Ortaokul Öğretmeni Ne Yapar? Nasıl Olunur?

Bir ortaokul öğretmeni, genellikle 6. ve 8. sınıf öğrencilerine, öğrencilerin ilkokul yıllarından kazandıkları temelleri inşa ederek ders verir. Kamu, özel veya sözleşmeli okullar için çalışırlar ve öğrencileri liseye hazırlarlar.

Ücretsiz Meslek Testi

Ücretsiz Kariyer Testi kayıt, e-posta veya herhangi bir tür kişisel bilgi gerektirmez. Herhangi bir ücret yoktur ve soruları yanıtladıktan hemen sonra tüm sonuçlarınızı alırsınız. Kariyer Testi sonuçlarınıza ileride başvurulabilir ve benzersiz bir erişim kodu elde edersiniz. Bu sayede sonuçlarınızı öğretmenleriniz, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Ortaokul Öğretmeni Nasıl Olunur?

Bir ortaokul öğretmeninin en az bir Lisans derecesi alması gerekir. Fakat bazıları yüksek lisans derecesi almaya devam eder. Ortaokul öğretmek için birçok akademik kurum içerik alanı derecelerini tercih eder. Bu yüzden örneğin Fen bilgisi öğretmek istiyorsanız bu alanda bir derece aramalısınız.  Birçok öğretmen, bir İlköğretim derecesi kazanmıştır ve konu konusunda öğretmek istemekten çok yan daldır. Bunu takip etmek, bir kariyer yolunda size rehberlik edecek öğretim müfredatı, stajlar ve olası danışmanlar edinmenizi sağlar.

Ortaokul Öğretmeninin İş Tanımı

Ortaokul genel olarak 6. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrencilerden oluşur. Fakat bazı okul bölgeleri 9. sınıfları içerir. İlkokuldan farklı olarak öğrenciler geleneksel olarak ortaokulda gün boyunca geçiş yaparlar. Bu yüzden ortaokul öğretmenleri gün boyunca farklı öğrenci gruplarını öğretir. Bazı öğretmenler aynı dersi bir konuda günde birkaç kez verebilir. Öğretmen eksikliğine rağmen bazı ortaokul öğretmenleri tüm akademik konuları, okul bölgelerinin finansmanına veya gereksinimlerine bağlı olarak tek bir sınıfa öğretebilir.

En Popüler:  Spor Hakemi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ayrıca ortaokul öğretmenleri ders vermedikleri zaman ders planları hazırlarlar, ödevlere not verirler veya müfredatı tartışmak veya geliştirmek için akranlarıyla buluşurlar. Bazı okullar ayrıca ortaokul öğretmenlerinin teneffüs, öğle yemeği, işten çıkarılma sırasında veya öğrencilerin geldiği günün başında destek sağlamalarını gerektirir. Ortaokul öğretmenleri ayrıca özel eğitime veya ikinci bir dil desteğine sahip İngilizceye ihtiyaç duyan çeşitli öğrencilere hizmet vermektedir. Bu öğrencilere konaklama, bireyselleştirilmiş eğitim planları ve müfredat değişiklikleri konusunda yardımcı olurlar. Ortaokul öğretmenleri; iletişim, not verme, müfredat, akıllı tahtalar ve ödevleri, bilgileri ve yaklaşan etkinlikleri olabilecek okul portalları için yeni teknolojiyi kullanır veya öğrenir. Ortaokul öğretmenleri ayrıca spor takımlarına, önde gelen öğrenci kulüplerine ve organizasyonlarına koçluk yaparak ek ücret karşılığında gönüllü olma seçeneğine de sahiptir. Bu görevler genellikle öğle yemeği saatlerinde, okuldan önce veya sonra gerçekleşir.

Öğretim zahmetli ve stresli olabilir. Öğretmenler öncelikle ergenlik çağındaki gençlerle çalışıyor. Bu yüzden sabır çok önemlidir. Öğrencilerin ilgilendiği dış faktörleri anlamak, bir öğrencinin okul günündeki yeteneklerini de etkileyebilir. Çoğu ortaokul öğretmeni, yılın yalnızca on ayı çalışır ve genel okul saatleri vardır. Fakat bazen bu öğretmenlerin okul öncesi ve sonrası toplantılara katılmaları gerekebilir. Ortaokul öğretmenleri genellikle tatillerde, kış tatilinde, ilkbaharda, tatillerde ve yaz aylarında izinlidir. Bununla birlikte okulun yıl boyunca olduğu ve genellikle 9 haftalık öğretim ve ardından üç hafta tatilden oluşan okul bölgeleri vardır. Okul takvimleri bölgeden bölgeye değişir. Daha fazla bilgi için yerel okulun bölge web sitesine gidin.

Ortaokul Öğretmeni ile Röportaj

1. Mesleğinizde bir gün neye benziyor?

Her gün dört ortaokul İngilizcesi dersi ve okuyucular için bir müdahale sınıfı öğretiyorum. Sınıfım çok iyimser bir öğrenme ortamı; genel bir sınıf gibi görünmesi gerekmez. Gruplar halinde çalışıyoruz, uygulamalı projeler yapıyoruz ve multimedya kullanıyoruz. Sessiz değil!

En Popüler:  Proje Asistanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir öğretmen olarak pek çok “akademik olmayan” durumla uğraştığımı bilmek de önemlidir. Zor yaşam sorunları ile uğraşan öğrenciler için de orada olmalıyım.

Okul yıllığından da sorumluyum. Bu yüzden okuldan sonra toplantılar yapıyorum.

2. Kariyerinizde en çok neyden zevk alıyorsunuz?

Öğrencilerimle birlikte öğrenmek ve onlara öğretmek çok ödüllendirici. Her gün yepyeni bir macera. Yıl boyunca bana gelecek için umut veren pek çok harika gençle yan yana çalışıyorum.

3. Kariyerinizle ilgili neyi zorlu buluyorsunuz?

Öğretmen olmanın yanı sıra perde arkasında kağıt çalışması ve veri toplama çok şey var. Haftada 40 saatten fazla çalışıyoruz!

4. Kariyer alanınızdaki başarılı insanlar hangi kişisel özelliklere sahiptir?

İnsanlarla çalışmayı seviyorum, tutkulu, şefkatli, sabırlı, yaratıcılık, çoklu görevde iyi.

5. Mesleğinizi sürdürmekle ilgilenenlere ne tavsiye edersiniz?

Hiçbir üniversite kursu veya öğrenci öğretme pratiği sizi bir sınıf öğretmeni olarak deneyimleyeceğiniz şeye gerçekten hazırlamaz. Her gün işte öğreniyorsun. Bu durum kimsenin size söyleyemeyeceğinden daha zor, ama aynı zamanda hayal edebileceğinizden daha fazla ödüllendirici.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Ortaokul Öğretmenleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu