Kredi Danışmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kredi Danışmanı nedir?

Rakamlarla harika mısın? Maddi olarak mücadele eden insanlara yardım etmek ister misiniz? Bir kariyeri bir kredi danışmanı olarak düşünmek isteyebilirsiniz!

Bir kredi danışmanı, bir borçlunun ödeme gücünün ötesinde olan borcu çözmede alacaklılarla müzakere etmek için borçlu adına hareket eder. Bireylerin gelirleri, giderleri ve varlıkları dahil olmak üzere mali durumlarının tam bir resmini çekmelerine yardımcı olurlar.

Kredi Danışmanı ne yapar?

Kredi danışmanları, kredinin iyileştirilmesi, borçların ödenmesi, teminatlı bir krediye karşı teminatsız bir krediye sahip olma ve borçları yönetme seçeneklerini belirleme konularında tavsiyelerde bulunur. Bir kredi danışmanı ayrıca sağlıklı harcama alışkanlıklarını ve para yönetimi becerilerini öğretmek için eğitim materyalleri, kurslar veya seminerler sağlayacaktır.

Kredi danışmanlığı, borçlarını yönetmekte güçlük çeken bireyler için genellikle en iyi seçenek olarak tanıtılmaktadır. Aslında Kredi KARTI Yasası, kredi kartı çıkaranların, kredi danışmanlığı yardımı almaları için tüketicilerin kart ekstrelerinde ücretsiz bir numara yayınlamasını talep etmektedir.

Tüketiciler bir kredi danışmanlık kurumuyla iletişime geçtiklerinde, kendilerine bir kredi danışmanıyla bir danışma oturumu sunulur ve burada gelirleri, giderleri ve borçları hakkında bilgi paylaşılır. Bir kredi danışmanı, bir müşterinin mali durumunu inceler ve borçları azaltmak ve varlıkları oluşturmak için bir plan oluşturmaya yardımcı olur. Genellikle alacaklılarla müzakere edebilir ve tüm taraflar için olumlu düzenlemeler yapabilirler.

Alacaklılar genellikle vadesi geçmiş müşterilere, onlar adına bir kredi danışmanı devreye girerse daha iyi koşullar sunar. Danışmanlar ayrıca bir para yönetimi planı ve bir borç ödeme planı oluşturmanın yanı sıra para yönetimi ile ilgili ücretsiz kaynaklar ve çalıştaylar sağlamaya yardımcı olabilir.

En Popüler:  Biyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kredi danışmanları insanlara şu konularda yardımcı olur:

  • Sahip oldukları borç miktarı karşısında bunalmış hissediyorlar ve onlara daha iyi bir finansal anlayış sağlayabilecek biriyle yüz yüze ilişki kurmak istiyorlar
  • Alacaklılarına bir uzlaşma veya ödeme planı hakkında nasıl yaklaşacaklarından emin değiller ve bu süreçte yardım istiyorlar

Görüşmeden sonra, bir kredi danışmanı kişiye bir Borç Yönetim Planı (DMP) önerebilir. “Kredi danışmanlığı” ve “borç yönetimi” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılsa da aynı şey değildir.

Kredi danışmanlığı, bir kişinin mali durumunu iyileştirmeyi amaçlayan danışmanlık seansına atıfta bulunurken, bir borç yönetimi planı, bir bireyin mali durumunun aylık ödeme yaptığı ve bu ödemeleri alacaklılara aktaran bir şirkete devretmesi anlamına gelir.

Kredi danışmanları, müşterileri için tüm DMP ayrıntılarıyla ilgilenir – tüketicinin aylık ödeme tutarını düşürmek, faiz oranını düşürmek ve muhtemelen ödenmemiş gecikme ücretlerinden feragat etmek için her alacaklıyla müzakere ederler. Borç daha sonra tek bir ödeme olarak “konsolide edilir”.

Kredi danışmanı nasıl olunur?

Kredi danışmanlarının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Kredi danışmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Kredi Danışmanının çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Çoğu kredi danışmanı, tüketicilere konut, istihdam ve kredi konularında yardımcı olmaya adanmış kredi danışmanlık kurumları tarafından istihdam edilmektedir. Bazı ajanslar, hiçbir maaş ödemeden veya ücretsiz olarak maaş alan kar amacı gütmeyen kuruluşlardır, diğerleri ise kâr amaçlı olabilir ve yüksek ücretler içerebilir.

En Popüler:  Haber Muhabiri Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bazı kredi danışmanları, kendi müşterilerini bulan veya müteahhit olarak kredi danışmanlık kurumlarıyla çalışan serbest çalışanlardır.

Kredi Danışmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu