Mumyacı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Mumyacı Nedir?

Pek çok insanın asla düşünmediği önemli ve gerekli bir iş, bir mumyacının işi. İsim, basmakalıp karanlık karakterlerle dolu nemli ve tüyler ürpertici bir morgun vizyonlarını ortaya çıkarabilir. Fakat vizyon son derece yanlış.

Bu sektörde çalışanlar, mesleklerini ölenlere ve ailelerine haysiyet ve saygıyla davranmanın bir yolu olarak gören yetenekli, adanmış ve şefkatli bireylerdir. Son yıllarda birkaç realite şovu, televizyon izleyicilerine bir cenaze evini yönetmenin nasıl bir şey olduğuna dürüst bir bakış sağladı. Genellikle bir aile işletmesidir ve nesiller boyu devam ettirilir. Mumyalama bir sanat ve bilim olarak kabul edilir ve çok saygı duyulan bir meslektir.

Mumyacı Ne Yapar?

Mumyalama uygulaması eski Mısır’a kadar gitmesine rağmen İç Savaş’tan sonra Amerika’da daha popüler hale geldi. İnsanlar cenazeden önce sevdiklerine son bir kez bakmakla kalmadı, modern sağlık ve sanitasyon kavramları mumyayı toplum sağlığı için önemli görüyordu.

Son 30 yılda mumyalama çoğu ülkede yaygın hale geldi. Cenaze endüstrisinin kendisi büyüdü ve şimdi dünya çapında modern toplumun gerekli ve kazançlı bir parçası. Mumyalama uygulamaları kültüre göre farklılık gösterse de, birçok ülkedeki düzenlemeler kültüre bakılmaksızın izlenmesi gereken belirli gereklilikler içerir.

Bir kişi öldüğünde, mumyacı cenazeyi cenazeye hazırlar. Bu durum amaç olarak uzun süreli koruma ile değil, sadece cenazeden önceki dönemde bozulmayı önlemek ve aile üyeleri görmek isterse vücudun durumunu iyileştirmek için yapılır. İş çok yaratıcı ve sanatsal olabilir, bedenleri doğal bir görünüme kavuşturmanın yollarını bulur. Son derece organize bir süreçte kuralları takip ederek hassas aletler ve aletlerle çalışmayı içerir. Bazen mumyacı aynı zamanda cenaze direktörü olarak da hizmet eder, cenaze hazırlığının tüm yönleriyle ilgilenir ve ailelerin gerekli evrak işlerini tamamlamasına yardımcı olur.

En Popüler:  Akupunkturcu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir mumyacının görevleri şu maddeleri içermektedir:

 • Görünümü iyileştirmek için kozmetik veya onarıcı çalışma
 • Travma sonrası yüz rekonstrüksiyonu
 • Vücudu mumyalamak ve korumak, vücut sıvılarını çıkarmak ve koruyucu kimyasalları enjekte etmek, dezenfekte etmek ve sterilize etmek
 • Ölen kişinin giydirilmesi ve cesedi tabuta yerleştirilmesi
 • Kayıtları tutmak ve cenaze evinin bakımına yardımcı olmak

Bu kariyeri düşünen bir birey için önemli olan bazı kişisel özellikler şu maddeleri içermektedir:

 • Fiziksel güç ve dayanıklılık
 • Duygusal istikrar ve iyi zihinsel sağlık
 • Bilim, sanat ve klinik veya tıbbi konulara ilgi
 • İyi el becerisi
 • Kişilerarası beceriler ve şefkatli ve şefkatli bir tutum
 • İyi zaman yönetimi yeteneği
 • Farklı kültürleri ve dini inançları anlamak ve bunlara saygı duymak

Mumyacı Nasıl Olunur?

Mumyacıların farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Mumyacının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Mumyacının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Mumyacı genellikle bir cenaze evinde, morgda veya krema evinde çalışır. Çalışma, bir hazırlık alanı veya tabutta cerrahi koşullar altında yapılır. Belirli sağlık ve güvenlik düzenlemelerine uyulmalıdır. Biraz ağır kaldırma söz konusudur.

Büyük cenaze evlerinde iş, normal çalışma saatlerini takip etme eğilimindedir. Fakat bazı akşam ve hafta sonu çalışmaları söz konusu olabilir. Küçük veya aile tarafından işletilen kuruluşlarda çalışma saatleri değişken olabilir. Mumyacı aynı zamanda cenaze yöneticisi ise, nöbetçi olabilir ve uzun saatler, akşamlar ve hafta sonları çalışabilir. Mumyalama ve cenaze hazırlığı, ölümden sonraki 24 ila 72 saat içinde hızlı bir şekilde tamamlanmalı ve cesetlerin günün veya gecenin her saatinde alınması ve hazırlanması gerekebilir.

En Popüler:  Rüzgar Enerjisi Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Mumyacılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu