Maliyet Avukatı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir maliyet avukatı, bir avukat ve müşterisi arasında bir ticari ilişkinin uygun şekilde kurulmasını sağlar. Bu sayede ortaya çıkan herhangi bir yasal maliyet uygun şekilde tahsil edilebilir.

Maliyet avukatları, yasal maliyetlerin uygulama alanında çalışan uzman avukatlardır. Yasal ücretler alanında ayrıntılı bilgi ve uzmanlığa sahip tek hukuk bürosudur. Ağırlıklı olarak avukatların firmalarıyla çalışacaksınız. Fakat işletmeler de dahil olmak üzere kamu üyeleri tarafından da talimat verilebilir.

Maliyet avukatları

 • Taraflar arasındaki maliyetler; başarısız davalar genellikle başarılı davacının masraflarını ödemek için emredilmiştir. Maliyetler kararlaştırılamazsa, ayrıntılı bir fatura hazırlanır ve sunulur.
 • Avukat ve müşteri masrafları – bir müşterinin kendi avukatına ödediği masraflar. Mahkeme işlemlerinin halihazırda başlaması (çekişmeli iş olarak bilinir) başlatılması, ihtiyatlı olmayanlar için, örneğin tasfiye, nezaret ve genel tavsiye gibi masraflar için farklı kurallar uygulanır. Bir avukatın faturasından memnun olmayan müşteriler buna meydan okuyabilir. Bu noktada bir masraf avukatına ayrıntılı bir masraf faturası hazırlama talimatı verilebilir, yasa ve masraf prosedürü hakkında tavsiyelerde bulunabilir ve faturasına destek verebileceğini (veya buna karşı çıkabileceğini) iddia edebilirsiniz.
 • Adli yardım veya kamu finansmanı – bir avukatın kamu tarafından finanse edilen bir müşteriyi temsil ettiği durumlarda ödemenin toplumun yasal fonundan yapılabilmesi için genellikle Hukuk Hizmetleri Komisyonu mahkemesi tarafından değerlendirilmek üzere ayrıntılı bir fatura istenir.

Çalışmalar değişkenlik gösterebilir ve avukatların masrafları, avukatların müşterileri için tavsiyelerde bulunma ve maliyet tahminleri ya da bütçeleme konularında tavsiyelerde bulunmaya başladığında giderek daha fazla ilgilenmektedir. Nihai uzlaşma için bir talepte bulunabilir ve işlemlerin sonunda maliyet değerlendirmeleri ile ilgilenir.

Maliyet avukatı olarak çalışmak için tüm yasal uygulama alanları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Her durumda takip edilen gerçekler ve prosedür farklı olacaktır. Bu durum farklı becerilerinizi kullanmanıza ve geliştirmenize ve yasal bilgilerinizi geliştirmenize olanak sağlar.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Maliyet avukatı olarak:

 • Taslak faturalar ve maliyet çizelgeleri
 • Taslak anlaşmazlık noktaları ve maliyet taleplerine cevaplar
 • Maliyet bütçelerinin hazırlanmasına yardımcı olunmalı ve muhalif bir tarafça sunulan maliyet bütçelerinin tavsiyesinde bulunulması
 • Müşteriler ve yasal danışmanları arasındaki hizmetliler ve ücret düzenlemeleri konusunda tavsiyede bulunma
 • Kamu fonlarından maliyet talepleri konusunda tavsiyelerde bulunmak ve hazırlamak (Adli Yardım)
 • Maliyetlerle ilgili oturumlarda savunuculuk yapmak
 • Avukatlar ve müşterileri arasındaki anlaşmazlıklar konusunda tavsiyelerde bulunarak, maliyet anlaşmazlıklarında bir maliyet aracısı veya hakem olarak hareket etmek
 • Kendi kariyerinizi ilerledikçe, gençlik masrafı olan çalışanları denetleyin.

Yalnızca kalifiye ve düzenlenmiş bir maliyet avukatının üstlenebileceği belirli ayrılmış faaliyetleri yerine getirebileceksiniz. Bunu yapmak için, kalifikasyon aşamasında, Hukuk Yasası kapsamında belirtilen aşağıdaki işlemleri yapmanıza olanak sağlayan bir uygulama sertifikası için başvuracaksınız:

 • İzleyici hakkının kullanılması
 • Dava yürütülmesi

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Yüksek lisans stajyerlerinin maaşları 48.000 TL ve 50.000 TL arasındadır.
 • Tecrübeli maliyet avukatları 60.000 TL ile 85.000 TL arasında para kazanabilir.
 • Beş yıldan fazla deneyime sahip olanlar için, maliyet avukatları 95.000 TL’ye kadar kazanabilir.

Bulunduğunuz yer başlangıç ​​maaşınızı ve gelecekteki kazanç potansiyelinizi belirleyecektir.

Maliyet avukatı olarak ne kadar kazanmayı bekleyebileceğinize dair birçok faktör vardır. Genel olarak ticari sektörde çalışıyorsanız, örneğin kişisel yaralanma departmanında çalışan birinden daha fazla kazanmayı bekleyebilirsiniz.

Maaş rakamları sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri, büyük ölçüde istihdamınızın niteliğine ve içinde çalıştığınız maliyet alanına bağlıdır. Örneğin eğer evde çalışıyorsanız, çalışma saatleri belirlenebilir. Hatta bağımsız çalışırsanız ve kendi şirketinizi yönetirseniz, çalışmalarınızı belirleyebilirsiniz. saatler. Evde çalışmak için haftada 35 saatlik bir hafta gerekir, bu sabah 8:00 ile 18:00 arasındaki vardiyalara bölünür.

En Popüler:  Lisanslı Aktarıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğer işiniz bütçe araştırmayı ve hazırlamayı, beklenmedik durumları gidermeyi veya müşteriye verilen masraflara itiraz etmeyi içeriyorsa, iş yükünüz sorunların karmaşıklığına ve teslim tarihlerinin aciliyetine göre değişecektir. Bu durum bazı günler diğerlerinden daha fazla saat çalışmak zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir. Meselelere ne kadar araştırma yapılması gerektiği ve diğer dış partileri sürece dahil etme ihtiyacı, bir görevin daha uzun sürmesi anlamına gelebilecek değişkenlerdir.

Bir dava açmak ya da itiraz etmek için mahkemeye çıkarsanız, bu tür çalışmalara ilişkin saatleriniz mahkemelerin çalışma saatlerine göre belirlenir. Mahkemeler genellikle 10:00-16:00 arasındadır. Fakat bu saatler dışında hazırlık yapmak için zaman harcamanız gerekir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Mevcut maliyet piyasası yüksek hacimlerde, düşük tazminat seviyesi taleplerinde ve daha karmaşık ve daha değerli davalara daha fazla odaklanmada bir düşüş gördü. Kurum içi maliyet departmanlarındaki hukuk büroları ve maliyet şirketleri bu alanlarda tecrübesi olan insanları aramaya eğilimlidir veya bir veya iki yıllık hazırlık tecrübesi olan bir kişi için yeni bir seviyede işe alım yapmaktadır.
 • Bir çalışan olarak bir hukuk bürosunda bir masraf departmanında çalışıyorsanız, sizi bir firmanın çalışanı olarak korumak için hukuk firmasının sigortasından yararlanabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşı primi, indirimli spor salonu üyeliği, özel sağlık bakımı ve hayat/kritik hastalık sigortası gibi normal çalışan sosyal haklarından da yararlanabilirsiniz.
 • Bazı maliyet şirketleri, performans primlerinin yanı sıra benzer bir fayda paketi sunacak. Fakat hepsi değil – farklı işverenler tarafından sunulan ücret paketlerinin araştırılması önemlidir.
 • Bir hukuk firmasındaki iş yükünüzün çeşitliliği, kapsadıkları uygulama alanlarına ve temsil ettikleri müşterilere bağlıdır. Bir maliyet şirketi, çeşitli sektörlerde ve bireyler, avukatlar ve diğer işletmeler de dahil olmak üzere farklı türden müşteriler arasında daha geniş bir çalışma seçeneği sunabilir. Bu fırsatlar, evden çalışma ve çevik çalışma, hatta farklı yerlere seyahat etme gibi daha esnek çalışma modelleri sunabilir. Danışmanlık bir hukuk bürosunda mümkün olandan daha geniş bir bölge aralığında faaliyet gösteriyorsa, bulunduğunuz işin türünü garanti altına almak için konumunuz çok önemli olmayabilir.
 • Genel olarak mesleğe giren erkek avukatlardan daha fazla kadın vardır. Fakat şu anda hukuk bürolarında üst düzey pozisyonlar ağırlıklı olarak erkekler tarafından doldurulmaktadır. Katılımı genişletmek ve ülke genelinde firmalarda etnik azınlık ve engelli temsilcilerini seçmek, sektör için olumlu göstergeler sunmaktadır.
 • Kıyafet kodunuz, profesyonel çalışma ortamına uygun olarak iş kıyafeti olabilir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Maliyet avukatı olarak nitelenmek için şu anda bir eğitim kursu almanız gerekir. Bu durum hem teori hem de pratik sınavları geçmeyi ve kursu tamamlamadan önce, kurs sırasında veya sonrasında maliyet hukuku alanında çalışmayı gerektirir.

Ayrıca uygulamanızla birlikte bir iş referansına ve karakter referansına ihtiyacınız olacak. Bir maliyet departmanında bir masraf avukatıyla çalışma deneyiminiz olması önerilir. Fakat henüz bu ortamda çalışmıyorsanız başvurabilirsiniz.

Bir hukuk dereceniz varsa, bazı kurs modüllerinden muafiyet almaya hak kazanabilirsiniz.

Stajyerlerin çoğu avukatlara işverenleri tarafından eğitim programlarıyla desteklenecektir. Eğitim programını bir maliyet bölümünde çalışmadan çalışmak mümkündür. Fakat bu çok nadirdir ve işi bitirmek için gereken standartları karşılamanızı sağlamak için eğitim sonunda bir röportaj yapmanız gerekecektir.

Gerekli Beceriler Nedir?

İhtiyacın olacak:

 • Bir stajyer olarak yeni beceriler öğrenme ve geliştirme isteği
 • Yasanın uygulamalara uygulanması için analitik beceriler.
 • Rapor yazma, sunum gönderme ve mahkemede savunma yapma konusunda mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerileri
 • İş sık sık davalara ihtiyaç duyduğundan müzakere becerileri
 • Matematiksel hesaplamalar yapma ve verilerle çalışma yetkinliği ve BT sistemleri ve yazılım paketleri ile yetkinlik
 • Mantıksal problem çözme yetenekleri ve metodik düşünür olmak
 • Detaylara ve hassasiyete büyük özen göstererek süreçleri takip edebilme
 • Dava masrafları için bütçe oluşturma ve olası durumlarda oluşturma, ileri planlama ve tahmin
 • Bir maliyet analizi hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz alanlardaki mevcut trendlerin bilgisi.
En Popüler:  Avukat Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İş tecrübesini bir şirketin finans departmanında, bir mahkemede katip olarak veya bir hukuk firmasının masraf ekibinde çalışarak bulabilirsiniz. Bir sigorta şirketinden veya yerel kamu maliyesi veya yasal servis departmanında pratik maliyetler elde edebilirsiniz.

Bir işletmenin nasıl çalıştığını ve şirket sekreterliği çalışması, uyum, veri koruma, sözleşmeler ve maliyetler gibi alanlarda yer alan yasal süreçleri daha iyi anlamak için bir kurum içindeki kurum içi bir yasal ekipte bir işe yerleştirme veya staj düşünebilirsiniz.

Maliyet yasalarına girmek, bir hukuk bürosunda bir maliyet departmanında çalışmak, bir hukukçu stajyer olarak çalışmak, bir hukuk asistanı veya taleplerin giderilmesini, bütçelemeyi ve tahmin edilmesini gerektiren bir iş yüküyle paralellik içerebilir.

İşverenler ve İş İlanları

Maliyet avukatlarının çoğu avukat firmalarında veya sigorta şirketleri tarafından çalıştırılmaktadır. Maliyet avukatları, gerekli mesleki niteliklere sahip olduklarından, hukuk firmalarında özsermaye ortağı olabilirler.

Bazı maliyet avukatları kendi bağımsız maliyet şirketlerini kurarlar. Avukatlar ve sözleşmeli hukuk yöneticileri, bireysel meslekten olmayan müşteriler ve ticari müşteriler gibi profesyonel müşterileri temsil eden kendi işinizi kurabilirsiniz. Bir hukuk firmasının çalışanı değilseniz, şahsen en az 100.000 TL tutarında profesyonel tazminat sigortanız olmalıdır.

Ayrıca uzmanlık talebinde bulunan müşterileri tavsiye ve temsil eden az sayıda uzman avukat odası vardır.

Yaptığınız herhangi bir iş deneyiminden ya da katıldığınız görüşmelerden bir iletişim ağı kurmaya çalışın. Mentorlarla veya öğretmenlerle irtibatta kalmak, daha sonraki bir tarihte de fırsatlar sunabilir. İlgilendiğiniz hukuk firmalarını bulun ve açık günlere, kampüs içi işe alım fuarlarına katılın ya da yerel avukatlar ve stajyerler arasında irtibat kurmaya başlamak için bir Avukatlar grubuna katılın.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Yasal olarak çalışan tüm avukatların yılda 12 saat sürekli mesleki gelişim yapmaları gerekir. Maliyet Avukatı Standartları Kurulu tarafından hazırlanan Maliyet Avukatı Davranış Kurallarında beklenen standartlara uygun hareket etmelerini sağlamak için bilgi ve pratik becerilerini sürekli olarak geliştirmek için bir maliyet avukatı gerekir. Gereksinimlerin detayları Maliyet Avukatının Sürekli Mesleki Gelişim Kurallarında bulunabilir.

Nitelikli bir masraf avukatı olarak masrafları üstlenirken daha yüksek izleyici haklarına sahip olursunuz. Bu yüzden tüm mahkemelerin önünde, genellikle adli yardım masrafları davalarında ve hem de adli ve cezai davalarda görünebilirsiniz. Bu yüzden tüm yasal emsallerde güncel kalmak önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Bazıları için ilk giriş noktası, bir yasa tasarısı için taslak çalışanıdır, bunun ardından stajyer avukatlık ücretine geçersiniz, ardından avukatlık yapar. Bundan sonra, masraflar müdürü ve daha sonra kıdemli masraflar avukatı, bir hukuk bürosunda ortak veya kendi işinizin genel müdürü olarak terfi ettirilebilirsiniz.

Maliyet avukatları, hukuk firmalarında ortak olmak için gereken yasal niteliklere sahiptir. Ayrıca müşterilerinize yasal maliyet çalışmaları sağlamak üzere kendi işinizi kurabilirsiniz.

Bir sigorta şirketi için yasal masraflar departmanında çalışabilir ve kendi ekibinizi veya kendi departmanınızı çalıştırarak masraflar müdüründen sonra kıdemli masraflar avukatına geçebilirsiniz.

Maliyet avukatı olarak edindiğiniz becerilerle, avukatlık memuru gibi diğer yasal iş alanlarını da düşünebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında maliyet hazırlığı, bütçeler veya bir uyum görevlisi ve yasal proje yönetimi gibi finansal planlama içeren herhangi bir çalışma yer almaktadır.

Bir hukuk bürosunda çalışıyorsanız, kıdemli avukatların yanında çalışmayı sürekli öğreniyor ve geliştiriyor olacaksınız. Açık, sorgulayıcı bir zihinle ve diğer uzmanlardan öğrenme isteği ile kariyer hedeflerinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir firmada belirli bir seviyeye ulaştığınızda, daha fazla özerklik ve karar alma fırsatları bekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu