Kuaför Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kuaför Nedir?

Kuaför, bir kişinin görünümünü iyileştirmek veya korumak için saç kesme, boyama ve şekillendirme konusunda uzmanlaşmış kişidir. Kuaförler aynı zamanda kuaför olarak da adlandırılır.

Kuaförlük, yüksek talebi ve operasyon esnekliği nedeniyle birçok kişi için çekici olan saygın ve köklü bir kariyerdir. Bir kuaför, bir salonun çalışanı veya bağımsız bir müteahhit olarak çalışabilir. Kuaförler erkek veya kadın olabilir ve cinsiyet klişesi değildir. Fakat berberlerin hala çoğunlukla erkek olduğu düşünülmektedir. Çoğu kuaförün geniş bir beceri seçeneği vardır. Fakat bazıları aşağıdaki gibi süreçler ve tekniklerde uzmanlaşmıştır:

 • Saç Boyama ve Boyalar
 • Yapay Saç Ekleme ve Örgüleri
 • Kimyasal Rahatlatıcı ve Doğrultma
 • Perma
 • Saç Tıkaçları
 • Peruk Şekillendirici
 • Örgü

Kuaför Ne Yapar?

Bir kuaför genel olarak saçın görünüşü, şekillendirilmesi ve saç bakımı ile ilgili her şeyi ele alır. Bir kuaför önce müşteriyi dinleyecek ve istenen sonuçları net bir şekilde anladığından ve beklentisine sahip olduğundan emin olacaktır. Kuaförler, müşterinin istediği görünümü görselleştirmek için genellikle güzellik ve stil dergilerindeki fotoğraflara ve resimlere başvururlar. Müşterilere en yeni stili veya kesimi sunabilmek için eğitimlerine devam etmeleri gerekir.

Birçok kuaför, en son stiller ve kesimlerden haberdar olmak için saç yarışmalarına katılır. Bu yarışmalar renklendirme, şekillendirme ve kesme tekniklerini sergiliyor. Ödüllü bir kuaför bir salon için büyük bir tanıtım olacağı ve kuaför genellikle geniş bir müşteri kitlesi kazanacağı için, salonlar kuaförleri yarışmalara katılmaya teşvik eder.

Genellikle kuaförlerin gerçekleştirdiği en büyük görev gerçek saç kesimidir. Yeni bir görünüm arayan ya da sadece bir kesim gerektiren müşteriler, düzenli olarak bir kuaförün hizmetlerini arayacaklar. Kuaförlük, aynı zamanda saç şekillendirme olarak da adlandırılır ve bireyin görünümünü iyileştirmek için saçı istenen şekilde şekillendirme işlemidir. Bir kuaförün mesleğinde bilmesi gereken birçok stil vardır:

 • Kıvırcık stiller ve kıvırcık saçları kesmenin en güzel yolunu bilmek
 • Düz stiller ve poker düz saçlarının nasıl kesileceğini bilmek
 • Kısa stiller
 • Uzun stiller
 • Düğünler ve resmi etkinlikler için karmaşık up stilleri
En Popüler:  Müzisyen Nedir? Nasıl Olunur?

Saça yapılan kimyasal işlemler saçın görünüşünü ve hissini değiştirebilir. Kuaförler, kıvırcık saça düz ve pürüzsüz hale getirmek için kimyasal bir gevşetici madde uygular. Kimyasal permalar, aksi halde düz saçlarda bukleler veya dalgalar gibi yarı kalıcı bir stile neden olur. Saçları renklendirmek ve vurgulamak, mükemmel rengi oluşturmak için genellikle sabır ve kimyasallar bilgisi gerektirir. Birden fazla ton için renklendirme, kuaför için oldukça karmaşık ve sıkıcı olabilir.

Bir kuaför aynı zamanda saç bakımı alanında da uzman olarak hizmet verir ve genellikle bilgili oldukları ve müşterilerine tavsiye etmek istedikleri ürünleri satarlar. Bazı kuaförler kendi profesyonel saç bakım ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Kuaförler, güzellik ve stil rehberleri için danışman veya editör olarak hizmet verebilir.

Saç restorasyon hizmetleri ve ürünleri alanında daha az yaygın bir kuaförlük alanı vardır. Bir kuaför, saç tıkaçlarını kullanma lisansına sahip olabilir ve peruk ve suni saç şekillendirme sanatında uzman olabilir. Peruk şekillendirme de özel eğitim gerektirebilir.

Kuaför Nasıl Olunur?

Kuaförlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Kuaförün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kuaförün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Genel salonlar ve saç kesme tesisleri çoğu kuaförün bulunduğu yerdir. Bu kuruluşlar, alışveriş merkezlerinden lüks kaplıcalara kadar birçok alanda yer almaktadır. Bir kuaför salonun bir çalışanı olarak çalışabilir veya sandalye alanını bağımsız bir yüklenici olarak kiralayabilir. Kuaförler ayrıca evlerinin dışında, araçlarında çalışabilir ve hatta müşterinin evine seyahat edebilir ve evde hizmet verebilir. Seyahat eden bir kuaför, hastaneleri ziyaret edebilir ve sabit bir müşteri tabanı oluşturan destekli yaşam tesislerini ziyaret edebilir.

En Popüler:  Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Eğlence endüstrisi, kuaförlük için ikinci en büyük pazardır. Filmler ve tiyatro gösterileri, oyuncuları karakterlere biçimlendirmek ve dönüştürmek için personelde kuaför kullanır. Müzik sanatçıları ve dansçılar gibi diğer eğlenceler de perde arkasında kuaför çalıştıracak. Bazı kuaförler sadece bir kişi tarafından çalıştırılır ve sadece saçla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla seyahat eder.

Moda endüstrisi ayrıca, fotoğraf çekimleri ve moda şovları için modelin saçını şekillendirmek için kuaför kullanıyor. Fotoğraf çekimleri, kuaförü egzotik ülkeler ve zorlu iklimler dahil olmak üzere çeşitli başlangıç ​​noktalarına götürebilir. Moda endüstrisindeki kuaförler, çoğu zaman sıkışıklıkları ve stresli durumlarla karşı karşıyadır.

Kuaförler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu