Ticari Marka Avukatı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Tescilli bir ticari marka avukatı olarak nitelenebilmeniz için, ticari marka hukuku ve uygulaması hakkında kapsamlı bir bilgiye, mükemmel iletişim becerilerine ve ticari farkındalığa ihtiyacınız olacak.

Ticari marka avukatları, müşterilere ticari marka haklarının korunması ve uygulanması konusunda tavsiyede bulunmaya yetkili uzman hukuk uzmanlarıdır. Yeni ve mevcut ticari markaların tescili, kullanımı ve istismarına yasal destek vererek, şirketlerin markalarının kimliğini ve bütünlüğünü başarılı bir şekilde korumasını sağlayacaksınız. Ayrıca müşterilere telif hakkı, tescilli tasarımlar ve lisanslama gibi diğer fikri mülkiyet sorunları hakkında da tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Ticari markalar, bir kişinin veya şirketin ürün veya hizmetlerini tanımlamak için kullanılır ve logolar, şekiller, şirket adları ve hatta kokular dahil olmak üzere birçok şekilde olabilir. Çok uluslu şirketlerden küçük yerel işletmelere kadar çok çeşitli şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Ticari markalar, telif hakları ve tasarımlar dahil olmak üzere fikri mülkiyet hakları portföylerini yönetmek, korumak ve uygulamak
 • Yeni ürün veya hizmetlerin pazarlanmasının hukuki yönleri ve bunların piyasaya tanıtılması ve marka genişlemesinin geliştirilmesi konularında tavsiyelerde bulunmak
 • Önerilen ticari markanın kullanımda olup olmadığını görmek için ulusal ve uluslararası aramalar yaparak yeni ticari markaları araştırıp kullanılabilirlik konusunda tavsiyede bulunmak.
 • Ticari marka ihtilaflarında müzakere etmek ve ticari marka ihlali ve işten ayrılma konusunda harekete geçmek
 • Uygun sözleşme belgeleri hazırlamak
 • Davaya gelirse dava açan avukat ve avukatlara destek sağlamak
 • Mevcut ve önerilen ticari markaları izlemek
 • Müşterilere, kayıt yaptırmak istedikleri ülkeler ve buna ulaşmanın en uygun maliyetli yolu hakkında bilgi vermek
 • İlgili marka yöneticileri ve departman müşterileri ile iş ilişkileri geliştirmek
 • Marka ve tasarım tescilleri yenilemelerini idare etmek.

Firma ortaklığı düzeyinde, çalışma aynı zamanda yönetim ve pazarlama faaliyetlerini de içerebilir.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Bir stajyer için ortalama maaş, bir yıl sonra 59.000 TL’ye yükselen 70.000 TL’dur.
 • Sonrasında ortalama 82.000 TL – 102.000 TL’ye yükselecek.
 • İş ortağı seviyesine ulaştığınızda, 150.000 TL’den fazla kazanmayı bekleyebilirsiniz.

Maaş seviyeleri firmanın büyüklüğüne ve yerine göre değişmektedir. Ticari marka avukatları özel muayenehanelerde ve endüstri ya da kurumsal muayenehanelerde çalışmaktadır. Endüstride başlangıç ​​maaşları özel uygulamalardan daha yüksektir ve bu da gereken deneyimi yansıtır. Fakat ortalamanın üstünde, özel uygulamada daha yüksek bir maaş elde edilebilir.

En Popüler:  Avukat Katibi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışmalar genellikle ofis tabanlıdır ve genellikle normal çalışma saatlerini kullanırsınız. Bunlar genellikle normal ekstra saatler içerir. Fakat hafta sonları veya vardiyaları içermez.

Serbest meslek ve serbest çalışma bazen mümkündür. Yeterlilik sonrası özel muayenehanede serbest meslek için fırsatlar vardır.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Meslektaşlarınız, müşterileriniz, ticari marka tescil yetkilileri ve hem şahsen hem de telefon ve e-posta yoluyla Avrupa ve uluslararası yetkililerle çok fazla iletişime geçeceksiniz.
 • Kıyafet kodu, özellikle müşterileri ile toplantılar için akıllı/iş.
 • Kısa süre önceden bildirimde bulunulursa, toplantı tarihlerini zamanlamak zor olabilir.
 • Kurumsal sektörde çalışan ticari marka avukatları bir ofise veya yere dayanmaktadır.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Fikri mülkiyet departmanlarına sahip birçok firma, stajyer olarak mezun olur ve size kalifiye olmak için çalışma izni verir. Yeni bir stajyer olarak genellikle bir veya daha fazla nitelikli ticari marka avukatının doğrudan gözetimi altında çalışacak ve işle ilgili yasa ve uygulamaları öğreneceksiniz.

Örneğin bir ticari marka yöneticisi veya avukat gibi önemli bir ilgili iş deneyimine sahip değilseniz, yeterlilik sürecine kabul edilmek için iyi bir dereceye ihtiyacınız olacak. İşverenler mezun alırken hukuk derecesine olumlu bakıyorlar ve bu sizi ticari marka avukatı yeterlilik sınavlarının az bir bölümünden muaf tutabilir. Fakat zorunlu değildir. Modern dillerde derece, işletme ve sanat, diğerleri arasında memnuniyetle karşılanmaktadır.

Giriş koşulları ve kurs ücretlerinin tüm ayrıntıları için bireysel kurs sağlayıcılarla görüşün.

Nitelikli bir avukatsanız, ne kadar fikri mülkiyet tecrübesine sahip olduğunuza bağlı olarak yasa ve uygulama aşamalarının bazılarından muaf tutulabilirsiniz.

Bu eğitim sürecini başarıyla tamamladığınızda, Ticari Marka Vekillerine Kayıt Olmaya hakkınız vardır. Ticari marka avukatı 2016 yılından beri sözleşmeli bir meslek olmuştur.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Müşterilerinizle ve danışmanlarıyla çalışmak için mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerileri, örneğin; avukatlar, avukatlar veya reklam ajansları
 • Bir takımın parçası olarak çalışabilme becerisi
 • Detaylara dikkat
 • Ticari ve kültürel farkındalık
 • Eğitim sınavları çok zorlayıcı ve iş dengeleyici olduğu için öz motivasyon, yaşam ve çalışma zor olabilir
 • Kesin sürelere uymak için mükemmel zaman yönetimi becerileri
 • Markalaşma ve pazarlama konularına ilgi.
En Popüler:  Patent Avukatı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Bu göreceli olarak küçük bir meslektir ve büyük firmalar bile her yıl ikiden fazla mezunu işe almazlar, işler için rekabet keskindir. Üniversitenizdeki yasalara veya pazarlamayla ilgili topluluklara katılmak, işverenlere sektöre ve markalaşma konularına olan ilginizi göstermeye yardımcı olacaktır.

Ticari marka yöneticisi veya avukat olarak çalışmak, ticari marka avukatı olma yolunda iyi bir yol olabilir ve değerli ilgili deneyim sunar.

İşverenler ve İş İlanları

Kariyerinize genellikle fikri mülkiyet çalışmaları konusunda uzmanlaşmış bir bölüm içinde bir ticari marka avukatı firması için çalışarak başlayacaksınız. Ayrıca ticari marka işleriyle ilgilenen uzman bir şirket içi IP departmanı olan büyük bir şirket için çalışabilirsiniz. Şirket içinde ticari marka avukatı çalıştıran şirketler:

 • Otomobil ve yiyecek gibi ürünlerin ana imalatçıları
 • Yüksek profilli ürün marka portföyüne sahip ulusal veya çok uluslu şirketler.

Genel marka birçok şirket için çalışsa da bazı firmalar belirli sektörlerdeki müşterileri desteklemekte uzmanlaşmıştır. Bunlar şu maddeleri içermektedir:

 • Kimyasallar
 • Mühendislik
 • Sağlık hizmeti
 • İlaç
 • Teknolojisi.

Avukatlar, giderek artan bir şekilde ticari marka departmanları geliştirmekte ve ticari marka avukatları istihdam etmektedir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Ticari marka avukatı olarak kalifiye olduktan sonra, Ticari Marka Vekilleri Siciline katılmak için Fikri Mülkiyet Düzenleme Kuruluna başvurmanız gerekir.

Fikri mülkiyet davaları ve savunuculuk alanlarındaki yeterlilik sonrası kurslar mevcuttur. Bu kurslar fikri mülkiyet uygulamasında en az iki yıllık deneyime sahip olan ticari marka avukatlarına yöneliktir ve size dava sırasında müşterileri ticari marka davası olarak temsil etmek için gerekli yetenekleri sağlar.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir örgütün hiyerarşisindeki iş ünvanları firmalar arasında farklılık gösterir. Fakat meslekte genel olarak sadece üç sınıf vardır: stajyer, kısmen nitelikli ve nitelikli. Bununla birlikte deneyim ve eğitim ile kariyer ilerlemesi için çok fazla alan var.

Özel uygulama ile sanayi arasındaki hareket yaygındır ve her ikisinin deneyimi de memnuniyetle karşılanmaktadır. Özel uygulamalar, tecrübelerini müşterilere satan firmalar olma eğilimindedir. Kurumsal uygulamada veya endüstride, önemli miktarda ticari marka çalışması üreten bir kuruluş tarafından işe alınacaksınız.

Nihai başarı, mal sahibi değilse, muhtemelen bir firmada ortak olmaktır. Bu rota için, bir işletmeyi ve personeli yönetmek ve pazarlama gibi ilgili faaliyetleri yürütmekle ilgilenmeniz gerekir.

Uluslararası pazarların giderek daha karmaşık hale gelmesi ve birçok ticari sektörde artan rekabet, ticari marka avukatları için rol ve kariyer yollarının çeşitliliğinin artması muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu