Kardiyolog Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kardiyoloji uzmanları, kalp hastalığı veya kalple ilgili hastalıklar konusunda uzmanlaşmış doktorlardır. Kalifikasyon on yıla kadar sürebilir. Fakat inanılmaz derecede değerli ve hayat kurtaracak bir meslekte çalışacaksınız.

Bir kardiyolog olarak genel olarak kalp ve kan damarlarını etkileyen hastalıkları teşhis etme, tedavi etme ve önleme konusunda uzmanlaşacaksınız. Karşılaşacağınız koşullardan bazıları aritmi, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kalp durması ve koroner kalp hastalığıdır.

Genellikle devam eden, uzun süreli hastalıkları tedavi edersiniz veya potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan acil durumlara cevap verirsiniz. Ayrıca kalp hastalığından dolayı hayatınızdaki palyatif bakımın içinde olabilirsiniz.

Kardiyologlar sadece yetişkin hastaları tedavi eder. Pediatrik kardiyoloji ayrı bir uzmanlık alanıdır.

Kardiyoloji çeşitleri

İnme tıbbı kardiyoloji alt uzmanlığı olsa da az sayıda kardiyolog bunu yapmayı seçmektedir. Bunun yerine, çoğu kardiyoloji uzmanları aşağıdaki gibi alt uzmanlık alanlarındaki rollerini geliştirmeyi seçer:

 • Erişkin doğuştan kalp hastalığı
 • Kalp görüntüleme
 • Elektrikli cihaz tedavisi
 • Kalp yetmezliği (kalp nakli ve destek cihazları dahil)
 • Girişimsel kardiyoloji.

Yeni uzmanlık alanı, kardiyo-onkoloji ve kalıtsal kalp hastalıkları.

Kardiyolojinin ardındaki bilimle daha çok ilgileniyorsanız, araştırma alanındaki akademik fırsatları takip edebilirsiniz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir kardiyolog olarak şu maddeleri bekleyebilirsiniz:

 • Tıbbi geçmişlerini gözden geçirip anlayarak ve mevcut durumlarını ve sağlıklarını değerlendirmek için onları inceleyerek hastaları tedavi et
 • Kalp ile ilgili birçok problemi önleme, tanı koyma ve tedavi etme yollarını inceleyin ve kullanın
 • Ekokardiyogramlar gibi testler yapın ve kalbin ne kadar etkili çalıştığını ölçmek için test sonuçlarını yorumlayın. Bu durum en iyi tedavi yöntemine karar vermenize yardımcı olacaktır.
 • Kalp hastalıklarının tedavisinde yardımcı olmak için koroner anjiyografi gibi uzman prosedürler uygulayın
 • Çeşitli kalp hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak için hastalara ilaç yazmak
 • Uzun süreli bakımda olan hastalara sürekli destek ve danışmanlık sağlamak
 • Çok disiplinli bir ekipte etkin bir şekilde çalışın, meslektaşlarla yakın işbirliği ve işbirliği yapın
 • Diğer uzmanlık alanlarında çalışan meslektaşlarınıza destek ve tavsiyeler sunmak
 • Bölümünüzdeki yönetişimi ve denetimleri uygulayın
 • Klinik yönetim toplantılarına katılmak
 • Hasta müdahalelerini ve yönlendirmelerini doğru kaydetmekten, bütçe bilgisini denetlemeye kadar her şeyi içerebilen eksiksiz bir idare
 • Gençler için eğitim desteği ve eğitimi öğretmek ve sağlamak
 • İlgilendiğiniz alanda klinik araştırmalar yapın
 • Öncü araştırmaların geliştirdiği çığır açan tedaviler ve ilaçların denenmesinde öncü olmak.
En Popüler:  Epidemiyolojist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Küçük hastanelerde başlangıç için 61.000 TL – 77.000 TL kazanmayı bekleyebilir. 
 • Uzmanlık eğitimine başlayan uzman doktorların maaşları 87.000 TL’den başlayarak 117.000 TL’ye kadar yükseliyor.
 • Bir uzman doktor (kıdemli kardiyolog) 79.000 TL ile 142.000 TL arasında bir maaş kazanmayı bekleyebilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Kardiyologlar sık ​​sık görüşme yaptıkları gibi düzensiz saatler boyunca çalışırlar. Saatlerce uzun olabileceğinden ve kısa süreli sözleşmeler temel ve uzmanlık eğitimi sırasında yaygın olduğundan esnek olmanız gerekir.

Kardiyologlar genellikle hastalarla haftada 40 ile 50 saat harcıyorlar. Bunun üzerine, hastalarınızın tedavisi ile ilgili evrakları tamamlamanız gerekecektir.

Part-time kardiyoloji fırsatları oldukça yaygındır. Fakat bölgenizdeki en son tıbbi tedavilere ve düzenlemelere ayak uydurabilmek için kariyeriniz daha az kırılır. Fakat bu durum, her bir işverene bağlıdır.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Bir kardiyolog olarak çalışmak, yüksek düzeyde beceri, bilgi ve esneklik gerektirir. Çalışmalar aşırı basınç altında olabilir ve zaman açısından kritik olabilir (örneğin, ameliyat veya acil durumlar için) ve sık sık çok yoğun bir ortamda uzun saatler boyunca çalışacaksınız.
 • Bir uygulayıcı olarak genellikle bir hastanede bulunacaksınız. Bir akademik veya araştırma kariyerini takip eden kardiyologların laboratuvar ortamında bulunma olasılığı daha yüksektir.
 • Kardiyoloji sizi bazı duygusal yükseklere ve düşüklere götürebilir. Bir yandan, yaşam sonu bakımı gibi çok zor tıbbi durumlarda hastalarla çalışıyor olabilir, diğer yandan, insanların potansiyel olarak yaşamı tehdit eden hastalıklardan kurtulmalarına ve yaşamları kurtarmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Çok çalışmak ve hak kazanmak için sekiz ile on yıl eğitmek için hazırlıklı olmalısınız.

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra, hastanelerde farklı bölümlerde rotasyonel olarak genç bir doktor olarak çalışacağınız tüm tıp mezunları için ortak olan iki yıllık bir Programı tamamlayacaksınız. Mümkünse endokrinoloji veya onkoloji gibi kardiyoloji ile ilgili alanlarda rotasyon yapmayı deneyin.

Bu eğitimi tamamladıktan sonra (veya genellikle geçen yıl boyunca), stajyerden danışmana ilerlemesini sağlamak için uzmanlık eğitiminize başlamak için başvurabilirsiniz. Bu durum çoğu kursiyerin en az iki yıl ekleyen araştırmalar yapmasına rağmen genellikle beş yıl sürer.

Gerekli Beceriler Nedir?

Zorunluluklar ve olması gerekenler:

 • Hızlı kararlar alabilir ve stresli durumlarda sakin kalabilir
 • Zihinsel olarak karmaşık durumlarda detaylara dikkat üzerinde duruldu
 • Hızlı ve basınçlı bir ortamda rahat çalışma
 • Analitik bir zihinle iyi bir problem çözücü
 • Hastalar ve meslektaşları ile anlayabilen ve empati kurabilen mükemmel bir iletişimci
 • Yeteneklerine, bilgisine ve yeteneğine güven
 • İddialı ve iyi bir motive edici ve lider
 • Mükemmel bir ekip çalışanı
 • Zorluklar karşısında ısrarcı
 • Zorlu durumlarda çalışırken duygusal olarak esnek.
En Popüler:  Dans ve Hareket Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Uzun süren yeterlilik süresine bağlılıklarını göstermek için, tıp diplomasını tamamlamak isteyen herkesin başvurmadan önce sağlıkla alakalı bir alanda ya ücretli ya da gönüllü olarak iş deneyimi yaşaması beklenir.

Bu iş deneyimi yerel hastanenizde, doktorunuzun ameliyatında, bakımevinde veya akıl sağlığı güveninde olabilir ve tıpta çalışmanın bazı fiziksel ve duygusal taleplerini anlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca doğrudan staj yoluyla yapılabilen (bazı hastane departmanlarında bunu yapmak için 18 yaşında olmanız gerekebilir). Fakat çalışma gözlemlemesi yoluyla yapılabilecek doğrudan sağlık hizmetini gözlemlemeniz gerekecektir.

Üniversitede iken, üniversitenin tıp toplumuna katılmalı ve tıp öğrencileri için konferanslara katılmalısınız. Soru sormak ve kardiyoloji hakkında fikir edinmek için kursunuzdaki klinik yerleşimleri kullanın.

İşverenler ve İş İlanları

Özel kliniklerde, üniversitelerde ve akademik kurumlarda, silahlı kuvvetlerde ve ulusal yönetim organlarında fırsatlar vardır.

Akademik kardiyoloji uzmanları ayrıca üniversiteler, akademik kurumlar ve özel sektör (büyük tıbbi sağlık ve ilaç şirketleri gibi) dahilinde konumlar bulabilirler.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Küçük bir kardiyolog olarak bir eğitim amirine sahip olacaksınız ve kendi özel mesleki gelişim planınızı oluşturmak için onlarla çalışmayı yararlı bulabilirsiniz. Mesleğiniz, eğitiminiz boyunca geliştirdiğiniz özel ilgi alanlarına göre kariyerinizi ilerletmek konusunda size büyük önem veriyor.

Kariyeriniz boyunca öğrenmeye ve gelişmeye devam etmeniz beklenir. Bu durum tıbbi gelişmelerin ve bilimsel araştırmaların tıbbın tüm yönlerinde değişime neden olduğu orana bağlı olarak önemlidir.

Bu öğrenme, ilgili bir araştırma yapmak veya konferanslar, değişim etkinlikleri, atölye çalışmaları veya eğitim kursları gibi gelişimsel etkinliklere katılmak da dahil olmak üzere birçok farklı şekilde olabilir.

Kariyer ve İş İmkanları

Kardiyoloji en büyük tıbbi uzmanlık alanlarından biri olmasına rağmen işe girmek için rekabetçi bir alan olabilir. Uzmanlık eğitiminizin sonunda Eğitim Tamamlama Sertifikanıza ulaşmadan altı ay önce danışmanlık rolleri için başvurabilirsiniz. Bir danışman olarak kendi çalışmalarınızdan ve ekibinizdeki doktorların çalışmalarını ve eğitimini denetlemekten siz sorumlusunuz.

Kardiyolog danışmanlarının ek uzmanlık alanlarında eğitim ve araştırmaya devam etmeyi seçmesiyle kariyeriniz boyunca büyümeye ve gelişmeye devam edeceksiniz. Yönetim seviyesindeki fırsatlar arasında bir takım içindeki klinik liderlik, bir departmanın klinik direktörü ve bir güven içerisinde tıbbi direktör bulunmaktadır.

Akademik kardiyologlar, alanda önemli bir etkiye sahip olabilecek öncü araştırmalara katılma fırsatına sahiptir (bu önleme, müdahale, tıbbi veya cerrahi olabilir). Akademiyi ve eğitimi portföyünüzde harmanlama fırsatıyla hem araştırma hem de öğretim becerilerinizi geliştireceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu