Spor ve Egzersiz Psikoloğu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Fiziksel olarak formda olmak bir spor ve egzersiz psikoloğu olarak çalışmak için ihtiyacınız olan tek beceri değil. Hatta sabır, motivasyonel bir tutum ve potansiyel olarak stresli durumlarda başa çıkma yeteneğine de ihtiyacınız olacak.

Bir spor ve egzersiz psikoloğu olarak kaygınız, spor ve egzersize katılan bireylerin, takımların ve organizasyonların davranışları, zihinsel süreçleri ve refahı olacaktır. Bazıları her iki alanda da çalışsa da genellikle, sporda veya egzersizde uzmanlaşırsınız.

Spor psikolojisinde uzmanlaşarak, sporun talepleriyle psikolojik olarak başa çıkmalarına yardımcı olmak amacıyla amatörden seçkin profesyonel seviyeye spor yapan sporcular ve takımlarla çalışacaksınız. Ayrıca kişisel gelişimlerini ve performanslarını geliştirmelerine yardımcı olacaksınız.

Bir egzersiz psikoloğu olarak çalışmak, genel halkla birlikte çalışarak motivasyonu ve egzersize katılımı arttırır, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder ve egzersizin sunabileceği psikososyal faydalar konusunda tavsiyede bulunursunuz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir spor ve egzersiz psikoloğu olarak şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve yeteneklerini değerlendirmek ve spor performans ve davranışlarını izlemek
 • Müşterilerin zorlukları aşmalarına, performansı artırmalarına veya potansiyellerini anlamalarına yardımcı olacak stratejiler uygulamak
 • Diğer psikologlar, beslenme uzmanları, doktorlar, antrenörler ve fizyologlar dahil olmak üzere multidisipliner bir ekiple çalışın
 • Hedef belirleme, görselleştirme ve rahatlama gibi konuları kapsayan danışmanlık veya atölye çalışmaları yapmak
 • Sporda veya egzersiz psikolojisinde araştırma yapmak ve uygulamak.

Spor psikolojisinde çalışıyorsanız, şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Amatörden seçkin profesyonel seviyeye kadar çeşitli spor dallarında bireysel sporcular, takımlar, antrenörler ve hakemler de dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesiyle çalışmak
 • Sporcuların yarışmaya hazırlanmalarına yardımcı olmak ve sporun psikolojik talepleriyle başa çıkmak için özel müdahaleler geliştirmek
 • Sporcuları gerileme veya yaralanmalarla başa çıkmak ve üstesinden gelmek için zihinsel stratejilerle donatmak
 • Koçlara takım uyumunu veya iletişimini nasıl geliştireceklerini tavsiye et
 • Sporda zihinsel becerilerini geliştirmek için performansın kendi kendini analiz etmesi veya teknikler gibi alanlarda atölye çalışmaları yapın.

Egzersiz psikolojisi alanında çalışıyorsanız, şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Hasta, zayıf fiziksel veya zihinsel sağlığı olan ve daha düzenli bir çalışmaya katılımı olan müşterilere danışmanlık yapar
 • Bireylere, egzersizden elde edilebilecek fiziksel ve psikolojik faydalar hakkında bilgi veriniz.
 • Müşterinin evi, klinik ortamlar ve yerel fitness merkezleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda bireyler ve gruplarla çalışmak
 • Müşterinin ihtiyaçlarına göre egzersiz programları tasarlar, uygular ve değerlendirir
 • İşyerinde egzersiz programının bir parçası olarak depresyonda olan insanlar, genel pratisyen tavsiyeleri, cezaevindeki insanlar veya çalışan grupları dahil olmak üzere halkın bir kesiti için danışmanlık ve danışmalarda bulunmak.
En Popüler:  Spor Geliştirme Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Başlangıç ​​maaşları yaklaşık 49.000 TL ile 54.000 TL arasında değişmektedir.
 • Deneyimli spor ve egzersiz psikologlarının maaşları genellikle 47.000 TL ile 67.000 TL arasında değişmektedir.
 • Üst düzey psikologlar ve bölüm başkanları yaklaşık 88.000 TL veya daha fazla kazanabilir.

En iyi profesyonel sporcularla çalışan deneyimli danışmanlar, danışmanlık ücretlerinden günlük 1.000 TL ücret talep edebilirler. Maaşlar işveren türüne göre değişmektedir. Profesyonel kulüpler veya ulusal yönetim organları tarafından istihdam edilenlerin maaşları amatör olanlardan daha yüksektir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Uygulayıcılar için çalışma saatleri, müşteriye ve sporun niteliğine göre değişmektedir. Genelde çalışma saatleri çalışmanıza rağmen akşam veya hafta sonu çalışmaları da antrenman ve spor müsabakalarına uymak için gerekli olabilir.

Eğitim veya sağlık ortamlarındaki saatler genel olarak sabah 9 ile akşam 5 arasındadır.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Çalışma ortamları müşteriye göre değişebilir ve bir üniversite kampüsü içindeki bir ofis üssünü, aile hekimliği ameliyatını veya hastaneyi ya da büyük spor etkinliklerinde sporcuların köyü, takım eğitim üssünü veya işverenlerin bulunduğu alan gibi saha ortamlarını içerebilir.
 • Bir iş günü içerisinde seyahat etmek, özellikle spor uzmanlarıyla çalışmak durumunda yaygındır. Yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalara ve turnuvalara bir takım veya atlet ile seyahat eden bir destek ekibinin bir parçasını oluşturabilirsiniz.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Psikoloji dışındaki bir konuda bir dereceniz varsa, genellikle bir yıl veya iki yıl yarı zamanlı süren onaylanmış bir kursa katılarak hak kazanabilirsiniz.

Temel derece ile giriş yapmak mümkün değildir.

Spor dersleri vermek ve psikoloji egzersiz yapmak istiyorsanız araştırma alanında bir kariyer izlemeniz gerekir. Spor ve egzersiz bir doktora genellikle gereklidir.

Spor ve egzersiz psikolojisinde lisansüstü derslerini almanızı tavsiye ederiz.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdakilerle ilgili kanıt göstermeniz gerekir:

 • Spora ilgi
 • Mükemmel iletişim ve iletişim becerileri
 • Aktif dinleme ve yansıtma becerileri
 • Sabır ve başkalarını motive etme yeteneği
 • Farklı istemcilerle çeşitli ayarlarda çalışmak için esneklik
 • Problem çözme yetenekleri
 • Karar verme yeteneği
 • Araştırma ve sürekli mesleki gelişim taahhüdü
 • Baskı altında çalışabilme ve stresli durumlarla başa çıkabilme becerisi
 • İşe metodik bir yaklaşım
 • BT becerileri.
En Popüler:  Spor Antrenörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Bir spor veya egzersiz ortamında biraz tecrübe kazanmak önemlidir ve bunu bir yerleştirme, staj, tatil çalışması, gönüllülük veya gölge pozisyonu yoluyla yapabilirsiniz. Master kursuna kabul edilmeden önce ilgili deneyime de ihtiyacınız olacak.

Nitelikli olana kadar belirli bir spor psikolojisi deneyimi kazanmak mümkün olmayabilir. Fakat yine de spor performansı, koçluk, fitness ve egzersiz eğitimi, sağlığı geliştirme gibi bir alanda faydalı bir deneyim edinebilirsiniz.

İşverenler ve İş İlanları

Bazı spor psikologları, özel danışmanlar olarak çalışır veya profesyonel spor takımları veya ulusal yönetim organları için tam gün çalışırlar.

Bununla birlikte çoğu yurtiçi ve yurtdışındaki üniversiteler içindeki öğretim ve araştırma ile danışmanlık çalışmalarını birleştirir veya örneğin klinik veya meslek gibi diğer psikoloji alanlarında çalışır.

Benzer şekilde, egzersiz psikologları danışmanlığı öğretim ve araştırma ile birleştirme eğilimindedir. Çalışmanız sizi egzersiz tavsiyesi, kardiyak rehabilitasyon programları veya özel sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında çalışırken görüyor olabilir.

Psikiyatrik ortamlarda olduğu gibi cezaevlerinde veya işyerinde çalışanlar için egzersiz ve sağlık programları hazırlamakla ilgilenebilirsiniz.

Danışmanlıkta çalışmak istiyorsanız kurslar sırasında (eğer yaparsanız) Master kursları sırasında bile bağlantı kurmanız ve ağ kurmanız gerekir; profesyoneller.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Sürekli mesleki gelişimin kaydını tutmalı ve kaydetmelisiniz. Faaliyetler, örneğin yürütülen kurslara, atölye çalışmalarına ve konferanslara katılmak olabilir.

Mesleki Gelişim merkezi aracılığıyla öğrenme ve fırsatları yakalayabilir ve yıllık bir öğrenme ve mesleki gelişim programı yürütebilirsiniz.

Örneğin klinik veya sağlık psikolojisi gibi diğer branşlardaki uzmanlığınızı genişletmek için daha fazla araştırma yapmaya karar verebilirsiniz. Veya daha fazla araştırma, doktora yaparak, özellikle de ders verme görevinde çalışıyorsanız.

Kariyer ve İş İmkanları

İlerleme için fırsatlar hem profesyonel uygulamada hem de akademik ortamdaki araştırmalar yoluyla mevcuttur.

Spor psikolojisi alanında, danışman olarak özel bir uygulamaya geçme veya bireysel sporcular veya yönetim organı ile profesyonel bir kulüp içinde üst düzey pozisyonlara geçme fırsatı bulabilirsiniz.

Elit sporcular yıllarca böyle bir seviyeye ulaşmak için çalışır ve destek ekibinden aynı düzeyde uzmanlık bekler. Bu yüzden bir spor psikoloğunun en iyi profesyonel sporcularla çalışmadan önce birkaç yıllık deneyime sahip olması gerekir.

Egzersiz psikolojisi alanında, bir danışmanlık seviyesine ilerleme ya da sevk programlarına katılım için fırsatlar olabilir. Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi alanında profesyonel personel için artan bir rol vardır. Sağlık psikoloğunun görevi, nitelikli egzersiz psikologları için fırsatlar da sunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu