Nöropsikolog Nedir? Nasıl Olunur?

Bir nöropsikolog, beyin ve ilişkili davranışlar arasındaki ilişkiyi anlamada uzmanlaşmıştır. Yaralanma, hastalık ve beyin ve sinir sistemi hastalıklarının davranış ve bilişsel işlevi değiştirmesi konusunda uzmanlaşırlar. Bir kişi hafıza güçlükleri, duygusal rahatsızlıklar, öğrenme güçlükleri ve diğer sinir sistemi bozuklukları gibi semptomlar gösteriyorsa, bir nöropsikolog aranabilir.

Bir nöropsikoloğun ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Sağlık Kariyeri Testimizi yapın

Veteriner olmakla ilgileniyorsanız, ilgilendiğiniz sağlıkla ilgili başka kariyerler de olabilir! Tıp alanındaki çeşitli kariyerlerdeki ilgi seviyenizi keşfetmek için ücretsiz sağlık kariyeri testimizi yapın.

Meslek Seçimi Testi

Nasıl NöroPsikolog Olunur?

Nöropsikologlar önce psikoloji, tıp öncesi, biyoloji veya sinirbilim gibi alakalı bir alanda lisans derecesi almalıdır. Daha sonra nöropsikoloji ile ilişkili bir doktora derecesi ve doktora sonrası alan deneyimi kazanmaları gerekir. Bir lisans derecesinin bir yüksek lisans veya doktora programına kabulü garanti etmediğini unutmamalısınız. Bu yüzden mümkün olan en yüksek not ortalamasını korumak, Lisansüstü Kayıt Sınavına girmek ve bir programa başvururken tavsiye mektupları almak önemlidir.

Doktora dereceleri, lisans derecenizden sonra 3-7 yıllık ek eğitimden itibaren herhangi bir yerde geçerlidir. Kurs, nörobilim, tanısal testler, etiyolojiler ve nörolojik bozuklukları içerir. Pratikler, tezler, stajlar ve mentorluk da genellikle bu programlara dahil edilir.

Her devletin kendi lisans gereksinimleri vardır, bu nedenle devletinizin gereksinimlerine baktığınızdan emin olun. Çoğu çalışanı bir doktora derecesi, uygulama deneyimi ve Psikoloji Mesleki Uygulama Sınavını geçmeyi gerektirir. Yönetim kurulu sertifikası gerekli olmasa da istihdam fırsatlarınızı güçlendirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Nöropsikoloğun İş Tanımı

Bir nöropsikolog, yaralanmaları, kronik hastalıkları, bilişsel yetersizlikleri veya bozuklukları olan hastalar için normlara kıyasla beyindeki farkı belirlemede uzmanlaşmıştır. Örneğin felç, travmatik beyin yaralanmaları, Parkinson gibi yaralanma ve hastalıkların tümü bir bireyin nörolojik, bilişsel veya davranışsal tepkilerini etkileyebilir.

En Popüler:  Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir nöropsikolog, bireylerin yaşlarına veya cinsiyetlerine göre diğerlerine göre farklılıkları belirlemek için çeşitli değerlendirmeleri yönetir ve değerlendirir. Değerlendirmeler, dil değerlendirmelerini, zihinsel sınavları, kişilik testlerini ve diğer bilişsel testleri içerebilir. Ayrıca ilaç tedavisi, rehabilitasyon tedavisi veya ameliyatı içerebilecek tedavi planları hazırlarlar. Bu profesyoneller genellikle klinik nöropsikologlar olarak adlandırılır. Klinik nöropsikologlar, hastaneler, klinikler ve doktor muayenehaneleri gibi birçok farklı sağlık hizmeti ortamında çalışabilir. Diğerleri özel muayenehaneler açmayı veya danışman olarak çalışmayı seçiyor.

Bazı nöropsikologlar özel veya devlet araştırma tesisleri veya üniversitelerde çalışmayı seçerler. Burada, beyin ve ilgili davranışları anlamamızda tıp alanının ilerlemesine yardımcı olabilecek nöroloji ile ilgili çalışmalar ve araştırmalar yapıyorlar. Nöropsikologlar, hastayı da tedavi edebilecek diğer tıp uzmanlarıyla sıklıkla işbirliği yapmalıdır. Pozitif bir tutum ve empatik tavır da yararlıdır. Çünkü bu bireyler, hastalara danışanlarının mücadeleleriyle başa çıkmalarına ve empati kurmalarına yardımcı olmalıdır.

Nöropsikolog Kimdir?

Nöropsikologlar, insan davranışı ile beyin arasındaki ilişkiyi inceler. Hastalığa, yaralanmaya veya yaşa bağlı beyin değişikliklerine bağlı olsun, merkezi sinir sistemi ile ilgili çok çeşitli durumları teşhis ve tedavi ederler. Ayrıca öğrenme güçlüğü olan çocukları tedavi ederler. Nöropsikologlar bir hastanın zekasını, konsantrasyonunu veya hafızasını test edebilir ve tıbbi geçmişlerini öğrenmek için hastalarla görüşebilirler. Hasta notlarını ve test sonuçlarını entegre eden ayrıntılı raporlar yazarlar, ardından hastanın gelişmesi için bir plan oluşturmak üzere doktorlar ve diğer sağlık uzmanlarıyla koordinasyon içinde çalışırlar.

Nöropsikologlar ayrıca öğrencileri, stajyerleri ve diğer hastane personelini eğitir ve denetler. Bilişsel işlev bozukluğundan kurtulan veya buna uyum sağlayan hastalar için araştırma yapar ve rehabilitasyon planları geliştirirler. Klinik nöropsikologlar, nörolojik bozuklukları veya beyin hasarı olan hastalara psikoterapi, davranış terapisi ve diğer danışmanlık hizmetleri sağlar. Kimyasal bağımlılık ve çevresel toksinlere maruz kalma gibi durumları teşhis eder ve tedavi ederler. Nöropsikologlar araştırma tesislerinde, kolejlerde ve üniversitelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışır. Çoğu pozisyon doktora gerektirir. nöropsikoloji ile ilişkili bir alanda. Bazı pozisyonlar için lisans ve sertifika gerekir.

En Popüler:  Nörolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kaynakça

  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-3039.01.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu