Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dijital Pazarlama Uzmanı (PPC) uzmanları, online reklam kampanyalarının etkinliğini planlama ve optimize etmekten sorumlu olan internet reklamcılığı uzmanlarıdır.

Tıklama başına ödeme, genellikle Google AdWords veya Bing Ads olsa da internetteki ücretli reklamlara atıfta bulunmak için kullanılan terimdir. Reklamverenler, reklamlarından biri tıklandığında bir ücret öderler. PPC uzmanları, PPC kampanya sonuçlarının nasıl en üst düzeye çıkarılacağı konusunda tavsiyelerde bulunmak için uzmanlıklarını kullanır.

Evde, genellikle bir kuruluşun pazarlama bölümünde veya çeşitli müşteriler için kampanyalar yöneteceğiniz uzman bir PPC veya dijital ajans için çalışabilirsiniz.

Bu alandaki diğer meslek başlıkları şunlardır:

 • PPC hesap yöneticisi
 • PPC analisti
 • PPC yöneticisi.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

PPC uzmanı olarak iç paydaşlarla veya dış müşterilerle çalışacak ve aşağıdakilerle ilgileneceksiniz:

 • Bir dizi dijital kanalda çeşitli PPC kampanyaları oluşturmak ve planlamak
 • Mevcut kampanyaları denetleme ve nasıl optimize edileceğine dair önerilerde bulunma
 • Trendleri analiz etmek ve veri odaklı kararlar almak
 • Reklamlar için ilgi çekici bir kopya yazma
 • Metinde hata
 • Reklam şablonları için yaratıcı önerilerde bulunmak
 • Müşterilerin hesap yönetimi
 • İlişki kurma ve iş geliştirme
 • Detaylı analiz ve kampanya raporları üretmek
 • Veri ve raporları çeşitli izleyicilere sunmak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • PPC uzmanları için giriş seviyesi maaşlar 48.000 TL ile 50.000 TL arasındadır.
 • Beş yıldan fazla deneyime sahip olanların maaşları 50.000 TL ile 85.000 TL arasında değişebilir.
 • En deneyimli yöneticiler 85.000 TL ile 100.000 TL arasında alabilir.

Bir ajanstaki PPC uzmanlığı rolleri, performansa veya işe yeni müşteriler getirme yeteneğine dayalı komisyon veya ikramiye de sunabilir. Çok fazla deneyime sahip bazı PPC uzmanları, saatlik veya günlük ücretlerin geniş ölçüde değişebileceği serbest bir şekilde çalışmayı seçecektir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genellikle 09:00 – 17:30 arasındadır. Büyük kampanyalar üzerinde çalışırken, son teslim tarihlerini karşılarken veya müşterilerle zaman geçirirken bazı akşam ve hafta sonu çalışmaları gerekebilir.

Birçok kurum esnek çalışma modelleri, yarı zamanlı çalışma ve uzaktan çalışma fırsatı sunacaktır.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Çok sayıda kampanya yönetecek ve yoğun bir iş yükünü dengelemeniz ve sıkı teslim tarihlerini karşılamanız için size zorlayıcı ama çok çeşitli müşterilerle veya iç paydaşlarla birlikte çalışacaksınız.
 • Bir PPC kampanyasını optimize etmek için iyileştirmeler ve stratejiler hakkında aynı anda yaratıcı düşünürken, verilerle çalışacak, trendleri ve sonuçları analiz edeceksiniz.
 • PPC uzmanları genellikle ofise dayanır. Genellikle müşterilerle ve paydaşlarla tanışmak ve etkinliklere katılmak için zaman harcarlar. İlişki kurmak ve sürdürmek için ağ kurmanız ve sosyalleşmeniz beklenir.
 • Şirket içinde çalışıyorsanız, kıyafet kuralları kuruluş tarafından belirlenir; Yaratıcı ve gayrı resmi bir ajans için çalışıyorsanız, muhtemelen oldukça rahatlamış olabilirsiniz.
 • Fırsatlar çoğu büyük şehirde mevcuttur ancak kırsal alanlarda daha az yaygındır. Yaratıcı endüstriler, Türkiye’nin birçok büyük şehrinde, bazen yaratıcı bölgelerde veya yaratıcı alanlarda kümelenmiş durumda.
 • PPC, sadece dijital pazarlama hizmetleri ve uzmanlık karışımının bir parçasıdır. PPC’nin yaptığınız işin bir parçasını oluşturduğu ancak hepsinin bir parçası olmadığı daha geniş bir rolle çalışma şansına sahip olabilirsiniz. Yakından ilgili uzmanlık alanları arasında arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital strateji ve dijital PR var.
En Popüler:  Reklam Sanat Yönetmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu sektöre yeni girenlerin çoğunluğunun bir derecesi var. Fakat belirli bir konuyu incelemenize gerek yok. İşverenler, çok çeşitli disiplinlerden gelebilecek birçok izleyici ile yaratıcı düşünme ve etkili bir şekilde iletişim kurma becerisine sahip mükemmel analitik yetenekleri olan bireyler aramaktadır. PPC uzmanlarından oluşan bir ekipte, İngilizce, fizik, müzik, matematik, fen ve mühendislik gibi çeşitli bölümlerde geçmişe sahip kişileri bulmanız muhtemeldir.

Mesleğe giriş bölümü ile giriş yapmak mümkündür. İlgili iş için yüksek bir yetenek göstermeniz ve ilgili iş tecrübesi edinmeniz gerekecektir.

PPC de dahil olmak üzere dijital pazarlama endüstrisi hızla büyüyor. Fakat PPC uzmanı olarak rol almak hala oldukça rekabetçi bir süreç. İlk görevinizi almanın anahtarı, sektöre ve analitik tutkunuzu göstermektir. Google Analytics gibi yazılımların yeterliliği ilk rolünüzü korumanıza yardımcı olabilir. İlgili iş deneyimi genellikle çok önemlidir.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • PPC’nin dijital pazarlamanın daha geniş alanlarına nasıl uyduğunu anlamak
 • Microsoft Excel ve veri manipülasyon bilgisi
 • Güçlü analitik beceriler
 • İyi bir matematiksel yetenek düzeyi
 • Yaratıcı düşünme yeteneği
 • Detaylara mükemmel dikkat
 • Stratejik düşünme ve yenilikçi pazarlama stratejileri geliştirme becerisi
 • Yaratıcı yazma becerileri
 • Bir dizi izleyiciye etkili bilgi sunabilme
 • Güçlü ilişki kurma becerileri
 • Mükemmel iletişim becerileri
 • Google AdWords gibi araçları kullanma deneyimini yaşayın.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Bir şirket, iş deneyimi veya staj yapma fırsatı sunmuyorsa. Fakat sunacak bir şeyiniz olduğunu düşünüyorsanız, spekülatif bir başvuru yoluyla doğrudan iletişim kurmaktan korkmayın. Araştırmanızı yapın, kilit irtibatın kim olduğunu öğrenin ve şirketlerinde iş tecrübesi edinme konusundaki ilginizi ifade etmek için yazın, arayın veya e-posta gönderin.

Ayrıca bir üniversite dergisi için yazarak, bir kulüp için bir web sitesinin geliştirilmesini destekleyerek veya farklı bir pazarlama alanında çalışan birini gölgede geçirerek iş deneyimi oluşturabilirsiniz. Bu tür bir deneyim, doğrudan PPC ile bağlantılı olmasa da PPC uzmanlığı seviyesine mükemmel uyum sağlayacak dijital becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

En Popüler:  Reklam Hesap Planlayıcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İşverenler ve İş İlanları

PPC uzmanlarının çoğu, küçük ile orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) olma eğiliminde olan dijital pazarlama veya reklam ajansları için çalışmaktadır. Bu ajanslar genellikle PPC hizmetleri, SEO, içerik pazarlaması ve dijital PR gibi geniş bir yelpazedeki dijital pazarlama hizmetlerini kapsayan hizmetler sunmaktadır.

Şirketlerin çoğunluğu, PPC uzman rollerini iş kurulları yerine doğrudan web sitelerinde ilan etmektedir. Bu yüzden proaktif olun. Çalışmak istediğiniz coğrafi bölgedeki şirketleri arayın ve şu anda reklam yapmıyorlarsa, spekülatif bir uygulama yapmayı düşünün.

Fırsatlar yurt dışında var. PPC uzman çalışmaları ve dijital endüstri dünyadaki ülkelerde büyüyor.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

PPC rollerinde çalışan kişiler için tasarlanan kaliteler arasında Google AdWords sertifikası ve IPA Dijital Performans Sertifikası bulunmaktadır. Bunları bir PPC uzman alanında çalışırken almayı beklersiniz. Fakat sektördeki ilk işinizi ararken bir tane edinmeyi düşünebilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Başlarken daha deneyimli meslektaşların desteklediği birçok kampanya üzerinde çalışmayı beklemelisiniz. Endüstri ve başarılı olmak için gerekli teknik beceriler hakkındaki bilgilerinizi yavaş yavaş geliştireceksiniz. Rolde ilerlerken, tasarım ve uçtan uca uygulamaya girdiyi artırarak, özerklik kazanacak ve kampanyaları yönetme sorumluluğunu üstleneceksiniz. Kariyer gelişiminiz, bu büyüyen endüstride ne kadar çabuk gelişebileceğinize bağlı olacaktır.

Rolünüzde geliştikçe, iç paydaşlarla veya dış müşterilerle ilişkileri yönetme konusunda öncülük edersiniz. Bir ajansta çalışıyorsanız, yeni iş geliştirme ve getirme sorumluluğunu da üstlenmeniz de olasıdır.

PPC uzmanları yönetim rollerinde ilerleyebilirler. Bu durum özellikle PPC kampanyalarında çalışan veya daha geniş bir dijital pazarlama yönetimi alanında çalışan bir personel ekibini yönetmek olabilir.

Endüstri hızlı büyüyor. Bu yüzden temas kurmak ve sürdürmek, güçlü bir ağ oluşturmak başarılı bir kariyer için hayati öneme sahip. İyi hedeflenmiş uygulamalar gelecekteki fırsatlara yol açabilir. Fakat güçlü bir akranlar ve sektör müşterileri ağıyla tanınmak, işi garanti altına almanın ve kariyer basamaklarını yükseltmenin yaygın bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu