Endüstriyel Tasarımcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Endüstriyel Tasarımcı Nedir?

Bir endüstriyel tasarımcı, arabalar, ev aletleri, elektronik cihazlar ve oyuncaklar gibi üretilmiş ürünler için konseptler geliştirir. İnsanların her gün kullandığı ürünler yapmak için sanatı, işi ve mühendisliği birleştiriyorlar. Çeşitli sektörlerdeki ofislerde çalışıyorlar. Üretilmiş ürünler tasarlasalar da endüstriyel tasarımcıların yalnızca %29’u doğrudan üreticiler tarafından istihdam edilmektedir.

Endüstriyel Tasarımcı Ne Yapar?

Bir endüstriyel tasarımcı genel olarak şu maddeleri yapacaktır:

  • Ürünü kimin kullanacağını ve kullanılabileceği çeşitli yolları araştırın
  • Fikirlerin taslağını çıkarın veya taslaklar oluşturun
  • Farklı tasarımların sanal modellerini geliştirmek için bilgisayar yazılımı kullanın
  • Üretim gereksinimlerini belirlemek için malzemeleri ve üretim maliyetlerini inceleyin
  • Tasarım konseptlerinin ihtiyacı makul bir maliyetle karşılayıp karşılamayacağını değerlendirmek için diğer uzmanlarla birlikte çalışın
  • Bir tasarımın pratik olup olmadığını belirlemek için ürün güvenliğini, görünümünü ve işlevini değerlendirin
  • Tasarımları sunun ve onay için müşterilere prototipleri gösterin

Endüstriyel tasarımcılar genellikle belirli bir ürün kategorisine odaklanır. Örneğin bazıları tıbbi ekipman tasarlarken diğerleri bilgisayarlar veya akıllı telefonlar gibi tüketici elektroniği ürünleri üzerinde çalışır. Diğer tasarımcılar yeni bisikletler, mobilyalar, ev eşyaları veya snowboardlar için fikirler geliştirir. Tüketicilerin bir ürünü nasıl kullanabileceğini hayal ederler ve her bir tasarımın nasıl göründüğünü ve çalıştığını görmek için farklı tasarımları tüketicilerle test ederler.

Endüstriyel tasarımcılar, tasarımlarının uygulanabilir olup olmadığını öğrenmek ve meslektaşlarının profesyonel uzmanlığını tasarımlarına uygulamak için genellikle mühendisler, üretim uzmanları ve pazarlama uzmanlarıyla birlikte çalışır. Örneğin endüstriyel tasarımcılar, tüketicilere yeni ürün tasarımlarını pazarlamak için planlar geliştirmek için pazarlama uzmanlarıyla birlikte çalışabilir.

Bilgisayarlar, endüstriyel tasarımcılar için önemli bir araçtır. Fikirleri çizmek için bilgisayar destekli tasarım yazılımı (CAD) kullanıyorlar. Çünkü bilgisayarlar değişiklik yapmayı ve alternatifleri göstermeyi kolaylaştırıyor. Üreticiler için çalışıyorlarsa, diğer makinelere tam olarak ürünü nasıl inşa edeceklerini söyleyen özel makine tarafından okunabilir talimatlar oluşturmak için bilgisayar destekli endüstriyel tasarım yazılımı (CAID) de kullanabilirler.

En Popüler:  Sosyal Hukuk Avukatı Nedir? Nasıl Olunur?

Endüstriyel tasarımcı Nasıl Olunur?

Endüstriyel tasarımcıların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Endüstriyel tasarımcının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Endüstriyel Tasarımcının çalışma şartları nasıldır?

Endüstriyel tasarımcılar için çalışma alanları, genellikle tasarım taslaklarını çizmek için taslak tabloları, meslektaşlarla beyin fırtınası yapmak için beyaz tahtalı toplantı odaları ve tasarımları hazırlamak ve müşterilerle iletişim kurmak için bilgisayarlar ve diğer ofis ekipmanlarını içerir. Öncelikle ofislerde çalışsalar da test tesislerine, tasarım merkezlerine, müşterinin sergi alanlarına, kullanıcıların evlerine veya işyerlerine ve ürünün üretildiği yerlere seyahat edebilirler. Çoğu endüstriyel tasarımcı, özellikle üreticiler, büyük şirketler veya tasarım firmaları tarafından istihdam ediliyorlarsa tam zamanlı çalışır.

Birçok endüstriyel tasarımcı serbest meslek sahibidir veya onları endüstriyel tasarım hizmetlerine ihtiyaç duyan diğer kuruluşlara kiralayan firmalar için çalışır. Bu durumlarda endüstriyel tasarımcılar iş günlerini akşamları veya hafta sonları müşterilerle buluşmak için sık sık ayarlarlar. Ek olarak zamanlarının bir kısmını yeni projeler arayarak veya sözleşmeler için diğer tasarımcılarla rekabet ederek geçirebilirler.

Endüstriyel Tasarımcılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu