Arıcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arıcı Nedir?

Yonca, Yaban Mersini, Karabuğday, Yonca, Manuka ve Portakal Çiçeği. Bugün piyasada bulunan 300’den fazla bal türünden sadece altısı! Ve tüm bu güzel bal arıcılar sayesinde bizim için mevcuttur.

Arıcılar bal arılarını kutularda veya kovanlarda tutar ve ‘arı çiftçileri’ olarak bilinirler. Arılar sadece bal değil, aynı zamanda arıcıların da bize sunduğu polen, arı sütü ve balmumu üretirler.

Arıcı Ne Yapar?

Dış mekanı, doğayı ve hayvanları seviyorsanız ve canlıların çevremize nasıl katkıda bulunduğunu merak ediyorsanız, muhtemelen bal arılarının ilgisini çok çekeceksiniz. Kendi balınızı hasat etme ve küçük ölçekte çiftçilik yapma fikrini seviyorsanız, arıcı olmaktan büyük olasılıkla keyif alacaksınız.

Bir arıcı, özünde, arıların yöneticisidir. Kovanları korur ve izler ve bal hasat edilmeye hazır olduğunda, onu insan tüketimi için çıkarır ve işler. Bir arıcı ayrıca sebze ve meyve çiftçilerine tozlaşma amacıyla hizmet verecek ve diğer çiftçilere satmak için ana arı yetiştirecektir.

Bir arıcının sağlıklı arılara sahip olması, kolonileri üretime hazırlaması, kolonileri herhangi bir hastalık belirtisi açısından incelemesi ve gerektiğinde ana arıyı değiştirmesi gerekir. Arıcıların ayrıca balı hasat ederken ve işlerken gıda güvenliği kurallarına uyması gerekir.

Bahar zamanı, arıcıların, ister mevcut kolonilerle ister boş kovanlara girecek yeni arılarla çalışıyor olsun, yaklaşan bal üreten aylar için arıları hazırlaması gerektiği zamandır. Bu süre zarfında arıcı, arıların parazitlerden arınmış olmasını ve kraliçenin sağlıklı ve yumurta üretme kabiliyetine sahip olmasını sağlamak için ilaç verecektir.

Yaz aylarında hazır hale gelen balı çıkarmak ve arıların üretmek için daha fazla alana ihtiyaç duyması halinde petek içeren ilave kutular eklemek arıcının sorumluluğundadır. Arıların optimum seviyede çalışabilmeleri için kovanlarında yeterli alana sahip olmaları bal üretimi açısından önemlidir. Bal üretimi hızlandıkça, arıcı bu alanı ne zaman sağlayacağının farkında olmalıdır.

En Popüler:  İtfaiyeci Nedir? Nasıl Olunur?

Bal toplarken, bir arıcının sokulmasını önlemek için koruyucu kıyafet, eldiven ve peçe takması gerekir. Sigara içen biri (hafif duman püskürten bir cihaz) bazen ajite olan arıları sakinleştirmek için kullanılır.

Petekler kovandan çıkarıldıktan sonra peteklerin üzerindeki mum kaplamalar çıkarılır ve bal ekstrakte edilir. Arıcı bunu elle veya mekanik bir aspiratör yardımıyla yapabilir.

Bal daha sonra süzülerek ve safsızlıkları uzaklaştırılarak saflaştırılır. Bu noktada bal kavanozlanmaya ve satılmaya hazırdır.

Arıcı Nasıl Olunur?

Arıcıların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Arıcılığın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Arıcının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir arıcı, bitkiler çiçeklenmeye başlarken, bal ve polen florasını inceleyerek ve arı kovanlarını kamyonla şantiyeden şantiyeye taşıyarak epey seyahat etme eğilimindedir.

Zamanlarının çoğu dışarıda ve evden uzakta geçiriliyor. Bal hasat edildiğinde, bir arıcının iç mekanda balı çıkaracağı, arındıracağı ve şişeleyeceği bir alan olacaktır.

Arıcılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu