Asansör Tamircisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Asansör Tamircisi Nedir?

Bir asansör tamircisi, asansörleri, yürüyen merdivenleri, telesiyejleri, tekerlekli asansörleri, yürüyen bantları ve diğer benzer ekipmanları kurmak, monte etmek, bakımını yapmak, değiştirmek ve onarmak için eğitilmiş kişidir.

Bir asansör tamircisi olarak uzmanlaşmak için birkaç alan vardır. Belirli bir güzergahı olan bakım asansörü teknisyenleri var ve o güzergah üzerindeki asansörlere hizmet verecekler. Servis işi yapan asansör tamircileri var; iki kişinin yapmasını gerektiren daha büyük ve daha ağır işler. Ve asansörleri modernize eden veya yeni binalarda yepyeni asansörler inşa eden asansör mekaniği var.

Asansör Tamircisi Ne Yapar?

Asansör teknisyenleri kurulum, bakım veya onarım konusunda uzmanlaşabilir. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak görevler şu maddeleri içerebilir:

 • Planları okumak ve yorumlamak
 • Asansörler, yürüyen merdivenler, telesiyejler, yürüyen yollar, asansörler vb. montajı
 • Asansör kabin çerçevelerinin karşı ağırlıklara bağlanması ve asansör kabinlerinin montajı
 • Elektrik ve elektronik kontrol sistemlerinin montajı ve kablolaması
 • Etkili işlev için güvenlik kontrol cihazlarının kurulumu, testi ve ayarlanması
 • Elektriksel veya mekanik sistem arızalarının bakımı
 • Parçaları onarmak veya değiştirmek
 • Metre ve göstergeli test ekipmanı
 • Hareketli parçaların yağlanması ve greslenmesi
 • Önleyici bakım programları uygulamak
 • Ekipmanın temiz olduğundan emin olmak

Asansör teknisyenleri, verimli çalıştığından emin olmak için ekipmanı düzenli olarak test eder. Voltmetreler ve ampermetreler gibi teşhis aletlerini kullanarak elektriksel problemlerle de ilgilenirler. Asansör makinelerinin bina güvenlik kodlarına ve ekipman güvenlik yönetmeliklerine uygun olmasını sağlamaktan sorumludurlar.

Çeşitli ekipman ve araçları kullanan asansör teknisyenleri genellikle kabloları, makine yataklarını ve asansör kapılarını değiştirmek zorunda kalır. Bazı asansör teknisyenleri kablolu asansörlerde veya kabinin pompa tahrikli bir hidrolik piston üzerine oturduğu asansörlerde çalışır. Bazıları yürüyen merdivenlere bakım ve onarım yapar, motorları ve elektrik kablolarını tamir eder.

En Popüler:  Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Asansör tamircisi Nasıl Olunur?

Asansör mekaniğinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Asansör tamircisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Asansör Tamircisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Asansör mekanikerleri asansör imalatçıları ile asansör montaj ve bakım firmaları tarafından kullanılmaktadır. Takım halinde veya tek başlarına çalışabilirler; bir kurulum veya büyük onarım, bir ekip üzerinde çalışmayı gerektirirken, küçük bir sorunu giderirken tek başına çalışır.

Asansör tamircileri için standart çalışma haftası 40 saattir ve biraz fazla mesai gerektiren yoğun dönemler vardır. Bakım veya onarımda çalışıyorsanız, belirli süreler için 24 saat aramada olmaları istenebilir. Çalışma genel olarak iç mekanda ve diğer inşaat profesyonellerinden oluşan bir ekiple yapılır. Çoğu asansör teknisyeni, çok katlı binaların yaygın olduğu şehirde çalışır.

Asansör Mekaniği ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu