Müzisyen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Hangi müzik türü ile ilgileniyorsanız yapın, profesyonel bir müzisyen olarak başarılı olabilmek için yetenek, özveri ve kararlılığa ihtiyacınız olacak.

Bir müzisyen olarak klasik, rock, pop, indie, jazz veya folk gibi çeşitli türlerde müzik yaratma veya çalma işine dahil oluyorsunuz. Stüdyoda ya da canlı izleyicilerde besteci, çalgıcı veya şarkıcı olabilirsiniz.

Tek başına, serbest çalışan bir sanatçı olarak başkalarıyla işbirliği içinde veya aşağıdakilerin maaşlı bir üyesi olarak çalışabilirsiniz:

 • Grup
 • Koro
 • Tiyatro topluluğu
 • Opera şirketi
 • Orkestra.

Bu alanda rekabet gücü yüksektir. Bu yüzden tercih ettiğiniz tarz ne olursa olsun, becerilerinizi korumak ve geliştirmek için saatlerce pratik ayırmanız gerekir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Pek çok müzik türü olduğu için, bazı faaliyetler uzmanlık alanınıza bağlı olarak değişecektir. Genellikle şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Konserlerde, festivallerde, tiyatrolarda ve diğer müzik mekanlarında sahne almak
 • Kayıt oturumlarına katılmak
 • Düzenli uygulama
 • Provalara katılmak
 • Seçmelere hazırlanmak
 • Enstrümanınıza veya sesinize dikkat edin
 • Cihazınızı ve diğer donanımları ayarlayın/ayarlayın, gerekirse taşımasını düzenleyin
 • Yeni şarkı ve müzik bestelemek
 • Terfi, hesapların ele alınması, ücret müzakere edilmesi ve kayıtlarınızın çevrimdışı ve online dağıtımını organize etmek gibi ticari faaliyetlerin yönetimini üstlenin
 • Gerçekleştirmek için yeni yerler aramak
 • Konserler ve turlar düzenleyerek kendiniz veya bir menajer veya danışman aracılığıyla
 • Okullarda, işletmelerde ve daha geniş topluluklarda eğitim çalışmaları sunar.

Maaşları Ne Kadar? (2024 Güncel Zamlı Maaş)

 • Geliriniz, örneğin serbest çalışmanıza veya bir orkestranın parçası olmasına veya bir barda ya da konser alanında konser vermenize bağlı olarak değişecektir.
 • Normalde konser ücretlerini durum bazında pazarlık edersiniz. Fakat Müzisyenler Birliği (MU), sahnede performans gösteren gruplar için (genellikle bir tiyatro ya da konser yerinde) 200 TL ile 550 TL arasında değişen sıradan performansları, ayrıca publarda, kulüplerde performans gösteren gruplar için ulusal bir konser oranı sağlar ve 221 TL ile 250 TL arasında değişen işlevler.
 • Orkestralarda, maaşınız, çalıştığınız orkestraya, derecenize ve deneyiminize bağlı olacaktır. Örneğin BBC orkestrası oyuncuları için maaşlar 65.000 TL ile 86.000 TL arasında değişebilir. Günlük orkestra konserleri için fiyatlar 246 TL ile 265 TL arasında değişiyor.

MU, çalışan ve serbest çalışan orkestra müzisyenleri, konserler ve canlı katılımlar, oturum müzisyenleri ve tiyatroda çalışan müzisyenler için oranlar konusunda rehberlik eder.

Gelirdeki artışlar türünüze, deneyiminize ve becerinize, oynadığınız mekan türüne, popülerliğinize ve genel ekonomik iklime bağlı olacaktır.

Maaşlı müzisyenler için fazla mesai, konser ücreti, kayıt, büyük enstrüman taşıma ve seyahat masrafları için ekstra ödeme yapılabilir. Bazı durumlarda prova için ek bir ücret ödenebilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2024’te güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Pazartesiden cumaya, 09:00 – 17:00 saatleri arasında normal çalışma tarzınız olmayacak. Provalar genellikle gün içinde gerçekleşir ve akşamları performansları değişebilir. Fakat bu değişebilir.

Stüdyo kayıtları akşam geç saatlerde gerçekleşebilir.

Özel uygulama, günün veya gecenin herhangi bir saatinde yapılabilir.

En Popüler:  Konsept Sanatçısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Bir müzisyen olarak bir ün geliştirmek için zaman, beceri, pratik ve özveri gerekir ve kendi zamanınızda öğrenmeniz beklenir.
 • İstihdam edilebilirliğinizi arttırmak için çeşitlendirmeniz ve diğer müzik tarzlarına dalmanız gerekebilir. Bir sanatçı olarak gelirinizi artırmak için örneğin bireysel öğrencilere müzik öğretmek veya okullarda/kolejlerde peripatetik öğretmek gibi başka işler de üstlenmeniz gerekebilir.
 • Sahne ve seçmeler bazı müzisyenler için stresli olabilir ve performansla ilgili psikoloji yardımcı olabilir. Tekrarlayan gerilme yaralanmaları nadir değildir.
 • Sınırlı sayıda orkestra yayını mevcuttur ve büyük şehirlerde olma eğilimindedir. Opera şirketlerinin sayısı artmakta ve roller için güçlü bir rekabet yaşanmaktadır. Şarkıcıların ve enstrümantalistlerin Avrupa çapında ve ötesinde seçmelere katılması için fırsatlar var.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Müzisyen olmak için müzik diplomasına ihtiyacınız olmasa da bazı türler için, örneğin Klasik repertuar, çok kabul edilir. Tecrübe ve genel müzisyenlik her şeyden önemlidir.

Çoğu müzisyen bir enstrüman öğrenmeye ya da erken yaşta şarkı söylemeye başlar. Bu durum özellikle bir konservatuvarda (müzik koleji) veya üniversitede daha fazla eğitime devam etmeden önce teori dahil olmak üzere müzik sınavlarına giren klasik müzisyenler için geçerlidir.

Konservatuvarlar, uygulamalı yeteneklere önem vererek, performans odaklı diploma veya bölümlere daha fazla odaklandıkları için üniversitelerden farklıdır. Genellikle akşamları düzenlenen performans ve atölye çalışmaları ile tam bir hafta çalışmanız beklenir. Ayrıca kendi zamanınızda pratik yapmaya hazır olmalısınız. Giriş, üç veya dört yıl süren seçmelere ve lisans kurslarına tabidir. Ayrıca lisansüstü dersler de mevcuttur.

Müzik derecesi sunan birçok üniversite de var. Bazı kurslar müziğin akademik tarafına daha fazla odaklanır. Bu yüzden araştırmanın, kursun kariyerinizin hedefleriyle eşleştiğinden emin olmak için araştırın.

Endüstride rekabet zor olsa da müzik tarzınıza olan sevginiz, başarılı olma kararlılığınızla birleştiğinde şansınızı arttırmanız gerekir. Orkestralardaki tam zamanlı yayınlara giriş yapmak özellikle rekabetçidir ve genellikle çeşitli ortamlarda ve gruplarda performans çalışmaları içeren, müzik öğreten ve düzenleyen müzikal bir kariyer kurmanız gerekir.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Motivasyon, kararlılık ve sebat
 • İzleyici önünde performans sergileme konusunda güven
 • Her gün çalışmaya devam etmek için dayanıklılık ve özveri
 • Uzun ve düzensiz saatlerde çalışmanız gerekeceğinden güvenilirlik ve esneklik
 • Bir ekibin parçası olarak iyi çalışabilme becerisi
 • Yaratıcılık
 • Öz disiplin ve iyi zaman yönetimi
 • İyi iletişim ve iletişim becerileri
 • Sabır ve anlayış, eleştiride bulunmak ve reddedilmeyi kabul etmek
 • Detaylara dikkat.

Ayrıca birçok müzisyen serbest meslek veya serbest çalışan bir şekilde çalıştığından, işletme ve pazarlama becerilerine de ihtiyacınız olacak.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Müzik türünüz ne olursa olsun, pratik bir deneyim edinmeniz gerekir. Üniversitede ve bölgenizdeki ilgili orkestralar, korolar, müzik toplulukları, gruplar ve solo müzisyenler ile tanışın. Mümkün olduğu kadar çok müzisyene kendinizi tanıtın, yaptığınız herhangi bir profesyonel kişiyi kullanın ve kendinizi tanıtmak için sosyal medyaya ayak uydurun.

Fırsatlar genellikle ağızdan ağzıyla keşfedildiği için ağ kurma çok önemlidir ve kişisel öneriler bazen seçmelere yol açabilir. Deneyim kazanmak için ortaya çıkan her türlü fırsatı değerlendirin. Böylelikle güveninizi ve profesyonel ağınızı geliştirir, repertuarınızı genişletirsiniz. Bu deneyimi nerede kazanacağınıza örnekler:

 • Amatör orkestralar
 • Seçmeler
 • Ödülleri
 • Yarışmalar
 • Festivaller
 • Öğrenci toplumu müzik grupları.
En Popüler:  Yayın Sunucusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Giriş genellikle bir seçmelerle yapılır. Uygun olduğunda, farklı kuruluşların web sitelerini yakından takip ederek veya onları şahsen arayarak seçmelere katılacağının kaydını tutun. Örneğin bazı orkestralar ve opera binaları yıllık olarak seçmelere katılırken, bazıları yalnızca bir üye ayrıldığında seçmelere katılıyor.

İşverenler ve İş İlanları

Türüne bakılmaksızın, çoğu profesyonel müzisyen, zaman zaman belirli bir orkestranın tam veya yarı zamanlı bir üyesi olarak kullanılan bazı klasik müzisyenler hariç, serbest meslek sahibidir.

Türkiye’de çok çeşitli orkestralar ve topluluklar var ve bunlar boyut, stil, konum ve repertuar açısından farklılık gösteriyor. İşverenler, bazıları tam zamanlı sözleşmelerde müzisyen kullanabilecek kadar büyük olacak olan bale, senfoni, opera ve oda orkestralarını içerir.

Popüler bir müzisyen olarak bir grubun, destek grubunun bir parçası olabilir ya da solo sanatçı olabilirsiniz. Genellikle başka bir rolde çalışmanız ve başarılı oluncaya kadar yarı zamanlı oynamanız gerekecektir.

Klasik şarkıcıların en yaygın işverenleri opera şirketleridir. Fakat çok az profesyonel koro fırsatı olduğu için sınırlı olabilir. Büyük koro topluluklarının bazıları solo çalışması için opera şarkıcıları kullanıyor.

Ayrıca seanslar ve dış mekan performansları için bağımsız tamirciler tarafından sunulan zaman zaman çalışmalar da vardır. Serbest çalışan müzisyenler veya daimi personel bu geçici çalışmayı üstlenebilir.

Organistler belirli bir katedral ya da kiliseye bağlanır ve tam zamanlı görevlerinde ayrıca koro yönetmeni ve müzik direktörünün görevi de bulunabilir. Organistlerin çoğunluğu yarı zamanlı çalışacak ve rollerini ilişkili bir okulda öğretmenlik yapmak veya yerel bir koro topluluğu yürütmekle birleştireceklerdir.

Her ne kadar bazı işler ve seçmeler müzik ve eğlence basınında tanıtılsa da boş pozisyonları öğrenmenin en yaygın yollarından biri ağızdan ağ ve ağ üzerinden konuşmaktır.

Bir aracı veya yönetici aracılığıyla iş bulmak da mümkündür.

Ayrıca kayıt şirketlerine göndermek için müzik CD’lerinizi, DVD’lerinizi veya MP3’lerinizi de oluşturabilirsiniz.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Çalışma yaşamınız boyunca performansınızı ve profesyonel gelişiminizi geliştirmek için eğitime devam etmeniz gerekecektir. Bu durum özel müzik öğretmenleriyle ders alarak, her gün pratik yaparak ve gerçekleştirerek gerçekleştirilir.

Becerilerinizi daha da geliştirmek için finansman ve bağışlar kullanılabilir.

Endüstride neler olup bittiğinden haberdar olmak için Müzik Haftası gibi müzik alanınızdaki uzman ilanlarıda okumakta fayda var.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir müzisyen olarak kariyer yapmak çok rekabetçi bir çalışma alanı olduğu için zor olabilir. Tam zamanlı olarak bir müzisyen olarak çalışmak, özellikle kariyerinizin başında olmak her zaman mümkün değildir ve başarılı olmak için yetenek, kararlılık ve azim göstermeniz gerekir.

Orkestra mesleğinde çok fazla hareket yoktur. Bu yüzden darboğaz oluşur ve ilerleme yavaş olabilir. Bu durumda ilerlemenin tek yolu başka bir orkestraya gitmek olabilir. Tecrübe ile asıl oyuncu veya bölüm lideri olarak ilerleyebilirsiniz. Bu durum orkestranın bir bölümünü düzenlemek, müziği düzenlemek ve seçenekleri şeflerle tartışmak gibi ekstra görevler gerektirebilir.

Yalnız sanatçılar kariyerlerine bir orkestra veya amatör koroda başlayabilir. Daha sonra da solcu olmaya ilerleyebilirler. Fakat çoğu zaman kariyerlerine serbest solo çalışma ve öğretimin bir karışımı olan solo bir sanatçı olarak ilk günden itibaren başlarlar. Ününüzü oluştururken daha fazla iş alacaksınız.

Popüler müzik endüstrisinde deneyim kazandıktan sonra, yapımcı veya yönetici olarak iş tarafına geçmeye veya bir plak şirketi için çalışmaya karar verebilirsiniz.

Ayrıca kariyerinizi bir besteci veya şef olarak geliştirmek, kendi topluluğunuzu kurmak veya müzik eğitimi, idare veya topluluk sanatları işi gibi ilgili çalışma alanlarına geçmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu