Lojistikçi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Lojistikçi Nedir?

Lojistikçi, bir kuruluşun tedarik zincirini – bir ürünü tedarikçiden tüketiciye taşıyan sistemi – analiz eden ve koordine eden kişidir. Bir ürünün nasıl elde edildiği, dağıtıldığı, tahsis edildiği ve teslim edildiği dahil olmak üzere bir ürünün tüm yaşam döngüsünü yönetirler. Lojistikçiler hemen hemen her sektörde çalışır.

Lojistikçi Ne Yapar?

Lojistikçiler genel olarak şu maddeleri yapar:

  • Tedarikçiler ve müşterilerle iş ilişkileri geliştirin
  • Müşterilerin ihtiyaçlarını ve bunların nasıl karşılanacağını anlamak için çalışın
  • Malzemelerin, sarf malzemelerinin ve bitmiş ürünlerin tahsisini yönlendirin
  • Malları taşımak için gereken maliyeti veya zamanı en aza indirmek için stratejiler tasarlayın
  • Lojistik fonksiyonların başarısını gözden geçirin ve iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin
  • Performans verilerini yönetime sunun
  • Yönetim ve müşteriler için iyileştirmeler önerin
  • Lojistik teknolojisindeki gelişmelerden haberdar olun ve yeni teknolojileri prosedürlere dahil edin

Lojistikçiler satın alma, nakliye ve nakliye, envanter, depolama ve teslimat dahil olmak üzere faaliyetleri denetler. Ortak tüketim mallarından askeri malzemelere kadar çeşitli malların, insanların veya malzemelerin hareketini yönlendirebilirler. Lojistikçiler, malların hareketini planlamak ve izlemek için gelişmiş yazılım sistemleri kullanır. Tedarik, envanter yönetimi ve diğer tedarik zinciri planlama ve yönetim sistemleri gibi lojistik fonksiyonları yönetmek için özel olarak uyarlanmış yazılım programlarını çalıştırırlar.

Lojistikçi Nasıl Olunur?

Lojistikçilerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Lojistikçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

En Popüler:  Camcı Nedir? Nasıl Olunur?

Lojistikçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

hükümet, çoğu ordu için lojistik işler yapan siviller olan en fazla sayıda lojistikçiyi istihdam etmektedir. Bazı lojistikçiler bir şirketin lojistik departmanında çalışır ve diğerleri, bir nakliye şirketi gibi lojistik işlerde uzmanlaşmış firmalar için çalışır.

Bazı lojistikçiler, bir şirketin üretim tesislerini veya dağıtım merkezlerini ziyaret etmek için sık sık seyahat eder. Çoğu lojistikçi, normal iş saatleri içinde tam zamanlı çalışır. Teslimat sorunları veya diğer lojistik konularla uğraşırken, operasyonların programa uygun kalmasını sağlamak için fazla mesai yapabilirler. Lojistik işler hızlı ilerlediği için iş stresli olabilir. Lojistikçiler, işlemlerin programa uygun kalmasını sağlamalı ve ortaya çıkan sorunları çözmek için hızlı çalışmalıdır.

Lojistikçiler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu