Web Tasarımcısı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Web Tasarımcısı Nedir?

Bir web tasarımcısı, hem yaratıcı hem de teknik olarak eğilimli olan ve web siteleri oluşturmak veya yeniden tasarlamak için bu iki özelliği de kullanan kişidir. Web tasarımcısı, bir web sitesini işlevsel ve kullanımı kolay hale getirmek için neyin gerekli olduğunu anlama yeteneğine sahiptir. Fakat aynı zamanda onu estetik olarak kullanıcıya çekici kılar.

Web tasarımı, internetin gelişiyle yaratılan nispeten yeni bir sektördür ve dijital medya birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline geldiğinden özellikle son on yılda popülerlik kazanmaktadır. Çoğu insan iletişim, bilgi, alışveriş, sosyal yaşam ve daha fazlası için internet’e güveniyor. Web tasarımcılarına olan talep hızla artıyor ve sektör şu anda iş beklentileri ve gelecekteki büyüme ile ilgili olarak iyi bir endüstri olarak kabul ediliyor.

Web Tasarımcısı Ne Yapar?

Bir web tasarımcısının ana işi web sayfaları tasarlamaktır. Web sitelerinin tasarımında, bir web sayfasına ilk kez bakıldığında hemen görülemeyebilecek çok şey vardır.

Estetik yönü önemlidir ve uygun renkleri, yazı tipini, düzeni ve resimleri seçmek web sitesinin tüm kişiliğini oluşturur. Estetik yönleri göz önünde bulundurmanın yanı sıra web sitesinin kullanılabilirliği de öncelikli olmalıdır. Hedef pazarın ilgili olabileceği bir sayfa oluşturmak önemlidir.

Örneğin çocukları hedefleyen bir web sitesinin dikkatini çekmesi gerekir ve çok fazla resim içeren ve çok fazla metin içermeyen parlak renkler ve okunması kolay bir yazı tipi kullanabilir. Bu durum onu eğlenceli, çekici ve anlaşılması kolay hale getirir. Düzeni ve yapıyı takip etmek kolay olmalı ve bilgilerin kolay erişilmesini sağlamak için çoğu sayfa web sitesinde çok fazla tıklama olmamalıdır. Aksine, hekimlere yönelik profesyonel bir web sitesi farklı türde bir görüntü taşımalı. Fakat yine de okunması kolay ve erişimi kolay bir formatta düzenlenmiş olmalıdır.

En Popüler:  Güvenlik Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Web tasarımcısı tüm web sitesinin kontrolü altındadır ve web sitesinin kullanımının kolay olmasını ve bilgilere erişimin kolay olmasını sağlarken uygun görüntünün nasıl oluşturulacağını anlamalıdır.

Web tasarımcısı Nasıl Olunur?

Web tasarımcılarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Web tasarımcısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Web Tasarımcısının çalışma şartları nasıldır?

Çalışma yeri, tasarımcının çalıştığı belirli şirket türüne bağlı olacaktır. Bir web tasarım şirketi, yaratıcı endüstrilerin bir parçası olma eğilimindedir ve genel olarak ofis alanına çağdaş bir yaklaşıma sahip olacaktır. Bu tür şirketler genellikle yaratıcı süreci geliştirmek için düşünülen fikirleri kullanır ve fikirlerin ve ilhamın paylaşılabileceği açık ofisler yaratmayı amaçlar. Bu tür bir işyerinin gündelik bir kıyafet yönetmeliği olması ve daha genç bir işçiyi çekmesi muhtemeldir. Evden çalışmak kabul edilebilir ve esnek çalışma saatleri önerilebilir.

İşlerinin çoğu için web varlıklarına güvenen bazı büyük şirketler, kurum içi web tasarımcılarına sahip olabilir ve bu tür bir çalışma alanı muhtemelen biraz daha geleneksel olacaktır.

Birçok web tasarımcısı serbest çalışıyor ve evden çalışacak. Müşterilere danışmak için seyahat etmeye hazır olmaları gerekse de, ev ofisleri tamamen kendi seçtikleri gibi kurulacaktır ve çalışma ortamları birlikte çalıştıkları müşteri veya şirketin türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu seçenek, çalışma saatleri ve konum açısından çok fazla özgürlük sağlar ve harika bir seçenektir.

Sıkça Sorulan Sorular

UX tasarımı ile web tasarımı arasındaki fark nedir?

Genellikle insanlar tasarım kelimesini (teknoloji söz konusu olduğunda) yalnızca görsel tasarım veya web tasarımı ile ilişkilendirir. Fakat ‘kullanıcı deneyimi tasarımı’ anlamına gelen UX tasarımı, kullanıcı veya müşteri deneyimine odaklanır ve tasarımın ‘perde arkası’ veya görünmez tarafıdır.

En Popüler:  Sayman Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Aşağıda UX tasarımı ile web tasarımı arasında bir karşılaştırma verilmiştir:

UX Tasarımı

 • Kullanıcı odaklı ve teknoloji odaklı; platform bağımsız
 • Birden çok platformun teknolojilerini, kısıtlamalarını ve kurallarını yönetir
 • Bir kullanıcının bir ürün hakkında nasıl düşündüğünü ve hissettiğini derinlemesine anlamayı amaçlar; Odak noktası kullanıcının alışkanlıkları, ihtiyaçları, duyguları, hedefleri ve beklentileridir
 • İlkeler ve süreçler web tarayıcılarının dışında uygulanabilir: mobil uygulamalar, masaüstü yazılımları, donanım ürünleri, perakende alanları vb.
 • Bir plana göre yaratma, uygulama veya inşa etmeye odaklanır
 • Kullanıcı araştırması ve kullanılabilirlik testi, etkileşim tasarımı, içerik stratejisi içerir
 • Beyin fırtınası fikirleri, eskiz çizme ve iyileştirme içerir
 • Anketler ve A/B ayrık testler yapmayı, kullanıcı profilleri, tel kafesler ve prototipler oluşturmayı içerir
 • Personalar, kullanıcı senaryoları, gezinme öğeleri, site haritaları ve site denetimleri geliştirir
 • Çerçeveler bilgi mimarisi, Photoshop’ta görseller tasarlar
 • Kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak için bir çözüm veya stratejiyi çerçeveler
 • Görsel tasarım, prototip oluşturma, kullanılabilirlik testi, ön uç geliştirme ve veri analizini yönetir
 • Lansman sonrası bakımı ve iyileştirmelerin sürekli entegrasyonunu yönetir

Web Tasarım

 • Teknoloji odaklı mı, kullanıcı odaklı mı
 • UX tasarımının insan merkezli yaklaşımını benimsemez
 • web tasarım alanının kesinlikle bir web platformuna bağlı olmasıyla sınırlıdır
 • Grafik tasarım ve web sitesi tasarımı ilkeleri konusunda kapsamlı bilgiye sahiptir
 • Görsel, ilham verici ve yaratıcı olmayı ve öngörü ve yaratıcılığı içerir
 • HTML, CSS ve JavaScript’teki en son gelişmelerle güncel
 • Her zaman web ortamındaki değişikliklerin farkında
 • Bir web sitesinin veya uygulamanın tasarımına ve görsel öğelerine odaklanır
 • Grafik tasarım, renk şemaları, düğme tasarımı, arayüz tasarımı, Photoshop/Illustrator, gezinme tasarımı, sayfa mimarisi ve dosya hazırlığının mükemmel bir şekilde anlaşılmasını içerir
 • Tarayıcılar arası uyumluluğun en son tekniklerini ve biçimlendirme, stil ve davranıştaki yenilikleri bilir
 • Arayüzü markanın renkleri, yazı tipleri ve kimliğiyle uyumlu hale getirir
 • Görsellerin kullanıcı için çekici olmasını sağlar
 • İçeriği arayüze estetik olarak hoş ve kullanıcının anlaması kolay olacak şekilde yerleştirir

Web Tasarımcıları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu