Kariyer Danışmanı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Kariyer Danışmanı Nedir?

Hayatta hepimizin büyük kararlar vermekle karşı karşıya kaldığı anlar vardır. En büyük kararlardan biri doğru kariyeri seçmektir.

Kariyer danışmanları, düşünmemiz gereken her şeyi ve bizi doğru seçimi yapmaya götürecek yararlı ipuçlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olacak şekilde eğitilir.

Kariyer Danışmanı Ne Yapar?

Bir kariyer danışmanı, insanlara kariyer seçimlerinde yardımcı olmak için eğitilir. Kişi ister çalışma dünyasında yeni olsun, isterse sadece bir meslek değişikliği istiyor olsun, bir kariyer danışmanı onlara mümkün olan en iyi yönde rehberlik edebilecektir.

Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için eksiksiz bir müşteri istihdamı, eğitimi, becerileri, kişiliği ve ilgi alanları gereklidir ve bunların tümü müşterilerin kapsamlı görüşme süreciyle elde edilir. Bilgi daha sonra orta öğretim sonrası seçenekleri önermede veya mevcut tüm teknoloji ve kaynakları kullanarak iş aramalarında uygulanır.

Kariyer danışmanları, çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan beceriler, her alanın ortalama maaşı ve her alanın gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmaktan sorumludur. Bir müşteriyi değerlendirdikten sonra, onları becerilerine ve kişiliğine uygun bir alanla eşleştirerek, iş tatmini ve parasal kazanç açısından mümkün olan en karlı eşleşmeyi yaratacaklar.

Bununla birlikte kariyer danışmanları bir müşteriyi bir meslekle eşleştirip onları yollarına göndermezler. Müşterileriyle birlikte çalışırlar, doğru işi araştırmalarına yardımcı olurlar ve istenen iş için gereken yetenekleri güçlendirmek için kaynakları bulmalarına yardımcı olurlar.

Birçok başarılı kariyer danışmanı, kendi öğrenimlerini ilerletmeye ve okullarda sosyal hizmet, koçluk ve mesleki danışmanlık alanlarına katılır. Hatta bazı danışmanlar, şirket ofisleri için işten çıkarma pozisyonlarına ve profesyonel işe alımlara geçerler.

Kariyer danışmanı Nasıl Olunur?

Kariyer danışmanlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısı oldukları anlamına gelir. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

En Popüler:  Sistem ve Ağ Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Kariyer danışmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Kariyer Danışmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kariyer danışmanları özel bir muayenehanede veya hatta bir kolej veya üniversitede çalışabilir. Mevcut pozisyonlar bölgeye, devlete ve ülkeye göre değişir. Bazıları sosyal hizmet uzmanları, yaşam koçları, terapistler, kurumsal işe alım personeli, öğretmenler ve sağlam bir psikoloji anlayışının yararlı veya gerekli olduğu diğer birçok pozisyon olarak bulunabilir.

Bir okuldaki kariyer danışmanı, akranları ve ailevi baskıları göz önünde bulundurarak, öğrencilerle birlikte hangi kariyerin kendileri için en iyi olduğunu araştırmalarına yardımcı olur. Kariyer danışmanları, öğrencilerle birlikte çalışarak, onları, parasal kazançlara ve seçilen alanın memnuniyet düzeyine verilen düşünceyle, beceri ve arzularıyla eşleşen kariyerleri sürdürmeye teşvik edeceklerdir.

Alanın iş uygulamalarından keyif alan kariyer danışmanları, genellikle işten çıkarma, kurumsal işe alma ve profesyonel kelle avı gibi işlerde istihdamı seçerler; müşterileri için işgücüne uygun çalışanlar bulurlar. Bu durum aksi takdirde yapacakları işin aynısıdır, sadece tersine. Müşterilerin becerilerine uygun işler bulmak yerine, bir başvuru sahibinin becerilerine göre müşterilerinin gereksinimlerine uygun çalışanlar bulurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kariyer Danışmanı olmak için kaç yıl okunur?

Danışmanlık alanının genişliğinden dolayı, bu soruya kesin ve kapsamlı bir cevap vermek zordur. Söylenebilecek şey, danışmanlık disiplinlerinin büyük çoğunluğunda uygulayıcıların yüksek lisans derecesine sahip olmasını gerektirmesidir. Bu durum profesyonel bir danışman seviyesine girmeye hazırlanmak için gereken minimum sürenin genellikle beş ila altı yıl arasında olduğu anlamına gelir:

• Lisans Programı – dört yıl
• Yüksek Lisans – bir veya iki yıl

Resmi bir eğitim yoluna ayrılacak bu zamana ek olarak çoğu disiplin, bir stajyerlik veya gönüllü kapasitede elde edilen bir düzeyde klinik deneyim gerektirir.

Kariyer Danışmanları nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre Danışmanlar ağırlıklı olarak girişimci kişiler olma eğilimindedir. Bu hem beklenen hem de cesaret verici bir bulgudur. İnsani zorlukları belirleme ve destek ve yönlendirme sağlama ile görevli profesyoneller, müşterileriyle en iyi nasıl iletişim kuracaklarını ve etkileşim kuracaklarını belirleme konusunda kesinlikle yenilikçi ve girişimci olmalıdır.

En Popüler:  Herpetolog Nedir? Nasıl Olunur?

Kariyer Danışmanı olmalı mıyım?

Avukat Laura Wasser şu maddeleri yazdı:

Bazen, sadece havalandırma eylemi yardımcı olur. Danışmanlık, tam da bu türden serbest bırakılma için güvenli bir sığınak sağlar: Terapistin ofisinde, terapist varken, oturma odanızda kışkırtıcı veya incitici olabilecek şeyler söyleyebilirsiniz.

Danışmanlığın mesleğine adım atmak belirli, özel bir insan gerektirir. Ve danışmanlık gerçekten de bir meslek. Bir işten daha fazlasıdır. Bu bir çağrı, bir bükülme, bir dürtü – bu çok özel yeteneklere sahip insanlar tarafından en iyi şekilde karşılanan bir dürtü:

Kişilerarası becerileri

Bu beceriler, destekleyici ve olumlu bir ortamda diğer insanlarla nasıl ilişki kurduğunuzu karakterize eder; sözlü olarak vücut diliyle, nasıl dinlediğiniz, nasıl işbirliği yaptığınızı, nasıl empati kurduğunuzu, nasıl sorguladığınızı ve nasıl liderlik ettiğinizi.

İletişim yetenekleri

İletişim, sadece dinlemek ve konuşmaktan daha fazlasıdır. Gerçek iletişimciler aktif dinleme pratiği yaparlar. Yüz ifadeleri ve el hareketleri gibi beden dili ipuçlarının farkındadırlar.

Esneklik

Her müşterinin mücadelesi, mücadelesi, kişiliği ve geçmişi farklıdır. Her zaman aynı yaklaşımı benimseyen danışmanlar başarısız olmaya mahkumdur. Her zaman bir bireyi gören ve yaklaşımını kişiselleştirenlerin kaderi, müşterilerinin her birinin hayatında önemli bir fark yaratmaya mahkumdur.

Araştırma becerileri

İşlerine gerçekten bağlı olan danışmanlar meraklıdır. Bilgi ararlar; en son veriler, teoriler ve özetler; ve belirli konular, sorunlar, davranışlar ve bozukluklar hakkında geri bildirim. Kısacası, en iyi danışmanlar aynı zamanda başarılı araştırmacılardır.

Eleştirel düşünme becerileri

Başarılı danışmanlar analitik düşünür. Tedavi seçeneklerini karşılaştırabilir ve karşılaştırabilirler, çıkarımlar yapabilirler, sonuçlara varabilirler, sonuçları öngörebilirler ve yol boyunca uyum sağlayabilirler.

Kariyer Danışmanları mutlu mu?

Danışmanlar kariyerler arasında üst sıralarda yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 87. sırada yer alırlar. Lütfen bu numaranın yalnızca üyelerimizden topladığımız verilerden elde edildiğini unutmayın.

Danışmanlar arasındaki bu yüksek mutluluk oranı, yaptıkları işin değerinin, basit iyiliğinin kanıtıdır.

Kariyer Danışmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu