Spor Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Spor idaresindeki bir iş, spor ve zindelik tutkusunu çeşitli organizasyonların pratik iş etkinlikleriyle birleştirmek için harika bir fırsattır.

Bir spor yöneticisi olarak yerel bir spor kulübündeki resepsiyon çalışmalarından pazarlamaya veya büyük bir spor kulübündeki insan kaynağına kadar değişebilen bir spor organizasyonunun sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olacaksınız.

Spor finansmanı organlarında ve yerel otorite sporlarının geliştirilmesinde fırsatlar da vardır.

Spor yöneticilerinin diğer alanlardaki yöneticilere de benzer sorumlulukları vardır. Genellikle etkinlik düzenlemeye ve spor tesislerini yönetmeye odaklanırlar. Ek görevlerin kulüplerinin hizmetlerinin tanıtımını yapmak, kullanıcılara cevap vermek, kaynak toplamak ve muhtemelen bütçelerle çalışmak ve tedarik zinciri yönetimi ile uğraşmak sayılabilir. Sık sık oldukça hızlı bir şekilde daha üst düzeyde sorumluluk alma fırsatları bulacaksınız.

Spor, kişisel sağlığa, toplum gelişimine ve ülke ekonomisine olan katkısı konusunda kamuoyu bilinciyle birlikte, politik ve sosyal önemi kazanmıştır. Sonuç olarak daha yüksek kalite ve daha çeşitli hizmetler için artan bir talep var ve personelin çeşitli kişisel yeteneklere ve niteliklere sahip olması bekleniyor.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Sorumluluklarınız, rutin yönetimden karmaşık projelerin, bütçelerin ve kaynakların yönetimine kadar değişen görevlerinize ve çalışan kuruluşa bağlı olacaktır. Çalışma sıklıkla bölgesel, ulusal, politik ve etik gündemleri ele alıyor.

Özel sorumluluklar oldukça değişkendir ve aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • İdari işleri yapmak, kuruluşla ilgili sistemleri ve işlemleri kullanmak
 • Diğer kuruluşlardan ve halktan gelen bilgi talep ve taleplerine cevap vermek
 • İdari sistemler, süreçler ve veritabanlarının verimli ve iyi yönetilmesini sağlamak
 • İdari personele ve kurum başkanlarına idari destek
 • Toplantılar düzenlemek, eğitim, koçluk, festivaller, konferanslar ve diğer etkinlikler
 • Okullarda sporun teşviki
 • Öğrencilerle veya gençlerle çalışmak
 • Yerel spor konseyleri, bölgesel komiteler ve ulusal yönetim organları ile irtibat halinde olmak
 • Müşteriler, üyeler, topluluk ve yerel spor organizasyonlarına danışmak
 • Spor kulüplerine organizasyon, finansman, tanıtım ve düzenlemeler gibi alanlarda danışmanlık yapmak
 • Bütçeleri yönetmek, topluluk faaliyetlerine tahsis edilen finansmanı kontrol etmek ve bazen sponsorluğu koordine etmek veya arttırmak
 • Araştırma yapmak ya da devreye almak ve verilerin toplanması, haritalanması ve izlenmesi
 • Tanıtım literatürünün, raporların ve etkinlik materyallerinin üretilmesi ve pazarlama ve medya kuruluşlarıyla bağlantı kurulması
 • Hibe veren kuruluşlara veya ilgili makamlara sunum yapmak
 • Personeli yönetmek, denetlemek ve eğitmek, bazen de bir ofisi idare etmek
 • Yerel, bölgesel, ulusal veya uluslararası toplumda sporu teşvik etmek ve geliştirmek için meslektaşları desteklemek
 • Bölgesel ve ulusal hükümet düşünce kuruluşları ve görev gruplarına hizmet etmek
 • Ortak kuruluşlar arasındaki çıkar çatışmaları, yasaklı maddelerin kullanımı ve düzenlemelerin ihlali gibi siyasi ve etik sorunların çözümüne katılmak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Spor endüstrisindeki idare pozisyonları için başlangıç ​​maaşları değişebilir ve yaklaşık 49.000 TL ile 54.000 TL arasında değişebilir.
 • Maaşlar, deneyim ve sorumluluk arttıkça 50.000 TL+ seviyesine yükselebilir. Yönetici düzeyinde veya büyük bir spor tesisinin kıdemli yöneticisi olarak maaşınız 90.000 TL’ye yükselebilir.

Ödeme, büyük ölçüde sektöre, çalıştığınız sporun popülaritesine bağlıdır. Maaş, sporun tanınmış uluslararası yarışmalardaki statüsünden de etkilenebilir.

En Popüler:  Turizm Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri sosyal olamayabilir ve düzenli olarak turnuvalar veya diğer önemli etkinlikler sırasında zirve yapan akşam ve hafta sonu çalışmalarını içerebilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Serbest meslek ve serbest çalışma yaygın değildir. Fakat bazı kıdemli spor yöneticileri etkinlik organizatörlerine danışmanlık yapabilir.
 • Bazı işler, sporun idari organlarının ofisleriyle ilgili belirli yerler ile sınırlıdır. Fakat bunların giderek bölgesel uydu ofisleri bulunmaktadır.
 • Sektörün pek çok bölümü yüksek oranda ticarileştirilmiştir. Bu yüzden kamuoyu ve diğer kişilerle iş yaparken bir düzeyde iş bilinci ve profesyonel bir yaklaşım beklenmektedir.
 • Spor kıyafetlerinden iş kıyafetlerine kadar değişen kıyafet kuralları, alanınıza ve işvereninize göre değişir.
 • Bir iş günü içerisinde seyahat etmek, örneğin kulüpleri, spor geliştirme görevlilerini, muhasebecileri, sponsorları, eğitim kurumlarını, etkinlik düzenleyicileri ve medya kuruluşlarını ziyaret etmek için sıklıkla gereklidir. Bazen geceleri evden ayrılma gerekebilir.
 • Uluslararası seyahat için fırsatlar roller ve işverenler arasında değişir. Ulusal veya uluslararası kurumlar veya kulüpler için çalışan spor yöneticilerinin seyahat etmeleri daha küçük yerel organizasyonlara göre daha fazladır.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu alan her dereceden mezunlara ve vakıf bölümlerine açık olmasına rağmen aşağıdaki konular iş bulma şansınızı artırabilir:

 • İşletme, yönetim veya pazarlama
 • Eğitim veya beden eğitimi
 • Sağlık yönetimi veya sağlığı geliştirme
 • Boş zaman çalışmaları veya rekreasyon yönetimi
 • Spor bilimi, spor yönetimi veya spor geliştirme.

Hazırlık derecesine sahip adayların, onur derecesi mezunlarıyla rekabet edebilmek için üst düzey beceriler ve motivasyon göstermeleri gerekecektir. Bir hazırlık derecesi olmadan giriş, ilgili deneyime ve mesleki veya spora özgü niteliklere bağlı olarak bazen mümkündür.

İşletme veya yönetim modüllerini okumamış öğrencilerin lisansüstü veya bu alanda mesleki yeterlilik kazanma şanslarını artırabilmelerine rağmen giriş öncesi lisansüstü yeterlilik gerekmemektedir.

Rekabet çok yoğundur. Bu yüzden erken aşamadan itibaren temas kurmak ve ağ kurmak çok önemlidir. Gönüllü çalışma ve ilgili üniversite etkinlikleriyle deneyim kazanmaya hazır olun ve işverenlere spekülatif yazmayı düşünün.

Gerekli Beceriler Nedir?

Gereksinim duyduğunuz beceriler işvereninizin niteliğine bağlıdır. Örneğin bir ulusal spor kulübünde ticari farkındalık, pazarlama ve tanıtım üzerinde durulacak, kamu sektöründe ise finansman ve politika ile ilgili sorumluluklar eklenecektir.

Bununla birlikte genel olarak aşağıdakileri göstermeniz gerekir:

 • Spora güçlü bir ilgi ve spor sektörünü etkileyen konuların farkındalığı
 • İyi bilişim teknolojileri ve idari beceriler ile yüksek detaylara dikkat
 • Ticari farkındalık ve profesyonel bir yaklaşım
 • Yüksek derecede öz motivasyon ve değişim ve gelişim için bir itici güç
 • Hevesli bir kişilik ve belirsizlikle başa çıkabilme esnekliği
 • Etkili ilişkiler kurma ve sürdürme ve çeşitli insanlarla iyi iletişim kurma becerisi
 • İyi planlama, organizasyon ve zaman yönetimi becerileri
 • Takım içinde, dinamik ve müşteri odaklı bir ortamda iyi çalışabilme becerisi
 • Sporun olumlu bir görüntüsünü her seviyedeki insanlara yansıtabilme.

İşin dayandığı yerin bilgisi de faydalı olabilir.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İşe başlamadan öncesi için idari deneyim esastır ve resmi niteliklerin eksikliğini telafi edebilir. Spor yeteneği ön şart değildir. Fakat spor lideri ödülü veya koçluk rozetleri gibi spora ilgi gösterdiğinin kanıtı avantajlı olabilir. Medya, etkinlik organizasyonu, BT, pazarlama veya insan kaynakları gibi spesifik uzmanlık alanları, kariyer ilerleme şansını ve daha yüksek bir maaşı önemli ölçüde artırabilir.

En Popüler:  Spor Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İşverenler ve İş İlanları

Spor bir büyüme sektörüdür. Sporun gelişmesi için hükümet girişimleri, birçok spor birliğinde ve yerel, bölgesel ve ulusal düzeydeki idari organlarda istihdam olanaklarının artmasına neden olmuştur.

Spor yönetimi rolleri genellikle büyük ölçüde değişen profesyonel veya amatör spor kulüplerine dayanır.

Spor, obeziteyi azaltmak ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek için giderek artan bir hükümet politikası önceliğidir. Merkezi hükümet ve yerel makamlarda fırsatlar bulacaksınız.

Bu spor konseyleri piyango fonu dağıtmakta ve spor yöneticileri ve araştırmacıları istihdam etmektedir.

İlçe Spor Ortaklığı Ağı, antrenör, kulüp ve gönüllü gelişim fırsatları ve olanakları sunar, çocuklar ve gençlerle çalışır, yerel politikaları şekillendirir ve yönetim organlarıyla bağlantı kurar. Bir ilçe spor ortaklığıyla iş bulmak mümkündür.

Spor, toplum gelişimi ve sosyal içerme aracı olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır ve hayır kurumlarında veya toplum sektöründe bir kariyere girme fırsatları olabilir. Bu durumda, azınlık etnik topluluklarla çalışma, engelliler veya gençlerle çalışmak gibi deneyimler değerli olacaktır. Ayrıca uluslararası koçluk organizasyonlarında veya yurtdışında spor koçluğu gibi gönüllü projeler sunan sivil toplum kuruluşlarında fırsatlar olabilir.

Spor müşterilerini temsil etmek ve markalaşma, sponsorluk, satış veya tüketici ürünleri lisanslama konularında uluslararası fırsatlar mevcuttur.

Ayrıca organları yöneten ve organize eden web sitelerini, alt düzey pozisyonlar için yerel ve bölgesel gazeteleri, yerel gazetelerin yanı sıra yönetim ve uzmanlık pozisyonları için ulusal gazeteleri ve endüstri dergilerini deneyebilirsiniz.

İş bulma konusunda başarılı ipuçları, başarılı bir özgeçmiş ve ön yazı oluşturun ve görüşmelere hazırlanın.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Türkiye’nin spor ve rekreasyon sektörünün yurtiçinde ve yurtdışında başarılı kalmasını sağlamak için yüksek vasıflı, nitelikli ve yenilikçi bir iş gücü şarttır. Bunun ışığında, daha büyük organizasyonların bazıları en fazla motive olan başvuru sahiplerini beslemek için lisansüstü eğitim programları geliştirmiştir.

Eğitimin çoğu iş başında olma eğilimindedir ve seviyesine göre değişir. Bazı spor yöneticileri BT eğitimine katılırlar ve ilgili mevzuat konusundaki atölye çalışmalarına veya başkanlık toplantıları, etkileme ve pazarlık etme, etkinlik yönetimi ve zaman yönetimi gibi mesleki yetenekleri ve organizasyonel yetenekleri geliştirmek için kurslara katılırlar.

Etkinliği artırmak ve gelecekteki kariyer gelişimine yardımcı olmak için kurslar, finans veya pazarlamadaki programlar gibi çalışırken yapılabilecek yarı zamanlı seçenekleri içerir. İşletme veya işletme yüksek lisans veya profesyonel kurslar başka bir seçenektir.

Mentorluk bazı yönetim organlarında gelişmektedir ve kişisel ve kariyer gelişimi için mükemmel bir araç olabilir.

İlgili kuruluşlara ziyaretler ve konferanslara katılmak aynı zamanda bilgi ve faydalı iletişim geliştirmenin mükemmel yoludur.

Kariyer ve İş İmkanları

Terfi fırsatları, işveren kuruluşunuzun büyüklüğüne ve niteliğine bağlıdır. Bir destek veya sekreterlik düzeyinde başlarsanız, daha yüksek düzeyde bir spor yöneticisi rolüne, ardından potansiyel olarak yönetsel bir pozisyona geçmek için fırsatlar olabilir. Bu rota daha küçük bir organizasyonda daha olasıdır. Bir takımın yöneticisi, bir geliştirme görevlisi veya yöneticisi, hatta genel müdür olabilir.

İcra müdürünün görevi gibi daha yüksek düzeyde tanıtım yapmak için başka bir kuruma geçmek gerekebilir.

Tecrübeli ve uzman bir geçmişe sahip personel, işe alınmayı ve daha hızlı ilerlemesini kolaylaştırabilir.

Mesleki gelişim fırsatları ya da kendi ek boş zaman aktiviteleriniz yoluyla, ilgili ek beceriler geliştirebileceğiniz ve gerekli pratik deneyimler kazanabileceğiniz fırsatlar bulabilirsiniz.

Bir spor yöneticisi olarak çalışmak, sektör ve ilgili alanlar hakkında iyi bilgi edinmenize ve sağlam bağlantılar kurmanıza olanak sağlar. Bazı insanlar, tecrübelerini gelecek sponsorlar için spora veya kurumsal sponsorluk, medya planlaması veya sağlığın teşviki gibi diğer alanlardaki diğer alanlarda giriş noktası olarak kullanırlar.

Daha yüksek maaş isteyen çalışanlar, spor idaresinden diğer mesleklere geçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu