Aktör Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Her türlü deneyimi kazanmaya ve herhangi bir fırsatı yakalamaya istekli, aktör olarak başarılı olmak için kararlı ve kararlı olmanız gerekir.

Bir oyuncu, bir karakter veya durumları izleyicilere konuşma, beden dili ve hareket yoluyla iletir. Bu bir yazarın çalışmasının bir yönetmenin talimatı ve desteği altında yorumlanmasını içerir. Fakat bazı çalışmalar aktörün bir karakter tasarlamasını veya bir karakterin bir duruma olan tepkisini geliştirmesini gerektirebilir.

İş, klasiklerin ve topluluk tiyatrosunun canlı sahne performanslarından sabun operalarına, radyo çalışmalarına, televizyon reklamlarına ve film bölümlerine kadar çok çeşitli. Eğlence sağlamanın yanı sıra, bir oyuncunun görevi ayrıca eğitim, öğretim veya terapi içerebilir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir aktör olarak yapmanız gerekenler:

 • İş arama ve ağ
 • Bir ajan ile irtibat
 • Seçmelere hazırlanın ve katılın
 • Çizgileri öğrenmek ve prova yapmak
 • Bir parçanın hazırlanmasına yardımcı olmak için araştırma veya faaliyetlerde bulunmak
 • Yorum ve teslimatı şirketin diğer üyeleri ve müdür ile görüşmek
 • Canlı bir izleyici kitlesi için gerçekleştirmek
 • Film, televizyon, internet ve radyo yayını için bir stüdyoda veya yerde performans sergileyin
 • Reklamlar için sesli mesaj gönderme veya sesli kitap kaydetme
 • Performans alanını, kostümleri ve sahne malzemelerini yönetmek
 • Bir minibüs kullanma, sinemalarda ‘giriş’ ve ‘giriş’ gibi tur etkinlikleriyle ilgili faaliyetlerde bulunmak (örneğin, performans alanını ayarlamak ve kaldırmak)
 • Mekan yöneticileri ve konaklama sağlayıcıları ile irtibat kurmak
 • Şirket yöneticileri için kayıt tutmak
 • Televizyonda veya filmde yürümek ya da ekstra çalışmak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

Maaş oranları, bir önceki vergi yılının profesyonel işten elde ettiği brüt kazançlara göre öğrenciler, çocuklar ve uzun hizmet üyelerine uygulanan özel oranlarla hesaplanır.

Kazancınızın bir yüzdesini bir ücret olarak alarak daha yüksek ücretler için pazarlık yapabilir. Bir acenteyi garanti altına almak, ağ oluşturma ve genellikle sizi performans sergilemelerini görmek için acenteleri davet etmek veya TV ya da film çalışmanızın tanıtımını göndermek için rekabetçi bir süreçtir.

Bazıları için çok büyük olmasına rağmen çok az insan oyunculuk yaparak zenginleşiyor.

Ortalama olarak oyuncular çalışma hayatlarının yaklaşık %80’ini “dinlenerek” (aktör olarak kullanılmazlar) geçirirler. Bu yüzden başka bir gelir elde etmenin yollarına ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri uzun ve sosyal olmayabilir. Turdayken, bir aktör gündüz vakti sahneye çıkan ve gece sahne alan bir oyuncu olabilir. Televizyon ve film çalışmaları genellikle çok erken başlangıçlar ve geç bitişler içerir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Aktörler genellikle tiyatrolarda veya televizyon stüdyolarında iç mekanlarda çalışmaktadır. Fakat bazı sözleşmelerde aktörlerin açık havada çalışması, örneğin bazı film ve televizyon çalışmaları ve sokak tiyatrosu çalışmaları gerekecektir.
 • Aktörler vergi amaçlı olarak genellikle serbest meslek sahibidir. İşverenlerin tümü Sigorta primi ödememektedir. Birçok oyuncu bir muhasebeci kullanır. Doğru kayıt tutma yetenekleri çok önemlidir.
 • Yaşam tarzı etkileri oldukça önemlidir. Evden uzakta harcanan zaman işin kaçınılmaz bir parçası. Evdeki ve sosyal yaşamdaki aksamalar kaçınılmaz olabilir. Birçok oyuncu mesleği iş bulmakta zorlandığı için terk eder.
En Popüler:  Sergi Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir derece oyunculuk kariyerinde resmi bir gereklilik değildir. Bununla birlikte büyük olasılıkla medyada, sahne sanatlarında veya görsel sanatlarda bir tür çalışmayı tamamlamanız gerekecektir. Sadece birkaç oyuncu, önceden eğitime sahip olmayan oyunculuk işlerini yapacak kadar şanslı; çoğu, uzun yıllar boyunca, genellikle genç yaşta başlayarak, teknelerini bilemek.

Eğer herhangi bir disiplinin şu anki bir öğrencisiyseniz, üniversite tiyatro topluluğu aracılığıyla oyunculuk deneyimi kazanabilirsiniz. Müzik gibi diğer herhangi bir disiplinde geliştirilen beceriler de faydalıdır.

Uzman drama, dans ya da diğer sahne sanatları okullarındaki kurslar, doğada çok mesleki ve pratik olma eğilimindedir.

Mezuniyet sonrası çalışma zorunlu değildir. Fakat daha fazla beceri, deneyim ve temas edinmenin yararlı bir yolu olabilir. Giriş rekabetçi ve kurslar yoğun. Bazı kurumlar, oyunculukta bir yıllık yüksek lisans/lisansüstü diploma sunmakta veya aksan ve diyalog koçluğu, sahne savaşı veya Shakespeare gibi belirli bir oyunculuk unsuruna odaklanan bir yaz okuluna veya kısa bir kursa katılabilirsiniz.

Dramada lisansüstü derslerini almanızı tavsiye ederiz.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • İyi iletişim ve dinleme becerileri
 • Dakiklik ve güvenilirlik
 • Rolleri yorumlama ve analiz etme becerisi
 • Takımlarda iyi çalışma kapasitesi
 • Öğretim ve eleştiri alabilme
 • Ağa güvenme ve kişileri takip etme
 • Uzun saatler ve öğrenme hatları ile başa çıkmak için öz disiplin ve dayanıklılık
 • Esneklik ve tayin
 • İlave beceriler. Bunlar şarkı söyleme, dans etme veya müzik aleti çalma gibi bazı roller için gerekli olabilir.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Aktör olmak için tek bir yol yoktur. Tecrübe, yetenek, kararlılık, çalışkanlık ve şans gibi önemli bir faktördür.

Okulunuz, gençliğiniz veya topluluk amatör dramatik grubu aracılığıyla oyunculuk deneyimi yaşayın ya da bir tiyatroda iş deneyimi yaşayın. Tatil kampları ve tatil köyleri, eğlence ya da tur operatörü olarak çalışmak için iyi fırsatlar sunar.

Bir ajansa kaydolmak ve televizyon programlarında veya reklamlarda küçük parçaları garanti altına almak veya fazladan çalışmak, oyunculuk kariyerine harika bir yol olabilir.

İşverenler ve İş İlanları

Aktörler çeşitli ortamlarda kullanılıyor.

Repertuar şirketleri, her biri genellikle belirli bir süre boyunca çalışan, farklı oyunlarda performans gösterdikleri bir sezon boyunca aktörler kullanır.

Saçak tiyatro şirketleri küçük şirketlerdir, bazen sadece birkaç personel istihdam ederler ve tiyatronun veya performansın niş alanında uzmanlaşabilirler veya belirli bir çağdan veya belirli bir oyun yazarı tarafından çalışmaya odaklanabilirler. Bazıları normalde daha büyük yapımlara erişimi olmayan insanlara performans göstermeyi amaçlar. Topluluk merkezleri, kilise salonları ve halk bahçeleri dahil olmak üzere çeşitli yerlerde performans sergilerler. Bazıları kooperatif olarak yönetiliyor.

Eğitimde Tiyatro şirketleri çocukları eğitmek için drama kullanarak okulları gezer. Prodüksiyonlar genellikle ulusal müfredatla bağlantılıdır ve temel öğrenme noktalarına odaklanan atölyeler içerir. Daha az eğitim amaçlı olan çocuk tiyatrosu şirketleri de çocukları eğlendirmek için okulları ve diğer mekanları gezmektedir.

En Popüler:  Küratör Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gençlik tiyatroları, örgün eğitim sisteminin dışında, tiyatro etkinliklerinde gençlerle etkileşimde bulunur.

Film, televizyon ve radyo şirketleri, belirli yapımlarda çalışmak için oyuncular kullanır. Sözleşmeler bir günden birkaç aya kadar veya daha uzun olabilir.

Aktörler ayrıca tanıtım veya eğitim videolarında yer almak veya personel için rol yapma etkinliklerini kolaylaştırabilecekleri kurumsal eğitim etkinliklerine katılmak için de kullanılabilir.

İnternet, viral pazarlama videoları veya filmler ve TV programlarıyla ilgili ekstra online içerik aracılığıyla oyunculuk için bir büyüme alanıdır. Bazı video oyunları hareket yakalama teknolojisini kullanan oyunculuk fırsatları içerir.

Müzeler, miras kuruluşları ve tur şirketleri bazen aktörleri canlı tarih tercümanları olarak kullanırlar. Bu da tarihten karakter oynamayı ve ziyaretçilerle konuşmayı içerebilir.

Ortaya çıkan bir aktör için, vitrinlerde performans ve büyük festivaller, yönetmenler ve oyuncu seçme ajansları bu etkinlikleri ziyaret etme eğiliminde olduğu için çok değerli olabilir.

Birkaç kişi ilan edildiğinden proaktif olmanız ve bir iletişim ağı kurmanız gerekir. Sahne Sanatları Yıllığı gibi dizinleri kullanın. Bilgi, tiyatro, televizyon ve filmde rol almaya başlayacak organizasyonlar hakkında bilgi sağlar.

CV’niz, bir oyuncu olarak diğer birçok iş için olduğundan farklıdır. Dil, aksan, çalınan müzik aletleri, şarkı söyleme, at binme veya sahne savaşı yetenekleri gibi özel becerilerin ayrıntılarını ve üretim kredilerinin bir listesini çıkarmanın yanı sıra, genellikle siyah renkte bir kafa ve omuz resmi de içerir ve akredite bir fotoğrafçı tarafından çekilen beyaz. Görüşler veya profesyonel tavsiyeler de dahil edilebilir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Bir aktör olarak çalışmaya başladıktan sonra, mesleki olarak ilgili niteliklere yol açan resmi bir eğitim verilmesi olası değildir. Sözleşmeler arasında ilerlerken prova ve performansla iş yetenekleri geliştirilir ve bu deneyim CV’nizde kanıtlanır. Bazen belirli bir dans türü veya sirk gibi bir rol için yeni bir beceri öğrenmeniz gerekebilir ve yönetmen bir öğretmenin sizi bunun için eğitmesi için düzenleme yapabilir.

Büyük olasılıkla kendi eğitiminiz için ödeme yaparak kendi kariyerinize yatırım yapmanız gerekecektir. Şarkı söylemek ve dans etmek gibi diğer yetenekleri öğrenmek iniş rollerinde başarı şansınızı artırabilir.

Aktörlerin, aşağıdaki gibi çeşitli konularda düzenli atölye çalışmaları yoluyla profesyonel olarak gelişimine yardımcı olan Aktörler Merkezi’ne katılmak isteyebilirsiniz:

 • Doğaçlama
 • Gözetleme ve ekran oyunculuk
 • Ses ve hareket.

Ayrıca aşağıdaki gibi alakalı bir alanda yüksek lisans kursu düşünebilirsiniz:

 • Yönetmenlik
 • Drama terapi
 • Senaryo yazmak
 • Öğretim.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir oyuncu için standart bir kariyer gelişimi yoktur. Tüm kariyerinizi bir oyunculuk sözleşmesinden diğerine geçerek, fazladan sorumluluk almadan veya maaşınızda önemli bir artış olmadan benzer işler yaparak harcayabilirsiniz.

Tek bir sözleşmeyle başarı mutlaka daha fazla çalışmaya yol açmaz ve tiyatro, radyo, televizyon ve film arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu mesleğin doğasında var olan iniş ve çıkışlar ve iş güvencesizliği için hazırlıklı olmalısınız.

Kariyer ilerlemesi, yeni beceriler öğrenme veya farklı performans alanlarına dallanma biçimini alabilir.

Tiyatro yönetimi, senaryo yazımı ya da yönetmenlik gibi diğer alanlara geçme ve hatta kendi tiyatro ya da film ve televizyon prodüksiyon şirketinizi kurma fırsatınız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu