Gümrük Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gümrük Müfettişi Nedir?

Kolluk kuvvetlerinde bir kariyer mi düşünüyorsunuz? İthalatı ve ihracatı düzenleyen yasaları uygulamakla ilgileniyor musunuz? Gümrük müfettişi olmaya bakmak isteyebilirsiniz!

Özel müfettişler sınıra giren ve çıkanları kontrol eder. Teröristlere ve terörist eylemlere karşı güvenliği sağlamak, yolcuları vatandaşlık ve pasaportlar için teftiş etmek ve kolluk kuvvetleri aracılığıyla ticari düzenlemeleri uygulamak için çalışırlar.

Gümrük Müfettişi Ne Yapar?

Hükümetin bir kolu olan İç İşleri Bakanlığı için bir gümrük müfettişi çalışmaktadır. Diğer ülkelerde, gümrük müfettişleri hükümet için farklı program başlıkları altında çalışırlar.

Gümrük müfettişleri, ülkeye girip çıkmasına izin verilen ithalat ve ihracatı kontrol eden toprak kanunlarını uygular. Ülkeye giren ve çıkan yolcuların teftişi ve kargoları inceleyerek teröristlere ve terör faaliyetlerine karşı korunmaya yardımcı olurlar. Gümrük müfettişi, potansiyel tehditleri, yasadışı maddeleri ve hatta yasadışı yolcuları bulmak için ulusal düzeyde her türden kolluk kuvvetleri ile çalışır.

Gümrük müfettişleri, Uyuşturucuyla Mücadele dahil olmak üzere birçok farklı hukuk kurumuyla birlikte çalışır. Kargoyu incelerken, bir gümrük müfettişi ülkeye girişlerine izin vermeden önce kargoların içeriğini doğrulamak için nakliye şirketleri ve diğer acenteler ile birlikte çalışabilir. Müfettiş, tüm kargoyu incelemek, belgeleri görüntülemek ve serbest bırakılması için temizlemekle sorumludur. Müfettiş ayrıca, kargoda potansiyel olarak tehlikeli maddeler veya yasa dışı içerik bulmaktan ve herhangi bir şeyin yasadışı yollardan ülkeye getirilmesini önlemekten sorumludur.

Tüm ülkelerin kendi gümrük müfettişleri türleri vardır ve sorumlulukları biraz farklılık gösterir. Birçok ülke, ülkeyi işgal etmeye çalışabilecek tehditleri önlemek için gümrük müfettişlerinin silahlı olmasını şart koşmaktadır.

En Popüler:  Moda Tasarımcısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gümrük müfettişi Nasıl Olunur?

Gümrük müfettişlerinin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Gümrük müfettişinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Gümrük Müfettişinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Gümrük müfettişleri çoğunlukla havalimanlarında, limanlarda, sınır geçişlerinde ve karakollarda çalışır. Yerleştirildikleri yere bağlı olarak iç veya dış mekanlarda çalışabilirler. Havaalanlarında, bagaj talepleri ve yolcu kayıt departmanları ile yakın çalışırlar. Limanlarda ve karakollarda müfettişler, ülkeye giren ve çıkan kargo gemilerini ve uçakları teftiş ederken, dışarıda önemli bir zaman geçirebilirler. Bu dışarıdaki çalışma onları birçok farklı hava koşullarına ve sıcaklığa maruz bırakacaktır.

Çoğu gümrük müfettişinin ofisi yoktur ve gün boyunca ayakta dururlar. Ayrıca yolcuları, bagajları ve kargoyu incelerken çok fazla hareket ederler. İşin içine uyuşturucu ve silahlar girdiğinde, gümrük müfettişi bazen tehlikeli bir durumun ortasında olabilir. Bu zamanlarda eğitim devreye girer ve müfettişi çeşitli durumları ele almaya hazırlar.

Gümrük Müfettişleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu