Dijital Metin Yazarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dijital metin yazarları izleyicilerini anlar ve onları ikna edici ve doğru yazılarla meşgul eder.

Dijital bir metin yazarı olarak web sayfaları için çalışan bir pozisyonda veya bir serbest çalışan olarak çalışan, yazılı içeriği üreteceksiniz.

İşiniz, okuyucunun ilgisini çekmek ve bir ürün veya hizmet satın almak gibi bir şeyi yapma konusunda motive etmek olacaktır. Ayrıca bir marka, endüstri veya sorun hakkında değerli bilgileri iletmek için tasarlanmış bir kopya da yazabilirsiniz. Ayrıca dijital içerik yazarı olarak da bilinirsiniz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Dijital bir metin yazarı olarak yapmanız gerekenler:

 • Müşterilerle irtibat kurun – kurulumdan tamamlanmaya kadar, telefonla, e-postayla veya yüz yüze görüşerek müşteriyle düzenli olarak kontrol edersiniz.
 • Müşterinin ne istediğini anladığınızdan emin olmak için proje kapsamını belirleme ve net bir özet oluşturma
 • Bireysel yazma ödevlerinin içeriğini ve tarzını amaçlarına göre uyarlama – satma veya bilgilendirme amaçlı olup olmadıkları
 • Hedef kitlenizi anlayın – müşteri için yazmıyorsunuz, okuyucuları için yazıyorsunuz. Bu yüzden onları ilgilendiren şeyleri bilmeniz gerekiyor.
 • Anahtar mesajları tanımlayın – okuyucunun hissetmesini ve yapmasını istediğiniz asıl şeyi ve bunu nasıl güçlü bir şekilde ileteceğinizi anlayın
 • Web sayfasının görsel öğelerinin kelimeleri tamamlamasını sağlamak için yaratıcı ekiplerle çalışın
 • Müşterinizin endüstrisini ve izleyicilerini araştırın
 • Makaleleriniz için taze ve ilginç açıları tanımlayın
 • Web sayfaları, bloglar ve potansiyel olarak sosyal medya, e-kitaplar, sloganlar ve video senaryoları için yazabilir
 • Kendinizin ve başkalarının yazdıklarını düzenleyin
 • Gerekirse, resimler ve video gibi diğer dijital içerikleri sağlama
 • Gerekirse içeriğinizi müşterinin içerik yönetimi yazılımına girin
 • Çalışmanızın etkisini gözden geçirmek için ekibinizle birlikte çalışın
 • Yeni müşteriler veya projeler kazanmak için iş sahalarına yardımcı olun.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Küçük yazarlar için başlangıç ​​maaşları yılda 49.000 TL ile 65.000 TL arasındadır.
 • Üç veya daha fazla yıllık deneyime sahip orta ağırlıktaki metin yazarları, yılda 50.000 TL ile 85.000 TL kazanmayı bekleyebilirler.
 • Üst düzey metin yazarları ve kopya başkanları için maaş tutarı 90.000 TL ile 160.000 TL arasındadır.

Serbest çalışıyorsanız, hizmetleriniz için nasıl ücretlendirme yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bir proje ücreti almayı veya saatlik veya günlük ücret almayı seçebilirsiniz. Saatlik ücretler saatte 50 TL ile 200 TL arasında değişebilir. Alternatif olarak kelime sayısına veya komisyona göre ücretlendirme yapabilirsiniz.

Bazı kurumlar ve işverenler ikramiye ve diğer sosyal yardım paketleri sunacak. Coğrafyaya ve işverenin türüne bağlı olarak önemli farklılıklar olabilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çoğu yazar, pazartesiden cumaya çalışır. Fakat hafta sonları ve akşamları çalışmak, özellikle de son teslim tarihi olan projeler için gerekli olabilir. Sektöre ve işverene bağlı olarak akşamları müşteri toplantıları ve ödül törenleri düzenlenebilir.

En Popüler:  Reklam Metin Yazarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Aynı anda birkaç projeyi yönetiyor olacaksınız. Bu da işi ilginç kılan ancak yoğun zamanlarda stresli hissetmenizi sağlar.
 • Yazma tarzınızı müşterinin izleyicisine uyacak şekilde uyarlamanız gerekir. Bazı projeler için profesyonel, kurumsal bir ton ve sesle yazabilirsiniz. Fakat daha gayrı resmi olarak da yazabilirsiniz. Her durumda, yazdıklarınızın doğru olduğundan ve müşterinin mesajını olabildiğince açık bir şekilde ilettiğinden emin olmak için araştırmanızı yapmanız gerekir.
 • Yazınız hem müşterilerden hem de ekibinizin üyelerinden düzenlemeye ve geri bildirime tabi olacaktır. Yazınızda çok çalışıp çalışmadığınızı duymak zor olabilir. Fakat bu her zaman müşterinin mümkün olduğunca etkili bir şekilde özetini yapmakla ilgilidir.
 • Çoğunlukla ofis tabanlı olacaksınız. Fakat yüz yüze müşteri toplantıları genellikle ofislerinde veya seçtikleri bir yerde yapılacaktır. Ayrıca ağ etkinliklerine, konferanslara ve ödül törenlerine gidebilirsiniz.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu çalışma alanı, hazırlık derecesine sahip olanlar dahil, tüm mezunlara açıktır. Kopyalama veya içerik yazmaya özel nitelikler genellikle şart değildir. Bir portföy aracılığıyla veya kendi blogunuzu çalıştırarak gözle görülür yeteneklere sahip olmak daha önemlidir.

Pazarlama, gazetecilik veya yaratıcı yazarlık niteliğine sahip olmak faydalı olabilir. Fakat şart değildir. Tarih veya İngilizce gibi denemeye dayalı bir derece, kelimeleri etkili bir şekilde çözme becerisine sahip olduğunuzu gösterecektir. Başka bir uzmanlığınız varsa, teknik, bilimsel, finansal veya diğer uzmanlık endüstrileri için yazmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Yerleşik metin yazarları tarafından yürütülenler profesyonel kuruluşlar tarafından sunulanlar dahil olmak üzere, mevcut online kurslardan biri aracılığıyla dijital metin yazarlığına giriş yapabilirsiniz. Ayrıca başlangıçta size ipucu verecek e-kitap ve blog gibi ücretsiz kaynakları online olarak da arayabilirsiniz.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekecek:

 • Güçlü dinleme becerileri. Bu sayede müşterinin ne istediğini anlayabilir ve etkili bir proje özeti geliştirebilirsiniz.
 • Farklı tarzlarda ve diğer insanların yönüne yazma becerisi dahil olmak üzere mükemmel yazma yeteneği
 • Söz konusu konunun doğru anlaşılmasını sağlamak için iyi araştırma ve analitik beceriler
 • Çok sayıda projeyi yönetme becerisi, genellikle sıkışık teslim tarihlerine kadar
 • Hem yeni projeler için fikir üretme hem de inovatif bir mesaj alma konusunda yaratıcı bir yaklaşım
 • Bağımsız ve esnek çalışma yeteneği
 • Kendi çalışmalarınızı ve başkalarının çalışmalarını ispat edebilme kabiliyeti de dahil olmak üzere ayrıntılara dikkat!
 • Yaratıcı ve pazarlama ekibi üyelerinin yanı sıra birçok müşteri ile çalışacağınız için güçlü kişiler arası beceriler
 • Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO) anlayışı
 • HTML veya WordPress anlayışı gibi belirli BT becerileri.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İşverenlerin ve müşterilerin görmesi için online bir çalışma portföyü oluşturmanız gerekir. İşverenlere ya da kurumlara staj, iş deneyimi ya da iş bulma fırsatları için yaklaşabilir ya da bir yardım, topluluk projesi ya da küçük işletme için web kopyası ya da blog ya da sosyal medya içeriği yayınlamak için gönüllü olabilirsiniz.

En Popüler:  Yaratıcı Yönetmen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İyi adapte olabileceğinizi göstereceği gibi, eğer birçok kuruluş, sanayi ve platform için yazma deneyimi edinmek iyi bir fikirdir. Fakat deneyimlerinizi belirli bir alana odaklamak, yazmayı düşünüyorsanız da işe yarayabilir.

Bir fırsat bulmakta zorlanıyorsanız, mevcut bir kopyasını taze bir şekilde yeniden yazarak bazı pratik örnekler oluşturun.

İşverenler ve İş İlanları:

Üç ana işveren türü vardır; kurum içi, ajans ve serbest çalışan. Birçok büyük ve orta ölçekli şirket, kendi ekibinde dijital kopya ve içerik yazarları içerecek bir şirket içi pazarlama ve iletişim departmanına sahiptir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) yazılarını ajanslara veya serbest çalışanlara dış kaynak kullanma olasılığı daha yüksektir.

Serbest çalışan olarak doğrudan müşterinizle çalışabilir veya dijital ajanslar aracılığıyla serbest çalışabilirsiniz. Birçok dijital pazarlama ajansı da spekülatif uygulamalar davet ediyor ve bunu web sitelerinde netleştirecekler.

Bir serbest çalışan olarak dünyanın herhangi bir yerinden iş teklif edebilir ve kabul edebilirsiniz. Yazma tarzınızı yabancı bir müşteriye uyacak şekilde araştırabilir ve uyarlayabilirseniz, iş kazanmanızın önünde hiçbir engel yoktur.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Şirket içinde veya bir ajansta çalışıyorsanız, ekibin kullandığı süreç ve araçlarla ilgili iş konusunda eğitim alırsınız. Ayrıca SEO, hesap yönetimi, sosyal medya ve içerik yazma gibi diğer uzmanlık alanlarını öğrenmekten de faydalanacaksınız. Rolünüzde ilerleme kaydettikçe, çalışma pratiğinizin gelişmesi muhtemeldir. Bu yüzden becerileriniz ve ilgi alanlarınızla eşleşen daha uzman veya zorlu işler üstlenirsiniz.

İşvereniniz kurum içinde Gelişmiş Metin Yazarlığı kursları gibi sürekli kişisel gelişim fırsatları aracılığıyla ek eğitim için bir bütçeye sahip olacaktır.

Serbest çalışıyorsanız, mesleki gelişim için kendi fırsatlarınızı ve bütçenizi yaratmanız gerekir. Bunu, eğitim kurslarına erişerek ve ağ gruplarına katılarak yapabilirsiniz. Dijital ve yaratıcı ağ grupları yerel olarak bulunabilir veya online grupları Twitter, Facebook ve LinkedIn üzerinden bulabilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Küçük bir metin yazarı olarak başlayacaksınız ve genellikle yaklaşık üç yıl sonra mevcut işvereninizle veya başka bir yerle orta ağırlıktaki işlere erişebileceksiniz. Farklı müşterilerle çalışma yeteneğinizi gösterecek, kısa bir süre içinde etkili bir şekilde yorum yapabilecek ve yorumlayabilecek ve proje yönetimi için sorumluluk alabileceksiniz.

Rolde tecrübe kazandıkça yönünüzü seçebilirsiniz. Dijital metin yazarları gerektiren sektörlerin çeşitliliği göz önüne alındığında, örneğin teknik, eğitim veya bilimsel gibi belirli bir uzmanlığa yöneldiğinizi fark edebilirsiniz.

Beş ile on yıl sonra üst düzey bir metin yazarı seviyesine geçebilirsiniz. Üst düzey bir rolde, genellikle markalara, bütçeye ve bir insan ekibine karşı sorumlu olan projelere öncülük edersiniz. Alternatif olarak müşteri için en iyi sonuçları elde etmek için çeşitli platformlarda içerik oluşturma ve sunma sürecinin tamamını tasarlayacağınız ve planlayacağınız dijital içerik stratejistinin seviyesine ilerleyebilirsiniz.

Daha az üst düzey fırsatlara sahip daha küçük bir işvereniniz varsa, ilerlemek için yerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bazı dijital metin yazarları, kendilerini kurduklarında serbest bırakmayı seçerek uzaktan ve esnek çalışmalarını sağlar. Bir serbest çalışan olarak uzmanlık ve deneyim geliştirirken ücretlerinizi yükseltebileceğinizi ve yeni zorluklarla başa çıkabileceğinizi göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu