Beslenme Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Beslenme terapistleri, diyet önerileri yaparak hastalıkları ve hastalıkları hafifletmek, önlemek ve iyi sağlığı geliştirmek için bireylerle birlikte çalışır.

Bir beslenme terapisti olarak odak noktanız vücutta sağlıksızlığa neden olan beslenme ve biyokimyasal dengesizlikler olduğuna inanmaktır. Bu yüzden müşterilerinize bütünsel bir yaklaşım izleyerek, onların refahını korumalarına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş bir beslenme ve yaşam tarzı planı tasarlarsınız.

Bu durum belirli toksinlerin ve alerjenlerin önlenmesi, detoksifikasyon ve yüksek doz vitaminleri gibi ek besinlerin kullanımı konusunda rehberlik içerebilecek beslenme dengesini geri alma önerilerini içerir.

Beslenme terapisi tamamlayıcı bir ilaç olarak sınıflandırılır ve kronik sağlık koşullarına sahip veya genel sağlık ve yaşam tarzlarını iyileştirmek isteyenler için tasarlanmıştır.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Beslenme terapisti olarak şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Sağlığı değerlendirmek ve hastalardan ayrıntılı bir vaka geçmişi almak için hastalarla birebir görüşme yapmak
 • Beslenme dengesizlikleri, karaciğerin ve sindirim sisteminin işleyişini gösteren laboratuvar testlerini tavsiye etmek ve analiz etmek
 • Müşterinize yardımcı olmak ve olabilecek tüm soruları cevaplamak için karmaşık biyokimyasal dengesizliklerin ve beslenme yetersizliklerinin fizyolojik etkilerini açıklamak
 • Diyet tavsiyelerini içerecek kişiselleştirilmiş beslenme ve yaşam tarzı planı üzerinde anlaşmaya varın ve ayrıca besin takviyesi planını da içerebilir
 • Hasta ilerlemesini izlemek ve değerlendirmek için takip inceleme toplantıları yapmak
 • Müşterileri uygun şekilde diğer sağlık pratisyenlerine havale etmek
 • Her müşteri için kapsamlı notlar ve kayıtlar tutun
 • Topluluk grupları ve yardım kuruluşları için tavsiye sağlamak ve beslenme terapisini teşvik etmek.

Çoğu beslenme terapisti serbest meslek sahibi olduğu için, bir işletmeyi yürütmekle ilgili idari görevleri de yapmanız gerekecektir.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Çoğu beslenme terapisti serbest meslek sahibi olup, geliriniz saatlik ücret, çalışma saatiniz, çekeceğiniz hasta sayısı, işletme masraflarınız ve genel giderleriniz gibi faktörlere bağlı olacaktır.
 • İlk görüşme için yaklaşık 80 ile 350 TL arasında ve daha sonra takip görüşmeleri için 60 ile 200 TL arasında bir ücret ödemeniz muhtemeldir. Değişen fiyatlarla birçok danışma paketi sunabilirsiniz.
 • Alınan ücretler, görüşmenin süresi (başlangıçtaki görüşmeler genellikle daha uzun süren) ve bulunduğunuz yer de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak değişecektir.

İşe başlamadaki gelir, bir iş kurmanın ilk maliyetleri ve hazır bulunan sınırlı sayıda hasta nedeniyle çok düşük olabilir. Bütün terapistler, yalnızca müşteri görüşmelerinden geçmeyi başaramazlar. Bir müşteri tabanı oluşturmak birkaç yıl alabilir ve talep halinde tepe noktaları ve çukurlar yaşayabilirsiniz.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Serbest meslek sahibi olmak, bir müşterinin ihtiyaçlarına göre esnek olmanız gerekmesine rağmen kendi çalışma saatlerinizi belirli bir dereceye kadar ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin bazı akşamları veya hafta sonları çalışmayı seçebilirsiniz.

İlk görüşmeler, müşterinin mevcut sağlık sorunlarını, tıbbi ve aile öyküsünü, diyet ve yaşam tarzını uygun bir şekilde değerlendirmek için genellikle 60 ile 90 dakika sürer. Takip konsültasyonları yaklaşık 45 dakika ile bir saat arasında sürer. Randevular, duruma bağlı olarak genellikle dört ile altı hafta arasındadır.

En Popüler:  Genetik Danışman Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Müşteri tabanınız düzenli bir geliri devam ettirecek kadar büyüyene kadar bir uygulamanın erken aşamalarında ek bir işe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir uygulamanın oluşturulması için geçen süre, yerel piyasayı değerlendirmeniz ve hizmetlerinize ilişkin farkındalığı artırmanız gerekeceğinden değişir.
 • Özel bir uygulamada öncelikle müşterilerle çalışacaksınız. Bir uygulamada sağlık uygulayıcılarından oluşan bir ekip içinde çalışabilir ya da bir oda kiralayarak kendi başınıza çalışabilirsiniz.
 • İş ve kariyer fırsatları Türkiye’nin çoğu bölgesinde mevcuttur. Hemen hemen her yerde bir pratik yapmak mümkündür.
 • Örneğin birkaç yerden çalışıyorsanız, yerel olarak seyahat etseniz de, seyahat etmek veya gece boyunca uzak kalmak için fazla zaman harcamanız olası değildir. Bir sağlık merkezi veya başka bir bütünsel terapistin yanında bir şifa merkezi gibi başka bir hizmeti tamamlamak için bir pratik yapabilirsiniz.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Beslenme terapisi şu anda düzenlenmiş bir meslek değildir ve bir beslenme terapisti olmak için belirli bir giriş şartı yoktur.

Ancak Mesleki Standartlar Kurumu (PSA) veya Genel Naturopatik Konseyi (GNC) tarafından akredite edilen tamamlayıcı sağlık hizmetleri uygulayıcıları için gönüllü bir düzenleyici olan Tamamlayıcı ve Doğal Sağlık Konseyi (CNHC) gibi bir kuruluşa kaydolmanız önerilir. uygulama.

Kayıtlı olmak, tanınmış bir kursu tamamladığınızı ve bir uygulama hazırlarken itibarınıza yardımcı olabileceğinizi gösterir. Yeterlilikler diploma, diploma ve yüksek lisans dahil olmak üzere çeşitli seviyelerde mevcuttur. Kurs içeriği, bazıları diyet veya biyokimyasal yönlere farklı vurgularda bulunur.

Bir kursu seçerken araştırmanızı yapın ve tam olarak hangi eğitim sağlayıcıların sunduğunu, hangi akreditasyona sahip olduklarını ve hangi deneyim ve niteliklere sahip olduklarını kontrol edin.

Gerekli Beceriler Nedir?

Başarılı bir beslenme terapisti olmak için, ihtiyacınız olacak:

 • Bir dizi müşteri ile iletişim kurma ve ilişki kurma becerisi
 • Dinleme yetenekleri ve duygusal olarak dahil olmadan empati kurabilme
 • İşe güvenli ve profesyonel bir yaklaşım
 • Zaman yönetme yetenekleri
 • Problem çözme ve analitik beceriler
 • İşe mantıklı bir yaklaşım
 • Rapor yazma becerileri
 • Kendi kendine motivasyon ve kendi kendine çalışma ve yeni beceriler geliştirme becerisi
 • Yönetim, pazarlama ve finans gibi işletme becerileri.

Pek çok terapist, beslenme terapisine ikinci veya üçüncü bir kariyer olarak giriyor. Yaşam deneyimi ve kişilerarası beceriler, empati kazanma ve müşterinin güvenini kazanma becerisi bir terapistin başarısı için çok önemlidir.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Kursa açık günlere katılmak ve beslenme terapisinde bir kariyere başlama kararınızı bildirmek için mevcut öğrencilerle konuşmak iyi bir fikirdir. Ayrıca onlarla görevi hakkında konuşmak için pratik bir beslenme terapisti ziyareti düzenleyebilirsiniz. Hasta konsültasyonu sırasında bir terapistle birlikte oturmak mümkün olabilir (hem terapistin hem de müşterinin izniyle).

En Popüler:  Çocuk Hemşiresi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İnsanlarla, muhtemelen beslenme, diyetetik, gıda bilimi veya teknoloji ve eczane gibi alakalı bir alanda çalışma deneyimi yardımcı olabilir.

BANT, ANP ve NNA gibi ilgili kuruluşların öğrenci üyeliği, eğitim sırasında faydalı olabilir. Bu durum ilgili konuları tartışmak için destekleyici bir ortamın yanı sıra ağ oluşturma ve geliştirme için fırsatlar sağlayabilir.

İşverenler ve İş İlanları

Beslenme terapistlerinin çoğu serbest meslek sahibidir. Başarılı olmak için güçlü bir müşteri tabanı ve itibarını geliştirmeniz ve sürdürmeniz gerekir.

Tecrübeyle ve ilgi alanınıza bağlı olarak yerel sağlık hizmeti sağlayıcıları ile bağlantılar kurabilir ve doktorlardan sevk alabilirsiniz.

Ayrıca fırsatlar:

 • Sağlığı geliştirme, sağlık hizmetleri desteği ve sağlık satışları
 • Spor ve boş zaman
 • Reçete geliştirme – gıda üreticileri veya ek tedarikçileri ve bitkisel ilaç tedarikçileri ile danışman olarak
 • Öğretim, eğitim veya ders verme
 • Medya
 • Sağlık kurumlarına veya ticari kuruluşlara danışmanlık yapmak (genellikle proje veya danışmanlık temelinde).

Beslenme terapistlerinin çoğu serbest meslek sahibi olduğu için, işler genellikle ilan edilmez. Hizmetlerinizi tanıtmak ve görüşmeler ve sunumlar, web siteniz, sosyal medya ve sözlü sözlerle yeni müşteriler çekmek size kalmış.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Mesleki durumunuzu ve mesleğinizi bir bütün olarak geliştirmek için eğitiminizi ve bilginizi kariyeriniz boyunca güncel tutmanız gerekir.

İlgili meslek kuruluşlarının üyeliği, genellikle mesleki gelişime yılda belirli bir saat boyunca devam etmeyi içerir. Organlar, mesleki gelişim için dersler, seminerler, etkinlikler ve mentorluğun yanı sıra CPD faaliyetlerinin kaydedilmesine yardımcı olacak online araçlar sağlayan bir yapı sağlar.

Ağ oluşturma, uygulamanızın geliştirilmesinde önemli bir rol oynar ve profesyonel kuruluşlara üyelik, temas kurmak ve fikir alışverişinde bulunmak için yararlı olabilir.

Akredite eğitim sağlayıcılarından bazıları beslenme terapisinde lisansüstü dersleri sunmaktadır. Araştırmaya katılmak için fırsatlar da olabilir.

CNHC veya GNC’ye kaydolmak kariyer gelişimi için önemlidir ve genel halk ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına, beslenme terapisinde ulusal uygulama standartlarını karşıladığınızı ve bu standartlara aykırı olarak hesap vermeye hazır olduğunuzu gösterir.

Kariyer ve İş İmkanları

İlerleme fırsatları, kendi çıkarlarınıza, uzmanlığınıza ve farklı faaliyetlerde bulunma isteğinize bağlı olarak değişir.

Kalifikasyondan sonraki ilk beş yılda, sağlam bir müşteri tabanı oluşturmaya yoğunlaşacaksınız ve farklı insanlarla başa çıkma deneyiminizi geliştireceksiniz. Coğrafi hareketlilik, kariyer gelişimi için, özellikle daha kırsal alanlarda önemli olabilir.

Uzmanlık kazandıkça, beslenme terapisi alanında uzmanlaşabilirsiniz.

Örneğin:

 • Artrit
 • Astım
 • Otizm
 • Kanser
 • Yeme bozuklukları
 • Jinekolojik hastalıklar
 • Hiperaktivite
 • Gebe kalma öncesi bakım
 • Tiroid yeniden dengelemesi.

Ayrıca tamamlayıcı tedavi için sevk almak için Pratisyen uygulamaları ve ebelik hizmetleri ile ağ kurabilirsiniz.

Tecrübeyle eğitim kolejlerinde ve üniversitelerde ve muhtemelen uluslararası konferans devresinde ders vermeyi düşünebilirsiniz.

Yerel otoritelerin halk sağlığına yönelik yenilikçi yaklaşımları aktif olarak desteklediği alanlarda, spor geliştirme çalışanları veya sağlığı geliştirme görevlileri ile ortaklaşa olarak fırsatlar olabilir.

Sağlık kuruluşları veya ticari kuruluşlar için danışmanlık bazında çalışma şansı olabilir. Uzman gazetecilik (yemek yazma veya radyo/televizyon görünümleri), halkla ilişkiler veya pazarlama gibi medya ile ilgili faaliyetler mevcut olabilir.

Başarılı birkaç terapist, diğer nitelikli terapistleri ve idari personeli çalıştırarak gelişen işletmelerin müdürü olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu