Çilingir Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Çilingir Nedir?

Çilingir, kapılarda, pencerelerde, kasalarda, arabalarda vb. kilitlerle çalışan kişidir. Çilingirler, arabalardan ofis binalarına kadar her şeyde kilitler kurar, onarır ve ayarlar, ayrıca kilitli veya isteyen kişilere hizmet sunarlar. güvenlik sistemleri hakkında birine danışmak. Bu meslek oldukça eskidir; bunlara uyacak kilitler ve anahtarlar olduğu sürece, bunlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış insanlar da olmuştur.

Çilingir Ne Yapar?

Çilingirler, ticari, konut ve otomotiv kilitlerini ve güvenlik cihazlarını kuran, ayarlayan ve onaran yetenekli esnaftır. Çilingirler, kilitleme anahtarlarını üretir ve çoğaltır, kilit kombinasyonlarını değiştirir ve izin verildiğinde kilitleri atlar. Geleneksel güvenlik donanımlarını ve kilit setlerini kurma ve onarma konusundaki beceri ve bilgileri, onları yetkisiz girişlerden korumak için çeşitli düzeylerde fiziksel güvenlik gerektiren konut, ticari ve endüstriyel kuruluşlarda çalışmaya götürür.

Çilingirlerin sadece kilit seçtikleri konusunda yaygın bir yanılgı vardır. Bunun en iyi bilinen görevleri olduğu doğru olsa da başka birkaç şey de yapıyorlar:

Anahtarları Kes – Çilingirler konut ve ticari binalarda, araçlarda, kasalarda, pencerelerde vb. kilitlerin anahtarlarını kesebilir.

Pencereler ve Kapılar için Kilit Sağlayın – Çilingirler, konut ve ticari kullanım için en yaygın kilit türlerinden ikisi olan pencere ve kapı kilitlerini sağlayabilir, servis edebilir ve onarabilir.

Güvenlik Kasaları için Kilit Sağlayın – Kapı kilidi kadar yaygın olmayan güvenlik kasası kilitleri, çilingirlerin uzmanlaştığı bir kilit türüdür; her türlü kasa ve güvenlik kasasını tedarik edebilir, kurabilir, açabilir ve onarabilir.

Otomatik Çilingir Hizmeti Sağlayın – Birçok çilingir, müşterilerine araçlarında anahtarları kilitlediklerinde arabalarının kapısını açmaları için erişim izni verilen bir otomatik çilingir hizmeti sağlayabilir. Çilingirler ayrıca uzak anahtarları ve transponder anahtarlarını programlayabilir veya yeniden programlayabilir, araba anahtarlarını onarabilir veya araç için yeni bir anahtar sağlayabilir.

En Popüler:  Blogger Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Erişim Kontrol Sistemleri Sağlayın – Müşterileri için elektronik geçiş kontrol sistemleri tedarik edip kurabilen bazı çilingirler vardır. Fakat bu tüm çilingirlerin sunmadığı bir uzmanlık alanıdır.

24 Saat Acil Çilingir Hizmetleri Sağlayın – Kişiler anahtarlarını kaybetmişse, kilitliyse veya kilitlerin değiştirilmesine ve değiştirilmesine ihtiyaç duyduğunda mesai saatleri dışında hizmet veren birçok çilingir vardır.

Bir çilingir bir binaya kilit taktığında, o binanın kilitlerine olan aşinalığı nedeniyle genellikle o binanın varsayılan çilingiri olur. Bazı çilingirler, gerektiğinde hızlı giriş elde etmek için istek üzerine ekstra anahtar setleri saklar. Ayrıca, bir binada kullanılan kilit türlerinin, gerçekleştirilen değiştirme veya onarım çalışmalarının ve bir kapının kilidi açıldığında bir kodun girilmesini talep eden bir güvenlik sistemi ile bağlantı gibi diğer ilgili bilgilerin kayıtlarını tutarlar.

Çilingir Görev ve Sorumlulukları

 • Market güvenlik kilit sistemleri, anahtarsız giriş kilitleri, anahtar kontrol sistemleri, pencere çubukları ve ağır pencere veya kapı sürgüleri
 • Giriş ve çıkış kapılarının hasarlı bileşenlerini onarın veya değiştirin
 • Hasarlı kapı ve pencere kilitlerini, menteşeleri ve elektrikli kilit açma mekanizmalarını onarın ve değiştirin
 • Kayıp veya hasarlı anahtarları değiştirmek için kilitleme mekanizmalarını inceleyin ve anahtarlar üretin
 • Müşterilere, anahtarlar kaybolduğunda kapıların kilidini açmada veya kilit setlerine yeni pimler takarak kilit kombinasyonlarını değiştirmede yardımcı olun
 • Bankalar, enerji santralleri, üretim tesisleri, depolar ve apartman kompleksleri için ana anahtar sistemleri tasarlayın ve geliştirin
 • Elektrik çarpmalarını ve elektronik güvenlik donanımını kurun ve onarın
 • Kasa ve kasa kapılarında kilit kombinasyonlarını değiştirin
 • Koddan anahtarlar oluşturun
 • Ticari bir hizmet olarak konutlar, mağazalar, mağazalar ve depolar için yinelenen anahtarlar
 • Kombinasyon bilinmediğinde kasaları açın ve kombinasyonları değiştirin ve gerektiğinde kasa kilitlerinde onarım yapın

Çilingir Nasıl Olunur?

Çilingirlerin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

En Popüler:  Otobüs Şoförü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Çilingirin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çilingir’in Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çilingirler, geleneksel çilingir şirketlerinde, güvenlik kurumlarında veya serbest çilingir olarak çalışırken bulunabilir. İyi çilingirler, alışılmadık saatlerde çalışmaya istekli mükemmel sorun çözücülerdir ve genellikle gizli veya hassas bilgileri işledikleri için elbette sağduyulu davranırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Çilingir Olmalı mıyım?

Çilingirlik çok hassas bir iştir. İşin çoğu, güçlü el-göz koordinasyonu, sabır ve detaylara dikkat gerektiren küçük, karmaşık parçalarla çalışmaktır. Pozisyona bağlı olarak çilingirler düzensiz saatlerde ve çeşitli yer ve koşullarda çalışmak zorunda kalabilir. İşin çoğu bağımsız olsa da insanları sevmeli ve onlara hizmet vermekten keyif almalısınız.

Bağımsızlığa değer verirseniz, yeterli deneyim kazandıktan sonra çilingir olarak serbest meslek sahibi olmak çok mümkündür. Muhtemelen daha uzun saatler çalışmak ve daha fazla sorumluluk sahibi olmak anlamına gelir. Fakat aynı zamanda seçtiğiniz hizmetleri sağlama özgürlüğüne de sahip olacaksınız.

Çilingirler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu