Matematikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir matematikçi verileri analiz eder ve işletme, mühendislik, sağlık hizmetleri veya diğer alanlarda gerçek dünyadaki sorunları çözmek için matematiksel ve istatistiksel teknikleri uygular. İstatistiksel veya matematiksel olsun, sonuçları ve ihtiyaçları belirlemek veya projelendirmek için sayısal verileri yorumlamak için genellikle diğer profesyonellerle birlikte çalışırlar.

Bir matematikçinin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Meslek Testi

Nasıl Matematikçi Olunur?

Matematikçi, matematikte en az bir lisans derecesi gerektirirken, çoğu işveren ve özel sektör genellikle bir yüksek lisans veya doktora gibi ileri dereceye sahip bireyler ister. Derece programları genellikle matematik, soyut cebir, doğrusal veya diferansiyel denklemler, istatistik ve veri analizi derslerinden oluşur. Ayrıca mühendislik, fizik veya bilgisayar bilimi gibi ilgili alanlarda ders almanız gerekebilir.

Bir matematikçi olmak, sayıları, hesaplamaları ve problem çözmeyi sevmenizi gerektirir. Zamanınız, seçtiğiniz üniversite yoluna göre değişebilir; ileri matematik dereceleri 6-8 yıl sürebilir. Bununla birlikte genellikle dört yıllık tam zamanlı lisans dersleri ve bir yüksek lisans ve doktora için ek 2-6 yıl.

Ayrıca profesyonel konferanslara katılarak, profesyonel dergiler okuyarak ve diğer matematikçilerle konuşarak güncel eğilimler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ayrıca katılabileceğiniz birçok matematik dernekleri vardır. American Mathematical Society, matematiksel araştırmalara ve burslara odaklanan bir profesyoneller birliğidir. Topluluklarına yayınlar, toplantılar, savunuculuk yoluyla hizmet ederler ve bu kariyer alanına girmek isteyen öğrenciler için çeşitli kaynaklara sahiptirler.

Matematikçinin İş Tanımı

Matematikçi görevleri, çalışma alanlarına göre değişebilir. Bununla birlikte genellikle geometri ve cebir gibi alanlarda yeni matematiksel teoriler, kavramlar ve kurallar geliştirirler. Bu teorileri bilim, işletme ve mühendislik alanlarındaki sorunları çözmek için kullanırlar ve ilgili endüstrilerdeki personel ile yakın bir şekilde çalışırlar. Bunu veri toplayarak, eğilimleri/ilişkileri arayarak, geçerliliği belirleyerek, hatayı örnekleyerek ve sonuçlandırarak yaparlar. Bazen verileri daha doğru ve verimli bir şekilde analiz etmek için yazılım kullanabilir veya hatta oluşturabilirler. Teorileri kanıtlamak veya çürütmek için genellikle matematiksel modeller ve formüller kullanırlar ve çıkardıkları sonuçlara ilişkin yazılı raporlar, tablolar, çizelgeler ve grafikler sunarlar. Bir matematikçi, iş kararlarını desteklemek ve iyileştirmek için her zaman veri analizini kullanır.

En Popüler:  Astronot Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çoğu matematikçi tam zamanlı çalışır ve genellikle son tarihler nedeniyle çalışır ve son dakika istekleri fazla mesai gerektirebilir. Ayrıca bulgularını sunarken seminer ve konferanslara katılmak için seyahat ediyorlar. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre matematikçiler öncelikle bir ofis binasında çalışıyor. Matematikçilerin yarısından fazlası hükümet için çalışıyor ve diğerlerinin çoğu eğitim enstitüleri veya
yönetim, bilimsel ve teknik danışmanlık hizmetleri.

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), matematikçilerin istihdamının 2018’den 2028’e yüzde 26 artacağının tahmin edildiğini belirtiyor ki bu ortalamadan çok daha hızlı. Fakat alana girenlerin, dijital olarak depolanan verilerin önümüzdeki on yılda artacağını bilmeleri gerekir. Birçok şirket online iş yapıyor ve sosyal medyayı, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazları kullanıyor. Sonuç olarak şirketler toplanan büyük miktarda dijital bilgi ve veriyi analiz etmek için matematikçiler arayacak, bu nedenle teknoloji yetenekleri bir zorunluluktur!

Matematikçi Kimdir?

Bulmaca çözmekten hoşlanıyorsanız ve sayılar konusunda iyi bir kafanız varsa, bir matematikçi olarak kariyer yapmak ilginizi çekebilir. Bu çalışanlar, hem akademik hem de gerçek hayattaki sorunları çözmek için denklemleri kullanır. Teorik matematikçiler denklemleri yeni kurallar geliştirmek, mevcut matematik teorilerini çürütmek veya yenilerini yaratmak için kullanır. Fen ve mühendislik alanlarından kaynaklanan sorunları çözmek için yöntemler geliştirebilirler. Genellikle araştırma firmaları için çalışırlar veya matematik öğretirler ve kolejlerde ve üniversitelerde araştırma yaparlar.

Bir matematikçinin web sayfasını görmek istiyorsan buradan ulaşabilirsin

Uygulamalı matematikçiler, uçağı daha aerodinamik yapmaktan, bir video oyunu için programlama modellerine, askeri ve finans endüstrileri için şifreleme sistemleri tasarlamaya ve deşifre etmeye kadar neredeyse sonsuz çeşitlilikteki problemleri ele alıyor. Sanayide ve hükümette çalışan, robotik, ilaç, uzay araştırmaları ve daha fazlasıyla uğraşan uygulamalı matematikçiler! Uygulamalı ve teorik matematik arasındaki farklılıklara rağmen bu alanlar genellikle örtüşmektedir. Birçok matematikçi, özellikle hükümet veya özel sektördekiler, iş görevlerinde hem uygulamalı hem de teorik bilgileri kullanır.

En Popüler:  Doktor Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ancak matematikçiler nispeten küçük bir meslektir. Matematik diplomasına sahip olan veya matematiksel teoriler ve modeller geliştiren çoğu insan, bilgi teknolojisi gibi ilgili alanlarda ve mesleklerde çalışır. Bazıları ortaokul veya lisede matematik öğretmeni olur. Bu genellikle bir matematik derecesi ve bir öğretim sertifikası gerektirir. Devlet işleri, matematikte en az bir lisans derecesi gerektirir. Özel sektör işleri için, genellikle bir yüksek lisans veya doktora derecesi beklenir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Matematikçiler ve İstatistikçiler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 15-2023.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu