Çilingir Nedir? Nasıl Olunur?

Bir çilingir yeni kilitler takar ve artık çalışmayan kilitleri değiştirir veya onarır. Ayrıca istemciler için anahtarlar oluşturabilir veya yinelenen anahtarlar oluşturabilirler. Çilingirler sadece bir evde veya işte kilitler üzerinde çalışmazlar. Yol kenarında servis çilingirleri ve adli çilingirler var.

Bir çilingirin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Çilingir Olunur?

Çoğu çilingir en az bir lise diplomasına sahiptir ve bu ticareti iş başında öğrenebilirsiniz. Sertifikanızı çilingirlik temellerinde alabilir ve usta bir çilingire kadar tüm yolunuzu çalıştırabilirsiniz. Güvenli bir teknisyen olmanın sertifikaları bile var. Onaylanması gereken zorunlu kategoriler şu maddeleri içermektedir:

  • Kodlar ve Kod Ekipman Silindir Bakımı
  • Anahtar Boş Tanımlama Anahtarı Kopyalama
  • Anahtar İzlenim Profesyonel Kilit Açma Teknikleri
  • Kilit Seti İşlevleri Kilit Seti Bakımı
  • Temel Ana Anahtarlama Kabini, Mobilya ve Posta Kutusu Kilitleri

Çilingirin İş Tanımı

Çilingirler işlerini yapmak için el aletleri ve makineleri kullanır. Anahtar yapmak için anahtar kesme makinelerini kullanırlardı. Kırılabilecek kilitleri sökmek ve onarmak için el aletleri de kullanırlardı. Güvenlik teknolojik olarak daha gelişmiş hale geldikçe işleri daha teknik olabilir, bu nedenle ileri teknoloji güvenlik sistemleri ve kasalarla çalışmak için ek beceriler kazanabilirler.

İşleri genellikle iş yerlerine veya evlere seyahat etmeyi gerektirir ve hatta araçların kilidini açmak için bile çalışabilirler.

Çilingir Kimdir?

İnsan doğası suç faaliyeti içerdiği sürece, kilitlere, anahtarlara, kombinasyonlara ve kasalara ihtiyacımız olacak. Bu durum çilingirlerin ve güvenli tamircilerin hassas becerilerine her zaman ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Bu profesyonellerin yeni kilitler ve kasalar kurmalarına ve kırıldıklarında tamir etmelerine güveniyoruz. Sonra insan hatası var. Daha önce kim yanlışlıkla kendini evinden kilitlemedi? Anahtarlarınızı içeride kilitlediğinizde ve programın gerisinde kaldığınızda, sizi kurtaran çilingir yeni favori kişinizdir.

En Popüler:  Aktüer Ne Yapar? Nasıl Olurum?

İşlerin çoğu, bir lise derecesi ve ilgili iş tecrübesinden, ordudan veya meslek okulundan olsun, biraz mekanik bilgi gerektirir. Anahtar yapmak ve kilit tamiri gibi temel çilingir becerileri, bir hırdavatçıda veya bir tamirci konumunda işte öğrenilebilir. Daha karmaşık bir elektronik tasarıma sahip güvenlik sistemlerinde uzmanlaşan şirketler için, iş başında eğitim bekleyebilirsiniz. Güvenilirlik ve temiz bir sicil, işvereniniz ve minnettar müşterileriniz tarafından memnuniyetle karşılanacak faktörlerdir!

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Çilingirler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 49-9094.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu