Grafiker Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir matbaacı olmak istiyorsanız yaratıcılık, el becerisi ve mükemmel ağ oluşturma yetenekleri çok önemlidir.

Bir baskı makinesi ahşap blok, bakır levha veya taş gibi yüzeylerde görüntüler oluşturmak için genellikle baskı makinesi kullanılarak başka yüzeylere aktarılan aşındırma, litografi ve serigrafi baskı gibi uzman teknikleri kullanır. Yüzeyler cam, bez ve kağıt içerebilir.

Bu rolde, baskıları kendiniz tasarlayacaksınız. Matbaacılar giderek daha geleneksel zanaat tabanlı yöntemlerle birlikte elektronik veya dijital baskı işlemlerini kullanıyorlar. Bu bilgisayar sanatçılarıyla ortak çalışmayı arttırdı.

Bir kez kurulduktan sonra, kendinizi desteklemeyi ve çalışmanızı finanse etmeyi sınıfları öğretebilir ve çalıştırabilirsiniz. Ayrıca eğitim kuruluşlarına teknik veya danışmanlık desteği sunabilirsiniz.

Önemli deneyim sayesinde, ortak atölye tesislerinden faaliyet gösteren bir basımcı ekibini yönetebilirsiniz. Basımın yanı sıra başka sanat ve tasarım hizmetleri de sunabilirsiniz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Görevler, işin türüne ve kimin için yapıldığına bağlı olarak değişir. Genel olarak şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Baskı yapmak için dağlama, serigrafi, litografi, kabartma baskı, letter press ve bilgisayardan üretilen görüntüler gibi baskı teknikleri kullanın
 • Çeşitli yüzeylere baskı yapın; plastik, metal, cam, tekstil, ahşap ve kağıt
 • Müşterinin özüne cevap vermek
 • Müşterilere üretimin teknik yönleri hakkında bilgi vermek
 • Teknik özelliklere göre baskılar oluşturun; sanatçılar için ana yazıcı olarak çalışmak
 • Sağlık ve güvenlik prosedürlerinin farkında olun ve bunları izleyin.

Yaygın ticari veya eğitim görevleri şunlardır:

 • Kataloglar, tişörtler ve tabelalar gibi promosyon ürünleri üretmek
 • Sergi standlarında baskı
 • Posterler için serigrafi
 • Sanatçılara, öğrencilere veya halka kamuya yönelik baskı tekniklerini öğretmek için sınıflar ve atölyeler planlamak ve sunmak.

Serbest meslek sahibi iseniz, ayrıca şu maddeleri yapmanız gerekebilir:

 • Atölye veya atölye gibi binaların işletilmesi ve finanse edilmesinde sorumluluk almak
 • Küçük bir işletme işletmekle ilgili günlük işleri denetlemek, örneğin hesap tutmak veya bir reklam stratejisi geliştirmek
 • Gelirinizi artırmak için öğretmenlik gibi yarı zamanlı çalışmalar yapın.

Maaşları Ne Kadar? (2024 Güncel Zamlı Maaş)

 • Neredeyse tüm baskı makineleri serbest olduğu için, maaş seviyelerinin tahmin edilmesi zor. Baskıcılık kariyerinizin ilk aşamalarındaysanız, yılda 50.000 TL ile 55.000 TL arasında bir kazanmayı bekleyebilirsiniz. Baskıcıların eğitimdeki maaşlarına başlamak genellikle biraz daha yüksek.
 • Geniş bir portföyü ve iyi bir ünü ile kurulan basımcılar önemli ölçüde daha fazla kazanabilirler.
 • Akademik rotadan geçmeyi seçerseniz, maaşlar aynı kurumdaki diğer öğretim üyeleri ve öğretmenlerle karşılaştırılabilir.

Çok az kişi, kendilerini kurmayı ve güçlü bir üne kavuşmayı başaramazsa, yalnızca bir baskı makinesi olarak geçimini sağlayabiliyor. Çoğu çalışanı öğretmenlik veya teknisyen işi gibi gelirlerini artırmak için ek işlere sahiptir.

En Popüler:  Yapım Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2024’te güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genellikle, özellikle bir proje bitiş tarihine yakınsanız veya müşteri taleplerini yerine getirmeniz gerekiyorsa, normal fazla mesai içerir.

Ayrıca öğretmenlik yapıyorsanız hafta sonları veya akşamları çalışmanız gerekebilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Grafikerler genellikle stüdyo temellidir ve kendi başlarına veya ortak tesislerdeki diğer sanatçılar ile çalışır. Ayrıca müşteri tesislerinde de çalışabilirsiniz.
 • Serbest meslek ve serbest çalışma yaygındır ve iyi bir gelir elde etmek için çoğu zaman aynı anda birkaç projede çalışacaksınız.
 • Kendi çalışmalarınızı sergilerken ve satarken kendi sanatsal vizyonunuzu sürdürmekten ve kendi zamanınızı ve kaynaklarınızı organize etmekten büyük bir memnuniyet elde edebilirsiniz. Bununla birlikte müşteriler için iş üretmek, başkalarının şartlarını yerine getirmek için sanatsal vizyondan taviz vermeyi içerebilir.
 • Görevlendirilmiş iş veya öğretim gibi çeşitli projeler üzerinde çalışabileceğiniz gibi kendi işlerinizi sergileyebileceğiniz gibi, gün içinde seyahat etmeniz veya bir gecede evden uzakta zaman geçirmeniz gerekebilir. Yurtdışı iş veya seyahat bir ikametgahın parçası olabilir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

İlgili derece konular sanat ve beşeri bilimler konuları içerir. Aşağıdakiler başarı şansınızı artırabilir:

 • Tekstil Tasarımı
 • Güzel sanatlar/görsel sanat
 • Sanat ve Tasarım
 • Yüzey ve grafik tasarım
 • Çizim ve çizim.

Basımcılıkta lisans ve lisansüstü bölümler veya basımcılıkta daha geniş bir sanat kursunun parçası olarak modüller sunan çok sayıda sanat fakültesi ve üniversitesi vardır.

Genel olarak pratik beceriler, uygulamalı deneyim ve yetenek ve akademik niteliklerden daha önemlidir.

Bununla birlikte baskı yapma yetenekleri genellikle bir derece kursunda geliştirilir ve bir giriş öncesi lisansüstü yeterlilik, bu yetenekleri ve teknikleri daha da geliştirmenize yardımcı olacağı için size avantaj sağlayabilir. Profesyonel basımcılar tarafından verilen uygulamalı kurslar tavsiye edilir.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Müşteri spesifikasyonlarına uygun yaratıcı iş üretme yöntemleri bulma becerisi
 • Baskıda kullanılan farklı malzemelerin özelliklerinin iyi anlaşılması
 • El becerisi, çeşitli baskı makineleri ile başa çıkmak için
 • Güçlü iletişim becerileri
 • Hedef belirleme ve ulaşma yeteneği
 • Başarılı bir serbest meslek sahibi olmak için ilişkiler kurmak ve geliştirmek için ağ kurma becerileri.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İlgili iş deneyimi fırsatlarını değerlendirmek ve iyi bir çalışma portföyü oluşturmak hayati önem taşır. Dereceliğiniz süresince herhangi bir yerleştirmeden en iyi şekilde yararlanın ve yaz aylarında veya gönüllü fırsatlarda iş yerleştirmeleri arayın.

Başarılı bir yazıcı yapımcısı olmak için ağ oluşturma da önemlidir. Dereceniz boyunca irtibat kurmak ve deneyim kazanmak için yazıcılarla ağ kurmayı deneyin. Çalışma şartları ve stilleri hakkında fikir sahibi olmak için yerleşik sanatçılar ve basımcılar ile konuşun. Basımcılar tarafından yapılan konuşmalara gidin ve galerileri ve sergileri ziyaret edin.

Alandaki gelişmelere ayak uydurmak ve iş fırsatlarını öğrenmek için ticaret basıncını kullanın. Profilinizi yükseltmek için girebileceğiniz ödüller ve yarışmalara da göz atabilirsiniz.

En Popüler:  Cam Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir başka olası yol inisiyatif almak ve bir organizasyonu bir sanatçıyı, örneğin bir şehir kenarında yeni bir iş veya alışveriş gelişimi için bir sanatçıyı işe almaya ikna etmektir.

Okullara veya hastanelere spekülatif yaklaşımlar da dikkate değer. Eğer yaklaşımınız bir sanatçı stüdyosu grubunun bir parçası ise, fon ulusal sanat konseyinizden temin edilebilir.

İşverenler ve İş İlanları

Rezidanslar ve arkadaşlıklar, sanatçıların gelir elde etmeleri için alternatif bir yol sunar. Her ikisi de küresel olarak mevcuttur ve birkaç hafta ile bir kuruluşta geçirilen bir yıla kadar değişebilir. Size ücretsiz atölye alanı ve iş sergileme fırsatı ile birlikte küçük bir burs verilecektir. Buna karşılık, sizden ziyaretçiler için atölye çalışmaları yürütmeniz, sanatçıların konuşmalarını yapması veya kuruluşun sergi koleksiyonu için bitmiş işler bağışlaması istenebilir.

Ev sahibi kuruluşlar okullardan galerilere kadar çeşitlilik gösterir. Fakat neredeyse tümü yeni işler geliştirme, tesislere erişme ve profilini yükseltme fırsatı sunar.

Bazı baskıcılar, deneyimli baskıcılar tarafından sahip olunan ve yönetilen toplu olarak çalışan atölyelerde veya tasarım şirketlerinde çalışır. Grafik tasarım gibi diğer alanlarda uzmanlaşmış diğer baskı üreticileri, görsel sanatçılar veya tasarımcılar ile birlikte çalışırlar. Size en yakın baskıcılık atölyesinin nerede olduğunu öğrenin.

Ayrıca yerleşik sanatçılar için veya özellikle çeşitli sanat ve tasarım kursları sunan üniversitelerde ve kolejlerde, eğitim kurumlarında teknisyen veya öğretim görevlisi olarak çalışma seçenekleri de vardır.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Kendi mesleki gelişiminiz için sorumluluk almanız ve becerilerinizi ve deneyiminizi geliştirmek için yollar aramanız gerekir. Bu durum baskıcılıkta yüksek lisans dersi almayı, kısa beceri kurslarını veya yerleşik bir baskıcıdan öğrenirken stüdyo tabanlı bir teknisyen olarak çalışmayı içerebilir.

Birçok bağımsız matbaa atölyesi, aşağıdaki gibi basmacılık uzmanlıklarında kısa kurslar sunmaktadır:

 • Gravür
 • Litografi

Matbaacılar Konseyiaynı zamanda sergi fırsatları da sağlayan yararlı bir bilgi kaynağıdır.

Bir baskı stüdyosu ile iş bulma veya işe yerleştirme zorluğu çekiyorsanız ve ekipmanı kendiniz karşılayamıyorsanız, baskı ekipmanlarına ve diğer ilgili tesislere ücretsiz erişim sağlayan açık erişim atölyelerine ve stüdyolarına katılabilirsiniz. Birçoğu atölye çalışmaları ve eğitim fırsatları da sunmaktadır.

Kariyer ve İş İmkanları

Yaratıcı sanatlarda çalışırken sıklıkla olduğu gibi, kariyer gelişimi de yapılandırılmaz. Çoğu baskıcı, özellikle mezun olduktan sonraki ilk yıllarda, esnek ve rolleri birleştirmeye istekli olmalıdır. Kariyerinizi geliştirmek için yaklaşımınızda proaktif olmanız ve Türkiye’den daha uzağa bakmanız gerekebilir.

Kullanmakta olduğunuz uzman baskı teknikleri tekniklerinin kapsamını genişleterek ilerleme şansınızı artırabilirsiniz. Bu durum özellikle bilgisayar tabanlı baskı gibi yeni teknikler kullanıyorsanız, sizi daha fazla iş fırsatına açabilir.

Kariyer gelişimi büyük ölçüde inşaat tecrübesine, bağlantılara ve kaliteli işler üreterek itibar kazanmasına bağlıdır. Yaratıcı endüstrilerde bir iletişim ağı kurmak, özellikle kendi stüdyonuzu finanse etmeyi hedefliyorsanız çok önemlidir. Resmi iş başvurusu, mülakat ve tanıtım süreçleri oldukça nadirdir. Deneyimli basımcılar stüdyoların sahibi/yöneticileri olabilir.

Kapıdaki bir ilk ayağın ya da başka bir merdivene adım atmak olsun, pek çok fırsat, bir bireyin potansiyel bir müşteri ya da işveren tarafından görülmesi esasına dayanarak sunulmaktadır. Bu amaçla, online portföylerin ve sanatçıların web sitelerinin geliştirilmesi giderek yaygınlaşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu