Veri Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Veri Analisti Nedir?

Verilerin istatistiksel analizlerini toplamak, işlemek ve gerçekleştirmekle ilgileniyor musunuz? Veri analisti olarak kariyer yapmak isteyebilirsiniz!

Pazar araştırması, satış rakamları, lojistik veya nakliye maliyetleri olsun, her işletme veri toplar. Veri analistleri, kuruluşların ve şirketlerin nasıl daha iyi iş kararları verebileceklerini anlamalarına yardımcı olmak için sayıları ve verileri düz İngilizceye çevirir.

Bir veri analisti verileri alacak ve yeni malzemelerin nasıl fiyatlandırılacağı, nakliye maliyetlerinin nasıl azaltılacağı veya şirketin parasına mal olan sorunlarla nasıl başa çıkılacağı gibi çeşitli şeyleri çözecektir.

Veri Analisti Ne Yapar?

Veri analistleri, soruları yanıtlamak ve sorunları çözmek için verilerin nasıl kullanılabileceğini belirler. Eğilimleri belirlemek ve gelecek hakkında tahminlerde bulunmak için şimdi neler olduğunu incelerler. Dedektifler gibiler, işlerin nasıl yürüdüğünü çözüyorlar ve her şeyi anlamlandırmaya yardımcı oluyorlar. Yaratıcı, zorlu ve değerli bir kariyer olabilir.

Veri analistleri, sayılarını bulmak için genel olarak bilgisayar sistemlerini ve hesaplama uygulamalarını kullanır. Verilerin ayıklanabilmesi, tek başına kullanılabilmesi veya başka numaralarla birlikte konulabilmesi ve bütünlüğünün korunabilmesi için düzenlenmesi, normalleştirilmesi ve kalibre edilmesi gerekir. Gerçekler ve sayılar başlangıç ​​noktasıdır. Fakat en önemlisi ne anlama geldiklerini anlamak ve bulguları grafikler, çizelgeler, tablolar ve grafikler kullanarak ilginç bir şekilde sunmaktır.

Veri analistlerinin yalnızca verileri deşifre etmekle kalmayıp, yıldan yıla veya çeşitli departmanlara bakıldığında sayılardaki farklılıkların ne anlama geldiğini rapor etme ve açıklama becerisine de sahip olmaları gerekir. Veri analistleri genellikle sayıların neden oldukları gibi olduğunu en iyi anlayan kişiler olduğundan, proje yöneticilerine ve departman başkanlarına belirli veri noktaları ve bunların belirli bir süre içinde nasıl değiştirilebilecekleri veya iyileştirilebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmaları istenir.

En Popüler:  Arkeolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Veri analistleri aşağıdaki sorumluluklara sahip olabilir:

  • Hedefler belirlemek için teknoloji ekipleri, yönetim veya veri bilimcilerle birlikte çalışmak
  • Birincil ve ikincil kaynaklardan madencilik verileri
  • Alakasız bilgilerden kurtulmak için verileri temizlemek ve incelemek
  • İstatistiksel araçları ve teknikleri kullanarak sonuçları analiz etmek ve yorumlamak
  • Veri kümelerindeki eğilimleri ve kalıpları tespit etme
  • Süreç iyileştirme için yeni fırsatların belirlenmesi
  • Yönetim için veri raporları sağlamak
  • Veritabanlarını ve veri sistemlerini tasarlamak, oluşturmak ve sürdürmek
  • Kod sorunlarını ve verilerle ilgili sorunları düzeltme

Bir veri analistinin becerileri, bir veri bilimcinin yetenekleri kadar gelişmiş olmayabilir. Fakat hedefleri çok benzerdir. Veri analistleri bazen “genç veri bilimcileri” olarak adlandırılır ve mevcut araçları, sistemleri ve veri setlerini kullanarak belirli iş görevlerini yerine getirmekle sınırlı olabilir.

Veri analisti Nasıl Olunur?

Veri analistlerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Veri analistinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Veri Analistinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Veri analizi son derece aktarılabilir bir beceridir ve özel sektörde ve kamu sektöründe birçok ilginç işin kapısını açabilir. Akla gelebilecek neredeyse her sektörün veri analizine ihtiyacı vardır; Satış, pazarlama ve sağlık hizmetleri alanları, bu profesyoneller için herhangi bir zamanda en fazla işe sahip olma eğilimindedir.

Çoğu veri analisti ekipler halinde çalışır ve işin çoğu bilgisayarda yapılır. İşin çoğu evden veya uzak bir ofisten yapılabilir. Fakat bu bazen toplanan verilerin türüne bağlıdır. Veri analistleri genel olarak 9-5 saat çalışmayı bekleyebilirler. Fakat önemli projeler veya yaklaşan son tarihler biraz fazla mesai ve hafta sonu çalışması gerektirebilir ve genellikle gerektirebilir.

En Popüler:  Sistem/Ağ Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Veri Analistleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu