Sağlık görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sağlık görevlisi Nedir?

Sağlık görevlileri ve acil tıp teknisyenleri (EMT’ler), acil tıbbi ortamlarda hasta veya yaralılara bakar. İnsanların yaşamları genellikle hızlı tepkilerine ve yetkin bakımlarına bağlıdır. Acil aramalara yanıt verirler, tıbbi hizmetleri gerçekleştirirler ve hastaları tıbbi tesislere naklederler. Her türlü hava koşulunda hem içeride hem de dışarıda çalışırlar. Çalışmaları fiziksel olarak yorucudur ve stresli olabilir, bazen ölüm kalım durumları içerebilir.

Sağlık Görevlisi Ne Yapar?

Sağlık görevlileri ve EMT’ler genel olarak şu maddeleri yapar:

  • Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) gibi acil tıbbi yardım için 911 çağrılarına yanıt verin
  • Bir hastanın durumunu değerlendirin ve bir tedavi süreci belirleyin
  • Eğitimde öğrendikleri ve işlerini denetleyen doktorlardan aldıkları yönergeleri izleyin.
  • Hastaları nakil amacıyla ambulansta hareketsiz ve güvende tutmak için çarpma tahtaları ve emniyetleri kullanın
  • Hastaların bir sağlık tesisinin acil servisine nakledilmesine yardımcı olun ve gözlemlerini ve tedavilerini personele bildirin
  • Bir hasta bakım raporu oluşturun; hastaya verdikleri tıbbi bakımı belgelemek
  • Kullanılmış sarf malzemelerini değiştirin ve kullandıktan sonra ekipmanı kontrol edin veya temizleyin
  • Bir hastanın bulaşıcı bir hastalığı varsa, sağlık görevlileri ve EMT’ler ambulansın içini dekontamine eder ve bu vakaları uygun yetkililere bildirmeleri gerekebilir.

Bir hastayı hastaneye götürürken, bir EMT veya sağlık görevlisi ambulansı kullanabilirken diğeri hastanın yaşamsal belirtilerini izler ve ek bakım sağlar. Bazıları, kritik derecede hasta veya yaralı hastaları hastaneye nakletmek için helikopterin uçuş ekibinin bir parçası olarak çalışır. Bazı hastaların sadece yaralanma veya hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir hastaneye veya bakım evi gibi uzun süreli bakım sağlayan bir tesise nakledilmesi gerekebilir. Sağlık görevlileri ve EMT’lerden sık sık bunu yapmaları istenir.

Sağlık görevlileri genellikle EMT’lerden daha kapsamlı hastane öncesi bakım sağlar. EMT’lerin kullandığı prosedürleri gerçekleştirmenin yanı sıra, sağlık görevlileri ilaçları ağızdan ve damardan verebilir, kalp fonksiyonunu izlemek için kullanılan elektrokardiyogramları (EKG’ler) yorumlayabilir ve diğer monitörleri ve karmaşık ekipmanları kullanabilir.

Bir EMT-Temel EMT olarak da bilinen, olay yerinde ve hastaları ambulansla hastaneye götürürken hastalara bakıyor. Bir hastanın durumunu değerlendirmek ve solunum, kalp ve travma acil durumlarını yönetmek için acil durum becerilerine sahiptirler.

Bir EMT-Orta Advanced EMT olarak da bilinen, EMT-Basic seviyesinde gerekli eğitimin yanı sıra intravenöz sıvıların ve bazı ilaçların kullanımı gibi daha ileri beceriler için eğitimi tamamladı.

Sağlık görevlileri ve EMT’ler, acil durumlarda hastalara, özellikle yaşamı tehdit eden durumlarda veya aşırı zihinsel sıkıntıda olan hastalara duygusal destek sağlamalıdır. Neredeyse her zaman takım halinde çalışırlar ve stresli durumlarda faaliyetlerini başkalarıyla yakın bir şekilde koordine edebilmeleri gerekir. Yaralanma veya hastalıklarının boyutunu belirlemek için hastaları dinlemeleri gerekir. Ayrıca fiziksel olarak da formda olmaları gerekir. İşleri çok fazla eğilme, kaldırma ve diz çökme gerektirir. Güçlü problem çözme becerilerine ihtiyaçları var. Hastaların semptomlarını değerlendirmeli ve uygun tedavileri uygulamalıdırlar. Hastayı rahatlatabilmeli ve prosedürleri hastaya açıklayabilmeli, emir verebilmeli ve başkalarına bilgi aktarabilmelidirler.

En Popüler:  İstatistikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sağlık görevlisi Nasıl Olunur?

Sağlık görevlilerinin farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısı oldukları anlamına gelir. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Sağlık görevlisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Sağlık Görevlisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Sağlık görevlileri ve EMT’ler her türlü hava koşulunda hem içeride hem de dışarıda çalışır. Çalışmaları fiziksel olarak yorucudur ve stresli olabilir, bazen ölüm kalım durumları ve acı çeken hastaları içerebilir. Kariyer EMT’lerinin ve sağlık görevlilerinin çoğu metropol alanlarda çalışır. Gönüllü EMT’ler ve sağlık görevlileri küçük şehirlerde, kasabalarda ve kırsal alanlarda daha yaygındır. Bu kişiler itfaiye departmanları, acil tıbbi hizmet sağlayıcıları veya hastaneler için gönüllü olur ve ayda yalnızca birkaç çağrıya yanıt verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık görevlisi olmak için kaç yıl okunur?

Resmi eğitim teknik enstitüler, topluluk kolejleri ve acil bakım eğitiminde uzmanlaşmış tesisler tarafından sunulur. Şurada EMT-Temel seviye eğitim, hastaların durumlarını değerlendirme, travma ve kardiyak acil durumlarla başa çıkma, tıkalı hava yollarını temizleme, saha ekipmanını kullanma ve acil durumlarla başa çıkma talimatlarını içerir. Resmi kurslar şu maddeleri içermektedir: 100 saat özel eğitim. Hastane veya ambulans ortamında bazı eğitimlerin yapılması gerekebilir.

EMT-Orta genel olarak gerektirir 1.000 saat uygulama kapsamına göre eğitim. Bu seviyede, insanlar EMT-Temel seviyesinde gerekli eğitimi ve karmaşık hava yolu cihazları, intravenöz sıvılar ve bazı ilaçların kullanımı konusunda eğitim gibi daha gelişmiş eğitimi tamamlamalıdır.

Sağlık görevlileri en ileri düzeyde eğitime sahip olmak. EMT düzeyinde ve Gelişmiş EMT eğitimini ve ayrıca ileri tıbbi beceriler konusunda eğitimi tamamlamaları gerekir. Topluluk kolejleri ve teknik okullar, mezunların önlisans programı alabileceği bu eğitimi sunabilir. Paramedik programları yaklaşık gerektirir 1.300 saat eğitim ve tamamlanması iki yıla kadar sürebilir. Daha geniş uygulama alanları, yaraları dikmeyi veya IV ilaçları vermeyi içerebilir.

Ambulans sürmek için ayrı eğitim ve lisans gereklidir. Bazı acil tıbbi hizmetler ayrı sürücüler işe alsa da sağlık görevlileri ambulans sürebilmeleri için yaklaşık sekiz saatlik eğitim gerektiren bir kurs alırlar.

Sağlık görevlileri mutlu mu?

Sağlık görevlileri, memnuniyet puanları listesinde 57. sırada yer almaktadır.

Sağlık görevlileri, bu tehlikeli yaşam ve ölüm çizgisi arasında gidip gelirler ve kaza mahallerinden geçip uzağa bakabilen insanların aksine, atlayıp yardım etmeleri gerekir. Baskı altında çalışmayı sevenler, rahat bölgelerinden çıkarılmayı sevenler ve zorluklardan zevk alanlar için, bu iş kişinin hayatına muazzam bir tatmin ve ödül getirebilir.

Aynı zamanda zor bir iş – buna hiç şüphe yok. Şüphesiz zihinsel ve fiziksel olarak bir bedel alacaktır. Stresle başa çıkmanın iş arkadaşlarıyla konuşmaktan dahili destek hizmetlerini kullanmaya kadar çeşitli yolları vardır.

Paramedik olmalı mıyım?

Bir sağlık görevlisi olarak kariyer, şefkatli, cesur ve azimli bir kişi için inanılmaz derecede değerli olabilir. Tıp mesleğinde bir kariyere uygun olanlar için birçok fayda sağlayabilir. Sağlık görevlisi olmanın stresinin yoğun olabileceğini inkar etmek mümkün olmasa da aynı zamanda kendi toplumlarında doldurulabilecek en önemli pozisyonlardan biridir.

Bir rehber olarak avantajları ve dezavantajları kullanarak sağlık görevlisi olup olmama sorusunu düşünmek, bu kariyer seçiminin sizin için doğru olup olmadığını belirlemenin iyi bir yoludur.

Avantajları

Eşlikçi – Paramedikler genel olarak çiftler halinde çalışır ve etkili bir şekilde çalışmak için ekip çalışmasına güvenirler. Sağlık görevlileri arasındaki ilişki ve yoldaşlık diğerlerinden farklıdır; birbirlerinin ne düşündüğünü bilirler (özellikle acil durumlarda), bu da hastaları zamanında, güvenli ve verimli bir şekilde tedavi etmelerini ve onlara bakmalarını sağlar.

Başkalarına Yardım Etmek – Paramedikler, tıbbi koşulları hızlı bir şekilde değerlendirebilir ve bir yaşam ve ölüm durumuyla karşı karşıya kaldıklarında tüm farkı yaratabilecek uzman tıbbi bakım sağlayabilir. Topluluktaki diğerlerine yardım etmekten ve toplumda önemli bir rol oynamaktan gelen belirli bir memnuniyet vardır.

Bir Vakıf Kurmak – Bir sağlık görevlisi olmak, daha iyi ödeme yapan kariyerlere geçmek için sağlam bir temel sağlayabilir; birçok doktor, hemşire ve itfaiyeci kariyerlerine sağlık görevlisi olarak başlar. Çok çeşitli yaralanma ve hastalıklardan muzdarip hastaları tedavi ederek değerli uygulamalı deneyim kazanılabilir ve ileri tıbbi eğitim ve eğitim arayışlarını sürdürmek isteyenlere yardımcı olacaktır.

Güçlü Büyüme – Paramedik kariyerinin çok sayıda iş fırsatı ile sonuçlanması gereken hızlı bir büyüme yaşaması beklenmektedir (Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre 2010 ve 2020 arasında yaklaşık yüzde 33 artmaktadır). Yaşlıların sayısındaki artış ve bunlarla ilgili sağlık sorunları, sağlık görevlilerine olan talebin yüksek kalmasının önemli bir nedenidir.

Dezavantajları

Vardiyalı Çalışma – Bu durum normal çalışma programlarına ve kısa çalışma günlerine değer veren insanlar için iyi bir kariyer değildir. Bir sağlık görevlisinin çalışma programı genellikle evden uzakta günler ve öngörülemeyen saatler gerektirir (örneğin, 24 ila 48 saatlik vardiyalar, ardından iki gün izin). Bu durum her hafta değişen bir çalışma haftası anlamına gelir; bazı haftalar hafta içi daha ağır ve hafta sonları daha hafiftir, ardından hafta sonları daha ağır ve hafta içi daha hafif hale gelir.

Uçucu İnsanlarla Başa Çıkmak – Paramedikler anlaşılır bir şekilde en iyi günleri geçirmeyen insanlarla temas halindedir. Acil bir durumun neden olabileceği stres nedeniyle hastalar ve aile üyeleri saldırgan veya kaba olabilir.

Yaralanmalar ve Hastalıklar; Sağlık görevlileri, sık sık yaptıkları tüm eğilme, kaldırma ve diz çökmelerinin bir sonucu olarak işle ilgili yaralanmalar veya hastalıklardan muzdarip olma riski altındadır. Öksürme/tükürme, bir hastanın kusmuğu, dışkısı veya idrarı ile temas edebilir veya hepatit-B veya AIDS gibi hastalıklarla enfekte kişilerle temas edebilirler.

Stresle Başa Çıkmak – Paramedikler, karşılaştıkları son derece stresli ve travmatik durumların bazıları için çelik bir yapıya sahip olmalıdır. Soğuk tutmanın bir hasta için yaşam ve ölüm arasındaki farkı yaratabileceği kriz durumlarında (araba kazaları, kalp krizi, ateş etme, bıçaklamalar, boğulmalar vb.) Hızlı, sakin ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri gerekir. Sadece hayatının en kötü gününü geçiren biriyle tanışmakla kalmaz, bazen hayatlarının son günü de olur. İşe gittiğiniz her gün, fiziksel ve duygusal olarak buna hazırlıklı olmalısınız. Kolayca sinirlenen veya strese giren biriyseniz, sağlık görevlisi olmak sizin için doğru seçim olmayabilir.

Sağlık görevlileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu