Aile Hekimi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aile Hekimi Nedir?

Çoğu insan bir doktor düşündüğünde aklına bir aile hekimi gelir. Bir aile hekimi, tüm ailenin bakımında uzmanlaşmış bir doktordur. Yaşına ve cinsiyetine bakılmaksızın bireylere doktor olarak hizmet ederler. Hastalar çocuk, yetişkin ve yaşlı olabilir ve çok çeşitli tıbbi sorunlar için tedavi edilir.

Bu tür doktorlar, farklı yaşlarda hizmet verme konusunda uzmanlaşmış doktorları haklı çıkarmak için fon, nüfus veya olanakların bulunmayabileceği küçük, kırsal topluluklarda özellikle belirgindir. Bununla birlikte aile hekimleri kentsel ve banliyö ortamlarında da bulunabilir.

Aile Hekimi Ne Yapar?

Bir aile hekimi, çeşitli tıbbi sorunları teşhis etmek ve tedavi etmek için bir tıp uzmanı olarak bilgilerini kullanacaktır. Tıbbi bir sorun, bir aile hekiminin çalışma alanı dışındaysa, hastayı uygun bir uzmana yönlendireceklerdir.

Aile hekimleri de hastaları ile birlikte iyi bakım ziyaretlerine katılırlar. Hastanın sağlığı iyi olmasına rağmen katıldığı ziyaretlerdir. Çocuklar için bu ziyaretler, büyüme ve gelişimsel kilometre taşlarının izlenmesinden ibarettir. Yetişkinler için, doktor sağlıklı bir seviyede olduğundan emin olmak için kilolarını inceleyecek ve bir kişinin yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak kolesterol testleri, pap testleri ve kan basıncı ölçümleri gibi rutin yıllık testleri gerçekleştirebilir. Ayrıca doktor ihtiyacı olanlara aşı uygulayacaktır. Bir aile hekimi, genellikle bir kişinin bir hastalık veya sağlık sorunu yaşadığında arayacağı ilk doktordur.

Bazı aile hekimleri hamileliği denetleyebilir, bir kadının çocuk doğurmasına yardım edebilir ve yeni doğmuş bir bebeğin tıbbi bakımını denetleyebilir. Aile hekimleri, bir hastaya veya aileye bakarken tıp mesleğinin hemen hemen her yönüne katılabilmektedir.

En Popüler:  Sosyal Hukuk Avukatı Nedir? Nasıl Olunur?

Aile hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimlerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Aile hekiminin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Aile Hekiminin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Aile hekimleri hastanelerde veya özel muayenehanelerde çalışır. İşyerinde, aile hekimleri yalnızca hastalarla değil, hemşirelerle, ofis çalışanlarıyla ve diğer tıp uzmanlarıyla etkileşime girecekler. Bazıları üniversitelerde profesör olarak çalışırken, diğerleri hükümet veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarla iş buluyor.

Kırsal ortamlarda, aile hekimleri genellikle bir kasaba halkına hizmet etmek için kendi ofislerini kurarlar. Kentsel ortamlarda iş yükü çok daha yoğun olabilir. Bazı aile hekimleri, beş günlük, kırk saatlik standart çalışma haftasında çalıştıklarını bildirdiler.

Aile Hekimleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu