Yazılım Kalite Güvence Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yazılım Kalite Güvence Mühendisi Nedir?

Yazılım kalite kontrol mühendisi, tasarım kalitesini sağlamak için yazılım geliştirme sürecinin her aşamasını izleyen ve yazılımın geliştirme şirketi tarafından belirlenen standartlara uyduğundan emin olan kişidir. Yazılım kalite kontrol mühendisleri, yeni ürünlerin halka sunulmadan önce çalıştığından emin olur.

Yazılım Kalite Güvence Mühendisi Ne Yapar?

Bir yazılım kalite kontrol mühendisi, yazılım tasarımı, kaynak kodu yazma, kaynak kodun kontrolü, kodu gözden geçirme, konfigürasyon yönetimi, değişiklik yönetimi, program testi, yazılım entegrasyonu ve sürüm yönetimi sürecini içeren görevlerde yer alır. Genel olarak tüm süreci doğrulamalar, faaliyetler, ölçümler, yetenekler ve taahhütler gibi hedeflere böler. Bunu yaparak sadece görevin ezici hale gelmesini engellemekle kalmaz. Hem de tüm proje üzerinde tam kontrol sahibi olurlar.

Yazılım kalite kontrol mühendisleri, nihai ürünün yalnızca şirket ve hükümet yönergelerine uygun olmakla kalmayıp aynı zamanda şirket tarafından belirlenen zamanda tüketici pazarına da ulaştığını görebilmelidir. Gecikmeler şirket için çok maliyetli olabilir, bu nedenle yazılım kalite kontrol mühendisi, yazılım projesinin yalnızca zamanında değil, aynı zamanda bütçeye uygun olduğundan emin olmak için tüm departmanlarla yakın çalışmalıdır.

Yazılım kalite kontrol mühendisleri bazen yazılım test edicileriyle karıştırılır. Yazılım test uzmanları, yazılımın parçalarını geliştirmenin farklı aşamalarında test ederken, bir yazılım kalite kontrol mühendisi, yazılım testini de içeren tüm geliştirme sürecini baştan sona denetler. Yazılım ürününün parasal başarısı, büyük ölçüde ürünün kalitesinden ve ürünün pazara zamanında çıkma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Her ikisi de yazılım kalite kontrol mühendisinin sorumluluğundadır.

En Popüler:  Çocuk doktoru Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yazılım kalite kontrol mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım kalite kontrol mühendislerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Yazılım kalite kontrol mühendisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Yazılım Kalite Güvence Mühendisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Yazılım kalite kontrol mühendisleri genellikle bir ofisin veya laboratuvarın rahat ortamında haftada yaklaşık 40 saatten fazla çalışır; son tarih gereksinimlerine veya grup toplantı saatlerine bağlı olarak bazı geceler ve hafta sonları. İşverenler, bilgisayar sistemleri tasarım şirketlerini, bilgisayar ve elektronik üreticilerini veya yazılım yayıncılarını içerebilir.

Yazılım kalite kontrol mühendisleri, göz yorgunluğuna ve sırt rahatsızlığına yol açabilecek çok uzun süreler bir bilgisayarın önünde oturarak programlama kodunu yazarak veya bakarak geçirebilirler. Electronic Arts gibi bazı yazılım şirketleri, personellerini odaklanmış ve verimli tutmak için genellikle basketbol sahalarına, spor salonlarına ve hatta şekerleme alanlarına sahiptir. Çalışanlar, bu hizmetleri sunarak, ihtiyaç duyulduğunda bilgisayarlarından kopma şansı elde ediyor.

Yazılım Kalite Güvence Mühendisleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu