Yaratıcı Yönetmen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yaratıcı yönetmenler büyük resimli insanlar, ilham verici bir ‘kitap’ ya da çalışma portföyü ile birden fazla hesaptaki ekipleri yönetiyorlar.

Yaratıcı yönetmenler, reklam ajanslarında veya bir şirketin pazarlama bölümünde kurum içi reklamda liderdir. Müşteriler için stratejik bir vizyon oluşturmak, planlamak ve sunmak için yaratıcı ekiple birlikte çalışırlar.

Bu rolde, reklam planlama, tüm yaratıcı süreci denetleme ve sizin altınızda çalışan ekibi yönlendirmede rol alacaksınız. Yaratıcı ekip, sanat yönetmenleri, metin yazarları ve tasarımcılar içerir.

Bu durum yaratıcı düşünürler ve kanıtlanmış liderler için üst düzey bir roldür. Rol hızlı tanıtım, uluslararası fırsatlar ve uyması gereken bir maaş taşıyor.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

İş faaliyetleri kurum veya kuruluşun büyüklüğüne ve müşteri sayısına bağlı olarak değişebilir. Fakat sorumluluklar şu maddeleri içermektedir:

 • Yaratıcı ekibin fikirlerini ve projelerini araştırmak ve denetlemek için bir ortam oluşturmak
 • Ajans veya departman genelinde yaratıcı felsefe ve çıktı standardı için sorumluluk almak
 • Reklam veya promosyon kampanyaları için fikirler geliştirmek
 • Ajansta çalışıyorsanız müşterilere konsept atma ya da şirket içinde çalışıyorsanız yöneticilere sunma
 • Baştan sona birkaç projeyi denetlemek, son teslim tarihlerini tutmak ve teslim edilmeden önce bu projelere imza atmak
 • Müşterileri bilgilendirmek ve sorunları vurgulamak için iletişim kurmak
 • Ajansın veya pazarlama departmanının ticari yönlerini anlama
 • Yaratıcı ekibi işe alma ve yönetme.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Reklam kampanyaları için başlangıç ​​maaşları 50.000 TL ile 58.000 TL arasındadır.
 • Küçük ekipleri yöneten deneyimli yaratıcı yönetmenler 85.000 TL ile 120.000 TL arasında alabilir.
 • Deneyimli yaratıcı yönetmenler, ajansın büyüklüğüne bağlı olarak 160.000 TL’den daha yüksek maaşlar kazanabilir.

Fiyatlar, ajansın büyüklüğüne ve coğrafi bölgeye bağlı olarak değişebilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genellikle 09:00 – 17:00 arasıdır. Fakat akşam ağ iletişimi etkinlikleri bu işin büyük bir bölümünü oluşturur. Yaratıcı bir yönetmen olarak büyük kampanyalarda uzun saatler boyunca çalışmanız beklenir. Ödenen fazla mesai nadirdir. Fakat bazı kuruluşlar yerine mola verebilirler.

En Popüler:  Reklam Metin Yazarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Endüstri daha esnek çalışmalara ev sahipliği yapacak şekilde gelişti.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Son teslim tarihini sınırlamak ve birden fazla projeye yer vermek için yoğun bir şekilde çalışacaksınız. Bu yüksek basınçlı ortam zaman zaman stresli olabilir.
 • Rol ofis temellidir. Fakat müşterilerle düzenli olarak ağ kurmanız ve sosyalleşmeniz ve çeşitli endüstri etkinliklerine ve sergilerine katılmanız beklenir.
 • Ofis ortamı genç, dinamik ve giderek daha çok kültürlü. Çok çalışkan, zor bir kültür.
 • Yeni teknolojinin en ileri teknolojisinde çalışarak, teknik yenilikteki değişiklikleri birden fazla platformda tutmanız beklenir.
 • Bir çalışma haftasında seyahat etmek yaygındır. Bazen geceleri evden ayrılmanız gerekebilir. Büyük bir ajans için çalışmak, uluslararası seyahat süreleri anlamına gelebilir ve küresel olarak fırsatlar açacaktır.
 • Sizin ve ekibinizin pazarda ne yarattığını görmekten memnun olacaksınız, örneğin; reklam panolarında veya televizyonda ve diğer medyada.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Reklam ajansı personelinin %80’i mezun oldu. Bir lisansüstü yeterlilik kazanma potansiyeli üzerinde çok az etkisi vardır.

Beşeri bilimler derecesi ve birkaç yıl uygulamalı deneyim olmak üzere yaratıcı bir yönetmenin geleneksel rotası hala geçerli olsa da mezunlar şimdi çeşitli yaratıcı geçmişlerden, yönetim ve teknolojik rollerden geliyor.

İçerik stratejisti, yapımcı ve uygulama geliştiricisi gibi yeni iş rolleri, üst düzey rollere yeni yollar sunar. Anahtar teknoloji yetenekleri giderek daha hızlı bir şekilde sektöre giden hızlı bir yol olmaktadır.

Roller için rekabet şiddetli olmaya devam ediyor.

Gerekli Beceriler Nedir?

Yaratıcı bir yönetmen olarak şu maddeleri göstermeniz gerekir:

 • Mükemmel liderlik ve kişilerarası becerilerin yanı sıra yaratıcı ekibin elinden gelenin en iyisini yapması için ilham verme yeteneği
 • Güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerinin yanı sıra olağanüstü sunumlar yapabilmek için sunum becerileri
 • Bol miktarda yaratıcı fikir ve müşteri vizyonunun anlaşılması
 • Reklam ve tasarımdaki mevcut eğilimlerin farkındalığı
 • Kendi kendine başlayan bir tutum ve açık bir bakış açısı
 • Baskı altında ve teslim tarihlerine karşı dayanıklılık
 • Yaratıcı rollerin, finans ve veri yönetimi gibi diğer bölümleri nasıl tamamladığının anlaşılması
 • Yaratıcı sürece dahil olan yazılım ve uygulamaları bilme
 • İnsanları, projeleri ve kaynakları yönetme becerileri.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Reklamcılık ve pazarlamaya olan talep kullanılabilirliği çok daha fazla önemser. Bu yüzden işverenler yaşam yetenekleri ve mesleki tecrübesi olan çok yönlü adaylar ararlar. İş deneyimi bunun büyük bir parçası. Öğrencilere açık endüstri etkinliklerine katılarak ve endüstri insanlarıyla iletişim kurarak başlayın. İyi okunan bir blog yayınlamak ve sektördeki etkinliklerde konuşmak sizi fark edecek.

En Popüler:  Pazar Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Resmi, sektörler arası bir program yoktur. Fakat kısa vadeli yerleştirme fırsatları mevcut olabilir. Özgeçmiş mektubu göndererek doğrudan kurumlarla iletişime geçin.

Zaten bölgede pratik yaptığını göstermek hayati önem taşıyor. Online markanıza daha profesyonel bir his vermek için sosyal medya profilinizi, web sitenizi veya kişisel blogunuzu geliştirmeyi düşünün. Öğrenci birliği veya diğer toplumlar aracılığıyla bir iletişim görevi alarak hala üniversitedeyken bağlılığınızı gösterin.

Önde gelen ajansların kapılarını açtığı endüstri etkinlikleri, bağlantı kurmak için iyi bir yoldur. Ulusal Reklamcılık Derneği yaratıcı endüstrilere yeni başlayanlar için atölye çalışmaları düzenliyor.

İşverenler ve İş İlanları

Yaratıcı yönetmenler reklam ajanslarında ve ayrıca büyük şirketlerin şirket içi pazarlama bölümlerinde çalışmaktadır.

İstihdam fırsatları ve işe alım her bir kurum tarafından gerçekleştirilir. Çalışmanın son yılı başında başvuruları olan kendi lisansüstü işe alım programları vardır. Rekabet şiddetli olduğu için erken başvurunuz.

Birçok mezun, staj yoluyla reklam ve pazarlamaya başlar. Bir ajansta deneyim kazandıktan ve profesyonel bir ün ve iletişim ağı oluşturduktan sonra, serbest çalışma için fırsat olabilir.

Ağ iletişimi olayları ve spekülatif uygulamalar, resmi olmayan bir yüz yüze görüşme ile takip edildi, özellikle üst düzey roller için yeni fırsatlar bulma yöntemleri kuruldu.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Sürekli mesleki gelişim, özellikle teknolojik değişimlere ayak uydurarak önemlidir. Ticari dergiyi okuyarak endüstri trendlerini takip edin.

Çoğu kurum işle ilgili eğitim veriyor. Fakat başka pek çok geliştirme planı sağlayıcısı var.

Kariyer ve İş İmkanları

Reklamcılığın üç ana görevi vardır: yaratıcı yönetmen, finans direktörü ve genel müdür. Yaratıcı bir yönetmen olarak büyük olasılıkla güçlü uluslararası potansiyellerden faydalanmak veya bir finans direktörü ve genel müdür ile işbirliği içinde kendi ajansınızı kurmak isteyebilirsiniz.

Kurulan ya da gelişmekte olan bir piyasayı canlandırmak için bölgesel bir ajans başkanı olma fırsatı caziptir. Reklam dünyası hala Türkiye’yi bir mükemmellik merkezi olarak görüyor ve çok sayıda müşteri işi İngilizce olarak gerçekleştiriliyor.

Deneyiminizi genişletmek ve bir ajansa katılmanızdan sonraki beş yıl içinde bakış açınızı genişletmek için başka bir pazarda iki yıllık bir adım atabilirsiniz.

Bir editoryal ortamda, bütün yayın gruplarında yaratıcı yönetmen olabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu