Ortodontist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ortodontist Nedir?

Ortodontist, çene ve dişlerin nasıl hizalandığı konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Dişleri yanlış hizalanmış veya bir tür düzeltmeye ihtiyaç duyan insanlara – uygunsuz bir ısırık ya da maloklüzyona sahip olanlara – yardım etmek gibi önemli bir işe sahiptirler. Ortodontistler, insanların dişleri hakkında daha az endişe duymalarına yardımcı olma gücüne sahiptir. Gülümsemelerini iyileştirmeye yardımcı olurlar ve çalışmalarıyla hastalarına özgüven kazandırırlar.

Ortodontist Ne Yapar?

Hastaların genel diş hekimleri, dişleri düz olmadığında ve bu onları etkilediğinde veya ileride olumsuz yönde etkileyebileceğinde onları ortodontistlere yönlendirirler. Uygun olmayan bir ısırık, hastanın dişlerinin çarpık veya çapraşık olarak büyüdüğü ve rahatsızlık yarattığı anlamına gelebilir. Ağrı veya rahatsızlık olmasa bile, hasta basitçe daha düz bir diş setiyle görünümünü iyileştirmek isteyebilir.

Ortodontistler genel olarak kişinin görünüşünü veya yiyecekleri zorluk veya acı çekmeden çiğneme ve yutma yeteneğini iyileştirmek için dişleri hizalamak amacıyla tutucular ve başlık gibi donanımlarla ilgilenirler. İlk olarak hastaların bir konsültasyon için gelmeleri gerekir; çene ve diş kusurlarının değerlendirilmesi. Genellikle maloklüzyonu ilk fark eden genel diş hekimlerinden bir ortodontiste yönlendirilirler. Bu ilk randevuda dişleri ve çeneleri muayene edecek ve belki de dişlerin röntgenlerini veya kalıplarını çekecektir. Bu uzman diş hekimleri genellikle bu ilk ziyaretten hemen sonra büyük veya küçük sorunları hemen fark edebilirler. Daha sonra dişlerin hizalanmasıyla ilgili sorunların tam olarak ne olduğunu hastaya açıklamak ve ardından tedavi için bir çeşit strateji önermek onların görevidir.

Ortodontistler, dişlerin tam olarak nasıl hizalandığını belirlemek için hem doğrudan hem de röntgen ve kalıplar aracılığıyla hastaların dişlerine bakar ve ardından en etkili tedavi çözümünü bulur. Bir maloklüzyonun başlıca kusurlarını düzeltmek bir ortodontistin görevidir ve bazıları diğerlerinden daha ciddidir. Bu yüzden bir ortodontistin işi sadece diş tellerini uygulamak, ayarlamak ve çıkarmaktan yüz büyümesini kontrol etmek için adımlar atmaya kadar değişebilir.

En Popüler:  Etik Hacker Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Maloklüzyonlu hastaların tedavisi genellikle diş teli takma şeklinde gelir. Her yaştan insan diş teline ihtiyaç duyabilir ve takabilirken, gençlik çağındaki çocuklar, uzun süre ortodontik diş teli takan insanların çoğunu oluşturur. Diş teli takmak için ideal bir yaştır. Çünkü dişler ve yüz sürekli ve önemli bir büyüme dönemindedir ve herhangi bir diş hizalama sorununu geç yerine erken yakalamak ve düzeltmek daha iyidir. Bu şekilde, gençlerin diş telleri dişleri yönlendirmeye, onları düz tutmaya ve gelecekteki maloklüzyon sorunlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Bir ortodontist bir hastanın dişlerine diş teli taktıktan sonra, hasta düzenli kontroller için gelmelidir. Bu sayede diş hekimi zaman geçtikçe gerekli ayarlamaları yapabilir. Nihayetinde istenen sonuç elde edildiğinde diş telleri çıkarılır.

Diş tellerinin ötesinde, ortodontistler çene ağrısı, konuşma engelleri, uyku apnesi, diş eti hastalığı ve çiğneme zorluğu gibi diğer durumlarla ilgilenir.

Ortodontist Nasıl Olunur?

Ortodontistlerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Ortodontistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Ortodontistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Ortodontistler iyi aydınlatılmış ofislerde veya kliniklerde çalışır. Ortalama bir ortodontist haftada yaklaşık 30-40 saat çalışır. Çalışma şartları, bazı sağlık uzmanlarının yaptığı gibi nöbet veya gece çalışma beklentisi olmaksızın genellikle hoştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontist olmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı başka bir sorunun cevabında yatmaktadır: Kişisel özelliklerim ortodonti alanında çalışmak için gerekli olanlarla eşleşiyor mu?

Kişilerarası beceriler Halkla (yetişkinler, ergenler ve çocuklar) ve aynı zamanda personel ve meslektaşlarla çalışmak etkili bir iletişim becerisi gerektirir. Konuya ilişkin örnek: Ailesi ona diş teli taktırdığı için sadece sandalyede oturan on üç yaşındaki bir çocuğun dişlerini düzeltmek, herkese göre olmayan bir görevdir. Ortodontistlerin empatik, diplomatik ve hoş olması gerekir.

Alan, derinlik, boyut, şekil ve renk bakımından el becerisi ve görsel hafıza Ortodontistler ağızda küçük, sınırlı alanlarda çalışırlar.

Problem çözme yetenekleri Tüm tedaviler tüm hastalarda işe yaramaz. Ortodontistlerin bir şey işe yaramadığında alternatif tedaviler bulmaları gerekir.

Basınçlı durumlarda çalışabilme becerisi Bazen, ortodontistler bir araba kazası veya spor kazası sonrasında hastaların acil sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalırlar.

Sabır Bazı hastalar korkacak veya zorlanacaktır.

İşletme yönetimi ve liderlik yetenekleri Çoğu ortodontist kendi işini yürütür. Bu durum çalışanları yönetme, motive etme ve onlara liderlik etme ve maaş bordrosu, vergiler, ödenecek hesaplar, alacak hesabı ve hükümet düzenlemeleri gibi şeyleri ele alma kapasitelerini gerektirir.

Ortodontist Olmanın Yolları

Ortodontist olmak çok adımlı bir süreçtir. Bilime erken bir ilgi ile başlar ve kolej boyunca rekabetçi bir not ortalamasını sürdürmek, dişhekimliği okulundan mezun olmak ve ortodonti ihtisasını tamamlamakla devam eder.

Ortodontist olmak için kaç yıl okunur?

Ortodontist olmak genellikle on veya on bir yıl sürer:

•Lisans Programı – dört yıl
•Dişhekimliği Okulu – dört yıl
•Ortodonti Rezidansı – iki ila üç yıl

Ortodontistler mutlu mu?

Ortodontistlerin mutluluğunu destekleyecek veya çürütecek belirli bir verimiz olmasa da çalışmanın değerli bir yönü olduğunu inkar etmek mümkün değil. Ortodonti, doğal, işlevsel ve kozmetik açıdan güzel bir sonuç elde etmek için diş hekimliğinin birçok alanını birleştirir. Ortodonti tedavisinin benlik saygısını değiştirebileceğini, insanların kendilerini görme biçimlerini değiştirebileceğini ve nihayetinde hastaların gülümsemelerini eski haline getirerek algılanan eksiklikleri ortadan kaldırabileceğini söylemek abartı olmaz.

Ortodontistler nasıldır?

Overbites, underbites, çarpık dişler, düzensiz aralıklar, yanlış hizalanmış dişler, yanlış çene konumu Bu diş düzensizliklerinin her birini teşhis etmek ve düzeltmek, temel araştırmacısı olan ortodontistlerin işidir.

Ortodontistler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu