Sosyal Medya Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Yöneticisi Nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi, bir şirket için sosyal medya kararları veren ve sosyal ve dijital medya sitelerinde bir şirketin sesi olarak kabul edilen kişidir. Etkileşimi artırmak ve bir topluluk oluşturmak amacıyla bir şirketi, markayı veya ürünü hedeflenen bir kitleye bağlamak için Twitter, Facebook, Four Square, YouTube, İnstagram, Pinterest vb. sosyal ağları kullanacaklar. Bu durum bir şirket için aboneler ve satışlarla sonuçlanır.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar?

Facebook’ta bir şirketi daha önce beğendiyseniz, bu hesap muhtemelen bir sosyal medya yöneticisi tarafından yönetilmektedir. Bir sosyal medya stratejisi oluşturmak ve uygulamak için, sosyal medya yöneticisinin yalnızca çalıştığı şirketi anlaması değil, aynı zamanda şirketin içinde bulunduğu sektörü iyi bir şekilde anlaması gerekir. şirketin hedefleri, marka kimliği ve hedef kitlesi ile uyumlu olmak. Sosyal medya yöneticileri, ücretli reklamları, kampanyaları, ürün lansmanlarını ve etkinlikleri tanıtmak için genellikle bir şirketin pazarlama ekibiyle koordineli çalışır.

Bir sosyal medya yöneticisinin rolünün önemli bir kısmı, belirli sosyal ağlar için içerik oluşturmak ve görseller seçmektir. Bu durum belirli ağlara uyum sağlamak için mevcut içeriğin varyasyonlarını oluşturmayı veya sıfırdan içerik oluşturmayı içerir. İçerik yalnızca 140 karakter uzunluğunda olabilir veya kısa ve ilgi çekici bir blog yazısı olabilir. Her şeye rağmen herhangi bir içeriğin amacı, takip eden bir abone yetiştirmek ve daha fazla tıklama ve potansiyel müşteri elde etmektir.

Bir sosyal medya yöneticisi, katılımı ve sonuçları artırmak için her bir platformu optimize etmeye yardımcı olmak için A/B testini de kullanacaktır. Pazarlama şüphesiz daha fazla veri odaklı hale geliyor ve sosyal medya yöneticisinin verilere bakma, analiz etme ve bunlardan eyleme geçirilebilir içgörüler alma konusunda rahat olması önemlidir.

En Popüler:  Gemi Kaptanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir sosyal medya yöneticisinin rolünün inanılmaz derecede önemli bir parçası, bir topluluk oluşturmaktır – takipçilerin birbirleriyle bağlantı kurduğu bir topluluk. Bu durum gerçekleştirilmesi kolay bir iş değildir ve oldukça karmaşık ve iş açısından ağırdır. Büyük şirketlerde, yalnızca bu alanla ilgilenen belirli ‘topluluk yöneticileri’ vardır. İlgi çekici sorular sorarak, tartışmalar başlatarak ve spam veya uygunsuz yorumları denetleyerek topluluğu kolaylaştıracaklar.

Sosyal medya yöneticisi Nasıl Olunur?

Sosyal medya yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Sosyal medya yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir sosyal medya yöneticisinin iş yeri, bir ofis ortamında veya bir ev ortamında olabilir. İş, bilgisayarla ilgili çok fazla iş içerdiğinden, evden çalışmak kolaydır. Büyük şirketler, gerektiğinde reklam ve pazarlama ekibi ile işbirliği yapmak için genellikle sosyal medya yöneticisinin ofiste çalışmasını tercih eder.

Sosyal Medya Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu