Kostüm Görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kostüm Görevlisi Nedir?

Yaratıcı ve sanatsal mısınız? Tasarım tutkunuz ve sahne sanatları aşkınız var mı?

Kostüm görevlileri, moda, tekstil ve tiyatro dünyasında performans sanatları için kostümler düzenleyerek çalışırlar. Birden fazla, abartılı kostüm değişikliği olan şovlarda, kostüm görevlileri, sahne şovu boyunca sanatçıların yaptığı kusursuz kostüm değişikliklerinden sorumludur.

Kostüm görevlileri, detaylara büyük önem veren ve sahneyi fantastik, detaylı kostümlerle canlandırmayı seven ve işlerini yapmak için uzun saatler ayırmayı umursamayan, son derece organize çalışanlardır.

Kostüm Görevlisi Ne Yapar?

Kostüm görevlileri, her bir prodüksiyon için kostüm detaylarını belirlemek için yapımcılar, yönetmenler ve kostüm tasarımcılarıyla birlikte çalışır.

Doğru kostümleri bulmak, istenen görünümü tam olarak elde etmek için senaryoyu okumayı ve belirli bir süre hakkında araştırma yapmayı gerektirebilir. Bu durum kostümlere taşınması gereken ayrıntılar için eski kitapları, fotoğrafları ve dönem kıyafetlerini incelemeyi içerebilir.

Doğrudan bir kostüm tasarımcısının altında çalışan kostüm görevlileri, genellikle gösteriler için kostümler yapmaya, değiştirmeye ve onarmaya yardımcı olur ya da kostümleri performanslara hazır olmaları için zamanında bir terziye veya terziye gönderir. Sahada yapılamayan parçalar için kostüm görevlileri, performans için gerekli kostüm parçalarını kiralamak veya satın almak için uygun mağazalara gideceklerdir.

Kostüm görevlileri, birçok sorumluluklarına yardımcı olmak için kadro şifoniyerleri tutar. Kostümlerin temsil ettikleri zaman dilimine göre özgün olmalarını sağlamak için gerekli tüm parçalarına sahip olduklarından emin olurlar ve ayrıca kostümlerin dikiş masasında olduğu gibi sahnede de muhteşem görünmesini ve gerekirse değişiklik yapmak için yeterli zaman olmasını sağlarlar.

Kostüm görevlilerinin diğer görevleri, giyinme ve kostüm listelerini ve kontrolleri ayrıntılandıran düzenli elektronik tablolar oluşturmak, sanatçılara dolaplar ve giyinme odaları atamak ve tüm kostümlerin gösteri saatinden önce soyunma odalarında olduğunu görmektir.

En Popüler:  Dijital Analist Nedir? Nasıl Olunur?

Gösteri zamanlarında kostüm görevlileri, hızlı ve kusursuz kostüm değişimlerini kolaylaştırmak için tüm kostümleri giyecekleri sıraya göre özenle düzenler. Her oyuncuya kostümler ve aksesuarlar dağıtıyorlar ve gardırop parçalarının nerede olduğunu belirten ayrıntılı kayıtlar tutuyorlar. Ayrıca, sanatçıların kostümleri düzgün bir şekilde giymelerine yardımcı olmalıdırlar. Üretim bittiğinde gardırop parçalarının kiralama tesislerine veya depoya iade edilmesinden sorumludurlar.

Kostüm görevlisi Nasıl Olunur?

Kostüm görevlilerinin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Kostüm görevlisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kostüm Görevlisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kostüm görevlileri genellikle sahne sanatları şirketleriyle çalışır. Sahne arkasında çalışırlar ve performans başlamadan önce kostümün her yönüyle ilgilenilmesini sağlarlar. Gösteri sırasında kostümlerin değişime hazır olduğundan emin olmak için kanatlarda beklerler ve gösteri tamamlandıktan sonra kostümleri uygun yerlerine iade etmek için kostüm dükkanlarına ve depoya giderler.

Kostüm görevlileri, gösterilerin yapıldığı günlerde çok uzun saatler, performanslara giden haftalarda ise daha genel çalışma saatleri çalışıyor.

Kostüm Görevlileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu