Robotik Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Robotik Mühendisi Nedir?

Bir robotik mühendisi, insanların yapamadığı veya tamamlamayı tercih etmediği görevleri yerine getirebilen robotlar ve robotik sistemler oluşturmaktan sorumlu bir perde arkası tasarımcısıdır. Bir robot mühendisi, yarattıklarıyla, özellikle imalat endüstrisinde işleri daha güvenli, daha kolay ve daha verimli hale getirmeye yardımcı olur.

Robotik Mühendisi Ne Yapar?

Bir robotik mühendisi, zamanının çoğunu robotlar yapmak için gereken planları tasarlamaya harcayacaktır. Ayrıca robotun doğru çalışması için gerekli süreçleri tasarlarlar. Bu profesyonellerden bazıları, robotları fiilen bir araya getiren makinelerin tasarımından da sorumludur. Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra. Fakat o zaman üniteyi monte etmeye doğru hareket ederler.

Bu tür bir mühendis, çeşitli farklı görevleri tamamlamak için kullanılan birkaç farklı robot türü oluşturmaktan sorumludur. Bir robot inşa edilmeden önce, mühendis ilk olarak robotun tam olarak ne için kullanılacağını ve amacına nasıl ulaşacağını araştırmış ve belirlemiş olacaktır. Bu profesyoneller için inşa süreci çok zaman alacaktır. Robotlar oldukça tekniktir ve yaratılması zordur ve görev çok zor olabilir. Bu yüzden bir robotik mühendisinin tüm kariyeri boyunca yalnızca bir avuç proje üzerinde çalışması alışılmadık bir durum değildir. Bu alandaki profesyonellerin çok sabırlı olması gerekir.

Normal günlük görevler şu maddeleri içermektedir:

  • Robotları oluşturma, yapılandırma ve test etme
  • Üretim için kullanılan robotlar gibi, robotik sistemlerini kontrol etmek için yazılım sistemleri tasarlamak
  • Belirli bir sektördeki üretim ve hassasiyet seviyelerini artırmak için kullanılan otomatik robotik sistemler tasarlamak
  • Oluşturdukları prototip ve robotik sistemleri analiz etmek ve değerlendirmek. Teknoloji sürekli değiştiği ve ilerlediği için bu genellikle hiç bitmeyen bir görevdir.
  • Maliyet tahminlerini ve tasarım hesaplamalarını gözden geçirmek ve onaylamak
  • Oluşturdukları robotik sistemlere teknik destek hizmeti vermek
  • Robotlara giden yolları öğretmek
  • Robotik mekanizma bileşenlerinin veya sistemlerinin tasarımı, çalışması ve performansı hakkında araştırma yapmak
En Popüler:  Tarihçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Robotik mühendisi Nasıl Olunur?

Robotik mühendislerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Robotik mühendisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Robotik Mühendisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Robotik mühendisleri genel olarak zamanlarını laboratuvar ve ofisleri arasında eşit şekilde paylaşırlar. Laboratuvardaki zaman, oluşturdukları daha büyük robotun bileşenleri olan küçük mekanik parçalar üzerinde çalışmakla harcanır. Ofislerinde geçirdikleri zaman planlar üzerinde çalışmak ve kağıtlar yazmakla geçiyor. Normal bir çalışma haftası Pazartesiden Cumaya 40 saatten oluşacaktır. Bununla birlikte robotik mühendisinin üzerinde çalıştığı proje, bu programı büyük ölçüde değiştirebilir. Bazı projeler için, işin bir son teslim tarihine kadar tamamlandığından emin olmak için fazla mesai gerekli olabilir. Ara sıra seyahat de gerekli olabilir. Normal günlük görevler genellikle zihinsel olarak yorucudur ve bazen stresli olabilir. Bu durum özellikle katı son tarihler söz konusu olduğunda geçerlidir.

En yaygın olarak robotlar otomotiv endüstrisinde araç montaj hatlarında kullanılır. Oluşturulan tüm robotların yaklaşık yüzde 90’ı bu sektörde kullanılıyor. Bununla birlikte gıda paketleme, cihaz yapımı ve elektronik endüstrilerinde çalışan bu profesyonelleri de bulabilirsiniz.

Robotik Mühendisleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu