Franchise Sahibi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Franchise Sahibi Nedir?

Bir franchise sahibi veya bir franchise sahibi, aynı adı, ticari markayı, ürünü ve hizmetleri kullanarak bir zincirin parçası olan bir işletmeyi (McDonalds veya Kentucky Fried Chicken düşünün) satın alan kişidir. Bir franchise satın almak, başarılı işletme (franchise veren) ile bir ilişki kurar, sürekli marka bilinirliği sağlar ve franchise sahibine birlikte çalışması için kanıtlanmış bir sistem sağlar. İşletme, şemsiye şirket ve franchise sahibine ortak veya bağımsız olarak sahip olunabilir.

Franchise Sahibi Ne Yapar?

Küçük İşletme İdaresine (SBA) göre zayıf yönetim, küçük işletmelerin başarısız olmasının bir numaralı nedenidir. Bu durum franchise’ların daha hızlı kurulup çalışmaya başladıkça parladığı ve zaten kurulmuş olan yönetim sayesinde daha hızlı kârlı hale geldiği yerdir. Franchise sahibinin ödediği şey zaten kurulmuş bir iş, pazarlama ve işletme stratejisidir. Şemsiye şirketin sistemi ve pazardaki mevcut mevcudiyet kullanılarak, risk azalması ve daha hızlı yatırım getirisi sağlanacaktır.

Üç Tür Franchise:

İş Franchise (en yaygın) – ana şirket veya franchise veren, bağımsız işletme sahiplerine adlarını, ticari markalarını ve yerleşik işlerini sunarak genişleyebilir. Yeni sahiplere lansman ve işletmeyi nasıl yürütecekleri konusunda eğitim konusunda yardımcı olurlar. Buna karşılık, franchise verene franchise alan tarafından telif hakkı ve maaş ödenir. Bazı örnekler arasında Pizza Hut, McDonalds ve Burger King bulunur.

Ürün Franchise – Üreticiler perakende mağazalarının adlarını, ticari markalarını ve ürünlerini kullanmalarına izin vereceklerdir. Ayrıca, ürünlerinin dağıtımını da kontrol ederler ve genellikle mağazanın satın alması gereken minimum miktarda ürüne sahiptirler. Ödenmesi gereken ücretler de olabilir. Bu tip yapıya bir örnek bir lastik deposu olabilir.

En Popüler:  Kredi Analisti Nedir? Nasıl Olunur?

İmalat Franchise – Yiyecek ve içecek şirketleri (Coca-Cola gibi) arasında ortak bir franchise. Franchise veren, üreticiye kendi ticari markasını ve adını kullanarak mal üretme ve satma hakkını verecektir. Örneğin Coca-Cola söz konusu olduğunda, Coca-Cola şurup konsantresini şişeleme şirketlerine tedarik ediyor, ardından şurubu suyla karıştırıp ürünü şişeliyor.

Franchise sahibi için büyük bir artı, işletmenin zaten halk tarafından ‘bilinmesi’ ve tanınmasıdır. Müşteriler daha çok duydukları ve güvenebilecekleri bir marka ile uğraşmayı tercih ederler. Ayrıca, bir konum başka bir konumla karşılaştırılabildiğinden, ürün veya hizmetin kalitesini de bilirler.

Bir franchise sahibi, aynı zamanda, şemsiye şirket genellikle tüm zincir için toplu olarak satın aldığından ve tasarruflarını aktarabildiğinden, mallar ve malzemeler için toptan fiyatlandırma almanın avantajından da yararlanacaktır.

Not: Franchise verenin geçmişine, yatırım yapmadan önce itibarları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz önerilir. Bunları Better Business Bureau, Hoovers’da arayın ve ayrıca American Association of Franchisees and Dealers (AAFD) ile iletişime geçin.

Satın Alma Prosedürü

Bir franchise satın almak için yola çıkarken, genellikle bir işletme kredisine ihtiyaç duyulacaktır. İşletme kredisi almak için bir iş planı gereklidir. Banka, işi yürütmek için yeterli olduğunuza inandığınız konusunda ayrıntılı nedenler, ayrıntılı bir iş stratejisi ve franchise’ın finansal projeksiyonları isteyecektir.

Titiz bir değerlendirme sürecinden sonra, bir franchise hakkı, bir ön maaş karşılığında franchise alana satılır. Ücret ödendikten sonra, belirli bir süre için (genellikle beş, on veya yirmi yıl) bir sözleşme imzalanacaktır. Sözleşme sorumlulukları, sistemi kullanma haklarını, işin adına ilişkin hakları ve işe başlamak için gereken eğitimi ortaya koyacaktır. Envanter, mobilya, demirbaşlar veya gayrimenkul içermez. Sözleşmenin süresi dolduktan sonra yenilenmesi gerekecektir.

En Popüler:  Kimyager Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sözleşme (veya franchise sözleşmesi), telif ücretleri, reklam ücretleri, devam eden hizmet ve destek ödemeleri veya sarf malzemeleri gibi devam eden diğer ücretler için şartları da ana hatlarıyla belirtecektir. Bu ücretler yüzde olarak alınabilir, değişken bir ölçekte ya da sabit bir miktar olarak belirlenebilir.

Franchise sahibi Nasıl Olunur?

Franchise sahiplerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Franchise sahibinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Franchise Sahibinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir franchise sahibinin, sahip olduğu franchise türüne bağlı olarak çalışabileceği çeşitli yerler vardır. Franchise sahibi sektörler arasında otomotiv, güzellik, sanat, seyahat, rekreasyon, işletme, eğitim, evcil hayvan, eğlence, finansal hizmetler, gıda, sağlık, fitness, teknoloji, perakende, yaşlı bakımı, otomat, taşıma ve depolama, çocuk bakımı ve hizmetleri, temizlik ve bakım ve tıbbi.

Bazı franchise sahipleri aktif bir rol üstlenmeyi seçerler ve aynı zamanda işi yönetirken çalışanlarının yanında çalışırlar. Diğer franchise sahipleri birden fazla franchise sahibidir ve işlerin sorunsuz bir şekilde yürüdüğünden emin olmak için her bir yerini düzenli olarak ziyaret ederler.

Franchise Sahipleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu