Film Yönetmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Film Yönetmeni Nedir?

Bir film yönetmeni, bir filmin her bileşeninin sorunsuz çalıştığından emin olmaktan sorumlu kişidir. Genellikle bu yönetmenler, bir filmin tasarım aşamasından çıkış aşamasına kadar üzerinde çalışırlar. Sahnelerin nasıl açılacağı, hangi sahne donanımlarının kullanılacağı, karakterlerin nasıl görünmesi gerektiği ve belirli rolleri kimin oynaması gerektiği konusunda söz sahibidirler. Yönetmenler ayrıca, tüm öğelerin bir araya geldiğinden emin olmak için ışıklandırma, sahne, yazı ve benzeri konulardan sorumlu kişilerle birlikte çalışır. Yönetmen; ön prodüksiyon, prodüksiyon ve post prodüksiyon olmak üzere üç ana aşamadan sorumludur. Genellikle post prodüksiyon için işi gerçekten yapmaz. Fakat onu denetlemekle yükümlüdür.

Bir film yönetmeni ve bir yapımcı arasındaki farka dikkat edin: Bir film yönetmeni, bir filmin sanatsal ve dramatik yönlerini kontrol eder ve bu vizyonun gerçekleştirilmesi için teknik ekip ve oyunculara rehberlik ederken senaryoyu görselleştirir. Üretici, fon sağlama, kilit personeli işe alma ve dağıtımcılar için düzenleme gibi konuları başlatır, koordine eder, denetler ve kontrol eder.

Film Yönetmeni Ne Yapar?

Filmin hemen hemen her yönü üzerinde kontrol sahibi olmanın yanı sıra, film yönetmenlerinin teknik açıdan da büyük bir görevi vardır. Mantıklı olduğundan emin olmak için senaryoyu okurlar ve oyuncuların nerede duracaklarına ve nasıl hareket edeceklerine karar verirler. Yönetmenler ayrıca oyuncuların karakterleri gerçekten anlamalarına yardımcı olur. Karakterlerin belirli bir eylem için motivasyonunu veya arka hikayelerini açıklayabilirler. Bir yönetmenin hedeflerinden biri, oyuncuları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya zorlamaktır.

Kurgu ekibi işe başladıktan sonra, film yönetmeni çekimlerin nasıl görüneceği ve nasıl bir araya getirilmesi gerektiği konusunda son söze sahip olur. Film yönetmeni ayrıca ekibin belirli bir sahne veya sahneyi başka bir şekilde çekmesi gerektiğine de karar verebilir. Ayrıca bir sahnenin ne zaman diğerine geçmesi gerektiğine de karar verirler.

En Popüler:  Biyokimya Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir film yönetmeni ayrıca bir filmin bütçe sorunlarının çoğunu ele alma sorumluluğuna sahiptir. İzin verilen bütçede filmi nasıl çalıştıracağını bulması gerekecek. Bu durum daha düşük maaş karşılığında çalışacak aktörleri işe almayı, aile üyelerinden veya arkadaşlardan bazı sahne arkası çalışmalarda yardım etmelerini veya bir fikri hayata geçirmek için daha ucuz stratejiler geliştirmeyi içerebilir.

Film yönetmeni Nasıl Olunur?

Film yönetmenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Film yönetmeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Film Yönetmeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir film yönetmeninin çalışma ortamında genellikle çok fazla baskı vardır. Kararların çoğunu film yönetmenlerinin vermesi gerekir; bu nedenle filmin başarısı onlara bağlı. Ayrıca, film yönetmenleri bir film üzerinde çalışırken, bir sonraki filmlerini de aramaları gerekir. Birçok film yönetmeni bir işten diğerine atlamak zorundadır.

Bir filmin tüm yapım süreci bir yıldan fazla sürebilir. Film yapım aşamasındayken yönetmen çok meşgul. Film post prodüksiyon aşamasındayken ve yönetmenin işleri denetlemesi gerektiğinde, biraz daha fazla boş zaman olabilir.

Bir iş başındayken, bir film yönetmeninin programı önemli ölçüde değişebilir. Örneğin Pazartesi günü on saat çalışabilir ve ardından Salı günü tamamen farklı saatlerde çalışabilir. Bir yönetmenin hafta sonları, akşamları ve tatillerde çalışması nadir değildir.

Film Yönetmenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu