Oyuncu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Oyuncu Nedir?

Oh ünlü bir aktör olmanın ihtişamı!

Neredeyse her gün aktörleri görüyor ve duyuyoruz – film, televizyon, radyo veya tiyatro yapımlarında çeşitli karakterleri canlandırıyor. Çoğu insan aktörleri düşündüğünde aklına büyük Hollywood yıldızları gelir. Bu durum elbette, oyunculukta kariyer peşinde olan herkesin nihai hayalidir.

Ancak bu tür bir başarıya ulaşmak oldukça zordur. Oyuncuların çoğu, genellikle reklamlarda veya televizyon şovlarında veya filmlerde figüran olarak başlayan küçük yapımlarda oynarlar.

Oyuncu Ne Yapar?

Sözde küçük bölümlerden başarılı bir kariyer yapan ve hiçbir zaman başrol oynamayan birçok oyuncu var. Bu da hala çok tatmin edici bir kariyer olabilir. Kariyerlerinde çok erken bir zamanda büyük başarı elde eden diğerleri hane halkı isimleri olur ve birçok önemli rol alırlar. Oyuncuların çoğu, bu iki uç nokta arasında bir yerde bir kariyere sahip olacak.

Bir oyuncunun görevi, oynadığı karakteri tam anlamıyla temsil etmek ve izleyicilerini, onları meşgul ederek ve onları hikayenin içine çekerek karakterin gerçek olduğuna ikna etmektir. Başarılı bir prodüksiyon oluşturmak için tüm roller bir araya geldiğinden, bu büyük roller ve daha küçük parçalar için geçerlidir.

Karaktere girmenin birçok yolu vardır ve oyuncular genellikle oynadıkları karakterlerin işlerini, hobilerini veya etkinliklerini araştırırlar. Bu sayede kendilerini bu zihin çerçevesine koyabilirler. Fiziksel görünüm de bir karakter yaratmada önemli olabilir ve oyuncular genellikle oynadıkları karakteri fiziksel olarak yaratmak için saçlarını değiştirir veya kaybederler veya kilo alırlar.

Eğer bölüm herhangi bir duygusal drama gerektiriyorsa (örneğin, bir ölümle başa çıkmak), bir oyuncu, ilgili duyguları gerçekçi bir şekilde anlamak ve aktarmak için genellikle hikayenin anlattıklarını deneyimlemiş insanları araştırır.

Oyuncu Nasıl Olunur?

Oyuncuların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Oyuncunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Aktörün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir oyuncunun çalışma yeri, içerdiği prodüksiyon türüne bağlı olarak değişecektir. Bazı film ve televizyon programlarının yanı sıra çoğu reklam stüdyolarda ve setlerde çekilecek. Bu durum kendi içinde oldukça heyecan verici olabilir, bir konumun set tasarımcıları tarafından nasıl yaratılabileceğini ve gerçek gibi görünmesini sağlayabilir. Diğer film ve televizyon şovları mekanda çekiliyor ve çok fazla seyahat gerektirebilir; bazen uzak ve egzotik yerlere.

Tiyatro prodüksiyonları bir sahnede gerçekleşir ve filme alınmış performanslardan çok farklı düşüncelere sahiptir. Performanslar, bazı televizyon şovları için tiyatrolarda ve stüdyolarda canlı bir izleyici kitlesinin önünde olacak. Diğer performansların seyircisi yoktur ve bu performanslardan gelen geri bildirimler anlık değildir.

En Popüler:  İş Geliştirme Müdürü Nedir? Nasıl Olunur?

İşyeri oldukça çeşitlidir ve aktörlerin nerede çalıştıkları ve içinde çalıştıkları ortamın türü konusunda esnek olmaları gerekir. Her türlü farklı durumda çalışmaya hazır olanlar ve farklı ortamlarına uyum sağlayabilenler daha fazla olacaktır. nişlerini bulmada başarılı.

Sıkça Sorulan Sorular

Oyuncular mutlu mu?

Oyuncular, memnuniyet puanları listesinde 98. sırada yer almaktadır. Lütfen bu numaranın yalnızca Kariyer Gezgini üyelerimizden topladığımız verilerden elde edildiğini unutmayın.

Oyunculuk işi inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir ve beraberinde gelen tüm reddedilmeleri göz önünde bulundurarak aşağı inmek kolaydır. Sürekli olarak yere serilmek ego için zordur ve bazen tekrar ayağa kalkıp tozunu atmaya devam etmek gittikçe zorlaşır. Bazen, sizin dışınızda herkesin büyük bir çıkış yaptığını hissedebilir ve sıranızın gelip gelmeyeceğini merak edebilirsiniz. Bu durum bu kariyerin olumsuz tarafı.

Bununla birlikte bu kariyeri sürdürmenin de olumlu bir yanı var (tam zamanlı veya yarı zamanlı). Oyuncular rol yapıyor. Çünkü başka bir şey yapmayı hayal edemiyorlar. Onları mutlu eder, harekete geçirir ve onlara hem kamera hem de sahnede kendilerini keşfetme özgürlüğü verir. Farklı karakterler oynarlar, benzer düşünen insanlarla etkileşime girer, salıverir ve sonuçları hakkında endişelenmezler. Bir oyuncu için sahnede ilk kez yürümek ve seyircinin tepki verdiğini hissetmek veya sette ilk kez bir replik söylemekten daha iyi bir şey olamaz. Diğer yaratıcı olmayanların anlayamayacağı şekillerde ödüllendiricidir ve çoğu oyuncu için bu parayla değil, yaratıcı bir şekilde yerine getirilmeyle ilgilidir, ki bu da oyuncu olmayanlar için anlamak zordur.

Oyuncu olmalı mıyım?

Oyuncu olmayı düşünüyorsanız fakat bunun sizin için doğru kariyer yolu olduğuna %100 emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun:

Kendine güveniyor musun ve eleştiriyi kabul ediyor musun?

  • İlk seçmelerden provaya kadar, performans eleştirisi oyunculuk sürecinin büyük bir parçasıdır. Kendinden emin olmak ve reddedilme, eleştiri ve aksaklıklara rağmen denemeye devam etmek önemlidir.

Azmin var mı?

  • En başarılı oyuncular bile rekabet ve reddedilme ile karşı karşıyadır. Birçok reddedilme ile karşılaştıktan sonra bile ilerlemeye devam edecek iradeye ve ısrara sahip olmak, bir oyuncu olarak hayatta kalmanın tek yoludur.

Dikkatli ve anlayışlı mısınız?

  • Oyuncular, dünyada etraflarında olup bitenleri gözlemleyip anlayabilmeli, ayrıca insan etkileşimlerini ve duygularını gözlemleyebilmelidir. Farklı insanları harekete geçiren şeyin ne olduğunu anlayarak, canlandırdıkları karakterlerden başarılı bir şekilde yararlanabilmeleri gerekir. Oyuncuların işleriyle bağlantı kurmaları için bu yetenekler gereklidir.

Senaryo okumakta ve talimatları takip etmekte iyi misin?

  • Metin analizinde iyi olmak ve bir senaryodan karakter bilgilerini anlamak ve çıkarmak, başarılı bir oyuncu olmanın hayati bir parçasıdır. Tüm aktörlerin yönetmenlerinin vizyonuyla çalışması ve ona saygı duyması gerektiğinden, dinleme ve talimatları takip etme becerisine sahip olmak, oyunculuğun bir başka büyük bileşenidir.

Başkalarıyla çalışmaktan hoşlanıyor musunuz?

  • Prova ve performans aşamalarında çok fazla işbirliği gerekir ve aktörlerin kendileri ve etrafındakiler için iyi bir deneyim haline getirmek için başkalarıyla uyumlu bir şekilde çalışabilmesi gerekir.

Düzenli bir programa ihtiyacınız var mı?

  • Ne yazık ki çoğu aktör, uzun günler ve hafta sonları çalışma, anormal bir programa sahip olma eğilimindedir. Provalar ve film çekimleri genellikle gece geç saatlere kadar yapılır veya sabah erken saatlerde başlar.

Duygusal olarak sağlıklı mısınız?

  • Gösteri dünyası yeme bozuklukları, uyuşturucu kullanımı ve depresyon için bir üreme alanı olabilir. Zaten kişisel sorunlarla uğraşıyorsanız, bu sektöre dalmadan önce yardım istemek daha iyi.

Kendinizi başka bir şey yaparken hayal edebiliyor musunuz?

  • Kendinizi farklı bir iş yaptığını hayal edebiliyorsanız, tam anlamıyla oyunculuğa adanmak için gerekenlere sahip olmayabilirsiniz. Bir oyuncu olmak için son derece azimli olmalısınız ve karşılaşacağınız günlük mücadeleleri kucaklamalısınız. Bir oyuncunun hayatı inanılmaz derecede rekabetçidir ve geçimini sağlamak en zor kariyerlerden biridir. Oyuncular, zamanlarının çoğunu oyunculuk işi yapmaya, faturaları ödemek için başka bir işte çalışmaya, eğitime ve ağ kurmaya harcıyorlar. Fark ettiyseniz, bunların hiçbiri oyunculuk içermiyordu. Başarılı olmak için gereken bağlılık seviyesi ve oyuncunun günlük rutini olan sürekli reddedilme durumunda hayatta kalmak için gereken kalın cilt, her ikisi de çok büyük.

Hedefiniz finansal istikrar mı?

  • Hayattaki amacınız finansal güvenlik ise, oyuncu olmak en iyi kariyer seçeneği değildir. Tam anlamıyla yetişkin hayatınızın tamamını emekliliği karşılama umudu olmadan geçiminizi sağlamak için mücadele ederek geçirebilirsiniz.

Bir kuruş bile kazanmasanız bile, hayatınızı yine de oyunculuk yaparak geçirecek misiniz?

  • Oyuncu olmanın tek nedeni, hiçbir şeyin sizi engelleyemeyeceğidir ve bu durumda, amatör olarak veya hobi olarak yapın. Profesyonel olarak denemeye eşit derecede kararlı olduğunuz noktaya ulaşırsanız, o zaman ve ancak o zaman yapmalısınız.

Hayattan ne istediğinizi düşünmek önemlidir. Çünkü birinin alabileceği birçok seçenek ve yol vardır. Bir kariyer olarak oyunculuk yapmaya karar verirseniz, kendinizi orta yaşta hala yemek servisi ve seçmelerde bulursanız, kariyerinizi değiştirmek çok zor olabilir.

Alternatif bir yol, belki de oyunculuk yapmayan. Fakat oyunculuk peşinde koşmanıza izin verecek bir hayat kazanmanın bir yolunu bulmaktır. Yerel topluluk tiyatrosunda veya öğrenci filmlerinde hobi olarak davranmanın yanlış bir tarafı yoktur. Şöhret veya para için oyunculuk peşinde koşmayın. Çünkü büyük olasılıkla çok hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Aktörler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu