Reklam Hesap Planlayıcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir reklam hesabı planlayıcısı olarak başarılı olmak için yaratıcı, ticari olarak farkında ve stratejik bir düşünür olmanız gerekir.

Reklam hesap planlamacısının düzeyinde, reklam kampanyaları için iletişim stratejisi oluşturmaktan siz sorumlusunuz. Bu durum doğru kitleyi hedeflemeyi ve kampanyanın tonunu ve mesajını belirlemeyi içerir.

Resmi bir yazı yazmaktan ve yaratıcı gelişim için ideal ortamı sağlamaktan siz sorumlusunuz. Piyasa verilerini, nitel araştırmayı ve ürün bilgisini kısaca birleştirerek, yaratıcı ekibin tüketicilere ulaşacak yenilikçi fikirler üretmesini sağlayacaksınız.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir hesap planlayıcısı olarak yapmanız gerekenler:

 • Özel iş sorunlarını tanımlamak ve fikir geliştirmek için müşterileri ile iletişim kurmak
 • Bir kampanya geliştirme sürecinde ajanstaki meslektaşlarla, örneğin reklamlar ve hesap yöneticileriyle iletişim kurun
 • Demografik bilgiler, sosyoekonomi ve müşterinin ürün ve pazar payı için pazar dahil olmak üzere birçok bilgiyi ayrıntılı olarak analiz ederek reklam stratejileri için kapsamlı bir bağlam kazanın.
 • Odak grupları ve yapılandırılmış görüşmeler, demografik profil oluşturma ve anketler gibi yöntemleri kullanarak, reklam stratejilerini bilgilendirmek için dış kuruluşlardan araştırma yapmak
 • Araştırma grupları yürütmek
 • Bir reklam kampanyasını temel alacak belirli bir ürün veya hizmet üzerinde bir ‘açı’ bulmak
 • Teknik veya özel bilgi edinmeyi içerebilecek, reklamı yapılacak ürünü veya hizmeti araştırmak
 • Tüketicilerin markayla ilgili mevcut algıları ile müşterinin markanın algılanmasını istemesi arasındaki farkları uzlaştırmak
 • Markanın geçmişini öğrenmek ve hedef pazara olası yaklaşımlar konusunda tavsiyede bulunmak için müşteriyle tanışın
 • Reklam ekibine ürün, kitle ve strateji hakkında kısa bilgi içeren net bir şekilde tanımlanmış bir özet sunmak
 • Müşterilere ve diğer acente çalışanlarına sonuç ve fikirler sunmak
 • Kampanyanın etkinliğini değerlendirmek için müşteri tepkisi ve satış verilerini analiz etmek ve yorumlamak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Başlangıç ​​maaşları, ajansın büyüklüğüne, uzmanlık alanına, coğrafi bölgeye ve bireysel performansa göre büyük ölçüde değişmektedir. Genel olarak 49.000 TL ile 52.000 TL arasında değişebilir.
 • Üç ile beş yıllık tecrübeyle 65.000 TL ile 90.000 TL arasında olabilir.
 • Üst düzey yöneticiler bazı durumlarda 140.000 TL üzerinde kazanabilirler.

Serbest çalışanlar, iyi planlamacıların aranması nedeniyle daha yaygın hale gelmektedir. Fakat bu durum, önemli düzeyde ajans tecrübesi ve iyi bir üne sahip olanlar için daha muhtemeldir. İşverenlerin esnek çalışma seçeneklerini dikkate almaya daha açık olmaları nedeniyle, kariyer aralarından sonra yeniden istihdam giderek yaygınlaşmaktadır.

En Popüler:  Reklam Metin Yazarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Şirketin avantajları arasında araç yardımı, ücretsiz spor salonu üyeliği, kar paylaşımı, emekli aylığı ve sağlık sigortası sayılabilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Müşterileri ziyaret etmek, işin düzenli bir özelliğidir. Bu durum genellikle fazladan çalışma saatleri anlamına gelir. Bunları normal çalışma saatlerinin üstünde çalıştırmanız beklenir. Fakat hafta sonları veya vardiyaları çalıştırmanız istenmez.

Çalıştığınız kuruma bağlı olarak bazen akşam odak gruplarına katılmanız gerekebilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Müşteri gereksinimlerine uyum sağlama, son başvuru tarihlerini karşılama ve yaratıcı bir şekilde çalışma talepleri işin stresli olabileceği anlamına gelir.
 • Büyük reklam ajansları kapsamı giderek daha fazla uluslararasıdır. Birçoğu, ana şirketi başka bir Avrupa ülkesinde veya ABD’de bulunabilecek olan daha büyük bir medya ve iletişim grubunun bir parçasıdır.
 • Bir iş günü içinde seyahat sık görülür. Fakat uluslararası müşteriler için çalışmadığınız sürece, evden ve denizaşırı işlerden ve seyahatten gece boyunca devamsızlık nadirdir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Reklam, tüm yüksek lisans derecesine sahip mezunlara açıktır. Psikoloji ve ekonomi gibi geniş bir bilgi birikimi ve uygulamalı araştırma yetenekleri gerektiren konular bir avantaj olabilir.

Ajanslar, sanat ve bilimlerin bir karışımı üzerinde özellikle durularak, takımlarında çok çeşitli derece geçmişleri ararlar. Kişiliğiniz, becerileriniz ve işlerin nasıl yürüdüğüne ilgi duymanız, genellikle çalışma konunuzdan daha önemlidir.

Bir derecesiz giriş yapmak, idari bir rol oynamadığınız ve bir ajansa girmediğiniz sürece mümkün değildir.

Lisansüstü yeterlilik sahibi olmak size giriş düzeyinde bir avantaj sağlamaz. Fakat işvereninizin ilerleme beklentilerinizi artırabilir.

Mevcut birkaç lisansüstü stajyer için yoğun bir rekabet var ve spekülatif başvurularla kazanılanların çoğu var. Bir irtibat listesi oluşturmak için ajanslar ve ilgili endüstri kuruluşları ile iletişim kurun ve mümkün olduğunda ağ kurun.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olduğunuzu göstermeniz gerekecek:

 • Analitik becerilerin, merakın ve insanlara güçlü ilginin birleşimi
 • Yaratıcılık ve hayal gücü (bu, yeni fikirlere ve yeni insanlara açık olan bir endüstridir)
 • Her biri için özel iş gereksinimlerini belirleyerek, birkaç müşteriyle aynı anda çalışabilirsiniz.
 • Kurnaz sağduyu ve ticari farkındalık
 • Güçlü iletişim becerileri
 • Tüketiciler, müşteriler ve meslektaşlarla iş yaparken bir ekibin parçası olarak çalışma ve dinleme becerisi
 • İyi sunum becerileri
 • Stratejik düşünme yeteneği
 • Sayısal yetenekler
 • Bir dizi pazar ve araştırma bilgisiyle çalışabilme becerisi
 • Mükemmel organizasyon yetenekleri ve baskı altında çalışabilme becerisi.
En Popüler:  Dijital Metin Yazarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Önceki reklam, pazarlama veya pazar araştırması deneyimi oldukça arzu edilir. Bazı ajanslar iş deneyimi fırsatları sunar.

Reklam endüstrisine girme konusunda koçluk programları ve diğer istihdam edilebilirlik girişimleri yoluyla kariyer desteği ve tavsiyeler sunar.

İlgili diğer deneyimler, bir öğrenci toplumu için tanıtım çalışmaları veya hayır kurumları için yenilikçi bağış toplama kampanyalarına katılmayı içerebilir.

İşverenler ve İş İlanları:

Ajansların büyüklüğü değişmektedir ve çeşitlilik göstermektedir. Aşağıdaki kategorileri inceleyebilirsiniz:

 • Tam hizmet acenteleri
 • Medya bağımsızları
 • Doğrudan pazarlama ajansları.

Büyük reklam ajanslarının ayrı bir hesap planlama işlevi olacaktır. Oysa küçük ajanslarda hesap planlama işlevi genellikle yönetim rolünün bir parçasıdır.

Bazı büyük kurumlar doğrudan bu alana stajyer olarak yeni mezunlar alırken, bazıları da tecrübe kazandıktan sonra bunları hesap planlamasına dahil etmek amacıyla yeni hesap mezunları reklam yöneticisi veya reklam hesap yöneticileri olarak işe başlamaktadır.

Son yıllarda, uzman yaratıcı ve medya ajansları tarafından çok sayıda geleneksel tam hizmet reklamcılığı üstlenildi. Bunlar bir reklam kampanyası geliştirme ve uygulama sürecinin tamamını takip eden müşterilere bir hizmet sunar.

Web tasarımı ve geliştirme, arama motoru pazarlaması ve internet reklamcılığının bir karışımını sunan etkileşimli kurumların sayısı artmıştır.

Medya ajansları hedef kitlelerine ulaşmanın en iyi yolunu planlar, kampanyalarının ilgili medyada yer almasını sağlar ve etkinliğini değerlendirir. Birçok kurum, özellikle küçük olanlar, uygun olan hizmetleri alırlar.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Eğitim ajanstan ajansa değişir. Fakat mezun işe alımlar en sık ilk eğitim dönemleri için hesap yönetimi departmanına alınır. Bu reklam döngüsüne dahil olan çeşitli bölümlerin farklı işlevlerinin en geniş görünümünü sağlar.

İşinizle ilgili eğitiminizin çoğunu alacaksınız ve müşteri portföyüne başlamadan önce acente işinde deneyim ve fikir edinmek için zaman harcayabilirsiniz. Bulunduğunuz kuruma bağlı olarak daha deneyimli bir meslektaşım eğitim süreniz boyunca size rehberlik desteği verebilir.

Bilgi kaynaklarını ve verilerini nasıl yöneteceğinizi ve bir markanın performansını nasıl takip edeceğinizi ve analiz edeceğinizi öğreneceksiniz. Bundan sonra, etkili reklamcılık stratejileri geliştirmek için analitik verileri kullanabileceksiniz.

Endüstrinin hızlı hareket eden doğası nedeniyle, eğitim yoluyla becerilerinizi yenilemeye ve geliştirmeye devam etmeniz ve mevcut kültürel eğilimlere ayak uydurmanız çok önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Birçok ajansta, bir hesap yöneticisi veya hesap yönetimi düzeyinden bir planlama seviyesine kadar çalışacaksınız.

Doğru şans ve eforla bu sektörde erken sorumluluk bekleyebilir ve genç planlama düzeyinden planlama başkanlığına ve diğer alanlardaki üst düzey pozisyonlara kadar organizasyonda ilerlemenizi sağlayabilirsiniz.

Tecrübe, iyi bir itibar ve sektördeki irtibatlarla, diğer seçenekler arasında kendi ajansınızı kurmak ya da serbest olarak çalışmak sayılabilir.

Planlama rolünüzde, işletme yönetimi, insan yönetimi ve yaratıcı düşünme gibi kazanılan aktarılabilir beceriler, diğer birçok sektöre uygulanabilir ve marka danışmanlığı, nitel araştırma, iletişim ve yayıncılık gibi alanlarda kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu