Gıda Bilimcisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir gıda bilimcisi, mikrobiyoloji, mühendislik ve kimya kullanarak gıdaların bozulmasını ve işlenmesini inceler. İçeriğini analiz ederek gıdanın besin seviyelerini belirlerler. Yeni besleyici gıda kaynakları arıyorlar ve işlenmiş gıdaların tadı güzel, güvenli ve sağlıklı hale getirmenin yollarını araştırıyorlar. Ayrıca yiyecekleri dağıtmanın, işlemenin, korumanın ve paketlemenin en iyi yolunu bulurlar.

Bir gıda bilimcisinin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Gıda Bilimcisi Olunur?

Bir gıda bilimcisi, bu kariyer alanına girmek için genellikle akredite bir kolej veya üniversiteden bir lisans derecesi gerektirir. Fakat çoğu yüksek lisans veya doktora yapmaya devam ediyor. Neye karar verirseniz verin, bu dereceler genellikle gıda bozulma ve işleme ilkelerini ve gıdanın vitamin, protein, şeker ve yağ içeriğini analiz etmek için kimya, mikrobiyoloji ve mühendislik derslerini içerir.

Sertifikalar genellikle bir gıda bilimcisi için gerekli değildir. Fakat çalışmaya başladığınızda kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilirler. Bunlar çeşitli kuruluşlardan kazanılabilir. Çoğu sertifika, bir sınavı geçmenizi, iş deneyimine sahip olmanızı ve ilişkili bir derece almanızı gerektirir, daha fazla bilgi için yukarıdaki web sitelerine bakın. Ek olarak sertifika aldıktan sonra, her yıl sürekli eğitim kursları alarak güncel bilgilere sahip olmanız gerekebilir.

İşverenler, çok fazla deneyim ve bilgiye sahip gıda bilimcileri ararlar. Bu yüzden geleneksel olarak beklenir. Kariyerinize başladığınızda size bazı iş başında eğitim verilebilir. Fakat derecenizi sürdürürken aynı derecede uygulamalı deneyim edinmenizi öneririz. Stajlara, potansiyel gıda bilimcileri ve teknoloji uzmanları için çok önem verilir ve bu durum uygulamalı deneyim kazanmak ve gelecekteki işverenlerle ağ oluşturmak için harika bir yoldur.

En Popüler:  Denetçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ücretsiz Meslek Testi

Ücretsiz Kariyer Testi kayıt, e-posta veya herhangi bir tür kişisel bilgi gerektirmez. Herhangi bir ücret yoktur ve soruları yanıtladıktan hemen sonra tüm sonuçlarınızı alırsınız. Kariyer Testi sonuçlarınıza ileride başvurulabilir ve benzersiz bir erişim kodu elde edersiniz. Bu sayede sonuçlarınızı öğretmenleriniz, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Gıda Bilimcisinin İş Tanımı

Gıda bilimcileri, gıda güvenliğini sağlamak ve gıdanın tadı veya beslenmesini iyileştirmek için yeni yollar araştırıyor. Ürünlerin gerekli standartları, kaliteyi ve besin değerlerini karşıladığından emin olmak için ham bileşenlerde stabilite ve olgunluğu kontrol ederler. Ayrıca sanitasyon ve atık yönetimi standartlarıyla ilgili hükümet düzenlemelerine güvenlik uyumunu denetlerler. Ayrıca depolama işlemleri ve gıda işleme için kalite kontrol programları geliştirin ve doku, tat, renk, kimyasal bileşim, kolaylık ve besin değeri gibi gıdaları iyileştirin.

Bir gıda bilimcisi yeni düzenlemeler konusunda güncel kalmalıdır. Tesis operatörleri, proses mühendisleri, pazarlama ve paketleme uzmanları ve lezzet uzmanları ile çalışarak ve onlara danışarak ürün geliştirme sorunlarının çözülmesine yardımcı olurlar. Bir gıda bilimcisi, sorunları tespit etmek için verileri analiz edebilmeli, bilgisayarlarla etkileşim kurabilmeli ve işlemcileri, malzemeleri ve çevreyi izleyebilmelidir.

Çoğu gıda bilimcisi, bazı seyahatler gerekli olmakla birlikte tam zamanlı olarak çalışır. Gıda bilim adamlarının çoğu hükümet, araştırma üniversiteleri veya özel sektörde çalışmaktadır. Fakat bazıları ofislerde veya gıda üretim tesislerinde çalışmaktadır. Çevre değişebilir ve büyük üretim makinelerinden, gıda üretimi veya depolamayla ilişkili soğuk sıcaklıklardan ve hayvansal yan ürünlere yakınlıktan oluşabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre diyet, sağlık ve gıda güvenliğine odaklanma, gıda bilimcileri için daha fazla iş fırsatına yol açabilir.

Gıda Bilimcisi Kimdir?

Artan dünya nüfusu ile gezegendeki herkesi besleme görevi her geçen gün daha da büyüyor. Ülkenin gıda tedarikini, tarım ve gıda bilimcileri, çiftlikler, üretim tesisleri ve topraktaki koşulları sağlıklı ve sürdürülebilir tutarken, tarımsal üretimi ve gıda ürünlerini iyileştirmenin yollarını araştırmanın anahtarıdır. Hayvan bilimcileri, hayvan ölüm oranlarını düşürerek, büyüme oranlarını artırarak ve çevrelerini iyileştirerek gıda üretimi için çiftlik hayvanlarının kalitesini ve üretkenliğini artırmanın yollarını araştırıyor.

Gıda bilimcileri ve teknoloji uzmanları, gıdanın temel unsurlarını inceler. Besin içeriğini analiz ederler, besin kaynaklarını keşfederler ve işlenmiş gıdaları güvenli ve besleyici hale getirmenin yollarını geliştirirler. Birçoğu yeni gıda ürünleri yaratır ve yiyecekleri korumak ve paketlemek için fikirler araştırır. Toprak bilimcileri toprağın bileşimini, bitki veya mahsul büyümesini nasıl etkilediğini ve farklı toprak işlemlerinin mahsul verimliliğini nasıl etkilediğini inceler. Bitki bilimcileri, yabani otları ve zararlıları kontrol altına almak da dahil olmak üzere bitki veriminde iyileştirmeler ve bitki üretimini iyileştirmenin yollarını geliştiriyor. Tarım ve gıda bilimcileri kolejlerde ve üniversitelerde, gıda üretim şirketlerinde ve bilimsel araştırma ve geliştirmede çalışır. Zamanlarını laboratuvarlar, ofisler ve gerektiğinde çiftliklere ve işleme tesislerine ziyaretler arasında paylaştırırlar. Çalışma saatleri genellikle standart saatlerle birlikte tam zamanlıdır. Tarım ve gıda bilim adamlarının kendi alanlarında en az bir lisans derecesine veya ilgili bir bilim veya mühendislik dalına ihtiyaçları vardır. Birçoğu yüksek lisans derecesi alıyor.

En Popüler:  Pazarlama Müdürü Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Tarım ve Gıda Bilimcileri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-1012.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu