Drama Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Drama terapistler yani tiyatro uzmanı, duygularını ve duygularını başkalarına yardım etmeye gayret eden sabırlı, anlayışlı ve eğitimli bireylerdir.

Drama terapistler tiyatro, hikaye anlatımı ve performans sanatları aracılığıyla iletişim kanalları yaratırlar. Bir tiyatro uzmanı olarak bu performans sanatlarını, insanların kişisel ve sosyal zorluklarla ilgili keşfedip ele almaları ve bunlarla başa çıkmalarına yardımcı olacak güvenli bir ortam sağlamak için kullanacaksınız.

Bire bir veya müşteri grupları ile birlikte çalışarak, deneyimlerini keşfetmelerine ve kendilerini ifade etmelerine izin vermek için hikayeler, kuklalar, maskeler, rol oynama, drama ve hareket gibi çeşitli müdahaleler kullanacaksınız. doğrudan konuşmaktan daha kolay olabilecek bir yol.

Psikolojik veya zihinsel sağlık sorunları, fiziksel ya da öğrenme güçlüğü ya da davranışsal zorluklar, bağımlılık ve nörolojik ya da fiziksel hastalıklar dahil, her yaştan müşteriyle çalışabilirsiniz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir tiyatro uzmanı olarak şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Doğaçlama, hikaye anlatımı, oyun, rol yapma, senaryo çalışması, performans geliştirme ve sunma gibi teknikleri kullanarak yaratıcı drama ve tiyatro çalışmalarında müşterileri cesaretlendirin ve destekleyin.
 • Farkındalık, keşif ve duygu ve ilişkilere yansımasını teşvik etmek
 • Kişisel sorunların kendiliğinden keşfedilmesini başlatmak
 • Müşterilerinizin yeni düşünme ve davranış biçimlerini denemelerini sağlama
 • Kuklalar gibi uygun ekipman, materyal ve tedavi malzemeleri kullanın
 • Uygunsa, bir grupla çalışmaktan kaynaklanan bir performans düzenlemek
 • Değerlendirme ziyaretleri veya randevular almak
 • Psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler, öğretmenler ve diğer terapist personeli gibi diğer profesyonellerden yönlendirmeleri almak ve onlarla bağlantı kurmak
 • Müşterilerinizin gelişimi ve üstlendiğiniz etkinlikler hakkında raporlar yazınız.
 • Düzenli denetim oturumlarına katılmak.

Serbest meslek sahibi iseniz, bir işletmeyi yürütmekle ilgili faaliyetleri de yapmanız gerekecektir.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Kalifiye olduktan sonra, 58.000 TL’den 66.000 TL’ye yükseliyor.
 • Deneyimli veya uzman drama terapistler, kıdemli veya danışman rolleri için 63.000 TL ve 83.000 TL arasında alabilirler.

Maaşlar, örneğin eğitim veya üçüncü sektörde değişebilir ve çalıştığınız işverenin türüne ve mesleki niteliklerinize ve deneyiminize bağlı olarak değişebilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

En Popüler:  Mücevher Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Genellikle haftada 35 saatlik standart bir çalışma yaparsınız. Çalışma saatleriniz, çalıştığınız yere bağlı olacaktır. Örneğin okul saatlerini bir eğitim ortamında çalışabilirsiniz.

Serbest meslek sahibiyseniz, çalışma saatleriniz müşterilerinizin ihtiyaçlarına bağlı olacaktır ve akşamları veya hafta sonlarını içerebilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Drama terapisinde tam zamanlı bir kariyer oluşturmak rekabetçi olabilir ve tam bir çalışma haftası oluşturarak başlamak için yarı zamanlı çalışabilirsiniz.
 • Hafta boyunca, örneğin okullarda, hapishanelerde veya birkaç işveren için çalışabilirsiniz.
 • İşiniz duygusal olarak zor olabilir. Çünkü sıkıntılı müşterilerle çalışıyor olabilirsiniz.
 • Gece boyunca uzak durma ihtimaliniz olmasa da müşteri randevuları arasında gün boyunca yerel olarak seyahat etmeniz gerekebilir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kursa katılmak için genellikle drama, sahne sanatları veya psikolojik sağlıkla ilgili bir konuda bir dereceye ihtiyacınız olacak. Alternatif olarak sosyal hizmet, öğretim, hemşirelik veya meslek terapisi ve güncel tiyatro deneyimi kanıtları gibi ilgili mesleki niteliklere sahip olabilirsiniz.

Kurslar genellikle iki yıl tam zamanlı (veya üç yıl yarı zamanlı) sürmektedir ve nitelikli bir drama terapist gözetiminde klinik yerleştirmelerin yanı sıra dersler, pratik atölyeler, vaka tartışmaları ve teori karışımını içerir. Kursun bir parçası olarak hem grup hem de kişisel olarak kişisel terapiye girmeniz gerekecektir. Özel giriş koşulları ve drama terapi yaklaşımları için bireysel kurs sağlayıcılarla görüşün.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Drama, tiyatro ve iyi performans yetenekleri hakkında kapsamlı bilgi
 • Farklı müşterilere veya grup üyelerine, yerlere ve durumlara uyum sağlama yeteneği
 • Duygusal güç ve zorlu durumlarla başa çıkma yeteneği
 • Müşterilerinizin iyiliğine ve sürekli olarak mesleki uygulamalarınızı iyileştirmeye yönelik bir taahhüt
 • Müşteriler, bakıcılar, meslektaşlar ve diğer sağlık ve eğitim çalışanları ve acenteleri de dahil olmak üzere birçok insanla başa çıkmak için mükemmel iletişim becerileri
 • Zaman yönetimi ve organizasyon becerileri, özellikle birden fazla işveren için çalışıyorsanız
 • İdari ve rapor yazma becerileri.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Bir kursa katılmak için, genellikle sağlık ya da sosyal bakım ortamında bakım kapasitesinde çocuklarla ya da yetişkinlerle çalışarak en az bir yıllık tam zamanlı (ya da yarı zamanlı eşdeğer) bir deneyime ihtiyacınız olacaktır. İş ücretli ya da gönüllü olabilir ve ruh sağlığı, özel eğitim ihtiyaçları, öğrenme ya da fiziksel engelli ve yaşlı insanlar gibi alanlarda lisansüstü akıl sağlığı görevlisi, hemşire ya da hemşirelik asistanı, sosyal hizmet uzmanı ya da öğretmen olarak çalışmayı içerebilir.

Aynı zamanda, örneğin harekete, tiyatroya ve performansa pratik katılımla, dramaya güncel ve sürekli katılım kanıtı bulunması da istenmektedir.

En Popüler:  Tiyatro Yönetmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İşverenler ve İş İlanları

Drama terapistler, çeşitli müşterilerle çeşitli ortamlarda çalışırlar. Eğitim, genellikle üçüncü sektör kuruluşları aracılığıyla büyük bir işverendir. Bununla birlikte drama terapistler çeşitli ortamlara geçiyorlar ve fon için başvurarak, yeni iş olanakları bulmak ve yaratmak için üçüncü sektör kuruluşlarına ve özel sektör hizmetlerine yaklaşıyorlar.

Tarafından istihdam edilebilir:

 • Okullar ve eğitim merkezleri dahil olmak üzere eğitim kurumları
 • Suçlular ve gözaltı hizmetleri dahil suçlular için hizmetler
 • Uyuşturucu/alkol bağımlılığı birimleri gibi madde kötüye kullanımı sorunları olan bireyler için destek hizmetleri
 • Öğrenme güçlüğü çekenlere yönelik hizmetler, davranış destek hizmetleri ve öğrenci yönlendirme birimleri dahil sosyal hizmetler birimleri
 • Topluluk merkezleri, yardım kuruluşları, gönüllü kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve denizaşırı yardım kuruluşları da dahil olmak üzere gönüllü ve toplum sektörü
 • Psikiyatri hastaneleri, ruh sağlığı hizmetleri ve gündüz merkezleri
 • Özel sektör.

Bazı drama terapistler serbest çalışıyor ya da serbest meslek yapıyorlar. Müşterileriniz birçok kökenden gelebilir ve belirli veya genel konular için farklı terapötik destek türleri arıyor olabilirler.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Daha fazla eğitim için fırsatlar, bir dereceye kadar işvereninize bağlı olacaktır. Büyük kuruluşların birçok finanse edilmiş seçenek sağlama olasılığı daha yüksektir. Hatta küçük bir kuruluş için çalışıyorsanız veya kendi hesabınıza çalışıyorsanız kendi gelişiminizi finanse etmek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca kariyeriniz boyunca düzenli denetim yapmak bir zorunluluktur. Denetim, sürekli destek ve çalışmanızın zorluklarına ve ödüllerine yansıtma fırsatı sunar.

Kariyer ve İş İmkanları

Drama terapistler, çeşitli istemcilerle çeşitli ortamlarda çalışır ve deneyim kazandıktan sonra, belirli bir hasta türüyle (çocuklar, yaşlılar veya suçlular gibi) veya özel bir zorluk ile çalışmak konusunda uzmanlaşmak mümkündür.

Daha fazla deneyim kazandıkça ve bir terapist ekibinin çalışmasını yönetirken, kıdemli veya danışman seviyesine ilerleyebilirsiniz. Bu durum müzik, sanat psikoterapisi ve dans hareketi terapisi gibi diğer disiplinlerden terapistlerin çalışmalarından sorumlu olacağınız bir sanat terapisi bölümünün seviyesine yol açabilir.

Ayrıca serbest meslek sahibi olarak çalışma ve kendi özel uygulamalarınızı kurma fırsatları da vardır. Fakat genel olarak yeni bir terapist olarak önce deneyiminizi geliştirmek için istihdam edilen bir yapı içinde çalışmanız tavsiye edilir.

Araştırmada bir kariyer oluşturmak veya drama terapi eğitimi veren kurumlardan birinde diğer drama terapistler yetiştirmek ve drama terapistler ile diğer sağlık profesyonellerini denetlemek de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu