Göz Doktoru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir göz doktoru olarak bir kariyer, bilimsel olarak fikir sahibi olmanız, çok çeşitli tıbbi personel ve her yaştan hasta ile çalışmak istemeniz ve başkalarına yardım etmeyi taahhüt etmesi durumunda size uyacaktır.

Göz doktorları, göz ve görme sistemi hastalıklarının teşhisi, tedavisi, yönetimi ve önlenmesinde uzman becerileri olan tıbbi olarak eğitilmiş doktorlardır. Erken yaştan bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan hastayı akut ve uzun süreli göz koşullarıyla yönetir.

Göz doktoru olarak katarakt, glokom, göz yaralanması, göz yaralanmaları, bulaşıcı göz hastalıkları ve yaşlanmadan kaynaklanan dejeneratif koşullar dahil olmak üzere bir dizi koşulla ilgileneceksiniz. Polikliniklerde, ameliyathane ameliyathanesinde, lazer göz ameliyatı kliniklerinde ve toplum kliniklerinde çalışacaksınız. Sınırlı sayıda koğuş bazlı çalışma da mevcut.

Ayrıca genel tıp yanı sıra oftalmoloji eğitimi almışsanız, bir tıbbi oftalmolog olarak da çalışabilirsiniz. Tıbbi bir göz doktoru olarak, diyabet skleroz ve felç gibi tüm vücut hastalıklarıyla ilgili göz bozukluklarını yöneteceksiniz. Hastaya bir bütün olarak bakacaksınız.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Göz doktoru olarak yapmanız gerekenler:

 • Tanı koymak için hastaları değerlendirmek ve incelemek
 • Hasta bakımının hem tıbbi hem de psikolojik yönlerini dikkate alarak oftalmik koşulları yönetir
 • Yoğun genel poliklinikler, acil göz klinikleri ve uzman klinikler yönetin
 • Ara sıra koğuş turları yapın (çoğu oftalmik hastanın günlük ameliyatı olur ve gece boyunca hastanede kalmaz)
 • Optometristler, ortoptistler ve hemşirelerin yanı sıra nörologlar, KBB (kulak, burun ve boğaz) cerrahları ve çocuk doktorları gibi uzmanlarla birlikte çalışan çok disiplinli bir ekibin parçası olarak çalışmak
 • Oftalmoskoplar, yarık lambalar ve lensler gibi donanımları kullanmak
 • Örneğin ameliyat mikroskobu, küçük kesi (anahtar deliği) ameliyatı ve lazer ameliyatı kullanarak göz ameliyatı yapmak
 • Hastalara ve aile üyelerine tavsiye ve güvence sağlamak
 • Hastaları tıbbi durumlarını anlamalarına yardımcı olacak şekilde eğitmek
 • Hastaları kör ya da kısmi görmüş olarak kabul etmek için yasal belgeleri kullanmak
 • Sağlığı geliştirme ve hastalıkları önleme faaliyetlerini desteklemek.

Tıbbi oftalmologlar ayrıca immünosüpresyon, nöroloji ve kardiyovasküler tıp konusunda da uzmanlığa sahip olacak ve diyabet retinal tarama programları gibi alanları yöneteceklerdir. Ayrıca lazer tedavisi ve göz içi enjeksiyonları gibi terapötik prosedürleri kullanabilirler.

Bir danışman oftalmolog olarak, ayrıca:

 • Genç doktorlara ve diğer sağlık profesyonellerine öğretmek ve eğitmek ve oftalmoloji ekibinin lider üyelerini öğretmek
 • Araştırmaya katılmak
 • Kaynakları yönetmek ve gelişimi geliştirmek veya bakımın belirli yönlerine liderlik etmek.

Maaşları Ne Kadar?

 • Hazırlık eğitimi seviyesindeki küçük hastane doktorları için temel başlangıç ​​maaşı, birinci yılda 52.610 TL iken, ikinci yılda 60.800 TL’ye yükseldi.
 • Uzmanlık düzeyinde olan bir stajyer olarak, 72.460 TL ile 92.200 TL arasında kazanabilirsiniz. Uzman doktorların maaşları 80.920 TL ile 140.718 TL arasında değişmektedir.
 • Yeni nitelikli danışmanlar için maaş 140.760 liradan başlar ve 10 ile 19 yıllık tecrübesi olan danışmanlar için 200.490 liraya çıkar. Danışmanlar yerel ve ulusal Klinik Mükemmellik Ödülleri için başvurabilirler ve özel uygulamalarda çalışarak maaşlarını destekleyebilirler.
En Popüler:  BiyoTeknoloji Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Rakamlar NHS içindeki tıp doktorlarının ücret ve koşullarıyla ilgilidir. Rakamlar rehberlik amaçlıdır. (Maaşlar yıllık olarak hesaplanmıştır)

Çalışma saatleri

Özellikle küçük bir doktor olarak fazladan saatlerce çalışmanız ve görüşme sırasında olmanız gerekebilir. Gece çalışması sıra dışı ve mesai dışı çalışma diğer tıbbi uzmanlık alanlarındaki kadar zor değildir.

Yarı zamanlı iş ve iş paylaşımı için fırsatlar var. Çalışanlar, ortak uzman ve uzman doktorlar (SAS) doktorları genellikle oftalmolojiyi genel pratik ile birleştirerek, sıklıkla ya da yarı zamanlı olarak poliklinik bölümlerinde çalışmaktadır. Toplum göz bakımı danışmanları da GP uygulamalarında çalışabilir.

Sizi Neler Bekliyor?

 • Ameliyathaneler, ayakta tedavi klinikleri ve toplum bakımı ortamlarında çalışacaksınız. Düşük seviyeli aydınlatmalı odalarda uzun süre çalışabilirsiniz.
 • Oftalmoloji yarı zamanlı çalışmak isteyenler arasında popüler bir uzmanlık alanıdır.
 • İşler İngiltere genelinde mevcuttur ve danışman mevkileri için rekabet yüksektir. Yurt dışında çalışmak için fırsatlar da var.
 • Uluslararası toplantılara katılmak, uluslararası hastaları görmek veya başka ülkelerde faaliyet göstermek için seyahat etmeniz gerekebilir.

Nitelikler

Göz doktoru olmak için, Genel Tıp Konseyi (GMC) tarafından tanınan, genellikle tamamlanması beş ile altı yıl süren bir tıp diploması alarak başlamanız gerekir. Zaten tıptan başka bir konuda bir dereceniz varsa (bilimle ilgili bir konuda genellikle 2:1 veya daha üstü), dört yıllık hızlandırılmış bir tıbbi lisansüstü giriş programı (GEP) için başvurabilirsiniz.

Daha sonra, hastanelerde oftalmoloji dahil olabilecek farklı bölümlerde rotasyonel bir temelde hastanelerde çalışacağınız tüm tıp mezunlarının ortak olduğu iki yıllık bir vakıf eğitim programını tamamlamanız gerekir. Başarılı bir şekilde tamamlandığında, bir Temel Yeterlilik Belgesi (FACD) kazanacaksınız.

Bundan sonra, yedi yıl süren oftalmolog uzman eğitimi (OST) için başvurmalısınız. Ayrıca eğitiminizin bitiminden önce Kraliyet Oftalmologlar Koleji’nden (RCOphth) Oftalmoloji Bursu (FRCOphth) sınavlarını tamamlamanız gerekecektir.

Uzmanlık eğitiminin ilk iki yılı (ST1 ve ST2), bir göz doktorunun genel klinik becerilerini ve uzmanlık kapsamındaki koşulların temel bilgisini kazanmayı içerir. Bu, genel ve uzman kliniklerde çalışmayı, zayiat işini ve tiyatro oturumlarını içerebilir. 

Daha sonra, hastaları gözlük için değerlendirmede uzmanlaşacağınız ve Refraksiyon Sertifikanızı kazanacağınız ST3’e geçeceksiniz. Yıllar ST4’ten ST7’ye, lazer teknolojisinin kullanımı da dahil olmak üzere daha gelişmiş eğitim dahildir. ST7’nin sonuna kadar FRCOphth’un 2. bölümünü almanız gerekecek.

Yedi yılın tamamını başarıyla tamamladığınızda, Eğitim Tamamlama Sertifikası (SKK) almaya hak kazanırsınız ve ardından uzmanlık kayıtlarına katılabilir ve danışman ilanlarına başvurmaya başlayabilirsiniz. Eğitim ve öğretim ile ilgili tüm detaylar için RCOphth’a bakınız.

Tıbbi oftalmolog olmak için eğitim hakkında bilgi için, Birleşik Kraliyet Kolejler Koleji Eğitim Kurulu web sitesini ziyaret edin.

Doktor olmak için gereken nitelikler ve eğitim hakkında ayrıntılı bilgi için, hastane doktoruna bakın.

Gerekli Beceriler Neler?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Empati ve duyarlılık dahil olmak üzere iletişim becerileri
 • GMC’ye uygun olarak iyi stereoskopik görüş ve profesyonel sağlık gereksinimleri
 • Pratik el becerileri ve iyi el-göz koordinasyonu
 • Problem çözme ve üst düzey karar verme becerileri
 • Multidisipliner bir ekibin parçası olarak çalışabilme becerisi
 • Liderlik özellikleri
 • Baskı altında çalışabilme becerisi
 • Organizasyon, zaman yönetimi ve planlama becerileri.
En Popüler:  Genetik Danışman Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj

Tıp fakültesine giriş rekabetçidir ve yer almak için bazı iş tecrübeleri ya da tıpla ilgili alanlara yerleştirme yapmanız gerekir. Bu, yerel hastanenizdeki iş tecrübesi, aile hekimliği ameliyatı veya bakımevinde ya da doktoru gölgede bırakarak yapılabilir. Bu deneyim, doktor olma konusundaki taahhüdünüzü gösterir ve tıpta çalışmanın fiziksel ve duygusal taleplerine ilişkin içgörü sağlar.

Tıp okurken, bir bileşen/özel çalışma modülü olarak oftalmolojiyi seçin ve İngiltere veya yurtdışında oftalmoloji konusunda seçmeli bir yerleştirme yapın. Yerel göz hastanenizi veya bölümünüzü ziyaret edin ve oftalmik personel ile konuşun.

İşverenler ve İş İlanları

Göz doktorlarının çoğu NHS tarafından istihdam edilmektedir. Bazıları özel hastane şirketleri için çalışmakta ve özel sektörde lazerli göz cerrahı olarak çalışan göz doktorlarının sayıları artmaktadır.

Bazı danışmanlar ayrıca Kraliyet Kolejleri (örneğin RCOphth), Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) ve diğer devlet kurumları için çok çeşitli profesyonel bono çalışmaları yürütmektedir.

Birinci basamak ve tıbbi göz doktorları için yüksek talebin olduğu yurtdışında çalışmak için fırsatlar da vardır.

Göz doktorları ayrıca ilaç şirketleri veya oftalmik araçlarla uğraşan şirketler için tıbbi temsilciler olabilir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Nitelikli bir göz doktoru olarak, kariyeriniz boyunca bilgi ve becerilerinizi öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmeniz gerekir. GMC sicilinde kalmak istiyorsanız, sürekli mesleki gelişim gereklidir. CPD etkinlikleri, kurslara, konferanslara, toplantılara ve atölye çalışmalarına katılmakla birlikte araştırma ve hakem incelemesi yapmayı ve gazete makalelerini içerebilir.

Bir alt-uzmanlık kazanmak için başlangıçta belirli bir alanda bir veya iki yıl eğitim harcayacaksınız. Uzman alanlar şunları içerebilir:

 • Katarakt ve refraktif cerrahi
 • Glokom tedavisi
 • Pediatrik oftalmoloji
 • Tıbbi retina oftalmolojisi
 • Nöro-oftalmoloji.

Tıbbi oftalmologlar diyabet, nöro-oftalmoloji, oküler enflamatuar hastalık ve tıbbi retina hastalığı gibi alanlarda uzmanlaşma eğilimindedir.

İşinize daha resmi öğretimi entegre etmek istiyorsanız, tıp eğitiminde nitelikleri arayın.

Kariyer ve İş İmkanları

Göz doktorlarının çoğu danışman olur. İşler için rekabet her iş için çok sayıda başvuru sahibi olduğu için şiddetlidir. Bir danışman olarak, klinik görevlerinizde kademeli olarak daha fazla deneyim kazanacak ve daha fazla sorumluluk üstleneceksiniz. Bakımınızdaki tüm hastalardan siz sorumlu olacaksınız ve ayrıca genç doktorları denetleyecek ve eğiteceksiniz.

Tecrübeyle önce tıbbi bir lider (bir takımın lider danışmanı), daha sonra bir klinik direktör (bir bölümün lider danışmanı) ve daha sonra bir tıbbi direktör (bir lider) olarak yönetsel rollere geçme fırsatları vardır. hastane güvenleri danışmanı).

Danışman olmak istemiyorsanız ya da bir olarak çalışamıyorsanız, uzman doktor olarak çalışabilirsiniz. Bu rolde daha az yönetim sorumluluğunuz vardır.

Ayrıca bir akademik göz doktoru olarak bir kariyeri takip etme fırsatları da vardır. Eğitiminiz sırasında genellikle daha yüksek bir dereceye sahip olacaksınız ve ayrıca arkadaşlıklar aracılığıyla çok fazla araştırma yapacaksınız.

Gelecekteki doktorları öğretmekle ilgileniyorsanız, tıp eğitimi direktörü, eğitim programı direktörü olabilir veya tüm eğitim programından sorumlu dekan yardımcısı olabilirsiniz.

Özel sektörde veya yurtdışında çalışmak için fırsatlar da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu