarda hizmet verirler. Fakat halk sağlığı ve tıbbi sosyal hizmet uzmanları akut veya kronik hastalıkları veya rahatsızlıkları olabilecek hastalarla çalışma konusunda uzmanlaşmıştır.

Dipnot: Hastaların işe, okula ve ev hayatına dönmeleri için gerekli desteği sağlarlar.

48. Madde Bağımlılığı Danışmanı

Ortalama Maaş: 38.000 Türk Lirası

Bu durum hayal edilebilecek en önemli sosyal çalışma işlerinden biridir ve önemi azımsanamaz. Madde bağımlılığı danışmanları, insanların uyuşturucu bağımlılığından kurtulmalarına ve yeme bozukluğu gibi davranış bozukluklarına yardımcı olur. Ayrıca genellikle ebeveynlerle, hastaların davranışlarının iş ve kişisel ilişkiler de dahil olmak üzere yıkıcı bir iz bıraktığı alanlara geri dönmelerine yardımcı olmak için rehberlik gücü olarak çalışırlar. Fakat madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları sadece uzmanlıklarını hastalara sunmazlar. Danışmanlar genellikle başkalarını bağımlılığın tehlikeleri konusunda uyarmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için sosyal yardım programları yürütürler.

Her gün bağımlılığın bir kişinin hayatı üzerindeki yıkıcı etkisi hakkında duymak duygusal bir deneyim olabilir, bu nedenle bu alana girmek isteyenler empatiyi sabırla karıştıran bir mizaç sahibi olmalıdır. Stresli. Fakat ihtiyaç duyulan bir meslek.

47. Topluluk Danışmanı

Ortalama Maaş: 39.400 Türk Lirası

Bir topluluk danışmanı, yaşamdaki her türlü zorluktan geçen insanlar için danışmanlık desteği ve rehabilitasyon hizmetleri sağlar. Bir danışman her yaştan, gruptan ve aileden insanın yanı sıra sağlık hizmetleri veya okul yönetimi gibi ilgili hizmet alanlarının üyeleriyle etkileşime girer. Bir danışmanın genel günlük görevleri müşterileriyle görüşme ve değerlendirme, hedefleri belirleme, tedavi stratejileri tasarlama ve bu stratejilerin uygulanmasına ve sürdürülmesine yardımcı olabilir. Danışmanlar müşterilerine yüksek derecede sorumluluk sahibidir ve düzenli olarak zor durumlarla başa çıkmaktadır.

Danışmanlar çok çeşitli gruplara hizmet sunduğundan, okullar, sağlık merkezleri, rehabilitasyon tesisleri, hapishaneler veya özel muayenehane gibi birçok farklı ortamda çalışabilirler. Çoğu danışman ofis ortamında tam zamanlı çalışır. Fakat bazı danışmanlar müşterilerinin ihtiyaçlarını karşilemak için gece, akşam ve hafta sonları çalışabilir.

46. ​​Diyetisyen

Ortalama Maaş: 44.900 Türk Lirası

Bir diyetisyen olarak beslenme ile ilgili bilimsel bilgileri, insanların gıda konusunda sağlıklı bilinçli kararlar almasına yardımcı olmak için pratik tavsiyeye çevireceksiniz. Diyetle ilgili sorunları değerlendirecek, teşhis edecek ve tedavi edecek ve gelecekteki sorunları önlemek için gıda ve sağlık arasındaki bağlantı hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayacaksınız.

Her ne kadar birçok diyetisyen bir hastane veya toplum ortamında Ulusal Sağlık Servisi (Devlet) için çalışsa da şu maddeleri da yapabilirsiniz:

• Gıda endüstrisi
• Spor Beslenmesi
• Halk Sağlığı
• Medya
• Eğitim ve araştırma.

Bir hastanede çalışarak, tedavilerinin bir parçası olarak özel diyetlere ihtiyaç duyan insanları eğiteceksiniz. Çocuk sağlığı, diyabet, böbrek hastalığı, gıda alerjileri veya yeme bozuklukları gibi uzmanlık alanlarına odaklanabilirsiniz. Toplumda birçok sağlığı geliştirme faaliyetine katılabilirsiniz.

45. Evlilik ve Aile Terapisti

Ortalama Maaş: 45.700 Türk Lirası

Yüksek lisans derecesine sahip olmanın yanı sıra, pratik bir terapist olmak için lisans sahibi olmanız gerekir.

Evlilik ve aile terapistleri, insanların özellikle zihinsel bozukluklar ve kişisel ilişkiler açısından yaşamın zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olur. Ruh sağlığı ve madde bağımlılığı sorunlarını bağımsız olarak teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilmiş ve lisanslanmıştır.

Evlilik ve aile terapisi temel zihinsel sağlık disiplinlerinden biridir ve akıl hastalığı ve aile sorunlarının en iyi aile bağlamında ele alındığı araştırma ve teoriye dayanmaktadır. Genellikle psikoterapi ve aile sistemleri konusunda eğitimli evlilik ve aile terapistleri, müşterilerinin mevcut ortamlarındaki semptomlarını ve etkileşim modellerini anlamaya odaklanır.

44. Sağlık Hizmetleri Sosyal Görevlisi

Ortalama Maaş: 51.000 Türk Lirası

Bu meslek, hem bireylere hem de gruplara, ister kronik ister akut olsun, hastalık ve hastalıklarla başa çıkmak için sosyal ve psikolojik destek sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Sağlık hizmetleri sosyal çalışanları, insanların sağlık sorunları ile ilgili hizmetlere ve eğitimlere erişmelerine yardımcı olur. Amaç, müşterinin günlük yaşamlarında işlev görebilmesi için optimal sağlık durumuna ulaşmasını ve bunu sürdürmesini sağlamaktır. Sosyal hizmet uzmanları aynı zamanda bir müşteri savunucusu, eğitimci, bakım koordinatörü, danışman olarak görev yapar ve hizmet verdikleri nüfusun sağlık hizmetini ve haysiyetini korumaya çalışır.

Sağlık hizmetleri sosyal çalışanı olarak kariyer, sıkıntı, kriz ve belirsizlik dönemlerinde diğer insanlara yardım etmeyi sevenler için mükemmeldir. Fakat işçi için stresli olabilir.

43. Kamu Politikası Analisti

Ortalama Maaş: 53.000 Türk Lirası

Kamu politikası analistleri, bilgileri keşfetmek, toplamak ve analiz etmek için sorunları veya politika alanlarını tanımlar, ardından bulgularını rapor eder ve sorunlara yönelik yeni politikalar önerir. Örneğin ölümcül isyan bir ABD şehrini etkiliyorsa, bir politika analisti olayı araştırabilir, isyanlara yol açan altta yatan sosyal ve ekonomik sorunları tespit etmek için veri toplayıp analiz edebilir, ardından şehir ve devlet görevlilerine belirlenen sorunları ele almak için önerilerde bulunabilir.

Diğer politika analistleri, mevcut politikaların ve hükümet programlarının etkilerini değerlendirmektedir. Örneğin analistler şehir içi gençler arasında lise terk oranlarını azaltmak için tasarlanmış yeni bir politikanın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını araştırabilirler.

42. Okul Danışmanı

Ortalama Maaş: 53.000 Türk Lirası

Okul danışmanları hakkında her şeyi biliyorsunuz. İlkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerle birlikte zihinsel sağlığı ve refahı arttırmak için çalışırlar. Ayrıca belirli sosyal ve gelişimsel ihtiyaçları olan öğrencilerin uygun eğitim bakımı almalarına yardımcı olabilirler. Ebeveynler, basın, yöneticiler ve kamuoyu genellikle okul danışmanlarının günlük olarak ne yaptığını merak ediyor.

Gittikleri okul danışmanlarının ofislerinde oturdukları, sadece üniversite başvurularını dağıtan, bir dersi bırakmak isteyen veya okuldaki sorunlularla tanışmak isteyen öğrenciler için program değişiklikleri yapan günler. Günümüzde akademik başarı, kişisel/sosyal gelişim ve kariyer gelişimi alanlarındaki tüm öğrencilere yardımcı olarak günümüz öğrencilerinin yarının üretken, iyi ayarlanmış yetişkinleri olmalarını sağlıyorlar.

Dikkatli bir kelime: yerel yönetimlerin okul finansmanındaki yavaş büyüme veya düşüş nedeniyle işe alım sınırlı olabilir.

41. Afet ve Acil Durum Uzmanları

Ortalama Maaş: 54.000 Türk Lirası

Bu profesyoneller afet müdahale planlarını bir araya getirmekte ve diğer profesyonelleri acil durumlara ve afetlere müdahale etmenin en iyi yolları konusunda eğitmektedir. Bu uzmanların çoğu hükümet çalışanlarıdır. Genellikle ordu için de çalışırlar.

Acil durum yönetimi uzmanı, doğal veya insan yapımı afetlere karşı ilk savunmadır. Bir acil durum yönetimi uzmanı belediyelerin ve devlet kurumlarının afete hazırlanmasına yardımcı olmak, acil durum planlarını gözden geçirmek ve afet zamanlarında vatandaşların ihtiyaçlarının karşilendığından emin olmak için hükümet ve sosyal kurumlardaki yetkililerle çalışmaktan sorumludur. Acil durum yönetimi uzmanı, acil durum planlama ve yönetim çabaları için hibe fonlaması için de başvurur ve yönetir.

40. Vaka Yöneticisi

Ortalama Maaş: 56.508 Türk Lirası

Bir vaka yöneticisinin birincil görevi hasta bakımını koordine etmektir. Hastanın sağlık deneyimini optimize etmek için hastanın çizelgesini ve bakım planını incelerler. Hasta için daha iyi bir sonuç elde etmek amacıyla değerlendirir, planlar, uygular ve değerlendirirler.

Vaka yöneticileri rehabilitasyon veya geriatri gibi belirli alanlarda uzmanlaşmıştır.

39. Topluluk Programı Yöneticileri

Ortalama Maaş: 57.950 Türk Lirası

Yönetim pozisyonlarına giren sosyal hizmet uzmanları genellikle kâr amacı gütmeyen kurumları veya belirli topluluklara hizmet eden sosyal hizmet programlarını denetler. Bu tür pozisyonlarda, profesyoneller stratejik fikirler bulmak, para toplamak, bütçelendirmek ve bir personeli yönlendirmekten sorumludur. Sosyal hizmet programına örnek olarak hem acil hem de takip yardımı sağlayan aileler için evsiz bir sığınak verilebilir.

Gereken beceriler, yönetim ve liderliğin bir kombinasyonudur. Yönetim; planlama, program tasarımı, bilgi sistemleri, program değerlendirme, finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi ve denetim gibi işlevleri içerir. Liderlik, personeli görme, ilham verme ve motive etme, stratejik yönetim ve örgütsel değişimi içerir.

Sosyal hizmetlerin ve toplum hizmet yöneticilerinin beklentileri iyidir ve şu andan itibaren 2023 yılına kadar tüm meslekler için ortalamadan daha hızlı yüzde 21 büyüyeceği öngörülmektedir.

38. Ceza Adaleti Eğitimcileri

Ortalama Maaş: 59.000 Türk Lirası

Bu ortaöğretim sonrası eğitmenler ceza adaleti, düzeltmeler ve kolluk idaresi dersleri vermektedir. Bu rol hem öncelikle sınıf öğretmenliği yapan öğretmenleri hem de çoğunlukla araştırma yapan öğretmenleri içerir.

37. İş Sağlığı ve Güvenliği Görevlisi

Ortalama Maaş: 61.300 Türk Lirası

Bu işlerde çalışanlar, işçilere ve mülke zarar gelmesini önlemeye yardımcı olacak politika ve prosedürler tasarlamaktan sorumludur. Makineleri ve hava kalitesini kontrol eder, güvenli çalışma alanları tasarlar ve çalışanların işle ilgili tehlikeleri en aza indirecek politikaları oluşturur.

Birincil sorumluluklar şu maddeleri içermektedir:

• İşçileri ve halkı zarardan korumak için yollar yaratın.
• Güvenli çalışma alanları tasarlayın.
• Makineleri inceleyin ve arızaları test edin.
• Arızalı ekipmanları çıkarın.
• Hava kalitesini test edin.
• Şikayetleri araştırın.
• Devamsızlığı ve ekipman duruş süresini azaltın.
• Daha düşük sigorta primleri ve işçi tazminatı ödemeleri.
• Devlet para cezalarını önleyin.
• Güvenlik denetimleri yapın.
• Para cezaları verin.
• Hastalık veya yaralanmaları kontrol etmek, ortadan kaldırmak ve önlemek için programlar tasarlayın.
• Biyolojik, kimyasal ve radyolojik tehlikeleri araştırmak ve tanımlamak.

En Popüler:  Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir ve Kimdir? Şartları ve İptali - 2023

36. Halk Sağlığı Hemşiresi

Ortalama Maaş: 64.000 Türk Lirası

Birçok hemşirelik uzmanı halk sağlığı konusunda uzmanlaşmıştır ve popülasyonların ciddi hastalık ve hastalıklarla karşileşmasını önleyen optimum halk sağlığı stratejileri geliştirmeye kendini adamıştır.

Sağlıksız ortamları iyileştirmek ve onları sağlıksız hale getiren faktörleri ortadan kaldırmak için çok çalışıyorlar.

35. Özel Sağlık Danışmanı

Ortalama Maaş: 65.000 Türk Lirası

Bu kariyerde, hem burada hem de dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşam kalitesini ve sağlığını artırmaya çalışacaksınız. En zorlu halk sağlığı sorunlarından bazilerı üzerinde çalışacaksınız.

34. Sosyal Hizmet Öğretmenleri

Ortalama Maaş: 71.000 Türk Lirası

Sosyal hizmet öğretmenleri, meslekte iş kazanmak isteyenlere sosyal hizmet dersleri vermektedir. Bu işler çok fazla eğitim gerektirir.

Sosyal hizmet öğretmeninin eğitim alanları sosyal yönetim, sosyal politikalar, insan davranışı ve insan refahını içerir. Ders hazırlama ve verme ile sınıf içi tartışmalara öncülük edebilir. Öğretmen sınavları yönetebilir ve not verebilir veya görevi başkalarına devredebilir. Ayrıca ilgi alanında araştırma ve vaka çalışmaları yapacak ve bulguları ticaret dergilerinde veya ders kitaplarında yayınlayabilir. Genellikle bu kişi bu alanda liderdir ve yayınlanmıştır.

33. Kriminoloji uzmanı

Ortalama Maaş: 72.000 Türk Lirası

Bir kriminoloji uzmanı, kanunları neden çiğnediklerine yardımcı olmak için suçluların motivasyonlarını araştırır. Bu oldukça önemli bir görev. Araştırmacılarla bir suçluyu tutuklamak, avukatlara suç davranışı hakkında bilgi vermek veya hapishaneler ve hapishanelerdeki mahkumları daha iyi anlamak için çalışabilirler.

Kriminoloji sosyolojinin bir uzmanlık alanıdır ve genellikle yüksek lisans derecesi gerektirir. Birisi doktora girmek istemedikçe. programı, uygulamalı, klinik veya profesyonel bir yüksek lisans programı sonrasında bir işe hazırlık sağlayacaktır.

32. Mesleki Terapist

Ortalama Maaş: 72.320 Türk Lirası

Ne yaparlar: Mesleki terapistler, fiziksel, zihinsel, gelişimsel ve duygusal koşulları devre dışı bırakan insanlara günlük yaşam ve iş becerilerini iyileştirme ve geliştirme konusunda yardımcı olur. Ayrıca yakın zamanda engelli veya ampute gibi hastalara işlev kaybını telafi etme konusunda yardımcı olurlar.

Mesleki terapistler, hastalara motor becerilerini, akıl yürütme ve algısal yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu alandaysanız, şefkatli ve merhametli olmanız ve genellikle muazzam bir başarı duygusu almanız gerekir.

Mesleki terapistler yüksek lisans veya daha yüksek bir dereceye ihtiyaç duyarlar. Ulusal sertifika sınavına girmek için Mesleki Terapi Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş bir programa girmeleri gerekmektedir.

31. Biyoistatist

Ortalama Maaş: 73.000 Türk Lirası

Bu profesyoneller, özellikle biyoloji alanında, halk sağlığı sorunlarına istatistik uygularlar. Halk sağlığını korumakla ilgili önemli verileri toplamak için deneyler ve anketler oluşturacaksınız.
Muhtemelen risk altındaki kişi ve topluluklardan veri toplayacaksınız.

30. Fizyoterapist

Ortalama Maaş: 76.310 Türk Lirası

Fizyoterapistler, hastalık veya sakatlık nedeniyle fonksiyonel aktiviteleri hareket ettirme ve gerçekleştirme yeteneği sınırlı olan her yaştan insanı teşhis eder ve tedavi eder. Hastaların esneklik ve güç oluşturmasına yardımcı olurlar. Hastanın hareket etme, işlevi geri yükleme, ağrıyı azaltma veya özürlülüğü önleme yeteneğini geliştirmek için tedavi tekniklerini kullanarak bir plan oluşturacaksınız.

Fizyoterapistlerin iyi güdülenici olması gerekir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre fizyoterapistlerin yaklaşık yüzde 60’ı hastanelerde çalışıyor.

29. Doktor Asistanı

Ortalama Maaş: 80.230 Türk Lirası

Sağlık endüstrisi büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Doktorlar talebe ayak uyduramıyor. Bu yüzden doktor asistanları daha popüler hale geliyor. Muhtemelen son doktorunuzun ziyaretinde bir veya ikiyle karşileştınız.

Asistanlar hastalara tanı, tedavi ve önleyici sağlık hizmetleri sunar ve bunu yapmak için yıllar ve yıllar tıp fakültesine yatırım yapmak zorunda değildir. Tek ihtiyaçları olan bir yüksek lisans derecesi

28. Sağlık Bakım Müdürü

Ortalama Maaş: 84.000 Türk Lirası

Bu profesyoneller, tıp ve sağlık hizmetlerinin planlanması, koordine edilmesi ve yönlendirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir sağlık tesisinin tamamını yönetebilir veya bir alanda uzmanlaşabilirsiniz.

Muhtemelen çabalarınızı halk sağlığı sorunları olan ihtiyaç duyulan bir alanda bir sağlık tesisine odaklayacaksınız. Bu durum muhtaçlara bir tesis işletmek için büyüleyici, değerli bir iş.

27. Finansal Analist

Ortalama Maaş: 84.780 Türk Lirası

Basitçe ifade etmek gerekirse, bir finansal analist insanların ve şirketlerin paralarını nasıl yatırım yapacaklarına karar vermelerine yardımcı olur. Analistler genellikle bankalar, sigorta şirketleri, yatırım fonları ve menkul kıymet firmaları için çalışırlar, yatırım yapmak istedikleri firmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için şirket yetkilileriyle görüşürler.

Öte yandan, kişisel bir finansal danışman bireylerin finansal ihtiyaçlarını değerlendirir ve onlara yatırımlar, vergi kanunları, emlak planlaması ve sigorta kararları konusunda yardımcı olur. Danışmanların neredeyse %30’u bağımsız olarak çalışmakta ve kendi hesabına çalışmaktadır.

26. Düzeltme Tesisi Psikologları

Ortalama Maaş: 85.000 Türk Lirası

Düzeltme tesisi psikologları, düzeltici bir tesis ortamında mahkumlarla değerlendirmeler ve terapötik oturumlar düzenler. Bu işin bu stresli ve potansiyel olarak tehlikeli ortamı, işverenlerin tazminatta daha yüksek maaş teklif ettiği ve rekabetin genellikle diğer mesleklerden daha az faktör olduğu anlamına gelir.

Genellikle düzeltici tesis psikologları klinik psikolojide yüksek lisans derecesine sahiptir. Fakat doktora eğitimi mevcut maaşları arttırır. Daha stresli veya rahatsız edici ortamlarda başarılı olanlar için bu harika bir seçenektir.

25. Ekonomist

Ortalama Maaş: 85.000 Türk Lirası

Bir ekonomist ekonominin çeşitli yönlerini inceler, verileri değerlendirir ve ekonominin geleceği hakkında tahminler, stratejiler ve modeller yapar. Küresel, bölgesel, ulusal ve hatta endüstri temelli bir çalışma alanına odaklanırlar ve hükümetin şubeleri, bankalar, özel yatırımcılar, finansal firmalar ve daha fazlası gibi finansal kuruluşlar tarafından istihdam edilirler.

Bir ekonomistin tarım ekonomisi, ormancılık ekonomisi, küresel ekonomi ve daha fazlası dahil olmak üzere odaklanabileceği birçok farklı konsantrasyon alanı vardır.

24. Hemşire Uygulayıcısı

Ortalama Maaş: 90.770 Türk Lirası

Hemşire pratisyenleri birinci ve uzman bakım sağlayıcıları olarak hizmet vermektedir. Hemşire uygulayıcıları tanı, tedavi ve konsültasyonlar sağlar. Hastaları önleyici bakım ve öngörülen tedavileri konusunda eğitirler. Bazı hemşire pratisyenleri hastanın temel sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak hizmet vermektedir. Bağımsız olarak veya bir tedavi ekibinin parçası olarak çalışabilirler. Bazı hemşire uygulayıcılar ileç reçete eder.

İşte en yaygın özelliklerden bazıları:

• Aile hekimliği
• Kadın sağlığı
• Yetişkinlere yönelik uygulama
• Akut bakım
• Pediatri
• Geriatri

Hemşire uygulayıcıları en az Hemşirelik Yüksek Lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Programın tamamlanması genellikle iki ile üç yıl sürer.

Bu durum ülkedeki en hızlı büyüyen tıbbi ve sağlık hizmeti yöneticilerinden biridir. Hastane yöneticisi olarak hastaneniz, bölümünüz veya klinik organizasyonunuz için tıbbi hizmetleri yönetecek ve yönlendireceksiniz. Hastane yöneticileri, kuruluşlarındaki her türlü sağlık hizmeti sunumunda verimliliği ve kaliteyi artırmak için çalışmaktadır. Ayrıca ihtiyaç duyacak kadar büyük bir hastanede yönetici yardımcilerının gözetimini de sağlayabilirsiniz.

23. Halkla İlişkiler Müdürü

Ortalama Maaş: 91.800 Türk Lirası

Halkla ilişkiler yöneticileri, bir şirketin, kuruluşun veya bireyin kamu imajını koruyan veya geliştiren tanıtım programlarını denetler. Endüstrilerde istihdam edilen halkla ilişkiler yöneticileri genellikle soruları yanıtlar ve tüketiciler, genel halk ve hissedarlar gibi gruplara bilgi sağlar. Neredeyse tüm sektörlerde çalışıyorlar.

Birçok halkla ilişkiler yöneticisi çalıştıkları alanda ileri bir dereceye sahiptir. Bir devlet kurumu tarafından istihdam edilenlerin bir kısmı kamu yönetiminde yüksek lisans derecesine sahiptir. Birçok işveren halkla ilişkiler veya gazetecilik alanında lisans veya yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih etmektedir.

22. Klinik Araştırma Yöneticisi

Ortalama Maaş: 92.600 Türk Lirası

Klinik araştırmalar ileç tedavilerindeki ve diğer tıbbi protokollerdeki ilerlemeler için çok önemlidir. Klinik araştırma yöneticileri bu araştırmaları denetlemekten ve şirket içi protokollere uymalarını sağlamaktan sorumludur. Bu işe Klinik Araştırma Yöneticisi de denebilir. Bazı işverenler yüksek lisans derecesi isteyebilir. Fakat diğerleri sadece başvuru sahiplerinin bir sertifika programını tamamlamış olmaları gerekebilir.

21. Gökbilimci

Ortalama Maaş: 93.340 Türk Lirası

Gökbilimciler yıldızlara ulaşır. Onlar kozmosun incelenmesine tutkulu fizikçilerdir. Bir gökbilimcinin temel görevi, evrenin farklı yönlerini incelemek için önemli fizik ve matematik kavramlarını kullanmaktır.

Bu çalışma esas olarak galaksiler, yıldız astronomi ve ay ile ilgili farklı gerçekleri araştırmayı içerir. Gözlemlerini not etmek için gözlemevlerini ziyaret ederler ve son olarak gerçeği teoriler ve araştırma ödevi sunumları şeklinde açıklarlar. Bununla birlikte tam olarak neyi gözlemlemek istediklerini ve bu gözlem için hangi araçların gerekli olacağı konusunda çok açık olmalıdırlar.

20. Kardiyovasküler Perfüzyonist

Ortalama Maaş: 93.500 Türk Lirası

Kardiyovasküler perfüzyonistler açık kalp operasyonları, vasküler cerrahi, ortopedik ve diğer tıbbi prosedürler sırasında kalp ve akciğer fonksiyonunu korur. Ameliyat sırasında, bir kardiyovasküler perfüzyonist bypass makineleri ve hastanın dolaşımını ve solunum fonksiyonunu geçici olarak kontrol eden diğer ekipmanları çalıştırır.

Meslekte bulunanların tamamlanması bir ile dört yıl sürebilen akredite bir programdan mezun olmaları gerekmektedir. Bazı işverenler lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Genellikle başvuru sahiplerinin bir programa kaydolmadan önce çok çeşitli üniversite düzeyinde fen ve matematik derslerini tamamlamaları gerekmektedir.

19. Hemşire Araştırmacıları

Ortalama Maaş: 95.000 Türk Lirası

Bir hemşire araştırmacısı genellikle özel şirketler veya sağlık politikası kar amacı gütmeyen kuruluşlar için analist olarak çalışır. Spesifik ileç, tıbbi, hemşirelik ürünü ve uygulamaları hakkında toplanan verilere dayanan araştırma çalışmaları yayınlarlar.

18. Fizikçi

Ortalama Maaş: 95.000 Türk Lirası

Bir fizikçi birkaç farklı çalışma alanında uzmanlaşabilir. Normalde araştırma merkezlerinde görev alırlar, alanlarını inceler ve daha fazla bilime ve hatta yeni araç ve teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmak için deneyler yaparlar. Konular astrofizik, nükleer fizik, atmosferik fizik ve daha fazlasını içerir.

Bu profesyoneller hükümet, üniversiteler veya özel araştırma kuruluşları tarafından istihdam edilebilir.

17. Petrol Mühendisi

Ortalama Maaş: 95.000 Türk Lirası

Petrol mühendisleri enerji alanında çalışan, doğal gaz ve petrolün çıkarılması, depolanması ve rafine edilmesi için yeni yöntemler tasarlamaya ve geliştirmeye yardımcı olan uzmanlardır. Becerilerini kullanarak ekstraksiyon yöntemleri tasarlar ve maliyetleri düşürmeye, verimliliği artırmaya ve çevre üzerindeki etkisini azaltmaya odaklanırlar.

En Popüler:  Yapı Kredi Koronavirüs Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük enerji şirketleri, şirketlerini ve yeteneklerini geleceğe taşımaya yardımcı olmak için genellikle çok sayıda petrol mühendisi istihdam etmektedir.

16. Bilgisayar Yazılım Mühendisleri

Ortalama Maaş: 95.960 Türk Lirası

Bir kariyeri bir personel yazılım mühendisi olarak mı düşünüyorsunuz? O zaman iki yıl daha okula gitmeye para verebilir. Career Bliss’e göre bu iş unvanına ve dört yıllık bir dereceye sahip ortalama bir işçi 79.000 Türk Lirası çekiyor.

Bununla birlikte aynı unvanın yanı sıra birkaç yıllık eğitiminiz varsa 126.000 Türk Lirası kazanmayı bekleyebilirsiniz. Zamanla, bu iki yıllık öğrenim kendisi için ödeme yapmalıdır.

15. Klinik Hemşire Uzmanı

Ortalama Maaş: 96.000 Türk Lirası

Eğer hemşireliğinizin bilimsel araştırma, sayı çatlaması ve veri değerlendirmesi ile aşilenmasını isterseniz, klinik hemşire uzmanı işi sizin için olabilir. Hastaları tedavi etmeye ve teşhis etmeye ek olarak bir hastanenin prosedürlerini, süreçlerini ve personelini değerlendirmeye odaklanır.

İşi genellikle tanımlanan üç etki alanına ayrılır: hasta/aile, hemşireler/uygulama ve sistem/ağ organizasyonu.

14. Veritabanı Yöneticisi

Ortalama Maaş: 96.631 Türk Lirası

Mevcut teknoloji patlamasında aranan, üst düzey deneyime sahip olanlar, işteki en büyük isimler için çalışmak için bolca fırsata sahiptir. Öğrenciler bilgisayar güvenliği, bilgisayar oyunları, veritabanları ve robotik gibi alanlarda uygulamalar geliştirirler.

Veritabanı yöneticileri elektronik verinin bekçisidir. Verileri güvenli, düzenli ve uygun şekilde saklamak için bilgisayar ve yazılım kullanırlar. Veritabanı yöneticileri, verileri görme ve kötü durumları koruma yetkisine sahip olan kişilere erişim sağlar.

Veriler finansal kayıtlardan pazarlama bilgilerine veya diğer kişisel bilgilere kadar her şey olabilir. Verileri kolayca kullanabilmelerini ve erişebilmelerini sağlamak için veri analistleri ile çalışır, kullanılabilir olacak veritabanları oluşturmak ve gerekli bilgileri depolamak, kullanıcı ihtiyaçlarını anlamak ve verilere erişebilmeleri, güvenlik planları ve önlemleri oluşturabilmeleri için çözümler oluşturabilmeleri için yönetim ile birlikte çalışır, veritabanı bütünlüğünü korumak ve doğal afetler ve siber saldırılar için plan yapmak.

13. İnsan Kaynakları Kıdemli Memuru

Ortalama Maaş: 99.200 Türk Lirası

Bir insan kaynakları yetkilisi, İK şirketlerini denetler ve orada gerçekleştirilen faaliyetlerden sorumludur. Bu meslek için Ortalama Maaş 120.000 Türk Lirası civarında. Departmanın tüm yönlerinin sorunsuz çalışmasını sağlarken İK çalışanlarını denetleyeceklerdir. Bu genellikle doğrudan insan kaynakları ile ilgili çok sayıda farklı sorumluluğu içerir.

Yardım yönetimi, çalışanların ücretlendirilmesi, performans incelemeleri, disiplin işlemleri, ücretli izin yönetimi, işe alma ve fesih vb. Alanlara dahil edilir. Ayrıca verimliliği artırmak ve bir şirketin kârlılığını artırmak için uygulanabilecek İK modellerine dayalı yeni iş stratejileri geliştirmek için zaman ayırırlar.

12. Nükleer Mühendisi

Ortalama Maaş: 100.350 Türk Lirası

Nükleer mühendisleri, nükleer enerji tesislerini (radyasyonun kullanıldığı yerler) inşa eder, işletir veya güvenli bir şekilde hizmet dışı bırakır. Ayrıca uzay aracı, gemiler veya denizaltilerın nükleer tahriki ve radyasyonun birçok tıbbi kullanımı ile çalışırlar.

Bir nükleer mühendis, belki de nükleer atıkları güvenli bir şekilde atmak, fizikçilerin evrenin temel yapısını incelemelerine, silahlar inşa etmelerine veya hastalıkları teşhis etmenin yeni yollarını geliştirmelerine yardımcı olmak için atom parçacıklarıyla çalışır. Kimse sadece nükleer silahlarla dalga geçmemelidir. Bu yüzden genellikle en azından bir Master derecesine ihtiyacınız vardır. Nükleer genellikle tartışmalı olduğu için, bazı kariyer fırsatları siyasi iklime bağlı olabilir, bu nedenle sosyal bilimlerdeki dersler dikkate değer. Bu gibi bilmeleri anlamanıza yardımcı olabilirler: Evleri için nükleer enerji kaynaklarından korkan birçok insan, kanser tedavisine ihtiyaç duymaları halinde vücutları için radyasyon kabul edecektir.

11. Bilgisayar ve Bilgi Araştırma Bilim Adamı

Ortalama Maaş: 103.000 Türk Lirası

Bilgisayar bilimcileri yeni teknolojiler, sistemler ve bilgisayar tabanlı çözümler geliştirmektedir. Teorisyenler, tasarımcılar veya mucitler olarak özellikle bilgisayar donanımı ve yazılım şirketlerinde çeşitli bağlamlarda çözümler geliştirirler.

Bilgisayar ve bilgi bilimcileri olarak da adlandırılen bilgisayar bilimcileri, devlet kurumları ve özel yazılım yayıncıları, mühendislik firmaları veya akademik kurumlar için çalışabilirler. İşletmeler ve devlet kurumları genellikle bu ürünleri yeni ürünler geliştirmek veya bilgi işlem sorunlarını çözmek için kullanırlar. Akademik kurumlar tarafından istihdam edilen bilgisayar bilimcileri, genellikle araştırmalarında deney ve modelleme kullanarak, bilgi işlem konularında daha teorik araştırmalara katılırlar.

10. Mühendislik Yönetimi

Ortalama Maaş: 105.000 Türk Lirası

Mühendislik yöneticileri, işletme yönetiminin iki disiplinini mühendislik ile birleştirerek sahada hayati rol üstlenmelerini sağlar. Sadece yeni ürünlerin ve gelişmelerin tasarımına ve geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz. Hem de yönetim yetenekleri laboratuvarın modern ve maliyet etkin bir şekilde kullanılmasını ve şirketlerin aslında geliştirmek, yayınlamak ve hatta ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olmasını sağlar. yeni gelişimlerini tüketicilere ve müşterilere pazarlamak.

Bu çalışanlar bir kuruluştaki mühendislik faaliyetlerini yönetir. Mühendislik hedeflerini ve girişimlerini uygular ve sürdürür. Ayrıca mühendislik departmanını içeren ürünlerin oluşturulmasını ve geliştirilmesini yönetin.

9. Genel ve Operasyon Müdürü

Ortalama Maaş: 113.100 Türk Lirası

Operasyon Yöneticileri bir şirketin günlük operasyonlarını yönlendirir. Bu politikaların oluşturulmasını, şirket materyallerinin kullanımını ve insan kaynaklarını denetlemeyi içerir. Genel ve operasyon yönetimi işleri, kapsamlarına ve kapsamlarına göre farklılık gösterir.

Genel ve operasyon müdürü genellikle bir esnaf krikosudur ve şirket içinde birden fazla pozisyonda bulunmuştur.

8. Endüstriyel-Örgütsel Psikolog

Ortalama Maaş: 54.040 Türk Lirası

Endüstriyel-Organizasyonel Psikologlar, çalışanları verimli, sağlıklı ve sıkı çalışmak için şirketler ve şirketlerle çalışma konusunda uzmanlaşmış insan verimliliği uzmanlarıdır. Endüstriyel-örgütsel psikologların çoğu kariyerlerine psikolojide yüksek lisans ile girerler. Fakat doktora eğitimi ile maaşlar önemli ölçüde artar.

Bu kariyer için endüstri, bu listede en istikrarlı ve genişleyen sektörlerden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, çalışanlarını daha verimli ve daha mutlu hale getirmek için zaman ve para ayırıyorlar ve bunun gerçekleşmesi için psikologlar alıyorlar. Bu alandaki iş fırsatlarının sayısı arttıkça, ortalama maaşlar da artmaktadır.

7. Doğa Bilimleri Müdürü

Ortalama Maaş: 66.000 Türk Lirası

Bu yüksek eğitimli profesyoneller, halk sağlığı ile ilgili alanlarda çeşitli bilimsel görevlerde çalışırlar. Laboratuvar testi, çevre testi ve kalite güvencesi gibi bilimlerde birçok projede Ar-Ge planlar ve yaparlar.

Bu alandaki bir yönetici, yeni bir iş projesinin halk sağlığını olumsuz etkilememesini sağlamak için hükümetle birlikte çalışabilir.

6. Mali İşler Müdürü

Ortalama Maaş: 66.970 Türk Lirası

Finansal Yöneticiler bir şirketin finansal çalışmalarını denetler. Başlıklar arasında Denetleyici ve Finans Başkan Yardımcısı sayılabilir.

Bu bireyler, bordro, tahmin, yatırım, bankacılık, sigorta, menkul kıymetler ve belirli bir şube, ofis veya departmanının diğer tüm finansal yönleri dahil olmak üzere, finansın tüm alanlarından olmasa da çoğundan sorumludur.

5. Mimarlık ve Mühendislik Müdürü

Ortalama Maaş: 61.900 Türk Lirası

Mimarlık ve mühendislik yöneticileri, mimarlık veya mühendislik bilgilerini çeşitli faaliyetleri denetlemek için kullanırlar. Üretim tesislerinde, endüstriyel tesislerde, mühendislik hizmetleri firmalarında ve araştırma-geliştirme laboratuvarlarında üretim, operasyonlar, kalite güvencesi, test veya bakımı yönlendirebilir ve koordine edebilirler.

Mimari ve mühendislik yöneticileri, yeni bir ürünün genel konseptini geliştirmek veya bir projenin tamamlanmasını önleyen teknik problemleri çözmekle sorumludur. Hedeflerine ulaşmak için teknik hedefler belirlemeli ve ayrıntılı planlar üretmelidirler.

4. Klinik Terapistler

Ortalama Maaş: 62.000 Türk Lirası

Özel muayenehane klinik terapistleri genellikle işlerini ev ofislerinde çalıştırırlar ve müşterilerini tedavi etmek için bağımsız olarak terapötik teknikleri uygularlar. Böyle bir özel uygulamaya girmek için, önce bir lisans kazanmak ve daha sonra klinik tedavide yüksek lisans (2 yıl) yapmak gerekir. Terapistler için klinik tedavide (2 yıl) doktora yapmak yaygındır. Çünkü özel uygulamanın başarısı uygulayıcının övgülerine ve uyumuna bağlıdır.

Bu bağımsızlık, bu kariyer yolunun hem zayıflığı hem de gücüdür. Bireyin kendi kendine pazarlama yapmasına, kendi kendine çalışma saatlerini kurmasına ve sunulan hizmetlerin ücretini belirlemesine izin verir. Bu da yılda 150.000 ile 200.000 arasında değiştiği bildirilen üst düzey maaşlar yaratır.

3. Hemşire Anestezisti

Ortalama Maaş: 51.139 Türk Lirası

Ne yaparlar: hemşire anestezistleri hastalara cerrahi, tanı, tedavi ve obstetrik prosedürlerden önce ve sonra anestezi uygular. Ayrıca hava yolu yönetimi de dahil olmak üzere ağrı yönetimi ve acil durum hizmetleri sağlarlar. Ayrıca ameliyat sonrası hastaların sağlığını da denetler. Onlar gelişmiş bir uygulama kayıtlı hemşire.

Bağımsız olarak çalışabilir. Onların uygulamaları ülkeye göre değişir. Her uygulama ortamında ve her türlü cerrahi veya prosedür için hastalara anestezik sağlarlar. Çoğu hastanede anestezi sağlayıcısıdır.

Hemşirelik alanında lisans derecesine veya diğer uygun lisans derecesine ve akredite bir hemşire anestezi eğitim programından en azından yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyar. Programların tamamlanması 24 ile 36 ay sürer ve lisans gerektirir. Bir sertifika sınavını geçmeli ve cerrahi yoğun bakım ünitesi veya tıbbi yoğun bakım ünitesi gibi akut bakım hemşireliği ortamında en az bir yıllık iş deneyimine sahip olmalıdır.

2. Hemşire Müdürü

Ortalama Maaş: 53.000 Türk Lirası

Bu role Hemşire Müdürü de denilebilir. Tüm bir hemşirelik bölümünün yönetiminden siz sorumlusunuz ve genellikle en yüksek ücretli hemşirelik kariyeri olarak kabul edilmektedir. Muhtemelen Hemşirelik Yüksek Lisansı veya Sağlık Yönetimi Yüksek Lisansı olması gerekir.

Hemşire Müdürü, tesiste hemşirelik hizmetlerinin verilmesinde yetki, sorumluluk ve hesap verebilirlik üstlenir. Tesis İdaresi ile işbirliği içinde, her bir mukimin en yüksek fiziksel, zihinsel ve psikososyal refahı elde etmesini veya sürdürmesini sağlamak için departman kaynaklarını verimli ve ekonomik bir şekilde tahsis eder. Devlet kurumları ve savunuculuk grupları dahil olmak üzere diğer departmanlar, tıp uzmanları, danışmanlar ve kuruluşlarla, yerleşik bakımı, ilgili idari fonksiyonları geliştirmek, desteklemek ve koordine etmek ve tesisin çıkarlarını temsil etmek için işbirliği yapar.

1. İcra Kurulu Başkanı

Ortalama Maaş: 163.350 Türk Lirası (teşvik ve primlerle daha da yükselebilir)

CEO’nun işi şirketi yönetmektir. CEO’lar genellikle şirketin en önemli girişimlerini başlatmak ve yönlendirmekle doğrudan ilgilenir. Şirket içindeki liderlik görevi nedeniyle, CEO normalde iş dünyasında en yüksek ücretli pozisyondur.

Eğitim: Birçok CEO kendi uzmanlık alanlarında ileri derecelere sahiptir ve çoğunun en az MBA derecesi vardır.

İşletme veya MBA Yüksek Lisansı kazanmak, bir şirketin CEO’su olma yolunda atabileceğiniz en iyi eğitim adımıdır. Şirket ne kadar büyük ve karlı olursa CEO o kadar çok kazanabilir. Facebook gibi gezegendeki en büyük şirketlerde CEO’lar bir yılda dört milyon kadar kazanabilir. CEO, bir şirketin kilit karar merciidir ve günlük operasyonların birçok yönünü yönetirken uzun ve kısa vadeli gelecek için stratejiler planlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu