Kiropraktör Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kiropraktör Nedir?

İnsanları iyileştirme arzunuz varsa ve bunu doğal bir şekilde yapmak istiyorsanız bir kayropraktör olarak kariyer, düşünmek isteyeceğiniz bir şey olabilir.

Bir kayropraktik uzmanı veya kayropraktik tıp doktoru, özellikle omurgada kas-iskelet sistemi ve sinir sistemi bozukluklarının teşhisi ve tedavisinde uzmanlaşmış lisanslı bir tıp uzmanıdır.

Kayropraktik bakımında tedavinin ana yönü genellikle eklemlerin ve omurganın yeniden hizalanması için fiziksel olarak manipüle edilmesidir. Kayropraktik uzmanı ayrıca egzersiz önerebilir veya sağlık ve beslenme danışmanlığı sunabilir. Kiropraktör ameliyat yapmaz veya ilaç reçete etmez.

Kiropraktör Ne Yapar?

Bir kiropraktör, birçok sağlık sorununun omurların yanlış hizalanmasından veya subluksasyonundan kaynaklanabileceğine inanmaktadır.

Bir kiropraktör hastayı değerlendirecek ve sonra tedavi edecektir. Bir hastayı ilk kez gördüğünde, bir kiropraktör tıbbi geçmişini alacak, fizik muayene yapacak ve X-ışınları veya MRI gibi gerekli testleri isteyecektir.

Bir kiropraktör daha sonra, çoğu zaman kas-iskelet sisteminin fiziksel ayarlamalarını veya manipülasyonlarını içerecek. Fakat aynı zamanda masaj, egzersiz veya diğer fizik tedavi biçimlerini de içerebilen bir tedavi planı geliştirecektir. Bazen bir kiropraktör vitamin ve mineral eksiklikleri için testler yapar ve tespit edilen dengesizlikleri düzeltmek için takviyeler önerir.

Başlangıçta, fiziksel manipülasyon tedavilerinin oldukça sık (belki haftada birkaç kez) yapılması gerekebilir. Vücut iyileşmeye başladığında, daha az ayarlamaya ihtiyaç duyacaktır. Kiropraktörün işinin bir kısmı, hastanın ilerlemesini değerlendirmek ve tedavi programını buna göre ayarlamaktır.

Bazı kiropraktörler, diğer ilaç türlerini veya tedavileri kullanmaya veya önermeye diğerlerinden daha açıktır.

Düz kiropraktörler, vücuttaki tüm hastalıkların veya hastalıkların omurgadaki subluksasyonlardan kaynaklandığına inanırlar. Bugün uygulayan kiropraktörlerin çoğunluğu olan mikser kiropraktörler, bunu genel resmin sadece bir parçası olarak görüyorlar.

Açıkçası, mikser kiropraktörleri, kayropraktik bakımına ek olarak veya hatta bunun yerine başka tedavi biçimlerini önerme olasılığı daha yüksektir. Bazı kiropraktörler doğrudan masaj terapistleri veya spor hekimliği uzmanlarıyla bile çalışır.

Kiropraktör Nasıl Olunur?

Kiropraktörlerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

En Popüler:  Lojistikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Kiropraktörün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kiropraktörün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kiropraktörler, kendi özel muayenehanelerinde veya daha büyük bir grup muayenehanesinin bir parçası olarak bağımsız olarak çalışabilirler. ABD’deki tüm kiropraktörlerin neredeyse yarısı serbest meslek sahibidir. Bazıları hastanelerde veya daha büyük kliniklerde çalışabilir ve bazıları Kayropraktik kolejlerinde ders vermeye devam edebilir.

Kiropraktörlere olan talep artıyor, bu nedenle iş güvenliği ve fırsatları sahada olanlar için umut verici görünüyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Kiropraktör ile bir fizyoterapist arasındaki fark nedir?

Bir kiropraktör kapsamlı bir teşhis eğitimine sahipken, bir fizyoterapist terapötik veya müdahaleye dayalı bir eğitime sahiptir. Kayropraktör, hastaya rehabilite edici egzersiz ve modalite tedavileri sunabilse de, ana tedavi türü omurga manipülasyonudur.

Bir fizik tedavi uzmanı ayrıca hastalarına manuel terapi tipi teknikler sağlayabilir. Fakat aktivite modifikasyonu, terapötik egzersiz ve modaliteler bir fizik tedavi uygulamasının temeli ve odak noktasıdır.

Kiropraktör ile fizyoterapist arasındaki fark nedir?

Bir kiropraktör, omurga manipülasyonunu bir tedavi tekniği olarak kullanma konusunda geniş deneyime ve uygulamaya sahiptir. Bazı kiropraktörler ayrıca ART gibi kas salma tekniklerini kullanır.

Bir kayropraktöre benzer şekilde, bir fizyoterapist omurgayı manipüle etme ve kas gevşetme teknikleri uygulama yeteneğine sahiptir. Ek olarak akupunktur kullanabilir, hastanın duruş ve denge üzerinde çalışmasına yardımcı olabilir, temel stabilite egzersizlerini öğretebilir ve müşteriye evde yapabilecekleri rehabilitasyon egzersizlerini göstererek sorunun yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilirler.

Kiropraktör ile osteopatik tıp doktoru arasındaki fark nedir?

Kiropraktörler ve osteopatlar, iyi bir sağlık sağlamada omurganın sağlığının önemi hakkında ortak bir felsefeyi paylaşırlar. Her ikisinin de ana odak noktası, vücuttaki ağrı ve ağrıları gidermektir.

Kiropraktör, omurgayı manipüle etmek için kullanacağı belirli tekniklere sahiptir. Bir osteopat ayrıca omurga manipülasyonu için tekniklere sahiptir. Fakat aynı zamanda germe, basınç, mobilizasyon ve kraniosakral terapi gibi diğer teknikleri de içerecektir.

Kiropraktörler sırt ağrısının yanı sıra ne tedavi eder?

Bir kişinin bir kiropraktörü ziyaret etmesinin çeşitli nedenleri vardır:
– baş ağrısı
– boyun ağrısı
– yürüyüş düzeltme
– zorlanma ve burkulmalar
– iş ve sporla ilgili yaralanmalar
– genel sağlık ve esenlik
– omuz-boyun-sırt veya uzuvlarda kısıtlı hareket

Kayropraktik öğrencileri için bazı iyi tavsiyeler nelerdir?

Kayropraktik olmaya karar vermeden önce, doğal şifa felsefesinin sizin için doğru olup olmadığını görmek için bazı kayropraktik literatürü, kitapları ve dergileri okumanız tavsiye edilir.

En Popüler:  Müzik Direktörü Nedir? Nasıl Olunur?

Kiropraktör olmaya karar verirseniz, okuldaki ilk birkaç yılın zor geçeceğini bilin. Burnunuzu değirmen taşına koyun ve farkına varmadan klinikte olacaksınız. Okulda öğrendikleriniz son derece önemlidir. Fakat gerçek eğitiminiz mezun olduktan sonra başlar.

İşlerin iş yönünü de bilmeniz gerekeceğinden, pazarlama, reklamcılık ve işletme alanlarında bazı kurslar almayı unutmayın.

Kiropraktör olmak nasıl bir duygu?

Kiropraktörler, tıbbi sistemden vazgeçmiş ve sağlıklı ve ağrısız bir yaşam için uyuşturucusuz bir yol arayan insanları tedavi etmekten büyük memnuniyet duyar.

Muayenehanesinin kapsamını ve odak noktasını seçmek bireysel kayropraktöre bağlıdır. Hastalarına yalnızca kayropraktik hizmetleri sunmayı seçebilirler veya akupunktur, masaj terapisi ve besin takviyesi gibi diğer doğal iyileştirme yöntemlerini eklemeyi seçebilirler.

Kiropraktörler mutlu mu?

Kayropraktik bir kariyer seçmenin ana nedenlerinden biri, çeşitli koşulları hafifleten nazik, uyuşturucusuz tedaviler sunarak insanların yaşamlarında bir fark yaratmaktır.

Kayropraktik uzmanları her yaştan hastayı görürler ve son yıllarda daha fazla ebeveyn, çocukları için kayropraktik bakımı aradı. Hastaların onları acı içinde görmeye gelmeleri ve özellikle de bireyler işe yaramayan birçok başka yaklaşımı denedikleri zaman, bir kayropraktör için çok sevindirici.

Kiropraktör olmalı mıyım?

Kayropraktör olmak isteyen bireylerin gerçekten bu alana girmek istemeleri gerekir. Çünkü doktor olarak adlandırılma prestiji (ya da para için) için değil, her şeyden önce hastalara iyileştirici bakım sağlama konusunda tutkuludurlar.

Kayropraktik mesleği düşünüldüğünde, bireylerin soru sormaları ve bir kayropraktik uzmanıyla doğrudan iletişim kurmaları ve kararlarını yalnızca internette incelenen bilgilere dayandırmamaları önerilir.

Bir kayropraktik ofisine yapılacak bir ziyaret bile mesleğe çok daha gerçekçi bir bakış sağlayacaktır. Kariyer el kitapları ve literatür genellikle kayropraktik organizasyonlarından gelir ve meslek hakkında yalnızca olumlu konuşma eğilimindedir. Olumsuz bir bilgiyle karşılaşmamak, kayropraktik bir öğrenci ve mezun olmanın nasıl bir şey olduğuna dair gerçekçi olmayan bir görüş yaratır.

Dezvantajlar

  • Üç yıllık lisans eğitiminin tamamlanması, Kayropraktik okuluna başvurmak için gereken asgari şarttır. Bu durum mezunların bir kayropraktörün uygun kimlik belgelerini kazanmadan önce en az yedi yıllık eğitimi tamamlamış olmaları gerektiği anlamına gelir.
  • Kayropraktör olmanın en zor kısımlarından biri, çok sayıda hasta görürken kişinin fiziksel kısıtlamalarıdır. Kayropraktik uzmanları ne kadar çok hasta görürse, o kadar çok para kazanır. Fakat vücutları üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Avantajları

  • Kayropraktör olmak aslında genel olarak sağlığı iyileştirmekle ilgilidir. Bu sayede hastalar vücutlarının izin verdiği şeyle sınırlanmak yerine, yaşamak istedikleri aktif yaşam türlerini sürdürebilirler.
  • Okul sırasında yaşam tarzı ve yemek yeme, hareket etme ve düşünme yolları ile ilgili edinilen bilgiler, sadece tedavi gören hastalar için değil, aynı zamanda kiropraktör için kişisel düzeyde de paha biçilmezdir.
  • Kayropraktik çalışması çok faydalı olabilir ve bir hastanın yaşam kalitesini iyileştirdiğini görmek, kayropraktik olmanın tüm zorluklarına değer.
  • Hastaların bazen ameliyattan kaçınmalarına veya bağımlılık yaratan ağrı kesicilerden kurtulmalarına yardımcı olma becerisine sahip olmak çok sevindiricidir. Azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirseniz çok fazla tatmin var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu